Drobní chovatelé skotu bojují o holé přežití

Chovatelé skotu mají v současnosti značné odbytové potíže v prodeji krav zpracovatelům. Zájem odběratelů klesá, po výskytu BSE radikálně spadla cena hovězího masa. Zemědělci musí prodávat pod cenou, a to ještě museli vymyslet fintu, aby nepřišli "na buben" úplně.

"Odbyt se neustále snižuje, klesá zájem malých řezníků i největších maloobchodních řetězců," řekl Jiří Teplý z liberecké agrární komory. Zpracovatelům se podle něj vyplatí zajet si jednou týdně k velkému dodavateli a tam porazit tolik krav, aby měli na několik dnů vystaráno. Cesta k chovateli, jenž může nabídnout jednu dvě krávy, se jim nevyplatí," sdělil. Situace u telecího a masa z býků se již začíná podle Teplého poněkud zlepšovat, s krávami je problém stále větší. "A to i přesto, že hovězí je dneska ,díkyď BSE, slintavce a kulhavce nesrovnatelně nejhlídanější druh masa, který je na trhu," podotkl a dodal, že při enormně zvyšované produkci drůbeže by on sám viděl jistá rizika spíše u tohoto sortimentu.

Cena hovězího se po objevení tzv. nemoci šílených krav (BSE) v ČR pohybuje kolem 20 Kč a někde je dokonce deset korun za kilogram, zatímco loni na podzim to bylo zhruba 30 korun za kilogram. "Drobní zemědělci nemají šanci prodat jinak než pod cenou. Jedinou jejich šancí je dopravit své krávy k velkochovateli těsně před příjezdem zpracovatele a ,zamíchatď své kusy do stáda," prozradil pracovník agrární komory a nepřímo tak vysvětlil nechuť malých chovatelů vyjadřovat se k problému před médii. Jak se bude situace na trhu vyvíjet do budoucna, to ukáže podle Teplého možná již září, kdy znovu zahájí provoz stovky školních jídelen. Jateční býci se dnes prodávají za ceny pod 30 korun za kilogram. Před potvrzením prvního případu tzv. nemoci šílených krav (BSE) v ČR stoupala k 36 korunám za kilogram a na podzim loňského roku, před vypuknutím aféry BSE v západní Evropě, se býci prodávali přibližně za 42 korun za kilogram.

Na Litoměřicku zatím kvůli problémům s výkupem hovězího masa nikdo z drobných chovatelů nepožádal o pomoc Agrounii Litoměřice, zástupce okresní agrární komory. "Tady jsme se s tím nesetkali," uvedl její předseda Jaroslav Filip. Podle něj tamní chovatelé nemají v současné době problémy s odběrem, ale s cenou. "Poptávka se pomalu vrací na úroveň konce loňského roku, ovšem ne cena. Nyní prodáváme kilogram v průměru o 9,50 korun méně než na konci roku 2000, kdy se cena u jatečních býčků dotkla až 42 korun. Nejnižší ceny masa z brakovaných dojných krav se nyní pohybují zhruba kolem 20 korun," řekl Filip.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info