Drůbežáři schovávají ptáky před nákazou
19.10.2005 | Listy Strakonicka
Po výskytu takzvané ptačí chřipky na jednom z řeckých ostrovů začíná být hrozba rozšíření této choroby i do České republiky stále citelnější.
Státní veterinární správa proto chystá monitorování chovných hejn. To zasáhne samozřejmě i Strakonicko. Podobná opatření týkající se chovu drůbeže však nejsou žádnou novinkou. Přijímala se průbežně v posledních dvou letech v souladu s rozhodnutími Evropské komise.
"Další doporučení sdělila Státní veterinární správa chovatelům počátkem letošního září," připomněl mluvčí SVS Jiří Duben. Jde zejména o zamezení vstupu nepovolaným osobám, desinfekční rohože při vstupu do hal a podobně. Nově se týká i každodenního sledování zdravotního stavu drůbeže i ostatních ptáků včetně hlášení příslušným krajským veterinárním správám.
"Máme zabezpečený chov, aby se tam nedostalo ptactvo," uvedl včera jedno z důležitých opatření šéf vodňanské společnosti zabývající se také drůbeží Jiří Faktor. Zaměstnanci pak absolvují také preventivní očkování. Podobně je tomu i v Sedlici. Tamní drůbežáři zatím vystačí se standardním zabezpečením chovu.
VÝVOJ
PODLE řady odborníků nové kmeny chřipky pocházejí většinou od ptáků a na člověka se přenesly až druhotně. Stejně tomu bylo nejspíš i se španělskou chřipkou, která po I. světové válce za sebou nechala miliony obětí.
Další články v kategorii Venkov
- Vědci potvrdili úspěšnou obnovu Mrtvého ramene Moravy, ryby se v něm přirozeně rozmnožují (03.08.2026)
- Nebezpečný škůdce stromů na postupu. Polník jasanový objeven 250 km od českých hranic. (02.08.2026)
- Ptačí chřipka je v Austrálii. Vědci hlásí desítky případů a obávají se šíření (31.07.2026)
- Mladí lidé, inovace a investice jsou zásadní pro budoucnost evropského rybářství a akvakultury (30.07.2026)
- Sklizeň bylinek na Pardubicku je náročná a trvá měsíce (29.07.2026)
- V Česku přibývá zápřednic jedovatých. V létě jsou nejaktivnější, kousnutí bolí (29.07.2026)
- Rybáři se potýkají se suchem, ryby méně krmí, několik rybníků už museli vylovit (28.07.2026)
- Středočeské Dny lidové architektury představí viniční památky Mělnicka (28.07.2026)
- Obnova Sedmihorských mokřadů zvýšila schopnost krajiny Českého ráje zadržet vodu (27.07.2026)
- Škod způsobených vlky v Libereckém kraji ubylo, chovatelé stáda lépe chrání (27.07.2026)

Tweet



