Co má společného vzteklina a slintavka a kulhavka?

Zvíře nemocné vzteklinou nebo slintavkou a kulhavkou slintá a jeho sliny jsou nebezpečné. Potud shoda, dále je stejné, že obě nemoci jsou virového původu, virus je však pochopitelně odlišný. Ale vzteklina je však pro člověka smrtelná.

Proto se u nás každým rokem vakcinují lišky proti vzteklině, protože právě ony jsou hlavním zdrojem této nebezpečné, pro člověka smrtelné nemoci. Z veterinárního zákona vyplývá povinnost vakcinovat také pro všechny chovatele psů, kteří musejí nechat očkovat své svěřence každým rokem.

Lišky se vakcinují každoročně ve dvou vlnách, a to na jaře a na podzim z důvodu, aby byla vakcinována pokud možno celá populace. Nyní tedy od 10. dubna probíhá letecké kladení návnady s vakcínou v 18 okresech a ve 38 okresech se klade vakcína ručně nadvakrát, 7. a 8. dubna a pak ve dnech 21. a 22. dubna.

Letecky se klade v následujících okresech. Praha - západ, Beroun, Kladno, Česká Lípa, Děčín, Litoměřice, Teplice, Ústí nad Labem, Liberec, Jihlava, Třebíč, Jindřichův Hradec, Pelhřimov, Rychnov nad Kněžnou, Ústí nad Orlicí, Jablonec nad Nisou a Svitavy. Celkem letecky bude nakladeno 375 200 vakcinačních dávek na ploše 15 408 kilometrů čtverečních.

Ručně pak bude pokryta plocha 30 500 kilometrů čtverečních 549 000 dávkami. Cena jedné dávky je 11,55 korun, přičemž letecké kladení je na jednu dávku dražší o 4,50 Kč. Letecké kladení je sice dražší, je však efektivnější, neboť je zaručeno rovnoměrné pokrytí plochy, a to včetně těžko přístupných území. Firma zajišťující letecké kladení také veterinární správě odevzdává plán letu, ze kterého je zřejmé, jak svěřený úkol splnila.

Ruční kladení přijde prakticky jen na cenu dávky, a to na základě dohody, kterou uzavřela Státní veterinární správa s Českomoravskou mysliveckou jednotou. Bez dobrovolné pomoci členů jednotlivých mysliveckých sdružení by nebyla Státní veterinární správa schopna ruční kladení vakcíny zajistit. Myslivci si zaslouží velký dík nejen za pomoc při vakcinaci, ale i za zasílání ulovených lišek k postvakcinační kontrole, zejména po dobu tří týdnů po skončení kladení návnady s vakcínou v okrese.

Je však třeba říci, že ne všechny okresy ČR jsou vakcinovány. Nevakcinuje se v některých okresech na Severní Moravě (okolo Ostravy, Karviné, Opavy) a v západních Čechách a části jižních Čech, kde již léta nebyl výskyt vztekliny hlášen.

Každopádně dává Státní veterinární správa přednost kladení leteckému, záleží ovšem na financích. Současný způsob kladení stojí ročně kolem 30 milionů korun. Letošní jarní vakcinace stojí něco přes 12 milionů korun, z toho letecká téměř milion sedm set tisíc. Kdyby se vakcinovalo všechno letecky, byla by suma pochopitelně úměrně vyšší.

Možná stojí za připomenutí, že onemocnění člověka vzteklinou je u nás pravděpodobnější než onemocnění novou variantou Creutzfeldt Jakobovy nemoci spojovanou s nemocí šílených krav. Efektivita prostředků vynaložených na vakcinaci proti vzteklině je průkazná.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: svs.aquasoft.cz

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info