Důsledky rozšíření EU na východ pro Společnou zemědělskou politiku a regiony

Výzkumný ústav zemědělské ekonomiky Praha

Stanoviska ke společnému slyšení Výboru spolkového sněmu pro výživu, zemědělství a lesnictví a Výboru spolkového sněmu pro záležitosti Evropské unie (Berlín, 17. 1. 2001)

k tématu:

Důsledky rozšíření EU na východ pro Společnou zemědělskou politiku a regiony

(Překlad)

Praha 2001

Obsah

Předmluva *

1. Všeobecné otázky *

2. Integrace *

3. K situaci zemědělství a potravinářského průmyslu ve vstupních zemích *

4. Agrární trhy *

5. Strukturální změny *

6. Venkovský prostor *

7. Financování / Náklady *

8. Trvalá udržitelnost *

Příloha 1: Výhled do doby očekávaného rozšíření EU o ZSVE

Předmluva

Počátkem t. r. jsme z iniciativy odboru zahraničních styků získali velmi zajímavý materiál k aktuálním problémům rozšiřování EU o ZSVE. Materiál s označením “Důsledky rozšíření EU na východ pro Společnou zemědělskou politiku a regiony” je souborem stanovisek institucí i významných specialistů k výše naznačenému tématu, který byl připraven jako podklad ke společnému slyšení Výboru spolkového sněmu pro výživu, zemědělství a lesnictví a Výboru spolkového sněmu pro záležitosti EU. V osmi tématických okruzích se vybraní specialisté snaží nalézt odpovědi na desítky obtížných otázek souvisejících s rozšiřováním EU. Otázky jsou formulovány velmi konkrétně, poměrně náročně, s cílem nalézt konkrétní odpovědi na řadu aktuálních problémů souvisejících s připravovaným vstupem ZSVE do EU. Kompletní materiál v části “Svazy” přináší stanovisko “Spolkového svazu německých potravinářů” (BVE), “Německého svazu rolníků” (DBV) “Průmyslového zaměstnaneckého svazu” (IG BAU Výstavba-Zemědělství-Životní prostředí), “Ústavu pro sledování vývoje zemědělství v ZSVE” (IAMO) a “Svazu zpracovatelů mléka” (MIV).

K zaslání individuálních stanovisek byli vyzváni Prof. Dr. M. Brochmeier (Ústav pro analýzu trhu a obchodní politiku při Spolkovém ústavu pro zemědělství - FAL), Prof. Dr. D. Dräger (Ústav pro zahraniční zemědělství), Prof. Dr. F. Isermeyer (Ústav pro podnikovou ekonomiku, agrární struktury a venkovský prostor při FAL), Prof. M. Banse (Ústav agrární ekonomiky při univerzitě v Göttingen) a MR Dr. F. Tetsch (Spolkové ministerstvo hospodářství SRN).

Vzhledem k vysokému počtu respondentů i zadaných otázek bylo nutno provést selekci a proto v předkládaném materiálu byla uvedena pouze stanoviska IAMO a Prof. F. Isermeyera (FAL) ke všem osmi konkrétním problémovým okruhům, jimiž jsou:

všeobecné otázky, integrace, situace v zemědělství a potravinářském průmyslu ve vstupních zemích, agrární trhy, strukturální změny, venkovský prostor, financování / náklady a trvalá udržitelnost.

Pro českého čtenáře poskytuje přeložený materiál několik významných poučení. V prvé řadě je ukázkou toho, jak německý parlament využívá k řešení závažných problémů odborných institucí a špičkových specialistů. Přesto, že některá stanoviska jsou odlišná, až rozporná, jsou zásadně používány věcné argumenty, naprosto chybí ideologické výpady. Zajímavým poznatkem je i to, že tam, kde jednotlivé instituce, resp. specialisté nemají k dané konkrétní otázce dostatek znalostí, nebojí se přiznat, že vzhledem k chybějícímu vlastnímu výzkumu nemohou zaujmout fundované stanovisko. V některých ojedinělých případech však projevují respondenti sklon příliš generalizovat postavení jednotlivých uchazečských zemí.

Doc. Ing. Tomáš Doucha, CSc.

ředitel VÚZE

1. Všeobecné otázky

1.1 Které oblasti představují pro rozšíření EU na východ největší problémy?

Stanovisko IAMO:

Pro Společnou zemědělskou politiku (SZP) to jsou:

· přímé transfery plateb formou plošných vyrovnávacích příspěvků a prémií a s tím spojené zatížení rozpočtu EU, což nutno posuzovat i v souvislosti se strukturální politikou,

· náročnost realizace SZP z administrativního hlediska, především realizace platných standardů,

· dodržování stávajících dohod WTO, resp. dojednání nových závazků, přestože nové členské státy (NČS) navýší společný prostor vymezený pro vývozní subvence jen nevýznamně, stejně tak jako agregovaný objem tuzemských podpor,

· struktura malých podniků převažující v některých vstupních zemích a ji provázející vysoká potřeba pracovních sil,

· nedostatečná konkurenceschopnost zpracovatelského průmyslu.

Stanovisko FAL:

V rámci sektoru zemědělství jsou považovány za nejdůležitější problémy ZSVE:

· vytvoření jasně definovaných vlastnických vztahů a stabilních státoprávních poměrů jako základny pro soukromé investice;

· modernizace zemědělsko-potravinářského komplexu;

· zajištění pracovních míst jako alternativy výdělku ve vesnických regionech.

1.2 Jaké změny pro evropské zemědělství, lesnictví a rybářství a pro venkov bude mít za následek rozšíření EU?

Stanovisko IAMO:

Kromě změn cen zemědělských výrobců (dále jen CZV) a cen provozních prostředků a rovněž změn výrobní struktury lze očekávat, že si převzetí SZP vyžádá ve vstupních zemích následující úpravy:

· v produkční oblasti mírné zvýšení trendu k hlubší intenzifikaci,

· další změnu struktur podniků a s tím spojený odchod pracovních sil,

· pokud tomu nebudou stát v cestě žádná administrativní omezení, zvýšené přejímání podniků v ZSVE zemědělci z EU(15).

Změny ve stávajících členských státech (SČS) budou méně výrazné a budou se týkat především:

· pohybu kapitálu ze SČS do NČS, zejména v potravinářském průmyslu, ale i v živočišné výrobě, kde je z ekologických důvodů ve SČS mnohdy obtížné najít výhodné lokality pro provozování živočišných farem,

· pohybu pracovních sil v opačném směru, pokud bude zajištěn volný pohyb osob.

Mobilita pracovních sil a kapitálu se sice zvýší, ale tento nárůst nepřekročí únosnou mez. Zvláště v oblasti pracovní mobility třeba uvážit, že rozšíření povede v NČS k dalšímu hospodářskému růstu, který přitlumí zvýšenou migraci.

Stanovisko FAL:

Zemědělství EU(15) vyvstanou v krátko- a střednědobé perspektivě jen nevelké požadavky v souvislosti s přizpůsobovacími procesy, budou však vznikat další příležitosti pro výnosné investice v ZSVE.

V dlouhodobější perspektivě mohou stanovištní výhody v ZSVE (např. velká rozloha zemědělské půdy v přepočtu na obyvatele, nízké mzdové sazby) vést u některých komodit ke zvýšenému nabídkovému tlaku a tím ke snižování cen na vnitřním trhu EU.

1.3 Je Evropský agrární model trvale udržitelného, multifunkčního a konkurenceschopného zemědělství a venkova vzorem pro kandidátské státy a pokud ano, jaký je časový průběh jeho převzetí?

Stanovisko IAMO:

Chceme-li se po rozšíření dále řídit Evropským modelem zemědělství a operovat na společném trhu, musíme jej nutně přenést i na NČS.

Ze tří charakteristik příznačných pro Evropský model zemědělství nutno přenést na vstupní země bez jakýchkoliv omezení trvalou udržitelnost a konkurenceschopnost. Obecně je v ZSVE obhospodařování půdy v řadě oblastí již dnes ekologičtější než v EU. Konkurenceschopnost zatím nedosáhla úrovně SČS, nicméně tento rozdíl musí být do vstupu nebo krátce po něm překonán. Platí to rovněž a především pro zemědělsko-potravinářský komplex.

Pokud jde o funkci venkova jako vhodné lokality a využitelné rekreační oblasti, bude docílení multifunkčnosti obtížnějším problémem.

Stanovisko FAL:

K dlouhodobé udržitelnosti: Pro zemědělství vstupních zemí budou platit, případně po určitém adaptačním období, stejné nadřazené právní rámcové podmínky jako pro zemědělství v EU(15). Splnění ekologické složky trvalé udržitelnosti ve všech regionech budoucí EU je tedy závislé v první řadě na dalším utváření právního rámce. Ekonomickou a sociální komponentu trvalé udržitelnosti bude napříště výrazněji určovat mezinárodní konkurenceschopnost. Podle dosavadních poznatků budou moci vstupní země zaujmout v soutěži relativně dobrou pozici. Dá se očekávat, že v souladu s pojmy "ekologická - ekonomická - sociální" budou ZSVE v příštích letech zprvu přikládat ekonomické komponentě větší význam než je tomu např. v Německu.

K multifunkčnosti: Zemědělství je jak v členských státech EU(15) tak ve vstupních zemích multifunkční v tom smyslu, že kromě produkce potravin naplňuje i jiné společenské cíle. Jak pro EU(15) tak pro vstupní země platí, že se podíl na plnění různých cílů liší region od regionu. Je třeba vycházet z toho, že se strukturální politika EU pro venkov s rozšířením na východ v podstatě rozšíří i na toto teritorium. Vstupním zemím tím vyvstanou lepší možnosti sestavovat stimulační programy rozvoje venkova a zaměřit je na funkční cíle zemědělství ve svých regionech.

1.4 Nakolik se dá vzor multifunkčního zemědělství v Evropě přenést na vstupní (kandidátské) země?

Stanovisko IAMO:

Při prosazování multifunkčnosti je třeba mít na zřeteli, že je nutno brát ohled na specifické zvláštnosti jednotlivých zemí. I v rámci probíhajících jednáních WTO bude důležité, které agrárně politické nástroje budou považovány pro dosažení tohoto cíle za přípustné. S velkou pravděpodobností lze vyloučit, že by přicházely v úvahu obchodně politické nástroje.

Pokud jde o ekologickou složku multifunkčnosti, je třeba dbát, aby nedošlo mezi SČS a NČS k deformacím v konkurenceschopnosti. Nakolik bude nutná změna existujících nástrojů, bude záviset i na výsledcích probíhajících jednání WTO. Třeba dodat, že Uruguayská dohoda výslovně počítá s tím, že se v současném kole WTO bude jednat i o "non-trade concerns"(neobchodní záležitosti). Pojem "non-trade concerns" je směrován na potravinovou bezpečnost, ochranu životního prostředí a rozvoj venkova. Obsahuje tak přinejmenším i jednotlivé komponenty, které mají být docíleny mnohofunkčností.

Stanovisko FAL:

Vzor je přenosný. Ke zdůvodnění viz odpověď na l.3

1.5 Budou existovat dva Evropské agrární modely, tj. západní resp. východní? (Západ - konkurenceschopnost/účast na světovém trhu plus ochrana trhu a životního prostředí; Východ - domácnosti se zemědělskou výrobou / odbytový trh pro západní Evropu plus marginální ochrana trhu a životního prostředí?

Stanovisko IAMO:

Takto výrazné rozčlenění do dvou odlišných modelů si nelze představit. NČS a SČS se přirozeně plně nepřizpůsobí ihned. Mezi dnešními členskými státy také ještě existují zčásti značné rozdíly, např. ve struktuře podniků. Domácnosti se zemědělskou výrobou budou ještě nějakou dobu v závislosti na hospodářském růstu dál existovat, nutno však vycházet z toho, že budou výrazně ztrácet na významu. V některých zemích, např. v České republice, již nemají téměř žádný význam.

Stanovisko FAL:

Zemědělství vykazuje jak v EU(15) tak ve vstupních zemích rozdíly, jež jsou odvoditelné z odlišných struktur v rámci venkovského prostoru. Je zásadně nesprávné hovořit paušálně o dvou evropských modelech zemědělství. V otázce naznačená "dělba práce" mezi Západem a Východem se v této podobě vůbec nedá očekávat.

1.6 Jak hodnotit působení podpůrných a průvodních opatření pro tyto země, sloužících k zabezpečení přiměřené životní úrovně osob výdělečně činných v zemědělství?

Stanovisko IAMO:

Podíl osob činných v zemědělství na celkovém počtu výdělečně činných osob (tzv. agrární kvóta) v NČS vyžaduje při formování SZP zvláštní pozornost. Podle oficiálních statistik je agrární kvóta v řadě zemí velmi vysoká; v Rumunsku přes 30 % a v Polsku asi 25 %. V průměru všech NČS představuje asi 20 %. I když se vzhledem k statistickým nepřesnostem provedou u těchto údajů škrty, poukazují nicméně za oblast pracovních sil v souvislosti se zabezpečením určitých příjmů na silný adaptační tlak. Průvodní opatření, která podpoří mobilitu pracovních sil, je tedy třeba uvítat. Patří k nim podpora rozvoje venkova stejně jako zlepšování systémů sociálního zabezpečení. I všeobecně prosperující ekonomika vytváří pro pracovní síly odcházející ze zemědělství alternativní možnosti zaměstnání.

Stanovisko FAL:

Požadované zhodnocení politických opatření by bylo možné jen na základě cíleného výzkumu. Tento není k dispozici, takže nemůžeme zaujmout stanovisko.

1.7 Nemělo by se místo standardizovaných odpovědí a povrchních zobecnění resp. často chybného hodnocení perspektiv jednotlivých transformujících se států klást menší důraz na vize budoucnosti, ale spíše se zaměřit na nejrůznější strategie podpory v zájmu pečlivější analýzy zemědělství jednotlivých zemí?

Stanovisko IAMO:

Úroveň znalostí o situaci zemědělství v NČS je nesporně třeba hodnotit jako dobrou a postačující pro koncipování přiměřené SZP. Samozřejmě lze dospět k ještě podrobnějším výpovědím, lze však pochybovat o tom, zvýší-li se tím efektivnost základního zacílení SZP.

Stanovisko FAL:

Perspektivy vývoje zemědělství ve vstupních zemích byly doposud posuzovány většinou v rámci krátkodobého časového horizontu. Ekonomický vývoj byl zatím nejpříznivější v zemích, v nichž byly důsledně prováděny tržně ekonomické reformy. Protože budou po vstupu tyto reformy závazné pro všechny země, mohly by dosud opožděné země své zpoždění dohnat. Jak ukazuje příklad nových spolkových zemí (NSZ), jsou produkční rezervy, které se dají střednědobě zmobilizovat, značné.

S převzetím SZP hrozí nebezpečí, že vstupní země orientují své rozvojové cíle podle existujících rámcových podmínek SZP. Kvóty, základní plochy půdy a prémiové stropy však mohou přibrzdit strukturální přizpůsobovací procesy a mobilizaci vývojových potenciálů.

1.8 Do jaké míry přihlížela Komise při jednáních o vstupu ke konceptům vývoje zemědělství a strategickým materiálům jednotlivých ZSVE (Maďarska, Polska) resp. si ověřovala vlastní pozici kandidátských států?

Stanovisko IAMO:

Generální direktorát (DG VI) vyvíjí značné úsilí, aby byly všechny dosažitelné informace zahrnuty do koncepce rozšíření. Za tímto účelem vybudoval síť expertů ve SČS i NČS, která mu pomáhá při přípravě na rozšíření a seznamuje Brusel s nejnovějšími vývojovými trendy v zemědělství a potravinářském průmyslu NČS.

Stanovisko FAL:

Koncem roku 1999 předložilo šest zemí Lucemburské skupiny svoji pozici k jednacímu bodu “Zemědělství”. Většina zemí vychází z toho, že dokáží do plánovaného termínu vstupu převzít acquis v sektoru zemědělství v plném rozsahu. Požadují plnou účast na přímých plošných podporách a prémiích na hospodářská zvířata a stanovení kvót, základních ploch a prémiového stropu na základě dosaženého objemu výroby před transformací resp. podle výrobních potenciálů.

