Chovatelé musí kvůli unii evidovat zvířata

Když Novákovi odjedou na druhý konec republiky, nemusí o tom vědět ani jejich největší přátelé. Pokud však sedlák naloží na traktor kozla a odveze ho do sousední vesnice, musí vyplnit příslušný tiskopis a poslat ho do centrální evidence hospodářských zvířat. Tak se obrazně a s trochou nadsázky dá přiblížit novinka, která nyní čeká chovatele kvůli vstupu země do Evropské unie. Tam totiž panuje názor, že pokud budou mít její členské země dokonalý přehled o každém hospodářském zvířeti, budou moci lépe bojovat proti BSE a dalším nebezpečeným nákazám. Jakási "zvířecí" matrika v Česku vzniká už delší čas a v tuto dobu by měla mít už záznamy o každém kusu skotu. Nyní se pro farmáře chystá ještě to, že od 1. dubna se v začnou označovat a evidovat i všechna prasata, ovce a kozy. Práce s tím bude určitě moc, protože podle údajů Českého statistického úřadu uveřejněných v Agrocenzu 2000 chovají čeští zemědělci šestasedmdesát tisíc ovcí, čtrnáct tisíc koz a prasat dokonce kolem tří a půl milionu. "Musíme koupit tetovací kleště, barvu, více úřadovat a všechnu tuto práci navíc ještě lidem zaplatit," vysvětluje zootechnik Zemědělského družstva v Unčovicích na Olomoucku Vladimír Vrbka, na co se v příštích týdnech připravují.

Tetování zvířat přijde na statisíce

"Přivezli jsme na to tetovací zařízení za čtyři sta tisíc korun ze Švýcar a to víte, že se to samo neudělá," říká i Miloslav Grenar z Vepaspolu Paseka. Firma patří k největším chovatelům vepřů v zemi a jatečná prasata označuje dokonce již od loňského října, o několik měsíců dříve, než jí to zákon ukládá. Některým sedlákům se nelíbí, že budou muset nad papíry a u počítače trávit více času, přiznávají však, že větší pořádek v chovech jim v konečném důsledku může i pomoci. "Už nebudeme na trhu ve velké nevýhodě proti lidem, kteří zvířata chovají načerno, nedodržují přísná veterinární opatření a mohou pak prodávat levněji než my," říká například Hana Grohmanová, zootechnička zemědělské farmy ze Šumperska, kde chovají asi 160 ovcí. Pomocí údajů v evidenci hospodářských zvířat se také přesně zjistí, se kterými zvířaty přišlo nemocné zvíře do styku, a může se tak v některých případech předejít plošnému vybíjení stád. "Dříve jsme chovy před některými nákazami chránili očkováním. To však unie nechce a jde raději touto cestou," poznamenal zootechnik z Unčovic.

Značku bude muset mít i ta poslední koza

Chovatelé budou vést i stájový registr a především musí všechna zvířata označit tak, aby se jejich identifikační čísla nedala zaměnit. Tetování nebo ušní známky zatím používali jen pro plemenná zvířata, nyní však musí dostat značku i koza, která, poněkud necitlivě řečeno, půjde za několik měsíců do klobás. Zatímco registr prasat, ovcí a koz se teprve chystá, evidence skotu by již měla být hotová a právě v tuto dobu všechny tyto chovy v zemi objíždějí pracovníci zemědělských agentur. Zjišťují, kde to ještě skřípe, a nedostatky hlásí České plemenářské inspekci. Evidence a značení zvířat se v konečném důsledku týká i konzumentů masa. "Je potřeba vyloučit nějaké nesrovnalosti ve značení, aby nedocházelo k podezřením, že některé údaje jsou zmanipulovány," vysvětlil tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Pavel Kovář, pro č se nyní evidence kontroluje. "Pro Brusel by stačila kontrola deseti procent chovů, my ji však chcem udělat mnohem rozsáhleji," dodal.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info