Do hor patří ovce i vlci, říká Ludvík Kunc
24.09.1999 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 24.9.1999
Do hor patří ovce i vlci, říká Ludvík Kunc
Bílá - Když vlci nebo jiná šelma zabijí například ovci, jejímu majiteli nikdo způsobenou škodu nenahradí. "Chyba je v zákonech," míní odborník na vlky, medvědy, rysy a další šelmy Ludvík Kunc, který pracuje v ostravské zoologické zahradě. "Vlci i ovce do našich hor patří," říká.
* Mohou se například chovatelé ovcí bránit hubení svých stád tak, že by vlky lovili?
Ve vyhlášce ministerstva zemědělství stojí, že vlci a další šelmy se mohou lovit celý rok, ale u této vyhlášky je ještě poznámka, že lovit se smí jen s povolením ministerstva životního prostředí. Vyhláška ministerstva životního prostředí zase říká, že šelmy jako vlci nebo medvědi jsou celoročně hájené. A zákon také říká, že šelmy jsou věcmi, které nikomu nepatří. Proto za škody, které způsobí, nikdo nedostane žádnou náhradu. Byl to kulišácky udělaný zákon, aby stát nemusel nikomu platit.
* Připravuje se ovšem nový zákon.
Měl by být nový zákon s vyhláškou, která by upravovala náhradu za škody způsobené volně žijícími šelmami. Tato vyhláška by měla říkat, že pokud se prokáže, že postižený chovatel měl svá zvířata dobře zabezpečená, a přesto je volně žijící šelmy zadávily, dostane za ně plnou úhradu škody. Zatím na to ale pořád jen čekáme.
* Jak tedy mohou chovatelé předcházet tomu, aby jejich ovce nebyly pro vlky jednoduchou kořistí?
Možností je, aby to udělali třeba tak, jak je to na Slovensku. U nás mají lidé malá stáda, ke kterým si nemohou dovolit koupit více psů, kteří by stádo uhlídali. Na Slovensku má bača třeba sto ovcí v ohradě, kterou hlídají dva čuvači a ještě v každém rohu jsou malí psi, kteří, když ucítí šelmu, pořád štěkají. Vlci jsou inteligentní zvířata, která si uvědomí, že to stádo je střežené, a hledají si jinou kořist. Kdežto u nás jsou většinou ovce v nevysoké ohradě samotné nebo s jedním psem, a toho vlci hravě zvládnou, ať je jakýkoli. Řešením by tedy bylo, kdyby se chovatelé domluvili, udělali větší stáda a k nim pořídili více psů.
PAVEL GROSSMANN
Další články v kategorii Venkov
- Případ vztekliny v Německu upozorňuje na rizika dovozu zvířat ze zahraničí (23.02.2026)
- Ve včelstvech v Olomouckém kraji se rychle šíři nebezpečná hniloba včelího plodu (21.02.2026)
- Španělské ovce merino dobyly svět, teď bojují o návrat své slávy (19.02.2026)
- Veterináři ve Zlínském kraji letos evidují tři případy katarální horečky ovcí (18.02.2026)
- Smraďoši krásně pokvetou a odpudí škůdce. Předpěstujte si je včas (18.02.2026)
- Hnojivo pro zeleninu za hubičku? Ocet a vaječné skořápky (18.02.2026)
- V Ivančicích fungoval neevidovaný velkochov slepic, odhalili veterináři (18.02.2026)
- Invazní ozdobnice se šíří ze zahrad do přírody (16.02.2026)
- Pokud přikrmujete vodní ptáky, tak nezapomeňte na následující pravidla (16.02.2026)
- V pražské zoo se potvrdila ptačí chřipka (12.02.2026)

Tweet