Komise EU se zabývala předloženými pozicemi při jednání jen velmi obecně. U kvót trvá na jejich stanovení v brzké budoucnosti, pokud jde o prémie na hospodářská zvířata a plošné podpory, argumentuje tím, že se s nimi ve finančním rámci schváleném do roku 2006 nepočítá. Podle neoficiálních sdělení lze však soudit, že si lze představit stanovení rozpočtu se zřetelem k přímým platbám ve vstupních zemích, ale že by měl být rozčleněn ve prospěch opatření regionální a strukturální politiky.

9. Musí se v případě přijetí některé ze ZSVE do EU před datem platnosti finančního rámce v roce 2006 resp. 2008 změnit usnesení k Agendě 2000?

Stanovisko IAMO:

Odpověď závisí ve velké míře na tom, kolik zemí bude do té doby přijato do EU a které země to budou. Konflikty by mohly vzniknout zejména v souvislosti s dodržováním ujednání WTO a rozpočtu EU. Výše transferů směřujících do NČS závisí i na podmínkách, za nichž dojde ke vstupu. Tak jsou např. plošné vyrovnávací příspěvky závislé na výchozích (bázických) výnosech a výchozích plochách, které vytvářejí prostor pro jednání. Totéž platí pro prémie vyplácené na hospodářská zvířata. Rozhodující determinantou plateb vyjádřených v EUR je kromě toho směnný kurs.

Budou-li do roku 2006 přijaty jen země Lucemburské skupiny, existuje ve finančním rámci rozpočtu EU dostatečný prostor k tomu, aby bylo možno financovat i SZP a strukturální opatření NČS.

Úpravy by mohly být zapotřebí tehdy, pokud by se následkem rozšíření nedaly dodržovat závazky WTO. Jako "kritické produkty" třeba v tomto případě uvést obiloviny, sýry a hovězí maso. V podstatě jde o limity vývozních subvencí a kvantitativní omezení subvencovaných vývozů. Ale i v této souvislosti je třeba poukázat na probíhající jednání ve WTO.

CZV se v NČS již výrazně přizpůsobily stávající úrovni v EU. Výjimky tvoří mléko, hovězí maso a cukr, jejichž ceny jsou cca o 40 % nižší než v EU. Na druhé straně docilují zemědělcí v řadě kandidátských zemí za vejce a vepřové i drůbeží maso vyšší tržby než jejich kolegové v EU. Pozoruhodné je i to, že se přizpůsobila nejen průměrná cenová úroveň mezi starými a novými členskými státy, ale že se rovněž zmenšily odchylky mezi NČS.

Po roce 2006 musí být AGENDA 2000 rozhodně přizpůsobena aktuální situaci. Existují pádné důvody pro to, aby po revizi SZP v roce 2002 byly nastaveny první výhybky pro období po roce 2006, mimo jiné i v zájmu zvýšení plánovací jistoty zemědělců a zamezení chybných investičních rozhodnutí.

Stanovisko FAL:

Rozšíření na východ by mělo mít jen malý vliv na vývoj trhu v EU(15). Změny by mohly být nutné v závislosti na vývoji cen světového trhu a směnného kurzu EUR-USD především v následujících sektorech:

· Obiloviny: Usnesení Agendy počítají s možností dodatečného snížení intervenční ceny obilovin o 5 %. V případě nízkých cen světového trhu (slabšího kurzu dolaru) se zvyšuje pravděpodobnost, že budou přebytky (krmných) obilovin vyšší, než kolik se dá prodat s podporou vývozních subvencí na světovém trhu (vývozní limity WTO). Další snížení intervenční ceny obilovin (které by nemuselo negativně ovlivnit tržní cenu pšenice) by usnadnilo i vývoz zhodnocených obilnářských výrobků.

· Určitou úlevu pro agrární trh by mohla přinést účast ZSVE na (quasi povinných) programech ponechání půdy v klidu, protože některé vstupní země by potom musely dovážet více krmných obilovin (model GAPsi 2000).

· Mléko: Pro snížení zatížení trhu mlékem jsou rozhodující vývozy sýrů. Díky vývoji směnného kurzu se v roce 2000 mohly stabilizovat CZV. V souvislosti s rozšířenou kvótou pro ZSVE by stoupající nabídka mléka musela být výrazněji směrována do výroby másla do té doby, než bude vyčerpán kontingent WTO stanovený pro vývoz másla.

· Hovězí maso: I když bylo posuzování vývoje trhu s hovězím masem již dříve spojeno s mnoha otazníky, bylo dále ztíženo listopadovou krizí BSE. Až do listopadu 2000 se CZV hovězího masa držely překvapivě dobře, dokonce mohly být dočasně sníženy i vývozní subvence. Mohlo se ovšem vyvážet i více než kolik odpovídalo ujednáním WTO. Situace na trhu s hovězím masem je stále kritická, protože je tendence vyrábět víc, než se v tuzemsku spotřebuje, resp. než kolik se může vyvézt v rámci ujednání WTO.

9. Jaké kompromisy jsou možné pokud jde o transfery nástrojů SZP? Existují úvahy nebo modely týkající se posouzení dopadu SZP na jednotlivá výrobková odvětví?

Volný prostor existuje pro stanovení plošných vyrovnávacích plateb a prémií na zvířata, výrobních kvót, ale i pro realizaci některých předpisů právního řádu EU. Pokud jde o přímé platby a kvóty, chtěla by EU použít za výchozí období léta 1995 až 1999. Požadavky vstupních zemí však zejména u kvót překračují objemy, které vycházejí z propočtu za toto období. Řada vstupních zemí požaduje jako referenční období léta 1989 až 1991. Na druhé straně požaduje Estonsko kvótu na cukr, třebaže v současné době cukrovku nepěstuje. Jako "referenční období" mu slouží období před 2. světovou válkou, protože tehdy cukrovku pěstovalo.

Přenos SZP pouze na jednotlivé skupiny výrobků není účelný.

Stanovisko FAL:

Možno uvést jen jednotlivé aspekty bez nároku na úplnost.

· Vysoké kvótní požadavky ze strany ZSVE by mohla EU sotva v plném rozsahu akceptovat. Je nasnadě, že bude dohodnuto relativně aktuální referenční období a že od zprůměrované výroby bude odvozena výše kvóty.

· Slovinsko požaduje (časově omezené) osvobození od individualizace mléčných kvót. Nejeví se nám to jako nespravedlivý požadavek (viz východoněmecká regulace kvót mléka na začátku 90. let).

· Uměli bychom si představit (časově omezené) vyjmutí ZSVE ze systému přímých plateb. Náhradou by mohly být tyto země osvobozeny od přijímaných výrobních omezení (např. ponechání půdy v klidu, stropy pro bahnice a krávy bez tržní produkce mléka, nikoliv však od kvót na cukr a mléko) a /nebo by mohly získat vyšší částky finančních prostředků ve prospěch druhého pilíře zemědělské politiky (strukturální politika, rozvoj venkova). Z posílení druhého pilíře SZP na úkor prvního budou mít vstupní země prospěch jen tehdy, budou-li i u druhého pilíře osvobozeny od povinnosti spolufinancování.

1.11 Jak vysoká je ilegální zaměstnanost v agrárním sektoru zemí ucházejících se o vstup do EU?

Stanovisko IAMO:

IAMO nemá k dispozici odpovídající informace.

Stanovisko FAL:

FAL nemá k dispozici potřebné informace.

1.12 Nakolik existuje v souvislosti s rozšířením na východ v kandidátských zemích nebezpečí vzniku sociálních napětí?

Stanovisko IAMO:

Simulační propočty IAMO týkající se dopadu rozšíření v NČS ukazují, že by se příjmy zemědělců zvýšily zhruba o 40 % a tato změna by asi z 90 % souvisela s plošně vyplácenými kompenzačními platbami a prémiemi na zvířata. (Daný scénář vycházel z toho, že budou tyto platby na tunu referenčního výnosu resp. na hospodářská zvířata poskytovány ve stejné výši jako v dnešní EU(15). Nelze předpokládat, že by se vstupem kandidátské země do EU podobně výrazně zlepšila příjmová situace jiných skupin povolání. Toto nerovné zvýhodnění selského stavu může vyvolat na venkově napětí, a to nejen mezi zemědělci a ostatním obyvatelstvem, ale v důsledku rozdílné velikosti podniků v rámci samotného zemědělství. Tento aspekt by neměl být podceňován, protože ve většině NČS existuje duální struktura zemědělství. Kromě toho je třeba uvážit, že ve střednědobém výhledu poměrně značná část těchto transferů bude vyplácena vlastníkům půdy formou vyššího pachtovného a že je budou mít tedy k dispozici zemědělští výrobci jen tehdy, budou-li vlastníky jimi obhospodařované půdy.

Podle této distribuční úvahy existují důvody pro to, aby nebyly transfery vypláceny způsobem, jakým je dostávají zemědělci v SČS. Ale i z hlediska efektivnosti vložených prostředků lze najít pádné argumenty, proč zabránit těmto možným napětím a proč podporovat venkov jako celek. Investice do infrastruktury venkova včetně do zařízení podporujících odbyt zemědělských výrobků a obdobných opatření by představovaly lepší využití omezených finančních prostředků a napomohly zemědělství k úspoře nákladů.

NČS zdůvodňují svůj požadavek přímých platebních převodů tím, že by jejich zemědělství bez této podpory nemohlo v rozšířené EU vyrábět tak, aby mělo kryté náklady a že by tedy bylo nekonkurenceschopné. Ovšem zlepšením infrastruktury venkova, tj. přesunem prostředků z prvního (opatření do trhu) na druhý nosný pilíř zemědělské politiky, se dá soutěžní potenciál zvýšit stejným způsobem jako plošnými vyrovnávacími platbami a prémiemi na zvířata. Rozdílný účinek spočívá v tom, že přímé platby podporují konkurenceschopnost cestou doplňkových příjmů, zatímco investice do venkova mohou přispívat ke snižování nákladů. Nemusí se ovšem projevit tak bezprostředně jako přímé podpory.

Stanovisko FAL:

Sociální napětí nelze vyloučit. Existují nejrůznější možnosti vzniku společenských konfliktů, z nichž část spadá do agrárního sektoru. V této speciální oblasti je třeba uvést především:

· Město versus venkov resp. zemědělští výrobci versus spotřebitelé: Zemědělští výrobci zde vystupují jako ti, kdo zapříčiňují cenový růst a těží z něho, zatímco je zvyšování cen potravin (mléčných výrobků, hovězího masa) pro ostatní spotřebitele břemenem. Toto zatížení je v ZSVE větší než v západní Evropě, protože zde spotřebitelé musí vynakládat na potraviny mnohem větší podíly z disponibilních příjmů.

· Malovýrobci a samozásobitelští zemědělci versus tržně orientovaní velkovýrobci: Malovýrobci mají z cenových podpor nebo přímých podpor, jejichž výše se stanovuje podle rozsahu orné půdy nebo stavu hospodářských zvířat v referenčním období, jen nepatrný prospěch. Velcí podnikoví vlastníci mohou naproti tomu získat na přímých platbách velké sumy.

· Vlastníci půdy versus pachtýři: Rostoucí CZV a (případně) přímé platby zvýhodňují vlastníky půdy na úkor těch, kteří půdu užívají (přerozdělení ve prospěch vlastníků).

· Držitelé kvót versus zájemci o kvóty: První rozdělení kvót by mohlo být orientováno podle více či méně aktuální výchozí situace, takže se majitelé podniků, ochotní k expanzi, cítí být znevýhodněni vůči podnikům, které jsou stejně odsouzeny k likvidaci.

2. Integrace

2.1 Jak mají být vstupní země integrovány do společného agrárního trhu?

Stanovisko IAMO:

Do EU má každá kandidátská země ve všech oblastech v obchodu zbožím a službami, svobodném přístupu k práci, kapitálovém styku, v přístupu na trh s půdou a v převzetí legislativy Společenství - vstoupit současně. Přechodná období by měla být pokud možno výjimkou a měla by být povolována jen ve velmi dobře zdůvodněných případech na omezenou dobu. Určité předpisy, jako např. výrobkové standardy, musí být po vstupu okamžitě splněny a musí být tedy vyňaty z přechodných opatření.

Bylo by dobré, kdyby se v určitý okamžik společně připojilo k EU několik zemí. Usnadní to administrativní stránku rozšiřování.

Stanovisko FAL:

Pravděpodobně dojde s okamžikem vstupu do EU, obdobně jako tomu již bylo při posledním rozšíření EU, k otevření hranic pro veškerý pohyb zboží. Předpokládá to, že vstupní země v okamžiku vstupu v plném rozsahu splní některé závažné požadavky EU týkající se kvality výrobků (především v oblasti ochrany zdraví a hygieny v případě nákaz).

Na druhé straně není bezpodmínečně nutné, aby vstupní země již v okamžiku vstupu v plném rozsahu splňovaly všechny v EU platné požadavky. Platí to především pro kvalitu procesů, tedy např. pro ochranu zvířat a ochranu životního prostředí. Další časový průběh až do plné realizace platných opatření EU by však měl být smluvně stanoven již v okamžiku vstupu.

· Existuje více důvodů pro to, že poskytování stejných plošných podpor a prémií na hospodářská zvířata, jaké platí v zemědělství EU(15), nemá smysl.

· Prémie platné v EU(15) mají přinejmenším za účel zajistit zemědělcům vyrovnání cenového propadu zahájeného agrární reformou z roku 1992. Tento důvod pro vstupní země neplatí.

· Zemědělci ve vstupních zemích budou pravděpodobně moci v přechodném období hospodařit s menšími náklady, tj. budou určitých provozních nákladů ušetřeni. Vzhledem k této politicky dané konkurenční výhodě není na místě, aby se na ně vztahovaly prémie v plném rozsahu.

· Prémie budou z poměrně velké části přesunuty na vlastníky půdy a kvót a mají tedy převážně spotřební charakter. Je otázkou, zda by měly EU a vstupní země své, do rozsahu omezené veřejné prostředky vynakládat především na finanční podporu vlastníkům půdy a kvót. V současné situaci by byly mnohem účelnější a důležitější podpory do strukturálních opatření (např. investiční výpomoci na zlepšení infrastruktury, modernizaci potravinářského průmyslu).

· Protože plošné prémie zvyšují v první řadě důchody vlastníkům půdy, existuje přinejmenším v některých venkovských regionech nebezpečí zostření důchodových disparit mezi podnikateli v zemědělství odlišných právních forem

2.2 Které pro vnitřní trh relevantní předpisy musí kandidáti vstupu splňovat jako předpoklad vstupu?

Stanovisko IAMO:

Týká se to všech předpisů, které by mohly omezovat obchod mezi NČS a SČS. Patří k nim např. standardy výrobků, které zaručují ochranu spotřebitelů a jejich zdraví.

Naproti tomu by mohla být realizace těch předpisů, které ovlivňují výrobní proces a nepoškozují kvalitu výrobků, spojena s přechodnými opatřeními v případě, že by jejich uplatňování způsobovalo potíže ještě v období před vstupem. Zde je ovšem třeba dbát toho, aby časově omezené přechodné úpravy nevedly k deformacím výchozích konkurenčních podmínek na trhu. Zemědělci v SČS by se právem cítili podobnými zvýhodněními svých kolegů v NČS poškozováni.

Kontrola dodržování těchto předpisů vyžaduje často značné investice do lidského i věcného kapitálu, které ospravedlňují tuto vstřícnost ze strany EU.

Stanovisko FAL:

Jak již zodpovězeno v otázce 2.1, má být nejvyšší priorita vyhrazena ochraně zdraví a boji proti infekcím.

3. Jak se dá zajistit, aby byly se vstupem v plném rozsahu aplikovány pro vnitřní trh relevantní předpisy EU v oblasti ochrany životního prostředí, ochrany spotřebitelů, ochrany zdraví, veterinární péče, ochrany zvířat a zdraví rostlin?

