Dojnice se těší na přímé dotace

HN - 1.4.1999

Dojnice se teší na prímé dotace

* Chovatelé krav v SR potrebovali desetiletí ke zvýšení intenzity výroby mléka. Nyní jsou konfrontováni se zahranicní konkurencí.

Snížení produkce mléka a poctu dojnic z pul miliónu na 300 tisíc bylo vyvoláno odbouráním státních dotací do maloobchodních cen mléka a prudkým poklesem jeho spotreby. Ta od roku 1989 poklesla z 260 kg mléka na osobu rocne na 160 kg. Ubývá zemedelských podniku, které se dosud snažily udržet výrobu mléka pri rocní dojivosti pod ctyri tisíce litru na rok a kus. Podobná selekce probíhá i v mlékárnách, mezi nimiž malé podniky s nízkou rentabilitou nemají šanci na prežití.

Tržní podmínky vedou ke zkvalitnování stád dojnic a zvyšování jejich efektivnosti. Výrobu mléka proto stále výrazneji zabezpecují spíše velkovýrobní podniky - družstva a obchodní spolecnosti, které tvorí absolutní slovenskou produkcní špicku s dojivostí pres 7 tisíc litru.

V SR se nyní zvažuje prímá podpora státu na dojnici. Od tohoto prístupu se ocekává, že bude mít vliv na úroven stád a na kvalitu mléka. Letos se nákupní pevná garantovaná cena za litr mléka pohybuje mezi 7,7 - 7,9 Sk. Producenti jsou však nespokojeni jak s nízkou domácí poptávkou, tak i s tím, že se neprosadili ve vývozu mléka a mlécných výrobku. Kladné saldo zahranicního obchodu SR v techto komoditách se ve financním vyjádrení loni sice zvýšilo oproti roku 1997 o 6,1 procenta, dovoz ale vzrostl o 10,4 procenta. Více než 60 procent z dovezených kyselo-mlécných výrobku pochází z CR, s níž má SR dlouhodobe negativní obchodní bilanci ve vzájemném obchode s agropotravinárskými produkty. Nejvyšší podíl na ceském dovozu má firma Danone. Vhodné podmínky na snížení negativního salda s CR se ocekávají od zahájení, výroby kyselo-mlécných výrobku Danone i na Slovensku.

Oldrich Zábojník, Bratislava

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info