Stanovisko IAMO:

Je nutno zajistit přechod výroby na postupy splňující standardy a administrativní předpoklady pro jejich kontrolu a prosazování. Přizpůsobení výrobních procesů v podnicích vyžaduje často vysoké investice do věcného a lidského kapitálu. Mnoho podniků zpracovatelského průmyslu v NČS si musí zajistit potřebné prostředky na kapitálovém trhu. Vleklý průběh restrukturalizace těchto podniků jasně potvrzuje, že jejich rentabilita je nepostačující k tomu, aby mohly být nezbytné investice profinancovány.

Komise EU vyvíjí ve spolupráci se správními orgány SČS značné úsilí na vytvoření předpokladů pro to, aby administrativa v NČS dodržovala a prosazovala standardy EU (viz rovněž odpověď na otázku 2.5). Značná část podpory poskytované NČS v předvstupní fázi je vynakládána na tyto účely.

Stanovisko FAL:

Na tuto otázku by měla dát odpověď příslušná ministerstva resp. Evropská komise.

Z aspektu ekonomických ukazatelů třeba znovu poukázat na to, že není nezbytně nutné, aby vstupní země již v okamžiku vstupu aplikovaly v plném rozsahu předpisy EU.

Při této diskusi by se mělo přihlédnout k tomu, že realizace předpisů EU vyžaduje značný kapitál za situace, kdy všeobecně chybí. Vzhledem k této skutečnosti existují tři možné scénáře budoucího vývoje:

1. Počká se, až podniky v ZSVE nashromáždí z vlastních zdrojů dostatek kapitálu na provedení potřebných investic a rozšíření na východ se odsune; splnění této podmínky může trvat velmi dlouho.

2. Aby mohly firmy v ZSVE realizovat potřebné investice, použijí se podpory ze zdrojů EU. Toto řešení by mohlo klást přílišné nároky na finanční možnosti veřejných rozpočtů. Mimo to hrozí nebezpečí chybných investic, protože představitelé podniků v ZSVE nemají dostatečné manažerské zkušenosti a nedisponují dostatečným vlastním kapitálem (=riziko odpovědnosti).

3. Činí se pokusy aktivovat soukromý kapitál ze Západu. Největší překážka při uskutečňování této strategie spočívá v tom, že investoři reagují velmi alergicky na politickou nejistotu. Pokud nejsou ujasněny modality vstupu a pokud jsou politické a právní poměry v některých vstupních zemích z aspektu investorů neuspokojivé, je jejich angažovanost obecně malá.

Agrárně politický závěr: Vstup do EU je nejlepším prostředkem, jak završit schopnost ZSVE ke vstupu. Nakonec je tedy otázkou politické odvahy, jak se v případě každé jednotlivé země rozhodne, při jakém stupni splnění předpokladů pro vstup může být vstup uskutečněn.

2.4 Jaká opatření a s jakým úspěchem jsou ve vstupních zemích prováděna v zájmu odstranění nedostatků v aplikaci a kontrole norem Společenství?

Stanovisko IAMO:

AGENDA 2000 vyčleňuje každoročně více než 3 mld. EUR jako předvstupní pomoc ZSVE. Tyto finanční prostředky jsou v podstatě rozděleny do tří programů: SAPARD (0,52 mld. EUR), PHARE (1,56 mld. EUR) a ISPA (1,04 mld. EUR).

Prostředky SAPARD slouží k přípravě vstupních zemí na převzetí SZP a pravidel vnitřního trhu. Financují se zde projekty podpory zemědělství a rozvoje venkova. Prostředky PHARE mohou být použity na zřizování institucí a budování kontrolních mechanismů, určitá část je určena na investice. Kromě toho existuje v rámci PHARE pro vstupní země řada dalších možností, jak se připravit na realizaci a kontrolu norem Společenství. Německo je mimo jiné silně zapojeno do programu Twinning. ISPA podporuje opatření ke zlepšení infrastruktury v oblasti dopravy a ochrany životního prostředí.

V jakém rozsahu kandidátské země samy podporují přípravu na vstup, není IAMO známo. Je třeba si však uvědomit, že procesy restrukturalizace administrativy byly v těchto zemích již od začátku transformace orientovány na rozšíření. O úspěšnosti těchto opatření se ví málo. Komise EU se snaží ověřovat každý záměr závěrečným zhodnocením.

Stanovisko FAL:

Odpověď na tyto otázky by měla dát příslušná ministerstva resp. Evropská komise.

2.5 Nakolik byly ve vstupních zemích vytvořeny právní předpoklady pro získání půdysoukromými investory?

Stanovisko IAMO:

Proces privatizace postoupil v NČS různě; v žádném však není zcela ukončen. Zpoždění existují především u pozemkových knih, ale i s vyměřováním pozemků. V některých zemích jako např. v Litvě jsou předpisy pro vracení půdy původním vlastníkům velmi složité, což vedlo a dosud vede k velmi dlouhým lhůtám vyřizování žádostí.

Všechny NČS vydaly zákonné předpisy, které výrazně omezují nebo přímo vylučují možnost získání půdy pro zemědělské účely cizinci. Ale i tuzemci mají v mnoha vstupních zemích omezený nebo znemožněný přístup na trh s půdou. V Rumunsku je vlastnictví půdy omezeno na 50 ha na osobu a v Maďarsku na 300 ha. Litva nedovoluje držení vlastnických práv k půdě právnickým osobám. Platí to i pro banky a ztěžuje využití půdy jako hypotékární zástavy. Obecně nutno konstatovat, že trh s půdou zatím funguje ve většině NČS neuspokojivě.

Stanovisko FAL:

Privatizace půdy je ve většině vstupních zemí ukončena. Tím je splněn zásadní předpoklad pro nabytí půdy. Za současných stále ještě velmi nízkých cen půdy mohou však cizinci získat zemědělskou a lesní půdu jen ve výjimečných případech. Očekává se, že bude cizincům z EU v budoucnosti nabytí půdy umožněno za předpokladu, že se napřed usídlí na území vstupní země.

6. Jsou v sektoru zemědělství a potravinářského průmyslu nutné přechodné regulace a pokud ano, jak je v rámci vnitřního trhu provádět?

Stanovisko IAMO:

Otázka byla zodpovězena v bodu 2.2.

Stanovisko FAL:

V současné době nemá FAL k této otázce žádné informace.

2.7 Jak v problematických oblastech (standardy, hygiena apod.) stanovit přechodná období, aniž by docházelo k velkým deformacím v rámci hospodářské soutěže?

Stanovisko IAMO:

Zásadně by bylo třeba vyhnout se všemu, co by mohlo následkem časově rozdílné realizace právních předpisů EU vést k deformacím konkurence. Protože však, pokud víme, neexistuje žádná studie věnující se srovnáním mezi SČS a kandidátskými zeměmi, nelze k této otázce uvést žádné přesné informace.

Nepřímo lze případně použít výsledky šetření uveřejněného v roce 2000, které provedla mezinárodní skupina výzkumníků. Cílem této práce bylo zhodnotit, jak ovlivňují standardy životního prostředí a zdravotní standardy, které mají dodržovat významní agrární vývozci, konkurenční potenciál. Analýzy prokázaly, že předpisy v následných oblastech, platné pro zemědělské podniky, platí v EU restriktivněji než v některých nebo ve všech ostatních zkoumaných zemích:

· zabránění erozi živin a emisím čpavku,

· snížení zápachu,

· regulace v oblasti aplikace hormonů a krmných přísad,

· ochrana druhů a přírody.

Srovnání přirozeně nelze přímo přenést na NČS. Naznačuje však, kde může dojít k deformaci soutěže mezi SČS a NČS, pokud se určité standardy nerealizují nebo realizují jen nedostatečně.

Stanovisko FAL:

Vzhledem k nedostatku vlastních výzkumných prací nemůžeme k této otázce zaujmout zevrubné stanovisko.

2.8 Jak má vypadat časový harmonogram přechodných období, u kterých z nárokovaných by mohl být kompromis možný a na která z takto navržených období jsou vstupní země již připravené?

Stanovisko IAMO:

Přechodná období se mají poskytovat v co nejmenším rozsahu a pouze na krátkou dobu. Sama skutečnost, že vstupní země žádají o výjimky tohoto druhu, může v mnoha případech poukazovat na negativní důsledky vyvolané vyššími náklady výroby při realizaci a plnění. Této "strategii obcházení" je nutno se vyvarovat.

Již jsme se zmínili, že se standardy týkajícími se ochrany spotřebitele a ochrany zdraví by se nemělo volně nakládat. Na druhé straně si lze představit, že některé regulace ovlivňující výrobní proces nemusí být realizovány ve stejném rozsahu jako např. v Německu. V této souvislosti třeba mít na paměti, že jsou vstupní země obecně lépe vybaveny faktorem životní prostředí než mnohé členské země EU.

Stanovisko FAL:

Vzhledem k nedostatku vlastních výzkumných prací nemůžeme k této otázce zaujmout zevrubné stanovisko.

2.9 Jakými opatřeními a finančními prostředky je integrace připravována v oblastech agrárního trhu a venkova?

Stanovisko IAMO:

Viz odpověď na otázku 1.4

Stanovisko FAL:

Odpověď na tuto otázku by měla poskytnout příslušná ministerstva resp. Evropská komise.

2.10 Jaké možnosti má Německo v případě bilaterální podpory Polska v souvislosti se vstupem?

Stanovisko IAMO:

Z ekonomického hlediska existuje jen málo argumentů pro to, aby Německo speciálně preferovalo Polsko při přípravě na rozšíření.

· Vzhledem k tomu, že budou rozdíly v ekonomickém potenciálu mezi SČS a NČS zejména v příhraničních regionech citelné, mohly by být polské oblasti podél německé hranice zvýrazněně podpořeny ze strukturálních fondů.

· V Polsku není dosud značná část zemědělské půdy zapsána v pozemkových knihách. Další možnou bilaterální pomocí by bylo urychlení tohoto procesu. Současně by se docílilo lepší fungování trhu s půdou, což by bylo opět výhodné pro nezbytně nutnou adaptaci struktury podniků.

· Za třetí by mohla být nabídnuta pomoc při budování samosprávných orgánů na venkově.

Stanovisko FAL:

Na základě zkušeností z prvních let sjednocení Německa vidíme především dvě východiska. Za prvé je neodkladně třeba poskytnout konkrétní pomoc na vybudování infrastruktury (dopravní cesty, telekomunikace atd.). Za druhé je třeba zintenzívnit patronát, přičemž německá strana bude moci jen předkládat nabídky a musí respektovat citlivá místa (a) na polské straně a (b) i u ostatních členských států EU, které se cítí být pro Polsko kompetentní. Optimální by bylo, kdyby mohly být vytvořeny na všech úrovních (od státu až po obci) ve vhodně strukturované formě patronáty s polskými partnery, v jejichž rámci by mohla být polská strana důvěrně seznámena s rámcovými podmínkami EU a s jejich realizací formou aktivního správního úkonu.

2.11 Které překážky ve vzájemné obchodní výměně zemědělských výrobků mezi EU a kandidátskými zeměmi vstupu nutno ještě odstranit?

Stanovisko IAMO:

Kromě již zmíněných povinných standardů kvality výrobků, které je nutno v obchodu s EU dodržovat, existují další regulace, které brání výměně zboží. Jako příklad možno uvést podmínku, že dovozy do EU vyžadují, aby byl dovozce registrován v jednom z členských států. Pro obchodníky z NČS je tato registrace spojena se značnými náklady. Přinejmenším v prvních letech po schválení Evropské dohody zatěžovala tato povinnost vývozce z NČS, protože se dalo soudit, že dovozci EU plně nebo do značné části vyčerpali rentu plynoucí z titulu preferenčních cel a že to dělají i dnes.

Stanovisko FAL:

Tuto otázku by měla zodpovědět příslušná ministerstva resp. Evropská komise a hospodářské svazy.

2.12 Nakolik se podaří integrovat osud středo- a východoevropského venkova v rámci výkonného a moderního zemědělství jako jednoho z nosných pilířů do celkového hospodářského a společenského rozvoje?

Stanovisko IAMO:

V NČS budou rozsáhlé části venkova mnohem výrazněji charakterizované agroprůmyslem a průmyslem výživy než je tomu např. ve starých spolkových zemích (SSZ). Situace je poměrně srovnatelná s Mecklenburskem-Předním Pomořanskem. To ovšem vůbec neznamená, že se tento sektor v budoucnosti může stát nosným pilířem venkova. To bychom si dovedli představit jedině v krajních situacích v oblastech s velmi slabým osídlením.

Životnost venkova se dá uchovat jedině tehdy, zůstanou-li na venkově usídleny jiné hospodářské sektory resp. připojí-li se k nim další nové.

Stanovisko FAL:

Ani v Německu, ani ve vstupních zemích “takový” venkov neexistuje. Jak v Německu tak ve vstupních zemích existují velmi rozdílné typy venkovských oblastí, přičemž se některé oblasti vyvíjejí nadprůměrně dobře, zatímco jiné venkovské oblasti patří k problémovým regionům.

Ve středně- a dlouhodobém výhledu bude zemědělství a potravinářský průmysl ve venkovských regionech vstupních zemí participovat jen relativně malým podílem na celkovém ekonomickém růstu. Pro celkový vývoj ekonomiky a společnosti bude však jak v Německu tak ve vstupních zemích zemědělství nadále důležité, protože (a) výrazně určuje tvář venkova a (b) obyvatelstvu není lhostejné, jak se potraviny vyrábějí.

Středně- a dlouhodobě lze tedy počítat s konvergencí poměrů ve vstupních zemích a v dosavadních regionech EU(15). V krátkodobém výhledu jsou však ve vstupních zemích výrazněji na pořadu dne otázky ekonomické transformace a vybudování konkurenceschopných podniků.

2.13 Na jakém základě budou vstupním zemím přidělovány výrobní kvóty (např. kvóty na mléko, cukr )

Stanovisko IAMO:

Výrobní kvóty se vztahují na denně vyrobené množství v referenčním období. EU zatím navrhovala období let 1995 až 1999, zatímco NČS poukazují na to, že v té době jejich zemědělství ještě procházelo silnou strukturální přeměnou a proto nevyčerpávalo dostatečně svůj potenciál. Dávaly by přednost období let 1989 až 1991. Na odchylné argumenty např. Estonska bylo poukázáno v odpovědi na otázku 1.10.

Obecně třeba ke stanovení kvót připomenout, že jde o sféru, která dává prostor pro jednání. Při volbě referenčního období se ovšem doporučuje pečlivě zvážit všechny výhody a nevýhody, protože bude pravděpodobně platit pro každou ze vstupních zemí. Výše produkčních kvót poměrně značně ovlivňuje rozpočtové zatížení EU a má vliv i na dodržování závazků vůči WTO.

Stanovisko FAL:

· Požadavky vstupních zemí na kvóty (viz tab. 1) považuje Komise EU všeobecně za neúměrně vysoké. Navrhuje se, aby se při předvstupních jednáních vycházelo z průměrné produkce za určité nepříliš vzdálené referenční období (např. období let 1995 až 1999). Muselo by se přihlížet i k tomu, že regulační kvótní systém má zabránit tvorbě přebytků a umožňovat plnění závazků vůči WTO. U požadavků týkajících se různých nároků na prémie se nelze odchýlit od příslušných definic (např. dojnic bez tržní produkce mléka, minimálního počtu bahnic; viz tab. 1).

· Nadále existují v NČS požadavky na rozšíření nástrojů tržní politiky, např. zavedením tržního řádu pro brambory, podpor producentům drobného ovoce, podpor na výrobu technického lihu z obilovin a brambor. Polsko a Estonsko usilují o to, aby jim byly dosavadní časově omezené výjimky jak u obilovin (druhy obilovin, na něž se může vztahovat intervence, kritéria intervence) nahrazeny trvalými regulacemi. Slovinsko si přeje, aby bylo až do konce roku 2012 vyňato z individuálního stanovení mléčných kvót a prémiových oprávnění (dojnice bez tržní produkce mléka, bahnice).

2.14 Jaká další opatření jsou ve vstupních zemích zapotřebí z hlediska ochrany spotřebitelů a konkurenceschopnosti?

Stanovisko IAMO:

O nutnosti zlepšit ochranu spotřebitelů nemá IAMO k dispozici žádné informace. To ovšem neznamená, že není třeba jednat. Na druhé straně je třeba vycházet z toho, že se s převzetím acquis communautaire zvýší ochrana spotřebitelů na úrovni EU.

Pokud jde o druhou část otázky, jaká opatření jsou nutná z konkurenčních hledisek, připomeneme zde opět zpracovatelský průmysl. Ve srovnání se zemědělstvím NČS je nesporně méně konkurenceschopný. Je tedy na místě, věnovat tomuto aspektu v dalších přípravných opatřeních zvláštní pozornost.

Stanovisko FAL:

Tuto otázku by měla zodpovědět příslušná ministerstva, resp. Evropská komise a hospodářské svazy.

Tab. 1 - Kvótní požadavky kandidátských zemí

Případ

Polsko

Maďarsko

ČR

Slovinsko

Estonsko

Kypr

ZSVE-6

EU-15 (2000)

Požadavek na kvótu

Plochy (tis. ha)

--------
---------

Základní plocha

9 235,0

3 628,3

1 942,6

(240)

650,0

(75)

15 455,9

53 528,9

Údaje o plochách:

--------

Hlavní plodiny (1995-97)*)

9 432,7

3 939,7

2 004,0

135,3

382,3

61,7

15 955,7

-
---------

Bílý cukr (tis. t)

--------

Produkční kvóta

1 866

480

505

vyšší než současná produkce

75 v současné době nevyrábí

-

2 926

14 592,4

Kvóta A

1 650

400

--

65

-

2 155

11 982,8

Kvóta B

216

80

--

10

-

306

2 609,7

Údaje o produkci (93/94-97/98)

1 853

442

516

57

-

-

2 868

16 375,5

---------

Isoglukóza (tis. t)

--------

Produkční kvóta

20

140

-

-

-

-

160

303,0

Kvóta A

15

130

-

-

-

-

145

251,6

Kvóta B

5

10

-

-

-

-

15

51,4

Údaje o produkci (93/94-97/98)

30

133

-

-

-

-

163

302,9

---------

Bramborový škrob (tis. t)

--------

Kvóta

260

-

45

Nárok, v součas. však nevyrábí

10

-

315

656,3

---------

Mléko (tis. t)Produkční kvóta

13 740

2 800

3 100

vyšší než současná produkce

900

-

20 540

117 493,0

Prodej mlékárnám

13 176

2 600

2 945

-

810

-

19 531

115 577,0

Přímý odbyt

564

200

155

-

90

-

1 009

1 915,0

Údaje o produkci (1995-97)

11 812

1 980

3 161

598

698

-

18 249

121 297,0

---------

Zvláštní prémie na býky

(tis. ks)

--------

Prémiový nárok

2 200

245

305

Nárok

50

Nárok

2 800

9 278,2

---------

Krávy bez tržní produkce mléka (tis. ks)

--------

Nárok na prémie

1 500

rovněž mléčné krávy, pokud byly zapuštěny býkem masného plemene

300

v roce 1998 činil stav 23 000 krav, žádné dojnice

230

Nárok, ale ještě žádná konkrétní podpora

2

Nárok

2 32

11 458,9

Jateční prémie (tis. ks)

--------

Právo na prémie

--------

a) vybraný skot

2 021

480

-

Nárok, bez konkrétní podpory

106,6

-

3 703,9

23 494,6

b) telata

1 017

a)+b)

--

79,3

--

5 984,3

---------

Bahnice, kozy (tis. ks)

--------

Právo na prémie

--------

a) Bahnice

a) 600

1 500

130

Nárok vyšší než stav, žádné produkční omezení

142

Nárok na všechna zvířata ve stavech o více než 5 ks

2 422

79 732,0

b) Kozy

+20% rezerva pro stavy nižší než 10 ks

50

----

a)+b)

a)+b)

*) Obiloviny, olejniny a bílkovinná krmiva (FAO, Production Yearbook 1997), za EU 15 včetně půdy uvedené do klidu.

3. K situaci zemědělství a potravinářského průmyslu ve vstupních zemích

3.1 Jakým agroekonomickým potenciálem disponuje zemědělství vstupních zemí?

Stanovisko IAMO:

Jako agroekonomický potenciál by neměla být v žádném případě chápána veličina, která by mohla být realizována ve vzdálené budoucnosti, takřka jako největší možná produkce všech dob. Naopak, pod tímto pojmem je třeba chápat za optimálních předpokladů trvale dosažitelnou výrobu. Takto definovaný potenciál předpokládá používání výrobních postupů odpovídajících danému stanovišti a životnímu prostředí, aby bylo zajištěno uchování přírodního základního kapitálu. Rovněž je tím míněna sociální a ekonomická udržitelnost, protože musí být zabezpečena schopnost ekonomického přežití a zachování sociální struktury.

K důležitým determinantám výrobního potenciálu patří přírodní výrobní faktory půda, klima a absorpční schopnost životního prostředí jakož i lidský a fyzický kapitál, genetický materiál a konečně i kvalita spotřebovávaných provozních prostředků. Významný vliv na výši výnosů rostlinných a živočišných produktů a na využití živin a jiných přípravků zvyšujících výnosy má zejména chovný materiál.

Potenciál je často charakterizován údaji o výrobě koncem 80. let. Za tyto roky vykazují statistici podstatně vyšší produkci než jaká je zpravidla dnes docilována. Může to však být z mnoha příčin špatný ukazatel.

Lepší by bylo zjistit výše popsané determinanty. Ale i zde se naráží na značné potíže. Jak uvádí odpověď na otázku 1.6, je vybavenost zemědělství pracovními silami poměrně vysoká. V budoucnosti bude nutné jejich počet snížit. Rovněž půdní vybavenost je v NČS podstatně vyšší než ve SČS. V případě orné půdy je tato hodnota téměř dvojnásobná (tab, 2.). Kapacitní předstih proti EU, který je tím vyjádřen, ovšem snižuje kvalita půdy a klima.

V přírodních zdrojích existují veliké regionální rozdíly, takže by se musela u zemí vybavených rozsáhlým půdním fondem provést diferenciace. Vzhledem k chybějícím podkladům to ale není možné.

Pokud jde o chovný materiál, který bude v budoucnosti k dispozici, lze očekávat, že bude docílen velký pokrok. Při hodnocení výnosového potenciálu musí být zvažována i kvalita provozních prostředků, např. hnojiv a přípravků na ochranu rostlin. I zde by se mohly rozdíly oproti EU značně snížit. Totéž lze očekávat i pokud jde o vybavenost lidským a věcným kapitálem.

V tomto okamžiku představují výnosy rostlinných produktů cca 60 % průměru EU. Lze se domnívat, že u většiny těchto produktů zůstane výnosový potenciál pod úrovní potenciálu EU. Rozhodujícími jsou zde o něco horší přírodní předpoklady. V případě mléčné užitkovosti možno konstatovat podobné rozdíly jako u rostlinných výrobků. Protože se u zvířat dá prostředí lépe kontrolovat než u rostlin, nemusely by v budoucnosti přetrvávat žádné podstatné rozdíly ve výnosovém potenciálu proti EU. Totéž platí i pro efektivnost využití krmiv, která je dnes v NČS rovněž značně nižší než v EU.

Tab. 2 - Půdní vybavenost v ZSVE a v EU (1994)

Skupiny zemí

Zemědělská půda

Orná půda

mil. ha

ha v přepočtu na obyvatele

mil. ha

ha v přepočtu na obyvatele

NČS

60,7

0,58

42,4

0,40

EU

138,4

0,37

75,5

0,20

NČS v relaci k EU (%)

44

154

56

198

Stanovisko FAL:

Hospodářský potenciál té které země se běžně porovnává na základě rozsahu zemědělské půdy, stavů hospodářských zvířat a počtu pracovních sil. Je ovšem třeba mít na zřeteli, že kvantitativní údaje jsou jen zčásti vzájemně srovnatelné. Tak je např. výrobní potenciál v rostlinné výrobě určován nejen počtem hektarů, ale i kvalitou půdy a klimatickými podmínkami.

Dále třeba uvážit, že stupeň využití toho kterého potenciálu ovlivňují nedostatek kapitálu, nízká produktivita, nepříznivá agrární struktura atd. Stupeň využití jednotlivých faktorů se během integrace přizpůsobí novým cenovým relacím a tržním podmínkám.

Tab. 3 až 9 uvádějí jak výrobní potenciál tak i (odhadem) stupeň využití. Je zřejmé, že vstupní země disponují značným zemědělským potenciálem.

Tab. 3 - Obiloviny v ZSVE za období let 1989 až 2003

-

Plocha (tis. ha)

Výnos (t/ha)

Výroba (tis. t)

Spotřeba (tis. t)

-

1989

1997

2003

1989

1997

2003

1989

1997

2003

1989

1997

2003

Polsko

8311

8857

9275

3,2

2,9

3,3

26888

25351

30831

28942

27078

30435

Maďarsko

2805

2935

2850

5,5

4,8

5,0

15417

14114

14164

13205

11837

10385

ČR

1662

1686

1650

4,7

4,1

4,4

7793

6983

7317

7840

6797

6886

Slovinsko

125

95

102

4,2

5,4

5,9

527

517

602

870

974

1076

Estonsko

396

325

352

2,4

1,9

2,1

967

615

741

1400

715

795

ZSVE-I

13299

13898

14229

3,9

3,4

3,8

51592

47580

53655

52257

47401

49577

EU=100

32,5

36,7

39,2

84,1

63,7

66,0

27,4

23,4

25,9

32,8

27,1

28,2

-------------

Rumunsko

5978

6316

5920

3,1

3,2

3,3

18309

20058

19553

17651

18000

17792

Bulharsko

2151

2026

2380

4,4

2,7

3,3

9485

5548

7948

9364

5350

7134

Slovensko

814

853

878

5,2

4,4

4,8

4232

3741

4229

4219

3644

3588

Litva

1006

1162

1222

3,0

2,6

2,8

3023

3052

3427

3760

2746

3118

Lotyšsko

666

483

548

2,4

2,1

2,3

1570

1038

1246

2357

929

983

ZSVE-II

10615

10840

10948

3,4

3,1

3,3

36619

33437

36403

37351

30669

32615

EU=100

26,0

28,6

30,2

74,8

57,4

58,2

19,4

16,4

17,6

23,4

17,5

18,5

-------------

EU-15

40866

37913

36300

4,6

5,4

5,7

188506

203667

207297

159300

175200

175857

Pramen: Evropská komise: Agricultural Situation and Prospects in the Central and Eastern European Countries - Summary report. Luxembourg, 1998.

Tab. 4 - Olejniny v ZSVE za období let 1989 až 2003

-

Plocha (tis. ha)

Výnos (t/ha)

Výroba (tis. t)

Spotřeba (tis. t)

-

1989

1997

2003

1989

1997

2003

1989

1997

2003

1989

1997

2003

Polsko

570

317

550

2,8

1,9

2,3

1585

595

1244

1095

798

994

Maďarsko

465

573

601

2,0

1,3

2,1

915

737

1259

797

730

1039

ČR

106

238

260

3,0

2,5

2,8

322

584

718

322

569

665

Slovinsko

2,0

0,4

----------

Estonsko

0,6

8,2

-

1,7

1,2

-

1

10

----

ZSVE-I

1144

1137

1411

2,5

1,7

2,3

2823

1926

3221

2214

2097

2698

EU=100

23,4

19,8

25,3

103,9

67,0

99,9

24,3

13,3

25,3

9,7

7,6

9,3

-------------

Rumunsko

968

1012

110

1,0

1,2

13,3

979

1212

1458

1024

1192

1389

Bulharsko

240

453

500

1,9

1,0

1,2

458

446

600

478

409

508

Slovensko

62

139

150

2,4

1,9

2,2

147

269

330

121

198

217

Litva

11,0

22,0

-

1,7

1,7

-

19

37

----

Lotyšsko

1,9

0,9

-

2,1

1,1

-

4

1

----

ZSVE-II

1283

1627

760

1,3

1,2

3,1

1607

1965

2388

1623

1799

2114

EU=100

26,2

28,3

13,6

52,7

47,7

137,4

13,8

13,5

18,7

7,1

6,5

7,3

-------------

EU-15

4896

5742

5573

2,4

2,5

2,3

11636

14526

12741

22797

27588

29000

Pramen: Evropská komise: Agricultural Situation and Prospects in the Central and Eastern European Countries - Summary report. Luxembourg, 11998.

Tab. 5 - Řepný cukr v ZSVE za období let 1989 až 2003

-

Plocha (tis. ha)

Výnos (t/ha)

Výroba (tis. t)

Spotřeba (tis. t)

1989

1997

2003

1989

1997

2003

1989

1997

2003

1989

1997

2003

Polsko

423

419

340

4,1

4,9

5,5

1730

2060

1860

1663

1665

1750

Maďarsko

120

98

92

4,1

4,9

5,2

497

480

482

445

435

450

ČR

127

92

95

4,5

5,8

5,9

567

532

564

495

450

434

Slovinsko

4

6

8

5,3

7,3

7,0

21

44

56

72

92

95

Estonsko

---------

70

44

43

ZSVE-I

674

615

535

4,2

5,1

5,5

2815

3116

2962

2745

2686

2772

EU=100

30,6

30,1

26,2

79,0

71,2

88,6

24,2

21,5

23,2

20,2

21,1

21,8

-------------

Rumunsko

256

129

130

2,2

1,8

3,0

556

237

385

635

559

636

Bulharsko

41

5

2

2,2

2,4

3,0

89

12

6

437

268

303

Slovensko

55

47

38

3,4

4,6

5,8

188

218

222

248

189

210

Litva

34

35

38

2,8

3,4

4,0

96

118

152

152

90

115

Lotyšsko

14

11

12

2,4

4,5

3,3

33

49

39

128

69

80

ZSVE-II

400

227

220

2,4

2,8

3,7

962

634

804

1600

1175

1344

EU=100

18,2

11,1

10,8

45,5

39,2

58,5

8,3

4,4

6,3

11,8

9,3

10,6

-------------

EU-15

2201

2041

2040

5,3

7,1

6,2

11636

14526

12741

13616

12700

12734

Pramen: Evropská komise: Agricultural Situation and Prospects in the Central and Eastern European Countries - Summary report. Luxembourg, 11998.

Tab. 6 - Mléko v ZSVE za období let 1989 až 2003

-

Dojnice (tis. ks)

Dojivost (kg/dojnice)

Produkce (tis. t)

Spotřeba (tis. t)

-

1989

1997

2003

1989

1997

2003

1989

1997

2003

1989

1997

2003

Polsko

4990

3487

3588

3291

3451

3777

16420

12032

13551

16420

11419

12881

Maďarsko

568

386

445

5039

4948

5357

2862

1910

2384

2753

1978

2382

Česká republika

1242

619

538

4019

4454

5086

4991

2757

2736

3570

2208

2486

Slovinsko

243

207

197

2473

2894

3365

601

599

663

459

515

557

Estonsko

300

172

174

4257

4070

4511

1277

700

785

950

680

758

ZSVE-I

7343

4871

4942

3561

3695

4071

26151

17998

20119

24152

16800

19064

EU = 100

26,4

22,2

25,4

78,1

62,7

66,6

20,6

14,9

16,9

20,3

15,0

17,4

-------------

Rumunsko

1704

1769

1601

1950

2898

3305

323

5126

5292

3362

4709

5321

Bulharsko

648

389

420

3295

2985

3300

2135

1161

1386

2418

1436

1699

Slovensko

559

310

265

3676

3839

4189

2055

1190

1110

1158

1036

1023

Litva

850

586

636

3806

3104

3415

3235

1819

2172

2300

822

980

Lotyšsko

543

277

274

3639

3560

3774

1976

986

1034

1694

938

988

ZSVE-II

4304

3331

3196

2956

3087

3440

12724

10282

10994

10932

8941

10011

EU = 100

15,5

15,1

16,4

64,8

56,1

56,3

10,0

8,5

9,3

9,2

8,0

9,1

EU 15

27848

21990

19438

4562

5498

6110

127032

120903

118786

119002

112112

109522

Pramen: Evropská komise: Agricultural Situation and Prospects in the Central and Eastern European Countries - Sumary Report. Luxembourg, 1998, S. 37.

Tab. 7 - Hovězí maso v ZSVE za období let 1989 až 2003

-

Produkce (tis. t)

Spotřeba (tis. t)

Spotřeba (kg/obyvatel)

-

1989

1997

2003

1989

1997

2003

1989

1997

2003

Polsko

720

487

527

653

431

455

17

11

11

Maďarsko

114

72

84

82

72

94

8

7

9

Česká republika

272

153

146

253

142

145

24

14

14

Slovinsko

50

50

55

40

57

57

20

29

29

Estonsko

75

22

23

40

52

23

25

17

18

ZSVE-I

1231

784

835

1068

754

774

17

12

12

EU = 100

14,8

9,9

10,5

13,4

10,6

10,7

77,3

63,2

63,2

Rumunsko

220

229

261

248

243

278

11

10

12

Bulharsko

125

66

77

139

66

82

15

8

10

Slovensko

127

58

66

69

54

59

13

10

11

Litva

224

83

9,3

93

83

94

25

22

25

Lotyšsko

129

28

32

67

37

42

23

15

28

ZSVE-II

825

464

529

616

474

555

14

11

13

EU = 100

9,9

5,9

6,6

7,7

6,7

7,6

63,6

57,9

68,4

EU 15

8310

7886

7989

7959

7109

7263

22

19

19

Pramen: EU-Kommission: Agricultural Situation and Prospects in the Central and Eastern European Countries - Sumary Report. Luxembourg, 1998, S. 38.

Tab. 8- Vepřové maso v ZSVE za období let 1989 až 2003

-

Výroba (tis. t)

Spotřeba (tis. t)

Spotřeba (kg/obyvatel)

-

1989

1997

2003

1989

1997

2003

1989

1997

2003

Polsko

1854

1724

2190

1845

1591

2000

49

41

50

Maďarsko

1014

604

740

828

568

630

79

56

62

Česká republika

552

483

495

543

471

495

52

46

48

Slovinsko

62

62

69

70

88

88

35

45

45

Estonsko

125

22

33

73

38

40

46

25

29

ZSVE-I

3607

2895

3527

359

2756

3253

54

44

51

EU = 100

23,7

17,8

20,4

22,9

17,8

19,6

131,7

110,0

115,9

Rumunsko

798

693

753

764

649

761

3

29

34

Bulharsko

412

262

338

344

262

278

38

32

33

Slovensko

267

204

227

234

207

226

44

38

41

Litva

250

92

113

149

92

118

40

25

32

Lotyšsko

154

45

50

96

66

71

38

27

30

ZSVE-II

1881

1296

1481

1587

1276

1454

36

30

34

EU = 100

12,3

8,0

8,6

10,8

8,2

8,8

87,8

75,0

77,3

EU 15

15238

16255

17276

14676

15480

16594

41

40

44

Pramen: EU-Kommission: Agricultural Situation and Prospects in the Central and Eastern European Countries - Sumary Report. Luxembourg, 1998, S. 38.

Tab. 9- Drůbeží maso v ZSVE za období let 1989 až 2003

-

Výroba (tis. t)

Spotřeba (tis. t)

Spotřeba (kg/obyvatel)

-

1989

1997

2003

1989

1997

2003

1989

1997

2003

Polsko

383

520

717

63

548

723

10

14

18

Maďarsko

436

370

380

244

234

297

23

23

29

Česká republika

149

143

175

135

155

185

13

15

18

Slovinsko

73

61

73

54

46

47

27

23

24

Estonsko

25

5

10

14

18

20

9

12

14

ZSVE-I

1066

1099

1355

810

1001

1281

13

16

20

EU = 100

16,5

12,9

14,6

13,0

12,7

14,4

76,5

76,2

87,0

Rumunsko

339

293

397

332

295

401

14

13

18

Bulharsko

188

94

115

153

94

104

17

11

13

Slovensko

84

80

94

76

84

91

14

16

17

Litva

57

26

39

30

28

37

8

8

10

Lotyšsko

43

8

10

29

19

22

5

8

9

ZSVE-II

71

501

645

620

520

655

14

13

16

EU = 100

11,0

5,9

6,9

10,0

6,6

7,4

82,4

57,1

69,6

EU 15

6452

8489

9303

6209

7869

8906

17

21

23

Pramen: EU-Kommission: Agricultural Situation and Prospects in the Central and Eastern European Countries - Sumary Report. Luxembourg, 1998, S. 39.

3.2 Jak se doposud rozvíjel agrární obchod mezi EU a kandidátskými zeměmi?

Stanovisko IAMO:

Obchod zemědělskými výrobky mezi SČS a NČS počátkem 90. let velmi silně narůstal. EU se stala za agrární produkty nejdůležitějším obchodním partnerem všech vstupních zemí. Až na Maďarsko a Bulharsko a v roce 1999 i Rumunsko je agrární obchodní bilance EU s kandidátskými zeměmi pozitivní (tab. 10)

U zemědělských výrobků a potravin je z členských zemí EU nejdůležitějším obchodním partnerem NČS Německo. Přebytek agrárně obchodní bilance SRN se v letech 1995 až 1998 zvýšil o 50 % (tab. 11). Tab. 12 zachycuje zbožovou strukturu německého agrárního obchodu.

Tab. 10 - Saldo agrárně obchodní bilance EU s NČS a jeho vývoj od roku 1995 do roku 1998

-

Jednotka

Estonsko

Lotyšsko

Litva

Polsko

ČR

SR

Maďarsko

Rumunsko

Bulharsko

Slovinsko

NČS

1995

mil. EUR

158

162

102

781

538

214

-254

467

65

387

2621

1996

mil. EUR

183

181

146

1088

645

244

-358

552

-1

380

3067

1997

mil. EUR

207

172

215

1106

615

261

-220

576

27

402

3361

1998

mil. EUR

208

187

205

1145

648

294

-201

759

80

407

3731

1999

mil. EUR

154

124

124

263

477

137

-634

-31

-106

261

769

1999:1995

%

97

77

122

34

89

64

249

-7

-163

67

29

Pramen: Výpočty na základě údajů Eurostat.

Tab. 11 - Saldo agrárně obchodní bilance Německa s NČS a jeho změna od roku 1995 do roku 1998

-

Jednotka

Estonsko

Lotyšsko

Litva

Polsko

ČR

SR

Maďarsko

Rumunsko

Bulharsko

Slovinsko

NČS

1995

mil. EUR

19

58

42

324

159

74

-177

146

9

144

797

1996

mil. EUR

30

56

63

467

202

91

-191

166

-9

140

1015

1997

mil. EUR

30

55

86

394

185

102

-142

173

-4

145

1024

1998

mil. EUR

27

47

84

441

233

108

-138

228

0

147

1178

1998:1995

%

144

82

202

136

147

146

78

157

4

101

148

Pramen: Výpočty na základě údajů Eurostat.

Tab. 12 - Saldo agrárně obchodní bilance EU a Německa s NČS ve zbožovém členění za roky 1995 a 1998

-

EU

Německo

Produkty1)

1995

1998

1998/1995

1995

1998

1998/1995

-

mil. EUR

%

mil. EUR

%

Živá zvířata

-226,7

-207,6

-8,4

23,8

-21,5

-9,8

Maso a droby

-219,1

-206,2

-5,9

-188,8

-183,5

-2,8

Mléko a mléčné výrobky, vejce, med

20,9

13,3

-36,4

36,2

60,9

68,2

Ostatní živočišné produkty

3,8

14,4

273,8

-20,2

-2,7

-86,4

Zelenina, poživ. rostliny, kořeny a hlízy

-46,1

-5,5

-88,1

-99,3

-84,9

-14,5

Ovoce, ořechy

119,2

68,1

-42,9

-101,1

-184,5

82,5

Káva, čaj, maté a koření

91,3

126,4

38,5

22,4

44,8

100,0

Obilí

-11,8

-25,5

117,0

0,1

-10,8

-8230,11)

Mléčné a mlýnské výrobky, slad, škroby apod.

20,9

70,6

237,4

5,0

24,0

379,1

Olejnatá semena a plody

-169,4

-94,7

-44,1

-89,7

-73,3

-18,3

Rostlinné pletací materiály

-8,9

-8,9

0,8

-4,2

-3,3

-20,8

Živoč. a rostl. tuky a oleje

252,6

351,5

39,2

108,5

180,5

66,3

Ryby, korýši

-56,8

-63,8

12,5

-76,7

-78,2

2,1

Cukr a cukrovinky

198,3

126,9

-36,0

85,7

34,7

-59,5

Kakao a kakaové přípravky

228,5

191,0

-16,4

56,5

65,6

16,2

Přípravky z obilí

164,3

232,0

41,3

56,6

83,8

48,0

Přípravky ze zeleniny, ovoce, ořechů aj.

-62,5

-6,3

-89,9

-122,3

-103,5

-15,4

Různé potrav. přípravky

429,0

452,2

5,4

97,6

155,3

59,1

Nápoje, alkoholické nápoje a octy

170,7

78,0

-54,3

9,1

-16,5

-280,4

Tabák a tabákové výrobky

170,6

230,4

35,1

64,6

117,0

81,1

Kůže

332,2

640,5

92,8

163,8

234,4

43,1

Hedvábí

16,7

-346,7

-2174,2

12,0

13,8

14,9

Vlna (jemná a hrubá)

498,6

801,8

60,8

325,7

309,6

-4,9

Bavlna

429,8

818,2

90,4

312,0

366,3

17,4

Součet

2621,0

3730,8

42,3

796,6

1178,1

47,9

1) Změny, které jsou menší než -100 %, potvrzují změnu v netto exportech.

Stanovisko FAL:

Agrární zahraniční obchod mezi Evropskou unií a ZSVE se v uplynulém desetiletí výrazně změnil ve prospěch EU(15). Zatímco EU vykazovalo v 80. letech v relaci k teritoriu ZSVE jasně zápornou obchodní bilanci, existuje v současné době netto kladné saldo EU (tab. 13). V současné době jsou mezi uvedenými ZSVE jen dva netto vývozci zemědělských produktů (Maďarsko a Bulharsko). Měřeno brutto agrárním vývozem jsou nejdůležitějšími agrárními vývozci Polsko a Maďarsko.

Tab. 13 - Vývoj agrární obchodní bilance (mil. EUR) vybraných ZSVE vůči EU

-

1989

1993

1997

1999

Česká republika

65

-197

-586

-537

Estonsko

.

-3,9

-42,6

-27,7

Maďarsko

659

384

542

658

Polsko

33

-348

-531

-536

Slovinsko

.

-132

-324

-329

ZSVE-5

757

-297

-942

-772

Pramen: European Commission

3.3 Jak se bude rozvíjet výroba, zpracování a spotřeba kandidátských zemí po vstupu do EU?

Stanovisko IAMO:

V IAMO byly simulačními postupy s využitím modelu “Central and Eastern European Countries Agriculture Simulation Model” (CEEC-ASIM) kvantifikovány účinky vstupu ZSVE do EU na zemědělskou výrobu, poptávku po potravinách a na výdaje z rozpočtu EU v roce 2007. Tab. 14 zachycuje množstevní efekty očekávaného vstupu ZSVE do EU na výrobu a poptávku. Existují rozdíly ve výsledcích za rok 2007 ve srovnání se scénářem rozšíření, který vychází z AGENDY 2000. Tento scénář vychází z hypotézy, že každá ze vstupních zemí si podrží existující zemědělskou politiku z roku 1997 až do roku 2007 a nebude ji měnit.

U rostlinné výroby NČS jako celku povede vstup do EU k poklesu výroby řádově o 1 % až 14 %. U živočišné výroby je zaznamenán kromě hovězího masa (+22 %) rovněž pokles. Tyto množstevní změny si lze vysvětlit především změnou relativních cen v důsledku převzetí SZP, ponecháním půdy v klidu a uplatněním výrobních kvót na mléko a cukr.

Poptávka po rostlinných produktech se mění až na cukr (-13 %) jen mírně. Výrazná změna cenové struktury u živočišných výrobků vyvolává naproti tomu citelné poptávkové reakce, kolísající od +30 % u drůbežího masa až po -23 % u masa hovězího.

Tab. 14 - Změny výroby a poptávky za 10 vstupních kandidátských zemí celkem v důsledku jejich vstupu do EU; srovnání bazického roku se scénářem platným pro rok 2007 (%)

-

Výroba (%)

Poptávka (%)

Pšenice

-7

4

Hrubé zrniny

-1

-1

Brambory

-3

4

Olejniny

-1

1

Surový cukr

-4

-13

Zelenina

-14

4

Mléko

-4

-17

Hovězí maso

22

-33

Vepřové maso

-6

8

Vejce

-1

14

Drůbeží maso

-11

30

Pramen: Výpočty IAMO.

Výsledky simulačních propočtů potvrzují, že vstup do EU vyvolává výrazně silnější relativní změny čistých vývozů (resp. čistých dovozů) živočišných produktů než u výrobků rostlinného původu (tab. 15). Největší relativní změny se týkají mléka a hovězího masa. V absolutních hodnotách vyjádřeno představují čisté vývozy roku 2007 u těchto výrobků 4,0 mil. t , resp. 0,7 mil. t. U obilovin vyvolává vstup ZSVE do EU v roce 2007 přebytky ve výši cca 13 mil. t. Pro srovnání uvádí tab. 15 i netto obchod realizovaný v roce 1997.

Tab. 15 - Čisté vývozy a dovozy 10 kandidátských zemí celkem*; za rok 1997 údaje podle statistiky, pro rok 2007 výsledky simulace podle základního scénáře a scénáře rozšíření a jejich odchylky

-

Bázický rok 1997

Základní scénář pro rok 2007

Rozšíření

pro rok 2007

Změna ve vztahu k

roku 1997

základnímu scénáři

tis.t

tis.t

tis.t

%

%

Pšenice

4182

9646

5987

43

-38

Hrubé zrniny

4587

7578

7254

58

-4

Brambory

-525

1665

1120

.**)

-33

Olejniny

-700

-476

-499

-29

5

Surový cukr

355

498

785

121

57

Zelenina

-103

453

-1694

-1551

.

Mléko

510

498

4022

688

708

Hovězí maso

13

86

734

5442

752

Vepřové maso

350

680

75

-79

-89

Vejce

51

-134

-322

.

141

Drůbeží maso

63

-193

-917

.

375

* Data nezahrnují agrární obchod mezi ZSVE.

**) Vzhledem ke změně salda u obchodovaných množství údaj chybí

Pramen: Národní statistické ročenky, vlastní výpočty

Stanovisko FAL:

Vzhledem k cenovým změnám nutno se vstupem do EU počítat v krátko- a střednědobém výhledu především se zvýšením výroby hovězího masa při současném snížení jeho spotřeby. Naproti tomu budou CZV jatečných prasat, jatečné drůbeže a vajec v souvislosti se vstupem do EU spíše klesat, takže lze očekávat pokles výroby a nárůst spotřeby. Ceny všech ostatních výrobků vykazují menší pohyby, takže očekávané změny jsou méně výrazné (viz tab. 16 a 17). Co do tendence by mohly tyto modelové propočty efekt ze vstupu do EU spíše přecenit, protože ve skutečnosti již před vstupem a nezávisle na rozšíření EU o ZSVE došlo resp. ještě dojde k četným změnám, které se v modelech, které zpravidla rozlišují jen mezi krajním výchozím obdobím a cílovým rokem po vstupu, plně připisují vlivu rozšíření EU.

V dlouhodobější perspektivě mají vstupní země ovšem potenciál pro značné rozšíření výroby a disponují i některými důležitými alokačními výhodami (viz odpověď na otázku 3.1). Nakolik může být tento potenciál využit, lze nyní posuzovat jen velmi obtížně:

Jednak je paleta relevantních ovlivňujících faktorů široká a přesahuje hluboko do nezemědělské oblasti. V popředí zájmu je vybudování výkonných potravinářských podniků a řetězců vytvářejících přidanou hodnotu a vyžadujících kapitál a manažerské znalosti. Zda dojde dostatečně rychle k potřebným investicím ze zahraničí, zásadně závisí na vývoji politické a ekonomické stability ZSVE.

Tab. 16- Důsledky rozšíření EU na oblast rostlinné výroby Výsledky modelových výpočtů (GAPsi)

-

Evropská unie (EU-15)

Země střední a východní Evropy (ZSVE-4)

-

1997

2007

Změna scénář po vstupu/referenční scénář

1997

2007

Změna scénář po vstupu/referenční scénář

-

Základní období

Referenční scénář 2)

Scénář po vstupu 3)

Základní období

Referenční scénář 2)

Scénář po vstupu 3)

-

tis. t

%

tis. t

%

Pšenice

--------

Výroba

94198

113857

114006

-

17782

21344

20392

-

%

-

20,9

21

0,1

-

20

14,7

-4,5

Užití

76485

79843

79970

-

16441

17699

17476

-

%

-

4,4

4,6

0,2

-

7,7

6,3

-1,3

Vývoz (netto)

19392

34013

34034

-

2550

3645

2916

-

%

-

75,4

75,5

0,1

-

42,9

14,4

-20,0

Převis4)

0

0

0

-

0

0

0

-

Kukuřice

--------

Výroba

38417

38909

38983

-

5705

6715

5431

-

%

-

11,8

12

0,2

-

17,7

-4,8

-19,1

Užití

33411

34824

34914

-

5951

6454

6030

-

%

-

4,2

4,5

0,3

-

8,5

1,3

-6,6

Vývoz (netto)

1131

4085

4069

-

254

260

-599

-

%

-

261,2

259,8

-0,4

-

2,4

-335,8

-330,4

Převis4)

0

0

0

-

0

0

0

-

Ostatní obiloviny

--------

Výroba

69643

85406

85396

-

22636

25469

19627

-

%

-

22,6

22,6

0,0

-

12,5

-13,3

-22,9

Užití

56319

59027

59191

-

23757

25598

24364

-

%

-

4,8

5,1

0,3

-

7,7

2,6

-4,8

Vývoz (netto)

13698

12373

15123

-

-823

-129

-4737

-

%

-

-9,7

10,4

22,2

-

-84,3

475,6

3572,1

Převis4)

822

14006

11083

-

0

0

0

-

Obiloviny celkem

--------

Výroba

198658

238172

238385

-

46123

53528

45450

-

%

-

19,9

20,0

0,1

-

16,1

-1,5

-15,1

Užití

166215

173694

174075

-

46149

49751

47870

-

%

-

4,5

4,7

0,2

-

7,8

3,7

-3,8

Vývoz (netto)

34221

50471

53227

-

1981

3776

-2420

-

%

-

47,5

55,5

5,5

-

90,6

-222,2

-164,1

Převis4)

822

14006

11083

-

0

0

0

-

Luskoviny

--------

Výroba

5721

6374

6375

-

155

159

200

-

%

-

11,4

11,4

0,0

-

2,6

29,0

25,8

Užití

8890

9543

9544

-

271

274

316

-

%

-

7,3

7,4

0,0

-

1,1

13,6

15,3

Olejniny

--------

Výroba

12760

7944

7945

-

3054

3876

3888

-

%

-

-37,7

-37,7

0,0

-

26,9

27,3

0,3

Užití

31322

27041

27042

-

2166

3230

3242

-

%

-

-13,7

-13,7

0,0

-

49,1

49,7

0,4

1) ZSVE-4; Estonsko, Polsko, ČR a Maďarsko; 2) referenční scénář za pesimistických předpokladů světového hospodářského vývoje (mj. nižší nárůst světových cen obilovin); 3) Scénář po vstupu ZSVE do EU; 4) Převisem je označeno vyrovnání bilance. Ve smyslu dosažení vyrovnané bilance označuje kladná položka, že by výroba (např. uvedením půdy do klidu nebo snížením cen) musela být redukována.

Tab. 17 - Důsledky rozšíření EU na oblast živočišné výroby Výsledky modelových výpočtů (GAPsi)

-

Evropská Unie (EU-15)

Země střední a východní Evropy (ZSVE-4)

-

1997

2007

Změna scénář po vstupu/referenční scénář

1997

2007

Změna scénář po vstupu/referenční scénář

-

Základní období

Referenční scénář2)

Scénář po vstupu 3)

Základní období

Referenční scénář2)

Scénář po vstupu 3)

-

tis. t

%

tis. t

%

Mléko

--------

Výroba

124080

127220

127236

-

18296

19441

20941

-

%

-

2,5

2,5

0,0

-

6,3

14,5

7,7

Užití

119793

124277

124299

-

16466

17489

15844

-

%

-

3,7

3,8

0,0

-

6,2

-3,8

-9,4

Spotřeba kg/osoba

299

305

305

-

247

253

226,9

-

%

-

1,8

1,8

0,0

-

2,3

-8,1

-10,2

Vývoz netto

8076

6706

6711

-

1811

1952

5776

-

%

-

-17,0

-16,9

0,1

-

7,8

218,9

195,9

Hovězí maso

--------

Výroba

7631

7278

7284

-

645

666

789

-

%

-

-4,6

-4,5

0,1

-

3,3

22,3

18,5

Užití

7087

6648

6648

-

685

749

527

-

%

-

-6,2

-6,2

0,0

-

9,3

-23,1

-29,6

Spotřeba kg/osoba

18,9

17,4

17,4

-

11,1

11,7

8,3

-

%

-

-7,9

-7,9

0,0

-

5,4

-25,2

-29,1

Vývoz netto

530

277

301

-

-22

-83

124

-

%

-

-47,7

-43,2

8,7

-

277,3

-663,6

-249,4

Převis

88

354

335

-

0

0

138

-

Vepřové maso

--------

Výroba

16116

17086

17210

-

3096

3407

3137

-

%

-

6,0

6,8

0,7

-

10,0

1,3

-7,9

Užití

15184

16,45

16043

-

2976

3178

3429

-

%

-

5,7

5,7

0,0

-

6,8

15,2

7,9

Spotřeba kg/osoba

40,4

41,9

41,9

-

48,8

49,8

53,7

-

%

-

3,7

3,7

0,0

-

2,9

11,0

7,8

Vývoz netto

905

1041

1167

-

98

229

-293

-

%

-

15

29

12

-

134

-399

-228

Drůbeží maso

--------

Výroba

8350

9369

9444

-

968

1152

963

-

%

-

12,2

13,1

0,8

-

19,0

-0,5

-16,4

Užití

7704

9225

9223

-

851

982

1301

-

%

-

19,7

19,7

0,0

-

15,4

52,9

32,5

Spotřeba kg/osoba

20,5

24,1

24,1

-

13,8

15,4

20,4

-

%

-

17,6

17,6

0,0

-

11,6

47,8

32,5

Vývoz netto

646

144

221

-

114

171

-338

-

%

-

-77,7

-65,8

53,5

-

50,0

-396,5

-297,7

Vejce

--------

Výroba

5234

5801

5805

-

728

842

741

-

%

-

10,8

10,9

0,1

-

15,7

1,8

-12,0

Užití

5150

5316

5315

-

715

773

933

-

%

-

3,2

3,2

0,0

-

8,1

30,5

20,7

Spotřeba kg/osoba

13,7

13,9

13,9

-

11,6

12,1

14,6

-

%

-

1,5

1,5

0,0

-

4,3

25,9

20,7

Vývoz netto

83

484

489

-

13

69

-192

-

%

-

483,1

489,2

1,0

-

430,8

-1576,9

-378,3

Spotřeba krmiv

--------

Pšenice

33185

35270

35402

-

7569

8437

7977

-

%

-

6,3

6,7

0,4

-

11,5

5,4

-5,5

Kukuřice

24976

26088

26182

-

4577

5059

4854

-

%

-

4,5

4,8

0,4

-

10,5

6,1

-4,1

Ostatní obilí

41492

43505

4367

-

17588

19260

18958

-

%

-

4,9

5,2

0,4

-

9,5

7,8

-1,6

Obiloviny celkem

99653

104863

105251

-

29734

32756

31789

-

%

-

5,2

5,6

0,4

-

10,2

6,9

-3,0

Bílkovinná krmiva

51588

53660

53773

-

2039

2198

2282

-

%

-

4,0

4,2

0,2

-

7,8

11,9

3,8

Mléko

7265

7525

7547

-

1918

1958

1965

-

%

-

2,2

2,5

0,3

-

2,1

2,5

0,4

Energetická krmiva

25997

27080

27188

-

2642

2909

2817

-

%

-

4,2

4,6

0,4

-

10,1

6,6

-3,2

1) ZSVE-4; Estonsko, Polsko, ČR a Maďarsko; 2) referenční scénář za pesimistických předpokladů světového hospodářského vývoje (mj. nižší nárůst světových cen obilovin); 3 Scénář po vstupu ZSVE do EU; 4) Převisem je označeno vyrovnání bilance. Ve smyslu dosažení vyrovnané bilance označuje kladná položka, že by výroba (např. uvedením půdy do klidu nebo snížením cen) musela být redukována.

Za druhé chybí mezinárodně srovnatelné analýzy, v nichž je s přiblížením praxi a pomocí srovnatelných metod odhadnuta pro scénář-“Po-vstupu” rentabilita zemědělství na Západě a Východě. Určité informace o konkurenčních přednostech a nedostatcích polského zemědělství a jeho zásadních determinantách může poskytnout analýza současného polského agrárního obchodu. Do EU se dodává především ovoce a zelenina (čerstvé nebo zpracované; včetně ovocných šťáv) a rovněž živá zvířata, maso a masné výrobky. U partnerských zemí CEFTA (Česká republika, Maďarsko, Slovensko, Rumunsko, Slovinsko, Bulharsko) zaujímají přední místa výrobky potravinářského průmyslu jako čokoládové výrobky, cukrovinky, kávové a čajové koncentráty, za nimi následují ryby a rybí výrobky, sýry a tvarohy. Rusko a jiné země bývalého Sovětského svazu byly významnými odběrateli masa a masných výrobků, ovoce, zeleniny a jižního ovoce.

3.4 Jak se budou vyvíjet ve vstupních zemích náklady výroby, CZV a spotřebitelské ceny?

Stanovisko IAMO:

Vývoj CZV v NČS ve vztahu k Evropské unii uvádí za rostlinné výrobky tab. 18 a za živočišné produkty tab. 19. Ukazuje, že za dané časové období došlo obecně k vyrovnání cen. Výjimku představuje u některých výrobků Slovinsko, které zavedlo v poslední době poměrně vysoké podpory. Kolísání v cenových relacích mezi jednotlivými vstupními zeměmi a EU může být vyvoláno změnami jak na straně vstupních zemí tak na straně EU, případně na obou stranách.

Zajímavý je rovněž v kandidátských zemích vývoj relace cen produkce k cenám provozních prostředků (tab. 20). S výjimkou Bulharska se ve všech ostatních v tabulce uvedených zemích tato relace zhoršila, a to jak v období let 1995 až 1998 tak od prvního vykazovaného roku. Ceny tak vyvolávaly v příslušných zemích silný adaptační tlak. V EU zůstala tato relace ve stejném období poměrně konstantní.

S vyrovnáváním CZV mezi EU a NČS po vstupu kandidátských zemí do EU bude pravděpodobně spojen i všeobecný růst cen. Rozdíly však existují jak mezi zeměmi tak mezi výrobky. Na druhé straně lze očekávat i zvýšení cen provozních prostředků, takže se terms of trade nezlepší nebo zlepší jen mírně. Náklady výroby by mohly být navíc ovlivněny i dvěma protisměrnými přizpůsobovacími procesy. Dodržování standardů, vyšší administrativní náklady a rovněž zvyšování mezd navozují růst nákladů. Očekávaný růst produktivity by mohl tento růst tlumit. Čistý efekt těchto protisměrných tendencí se dá ztěží odhadnout, ale povede spíše ke zvyšování nákladů výroby.

Tab. 18 - Ceny rostlinných výrobků v kandidátských zemích v relaci k cenám v EU (v %)

-

Eston-sko

Lotyš-sko

Litva

Polsko

ČR

Sloven-sko

Maďar-sko

Slovin-sko

Rumun-sko

Bulhar-sko

Pšenice

1993

49

41

36

74

56

61

60

110

87

48

1994

56

54

34

68

57

67

57

128

59

40

1995

73

74

52

82

52

58

49

108

47

37

1996

95

97

78

122

73

76

91

139

46

75

1997

98

86

88

101

80

72

72

133

76

78

1998

82

79

87

101

79

81

52

143

65

59

Ječmen

1993

38

35

36

70

58

63

56

103

75

47

1994

38

43

31

60

54

63

55

103

61

36

1995

72

48

46

74

52

59

47

92

55

34

1996

94

79

75

109

71

82

95

104

47

77

1997

96

78

91

95

86

86

84

154

69

90

1998

80

68

66

95

80

91

58

161

62

65

Kukuřice

1993

---

64

-

61

62

78

92

42

1994

---

85

-

66

58

82

76

50

1995

---

86

-

66

56

77

53

30

1996

---

103

-

76

73

106

41

68

1997

---

111

-

80

62

86

66

87

1998

---

108

-

66

57

83

62

49

Oves

1993

30

33

27

56

50

56

----

1994

38

55

27

49

53

63

----

1995

56

55

40

64

52

62

----

1996

80

68

71

87

67

79

----

1997

85

77

83

86

78

83

----

1998

61

61

61

87

72

89

----

Olejniny

1993

73

66

31

83

71

69

61

153

35

50

1994

83

75

59

117

82

76

100

170

39

56

1995

99

66

61

85

75

81

92

185

34

52

1996

81

69

75

107

73

83

84

179

26

46

1997

89

83

81

102

79

77

87

181

77

66

1998

99

86

79

96

82

71

85

69

58

86

Cukrová řepa

1993

37

59

51

45

51

47

44

103

60

30

1994

66

73

46

47

46

50

53

87

47

30

1995

34

76

62

63

60

56

57

80

48

34

1996

21

75

68

63

63

62

54

113

103

33

1997

34

81

97

61

55

58

62

110

62

33

1998

-

83

103

60

58

50

55

103

55

50

Pramen: Vlastní propočty

Tab. 19 - Ceny živočišných výrobků v kandidátských zemích v relaci k cenám v EU (v%)

-

Eston-sko

Lotyš-sko

Litva

Polsko

ČR

Sloven-sko

Maďar-sko

Slovin-sko

Rumun-sko

Bulhar-sko

Mléko

1993

28

26

17

44

60

54

66

67

76

46

1994

34

36

17

36

59

56

72

81

61

39

1995

46

41

31

46

62

56

63

80

66

49

1996

55

45

35

55

65

64

62

82

52

35

1997

58

47

39

56

66

63

74

88

49

59

1998

53

45

40

54

71

63

77

97

43

75

Hovězí maso

1993

29

11

15

30

46

36

40

69

41

22

1994

30

21

18

34

48

41

44

69

35

21

1995

32

25

25

39

53

49

48

79

43

46

1996

37

28

31

56

56

53

43

90

30

21

1997

36

28

33

53

51

49

41

78

50

50

1998

42

34

35

52

56

47

45

73

33

45

Vepřové maso

1993

59

82

71

85

91

97

90

120

119

57

1994

98

135

90

101

93

104

101

140

96

56

1995

93

93

73

81

91

104

100

114

122

79

1996

90

85

80

79

87

107

79

120

77

52

1997

111

98

96

82

80

101

90

128

121

92

1998

154

125

114

110

85

112

118

145

83

112

Drůbeží maso

1993

67

104

87

102

96

104

111

100

79

95

1994

120

160

132

139

104

112

126

120

63

65

1995

157

166

139

138

104

125

134

101

70

118

1996

173

155

150

150

102

134

130

207

95

74

1997

175

178

180

138

110

125

143

134

129

142

1998

148

155

185

136

88

130

130

132

134

151

Vejce

----------

1993

40

59

39

113

60

72

97

113

118

30

1994

58

81

49

145

79

82

110

136

123

49

1995

86

98

73

130

80

81

98

77

116

113

1996

81

98

81

132

82

88

95

149

66

66

1997

118

137

113

151

118

109

143

184

150

79

1998

93

135

89

178

119

113

132

184

160

151

Pramen: Vlastní propočty

Tab. 20 - Vývoj agrárních “Terms of Trade” v ZSVE za období let 1990 až 1999 (1995=100)

-

1990

1991

1992

1993

1994

1995

1996

1997

1998

1999

1998:1990

Estonsko

-

132

132

132

132

100

103

88

75

62

0,570

Litva

278

264

100

92

81

100

100

94

92

92

0,330

Polsko

108

78

92

90

99

100

97

92

85

-

0,790

ČR

143

113

117

100

97

100

100

91

94

-

0,660

Slovensko

-----

100

96

92

90

81

0,897

Maďarsko

124

----

100

92

90

89

86

0,719

Slovinsko

---

120

-

100

87

86

84

-

0,697

Rumunsko

147

56

75

99

107

100

93

74

60

-

0,410

Bulharsko

213

96

87

100

89

100

115

147

134

-

0,630

Stanovisko FAL:

V rámci vnitřního trhu se budou ceny srovnatelného obchodovatelného zboží vzájemně sbližovat. Pokud by někdy mělo přechodně dojít k větším cenovým rozdílům, které by výrazně přesahovaly rozdíly v dopravních nákladech, narůstala by přeprava zboží směřující podle zákonitostí nabídky a poptávky k přizpůsobení cen.

Tento základní učebnicový příklad je ovšem v praxi modifikován tím, že různé regiony charakterizují rozdílné konzumní preference, které mohou vést až k segmentaci trhu. Zejména tehdy, když se výrazně preferují výrobky pocházející z určitého regionu, se může stát, že i u výrobků s obdobnými objektivně měřitelnými užitnými vlastnostmi vyvstanou mezi jednotlivými regiony velké cenové rozdíly.

Ponecháme-li tato omezení stranou, dá se podle ekonomické teorie očekávat, že se ceny obchodovatelného zboží na vnitřním trhu sblíží, zatímco u cen nerozmnožitelných a nemovitých výrobních faktorů se mohou projevit výrazné rozdíly. Příkladem je v první řadě cena půdy, ale v dohledné budoucnosti bude i cena pracovní síly vykazovat na společném vnitřním trhu velké meziregionální rozdíly. Z toho pohledu posuzováno budou ZSVE v dlouhodobějším výhledu ve výhodě.

Pro výrobní náklady v zemědělství je stále důležitější otázka, jsou-li v dostatečné míře k dispozici "neproblémová" stanoviště pro investice do živočišné výroby a umožňuje-li struktura zemědělství velkoplošnou rostlinnou výrobu. I pokud jde o tyto alokační faktory vykazují ZSVE tendencionálně výhody, které mohou ještě hodně dlouho působit. Při daných cenových strukturách lze tedy v zemědělství očekávat tendenci k výraznější investiční činnosti v NČS, která bude mít za následek dlouhodobější nárůst podílu na trhu na úkor tržních podílů západních regionů EU.

3.5 Jaké konkurenční výhody a nevýhody má zemědělství ve vstupních zemích ve srovnání s německým zemědělstvím a jak se budou vyvíjet po vstupu?

Stanovisko IAMO:

Ke konkurenčním výhodám patří především:

· nižší mzdy,

· nižší pachtovné a nižší ceny půdy,

· menší ekologický tlak, protože je k dispozici více půdy (menší hustota osídlení),

· v některých zemích jako jsou např. Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko existují příznivější přírodní výrobní podmínky např. pro pěstování slunečnice, vinné révy, teplomilných druhů ovoce a zeleniny,

· určitá výhoda z titulu velikosti podniků ve srovnání se zemědělstvím ve SSZ.

ZSVE jsou znevýhodňovány zejména:

· velkým počtem velmi malých podniků v zemích jako jsou Rumunsko a Polsko,

· neefektivností sektorů navazujících na zemědělství,

· menší kupní silou domácích trhů,

· zastaralým strojním vybavením a nevyhovujícími provozními budovami (vysoká potřeba investic),

· ztíženým přístupem k agrárním úvěrovým trhům,

· špatně fungujícím trhem s půdou (koupě/prodej),

· zčásti nižší úrovní vzdělání u osob činných v zemědělství,

· horší infrastrukturou (silnice, telekomunikace apod.),

· méně příznivým institucionálním zázemím (právní jistota, administrativní uspořádání apod.),

· méně vydatným státním protekcionismem v relaci k zemědělskému sektoru.

V současné době ještě méně uplatňované ekologické a hygienické standardy možno hodnotit jako výhodu (menší náklady výroby) i jako nevýhodu (ztížený přístup na zahraniční agrární trhy).

Výhody a nevýhody budou vstupem do EU ovlivněny rozdílnou měrou. I když lze od vstupu očekávat kladné impulsy pro hospodářský růst jako celek, mohly by se cenové výhody a výhody z titulu nižšího pachtovného v NČS projevovat dlouhodobě. Převzetí acquis communautaire na jedné straně zlepší celé institucionální prostředí, ovšem povede i k povinnosti uplatňovat vyšší hygienické a ekologické standardy. Vyšší právní jistota a lepší přístup NČS na agrární trhy povede k nárůstu zahraničních přímých investic. I když se to netýká tolik zemědělství, jako mnohem spíše potravinářského průmyslu, projeví se daná tendence pozitivními efekty pro zemědělství. Protože budou NČS přispívat na financování SZP v závislosti na svém menším ekonomickém potenciálu, povede vstup do EU ke zřetelnému transferu finančních prostředků ze SČS do NČS.

Stanovisko FAL:

V dohledné budoucnosti budou mít ZSVE proti většině lokalit v dnešní EU tyto výhody:

· poměrně cenově výhodné pracovní síly a nízké ceny zemědělské půdy;

· poměrně velký rozsah "neproblémových stanovišť", kde se investice do moderního chovu hospodářských zvířat nedostanou do konfliktu s okolním obyvatelstvem nebo s ekologickými statky vyžadujícími zvláštní ochranu;

· poměrně nízké náklady na krmivo, protože ZSVE představují vzhledem k půdní vybavenosti (0,57 ha/obyv. ve srovnání s 0,36 ha/obyv. v EU) oblast s přebytky krmiv.

Hlavní nevýhody lokalit:

· v současné době je zvlášť vysoká poptávka po investicích ve všech oblastech zhodnocovacího postupu;

· zatím ještě malé zkušenosti s uváděním výrobků na trh;

· slabiny institucionálních rámcových podmínek.

3.6 Jaká opatření jsou nutná k tomu, aby zpracovatelský průmysl a obchodní sítě ve vstupních zemích byly konkurenceschopnější a odpovídaly standardům EU?

Stanovisko IAMO:

Zvýšení konkurenceschopnosti zpracovatelského průmyslu a obchodní sítě vyžaduje především investice do věcného kapitálu. Jak dokládá zkušenost Maďarska, významným přínosem mohou být přímé zahraniční investice. Dodržování výrobních standardů EU vyžaduje rovněž investice do modernizace. Jisté je, že pro mnoho podniků zpracovatelského průmyslu bude tato situace neúnosná, takže se část podniků nevyhne likvidaci. Platí to především pro mlékárny, jatka a podniky masného průmyslu.

Vývoj nových výrobků a splňování požadavků spotřebitelů co do kvality vyžaduje střednědobě i prohloubení podnikového výzkumu.

V jednotlivých zemích nebo regionech převažující struktura velmi malých nebo malých zemědělských podniků představuje pro podniky potravinářského průmyslu konkurenční nevýhodu, protože narůstají náklady související s výkupem a potravinářské suroviny často nemohou splnit náročné kvalitativní standardy EU. Opět to platí především pro výrobu mléka.

Stanovisko FAL:

Zásadně jsme se k dané otázce vyjádřili již v odpovědích 2.1 a 2.3. Doporučení, která z toho lze odvodit, zní:

· Zemědělství ve vstupních zemích by měly být poskytnuty - pokud vůbec - jen velmi nízké plošné prémie a prémie na hospodářská zvířata.

· Takto uspořené prostředky by měly být ve vstupních zemích použity v první řadě na urychlení modernizace potravinářského průmyslu a ve druhé řadě na strukturální adaptaci zemědělství a venkova.

· Vstup kandidátských zemí do EU by se měl uskutečnit co nejdříve, aby se zlepšily rámcové podmínky pro investice západních investorů. V daných souvislostech nepožadovat jako předpoklad vstupu úplnou aplikaci všech standardů EU.

3.7 Jak lze čelit nebezpečí monopolizace velkými koncerny?

Stanovisko IAMO:

V sektoru zemědělství nebezpečí monopolizace velkokoncery nehrozí. V potravinářském průmyslu je toto nebezpečí větší, ale rovněž nevzbuzuje obavy. Obecně lze očekávat, že narůstající ekonomická otevřenost zvýší konkurenci na trzích v ZSVE a že tak budou mít velké koncerny méně možností prosadit své monopolní postavení na trhu. Kromě toho musí být aplikovány zákony odpovídající pravidlům řádné hospodářské soutěže.

Stanovisko FAL:

V některých menších zemích se napříště nebudeme moci vyhnout tomu, že bude dodavatelem resp. odběratelem menších dílčích úseků zemědělství pouze jeden potravinářský podnik. Následkem toho už nebude mít jednotlivý zemědělec fakticky volbu mezi různými odběrateli svých výrobků.

Nejde o žádnou specifickou zvláštnost vstupních zemí. Podobný vývoj lze očekávat i v členských státech EU(15). Vědecká rada Spolkového ministerstva zemědělství k tomu zaujala stanovisko v posledním posudku ke konkurenceschopnosti německého mléčného sektoru a konstatovala, že nemá smysl snažit se tento vývoj zvrátit prostředky národního kartelového zákonodárství. Místo toho by se mělo postiženým výrobcům poradit, aby si vytvářeli formou sdružení adekvátní protiváhu velkým výkupním a potravinářským podnikům a využili těchto sdružení při jednáních o dodavatelských a cenových podmínkách.

Přirozeně to nezbavuje politiku její odpovědnosti za zabezpečení volné soutěže na agrárním trhu. V budoucnosti se však tato volná soutěž v mnoha případech už nedá účelně zajistit na regionální nebo národní úrovni. Tím rozhodněji by měla být soutěž zabezpečena na úrovni EU, což je v odpovědnosti Evropské komise.

3.8 Jaké šance získá ve vstupních zemích další rozvoj ekologického zemědělství? Jaké šance nabízí trh a jaké rámcové podmínky musí být pro to vytvořeny?

Stanovisko IAMO:

Připravenost spotřebitelů platit za výrobky ekologického zemědělství vyšší ceny než za běžně vyráběné produkty vykazuje pozitivní korelaci s příjmy. Třebaže je v Německu vysoká úroveň příjmů, má zde ekologické zemědělství nadále nevelký význam. Z tohoto důvodu i vzhledem k všeobecně extenzivnějšímu obhospodařování půdy v ZSVE nijak neudivuje, že zde sehrávají ekologické postupy hospodaření mnohem menší roli.

Šance dalšího rozvoje ekologického zemědělství spočívají především ve zlepšení možností vývozu do teritoria západní Evropy. Tak např. Maďarsko vyvezlo v roce 1999 97 % svých ekologicky vyráběných produktů na tyto trhy (v celkové hodnotě cca 15 mil. EUR). Nejdůležitějším odběratelem bylo Německo. Protože jsou ekologické výrobky zbožím vyžadujícím důvěru spotřebitelů, jsou zde velmi důležitými hledisky odbytová struktura a věrohodná kontrola. Vstup do EU usnadní NČS přístup k finančním podporám ekologickému zemědělství v rámci agrárních programů ochrany životního prostředí.

Stanovisko FAL:

Ekologické zemědělství má v jednotlivých vstupních zemích rozdílný význam. Platí to nejen pro jeho plošný rozsah, ale i pro jeho institucionální zařazení. Zatímco v České republice je zatím obhospodařováno podle ekologických standardů asi 2,6 % z.p., nedosahuje tento podíl v ostatních vstupních zemích 0,5 %. Poměrně vysoký podíl v České republice si lze vysvětlit státní podporou ekologicky hospodařících podniků, která s přerušením existuje od začátku 90. let. Maďarsko plánuje zavedení národního programu zemědělství a ochrany životního prostředí v roce 2001, v jehož rámci má být ekologické zemědělství přednostně subvencováno. Existuje cílová představa zvýšit rozsah ekologicky obhospodařované plochy do roku 2006 na 300 000 ha, což by znamenalo desetinásobné zvýšení. V dohledné době se očekává zvýšená podpora ekologicky hospodařícím podnikům i v Polsku.

Je třeba vycházet z toho, že se rozsah ekologicky obhospodařované půdy ve vstupních zemích po zavedení programů rozvoje zemědělství a ochrany životního prostředí a po aplikaci zákonných nařízení o výrobě a značení ekologických produktů výrazně zvětší. Intenzita a rychlost šíření ekologického zemědělství bude záviset jednak na výši podpor a vývoji konvenčního zemědělství, jednak na vývoji tržních struktur na tomto segmentu agrárního trhu. V současné době se většina bioproduktů (ve většině vstupních zemí přes 90 %) vyváží do západní Evropy. V blízké budoucnosti nelze jiný vývoj očekávat. Se vznikem a rozšířením domácího trhu se dá počítat teprve po podstatném zvýšení kupní síly širokých vrstev obyvatelstva.

3.9 Jak vypadá situace na trhu práce v jednotlivých regionech vstupních zemí a jak zabezpečit vytváření pracovních míst v zemědělských regionech?

Stanovisko IAMO:

Situace na trhu práce je v jednotlivých NČS a jednotlivých regionech velmi rozdílná. Zvlášť vysoká je nezaměstnanost v Polsku, Litvě, Lotyšsku a Bulharsku, ve většině regionů v Maďarsku (na úrovni NUTS II) a na Slovensku. Kvóty nezaměstnanosti zde přesahovaly v polovině 90. let všeobecně hranici 14 %, zčásti dokonce hranici 20 %. Nezaměstnanost byla nižší jen v jednotlivých regionech těchto zemí. Platí to především pro městské aglomerace (Polsko: Varšava, Poznaň a Krakov; Maďarsko: Budapešť; Slovensko: Bratislava). Všeobecně nižší míru nezaměstnanosti (pod hranici 14 %) zaznamenaly Česká republika a Slovinsko, Rumunsko a Estonsko. Vcelku lze konstatovat, že jsou zřejmě ve zvláště nevýhodném postavení venkovské regiony vzdálené od hranice s EU. Opatřeními ke zlepšení situace jsou opatření strukturální politiky, zejména zlepšení infrastruktury, vzdělání a další doškolování osob dosud činných v zemědělství.

Stanovisko FAL:

K situaci na trhu práce ve vstupních zemích nemá FAL v současné době informace.

Politika může přispět k vytváření pracovních míst v zemědělských regionech nejlépe tím, že:

· zbaví zemědělce politické nejistoty a vytvoří spolehlivé rámcové podmínky pro budoucnost,

· co nejrychleji a s konečnou platností vyjasní vlastnické vztahy,

· připustí, že mohou být ve strukturálně slabých regionech vypláceny nižší mzdy než v hustě zalidněných oblastech a hospodářských centrech,

· finanční podpora zemědělství bude transformována z převážně spotřební oblasti (plošné prémie a prémie na hospodářská zvířata) do oblasti investiční (včetně výzkumu a vývoje),

· v řidčeji osídlených oblastech (s menšími konflikty o jejich využití mezi zemědělstvím a obyvatelstvem) budou vyhlašovány méně restriktivní a nákladné podmínky než v hustě osídlených regionech (s velkými konflikty využití),

· na komunální úrovni spojí zemědělce, ochránce přírody a představitele obcí s tím, aby se dohodli na perspektivním a zájmům všech vyhovujícím regionálním (lokálním) plánování,

· dál propracuje daňový systém a finanční kompenzace tak, že i venkovským obcím bude dána maximální pobídka k nezbytné alokaci podniků.

4. Agrární trhy

1. Jaké nové agrární trhy a možnosti představují vstupní země pro zemědělský sektor EU(15)?

Stanovisko IAMO:

Jak dokládá bilance agrárního obchodu, vykazoval a vykazuje agrární sektor v SČS na trzích NČS vesměs komparativní výhody. Tyto komparativní výhody souvisejí především s vyšší technickou efektivností, která v současné době dostatečně kompenzuje výhody NČS z titulu nízkých nákladů práce. Zda a nakolik se tyto relace změní, závisí na rychlosti restrukturalizace zemědělství v NČS a především na objemu realizovaných investic. Lze však očekávat, že se v budoucnosti nepodaří udržet značně vysoký podíl na agrárních trzích, zaznamenaný SČS v posledních letech. Přesto existují nadále příznivé tendence. SČS mají expanzivní šance zejména u vysoce kvalitních potravin, vyznačujících se vysokým stupněm zpracování. S narůstajícími důchody budou totiž spotřebitelé v NČS více dbát na kvalitu výrobků a úroveň zpracování včetně prezentace. Cenová soutěž by mohla zřejmě ustoupit trochu do pozadí. Pokud jde o kvalitu potravin, vykazuje potravinářský průmysl komparativní výhody. Kromě toho může sázet na své bohaté marketingové zkušenosti.

Tento konkurenční předstih v kvalitě výrobků musí být permanentně “obnovován”, protože se potravinářský průmysl v NČS bude snažit existující zaostávání překonat. Bude se to rychle dařit zvlášť tehdy, proniknou-li do těchto zemí prostřednictvím přímých zahraničních investic nejen kapitál, ale i technické znalosti a manažerské schopnosti.

O pravděpodobném vývoji poptávky a situaci v agrárním obchodu NČS pojednává subkap. 3.3.

Stanovisko FAL:

Při pozitivním vývoji konjunktury se dá v rámci potravinářského průmyslu očekávat výrazně rostoucí poptávka po specialitách, značkovém zboží a vysoce kvalitních výrobcích (mléčné výrobky, pečivo, cukrovinky).

V oblasti potravinářských surovin mohou v ZSVE přechodně narůstat dovozy krmných obilovin v případě, že bude jejich vlastní výroba obilovin výrazněji omezena ponecháním půdy v klidu. Vzhledem k nižším cenovým hladinám v EU se dá očekávat, že vlastní produkce vepřového masa, drůbežího masa a vajec v ZSVE bude zpočátku klesat a poptávka stoupat. Výsledná potřeba dovozu bude zprvu kryta převážně dovozem hotových výrobků. Ve středně- a dlouhodobém výhledu se vlastní výroba pravděpodobně opětovně zvýší, takže stoupne i potřeba krmiv. V dlouhodobějším vývoji by mohly být přímé investice západoevropských výrobců do ZSVE výhodnější než dovozy hotových výrobků. Zemědělství se potom přizpůsobí narůstající poptávce po potravinářských surovinách; výrobní potenciál je pro tyto účely k dispozici.

2. Jaké tržní šance mají vstupní země na tradičních odbytových trzích (např. v Rusku) po vstupu do EU?

Stanovisko IAMO:

Na tuto otázku je těžká odpověď, protože k tomuto tématu nejsou zatím k dispozici žádné informace. Důležitými determinantami pro odhady tržních šancí vstupních zemích na tradičních odbytových trzích jsou ceny a směnné kurzy po vstupu NČS do EU. Příklad NSZ SRN ukázal, že následkem náhlého zhodnocení resp. změny měny při současném růstu nákladů výroby v důsledku globálního přizpůsobení mezd v NSZ západoněmecké úrovni odpadlo mnoho tradičních trhů ve východní Evropě. Dá se tomu ovšem zabránit flexibilizací mezd a směnných kurzů. Šance na trhu mohou zlepšit rovněž investice a s tím související zvýšení produktivnosti zemědělských podniků.

Dále platí, že pro NČS jsou jejich tradiční vazby se zeměmi Společenství nezávislých států (SNS), pocházející z období socialismu, nesporně výhodou a šancí opětovně se na těchto trzích prosadit. Obchod mezi NČS a SNS sice na začátku transformace zaznamenal hluboký propad, ale zhruba od poloviny 90. let se některé NČS (např. Polsko) usilovně snažily tyto tradiční obchodní vztahy opět oživit. K dalšímu zhoršení došlo následkem krize v Rusku v roce 1998. Jejím důsledkem bylo výrazné snížení agrárního vývozu z NČS do SNS. Potvrzuje se rovněž, jak důležitý je v této souvislosti vývoj směnných kurzů. Na tomto místě by bylo rovněž třeba poukázat na to, že od počátků transformace stoupl význam obchodu zemědělskými výrobky a především potravinami mezi EU a SNS, takže v tomto směru existují rovněž dobré vyhlídky.

Pro NČS bude za jinak stejných podmínek nesporně obtížné udržet resp. dokonce rozšířit po vstupu do EU objem obchodu s SNS. Mohlo by se to případně podařit zejména u výrobků, u nichž je možno sázet výlučně na cenovou konkurenci místo na soutěž v kvalitě. Ale i v tomto případě zůstává otevřená otázka, obstojí-li NČS v budoucnosti v cenové soutěži. Jejich ve srovnání se SČS nižší produktivita práce a růst mezd, který lze očekávat po rozšíření, skrývají v sobě nebezpečí, že jim porostou náklady.

U mnoha zemědělských a potravinářských výrobků nebudou NČS moci sázet výlučně na cenovou konkurenci. Platí to v první řadě pro všechny mléčné a masné výrobky, které budou nárokovat nebo již nárokují v rámci obchodu s EU dodržování vysokých standardů kvality. Příkladem jsou hygienické standardy na jatkách a v mlékárnách. Ty podniky v NČS, které dnes ještě tyto standardy neplní, mohou prodávat do zemí SNS, nikoliv však do EU. Po vstupu budou muset všechny podniky v NČS splňovat tyto hygienické předpisy, čímž se současně prodraží vývoz do SNS.

Jinak to vypadá u výrobků, na něž se vztahuje podstatně méně regulací a kde jsou přípustné větší rozdíly v kvalitě. Jako příklad možno uvést pšenici. Pro NČS bude určitým východiskem nabízet nižší jakost s možností posílit cenovou konkurenceschopnost.

Stanovisko FAL:

ZSVE mají při odbytu svých výrobků do jiných ZSVE a do východně sousedících zemí vzhledem k blízkosti (přepravní náklady, znalost trhu) a cenově přizpůsobené (průměrné) jakosti komparativní výhody.

Při rozšíření EU na východ však představuje udržení a rozvoj odbytu v ZSVE pouze jeden aspekt. Přirozeným důsledkem každé integrace je i změna směru obchodních toků do integračního prostoru. Vyvstává otázka tržních šancí NČS na západoevropských trzích. Nabídka ZSVE zde bude mít - až na již zavedené speciality - zpočátku těžkou pozici. Dokládá to mj. i historie přítomnosti potravin z teritoria NSZ v západoněmeckých supermarketech. S narůstající provázaností podniků, zvýšeným marketinkovým úsilím a prohlubující se znalostí východoněmeckého zboží se tato situace postupně změní a zejména obchod s potravinami bude narůstat.

Pro potravinářský průmysl ZSVE představovala privatizace obtížný proces, který vyvolal v mnoha případech pokles odbytu a vysokou zadluženost. Počet pracujících se ještě nepřizpůsobil existující situaci. Nebyly dosud uskutečněny investice směrem k další modernizaci strojového parku a na posílení sortimentní nabídky. Tyto úzkoprofilové situace by se daly nejrychleji překonat přísunem kapitálu a know-how. Přímé investice zahraničních firem však nevidí všechny ZSVE stejně rády. Mnoho mlékáren, jatek nebo podniků na zpracování masa v ZSVE nemá dosud povolení k dodávkám do EU, protože nemohou splnit náročné hygienické předpisy EU. Nemělo by to však vést k tomu, že by se vyhlásila po vstupu ZSVE do EU nad celým nově připojeným územím karanténa. Stávající předpisy EU konec konců také nedodržují současné členské státy vždy stejně striktně a v praxi je prosazují jen postupně.

3. Jak se budou vyvíjet trhy EU a světové trhy s hlavními zemědělskými komoditami a jak by se mělo čelit možným negativním důsledkům, např. problémům s přebytky?

Stanovisko IAMO:

Jak dokazuje krize BSE, jsou odhady vývoje na světových agrárních trzích, resp. agrárních trzích EU zatíženy velkou nejistotou. Přesto můžeme v návaznosti na analýzy významných institucí konstatovat, že se budou ceny světového trhu u zemědělských výrobků i v příštích 10 letech ve srovnání s jinými výrobky a službami snižovat. Globálně tedy budou terms of trade za zemědělství dál klesat. Pro EU je mimo to důležité, jak se bude vyvíjet směnný kurz vůči měnám jiných obchodních partnerů. Pokud by se v celém světě prohloubila inflace a nominální efektivní směnný kurz zůstal přesto konstantní, mohl by se u některých výrobků snížit adaptační tlak, vyvolávaný závazky WTO. Došlo by k tomu proto, že jsou v AGENDĚ 2000 administrované ceny a přímé transfery vymezeny v nominálních hodnotách konstantně; klesají tedy reálně tím víc, čím vyšší je inflace na světovém trhu. Provedené simulace potvrzují tuto situaci u pšenice. Podle prognóz bude u hrubozrnných obilovin diference mezi světovou cenou a cenou EU rovněž poměrně malá. I v tomto případě tedy lze vycházet z toho, že se adaptační tlak ze strany WTO sníží, případně zcela odpadne. Cena světového trhu se však nebude vyvíjet tak příznivě u všech komodit, na něž se vztahují závazky tohoto druhu. U mléčných výrobků, především u sýrů a u hovězího masa budou nadále nutné reformy, aby subvencované vývozy nepřekročily závazky vůči WTO.

Výsledky simulace, uvedené v odpovědi na otázku 3.3, zprostředkují představu o dodatečných čistých exportech, které v důsledku rozšíření budou hledat uplatnění u odběratelů na vnitřním trhu EU, resp. které bude třeba prodat na třetích trzích.

Stanovisko FAL:

Všechny projekce vývoje světových agrárních trhů jsou zatíženy vysokým stupněm nejistoty a nutně zastírají možné změny řady ovlivňujících faktorů. Ve skutečnosti berou v úvahu jen předpoklady týkající se poměrně malého počtu proměnných určujících faktorů jako jsou např. osevní plocha a výnos, počet obyvatel a výše příjmů, cenová úroveň a cenové relace. Samotné vlivy tak rozhodujících faktorů, jako je rozdílný vývoj směnných kurzů, jsou často zastřeny předpokladem reálně konstantních směnných kurzů. Výsledky posledních předložených modelových projekcí vedou k následujícím závěrům:

· I když jsou přírodní zdroje (půda, voda) značně omezené a poptávka po potravinách následkem růstu počtu obyvatelstva a růstu důchodů výrazně stoupá, očekává se v příštím desetiletí jen nevýrazné zvyšování nominálních cen. To znamená, že by ve střednědobém výhledu mohly CZV nadále klesat, i když mnohem pomaleji než v minulosti.

Graf 1 - Míry změn reálných cen na světových trzích (1997 až 2007, v % ročně)

Image1.jpg

Pramen: GAPsi 2000

· EU bude tedy nadále odkázána na subvencovaný vývoz jinak neprodejných přebytků. Platí to především pro krmné obiloviny, určité mléčné výrobky a hovězí maso. Rozsah tohoto vývozu je však limitován ujednáními WTO. Jak často tyto situace vzniknou, závisí v první řadě na tempu zvyšování výroby v EU, na vývoji směnných kurzů a na případném zostření restrikcí WTO.

· V této souvislosti by se mohlo rozšíření EU projevit v tom, že bude vývozní kapacita ZSVE v některých odvětvích větší než objem odsouhlasených vývozních kontingentů WTO, tj. schválených vývozních subvencí resp. vývozních množství, na něž se mohou subvence vztahovat (viz k tomu odpověď na otázku 4.4). Přesto se rozšíření EU o ZSVE vývoje světových agrárních trhů prakticky nedotkne, protože na to jsou rozdíly ve výrobě a spotřebě ZSVE mezi scénářem “po vstupu do EU" a referenčním scénářem v poměru k velikosti světových trhů, příliš malé.

4.4 Jaké závazky vzniknou v rámci WTO následkem rozšíření na východ?

Stanovisko IAMO:

Z hlediska WTO představuje rozšíření EU na východ zvětšení celní unie. NČS si přinesou do EU poměrně malé objemy subvencovaných exportů a rozsah podpor na subvencování těchto přebytků. Tyto vývozní závazky vůči WTO zachycuje následující tab. 21. Třeba uvážit, že uvedené údaje jsou hrubými orientačními veličinami. Musí se od nich odečíst subvencovaná výměna zboží mezi NČS a EU a vzájemná výměna zboží mezi NČS v předvstupní etapě. V obchodu mezi starými členskými státy a vstupními zeměmi zaujímají necelý 4% podíl.

Celní sazby vstupních zemí vůči EU jsou uvedeny na grafu 2. Ukazuje, že mezi zeměmi samotnými, ale i mezi výrobky existuje značný variační rozptyl. Z velkých kandidátských zemí mají Polsko a Rumunsko zpravidla sazby přesahující úroveň EU. Maďarsko, Česká a Slovenská republika naproti tomu vykazují u většiny výrobků nižší hodnoty. Ze všech komodit nejvyšší sazby platí pro vepřové a drůbeží maso. V rozšířené EU budou stanoveny z celních sazeb jednotlivých zemí vážené průměry.

I v případě AMS (Aggregate Measure of Support = agregovaná míra podpory) nelze očekávat větší přínos pro rozšířené Společenství, takže i tato veličina může působit po rozšíření jako limitující faktor SZP.

Tab. 21 - Vývozní závazky NČS u nejdůležitějších zemědělských komoditv roce 2000

-

Obiloviny

Olejniny

Cukr

-

Množství (tis. t)

Výdaje (mil. ECU)

Množství(tis. t)

Výdaje (mil. ECU)

Množství (tis. t)

Výdaje (mil. ECU)

Polsko

--

341,5

11,2

104,4

27,8

Maďarsko

2935

15,1

71,0

0,8

32,0

0,6

ČR

66

3,1

9,6

3,0

4,9

1,3

Slovinsko

------

NČS-4

3001

18,2

422,1

15,0

141,3

29,7

Rumunsko

284

29,9

2,8

0,06

147,6

25,5

Bulharsko

117

2,4

4,1

1,3

--

Slovensko

109

4,0

5,5

1,2

3,9

1,1

Celkem

3511

54,5

434,5

16,3

292,8

56,3

-

Máslo

Sušené mléko

Sýry

-

Množství(tis. t)

Výdaje (mil. ECU)

Množství(tis. t)

Výdaje (mil. ECU)

Množství(tis. t)

Výdaje (mil. ECU)

Polsko

--

37,0

4,9

--

Maďarsko

4,5

0,7

4,5

0,7

4,5

0,7

ČR

31,4

13,5

66,9

26,3

31,4

13,5

Slovinsko

------

NČS-4

35,9

14,2

108,4

31,9

35,9

14,2

Rumunsko

14,5

7,9

--

11,1

1,4

Bulharsko

------

Slovensko

3,55

2,6

15,0

5,9

3,55

2,6

Celkem

53,9

24,8

123,4

37,8

50,5

18,3

-

Hovězí maso

Vepřové maso

Drůbeží maso

-

Množství(tis. t)

Výdaje (mil. ECU)

Množství(tis. t)

Výdaje (mil. ECU)

Množství(tis. t)

Výdaje (mil. ECU)

Polsko

40,4

53,7

40,4

53,7

13,0

8,4

Maďarsko

83,0

7,5

126,0

21,8

111,0

19,6

ČR

49,8

6,5

10,1

1,5

22,8

4,9

Slovinsko

------

NČS-4

173,2

67,8

176,5

77,0

146,8

32,9

Rumunsko

68,8

11,8

68,8

11,8

27,8

10,1

Bulharsko

0,6

0,2

0,6

0,5

6,2

12,8

Slovensko

28,4

4,0

4,7

0,7

11,0

2,5

Celkem

271,0

83,8

250,6

90,0

191,8

58,3

Pramen: Evropská komise, DG VI, 1998: Situace a předpokládaný vývoj zemědělství v ZSVE, Brusel.

Graf 2 - Srovnání celních sazeb nových členských států s EU1)

Image2.jpg

Pozn. 1): Údaje minimálně za ČR neodpovídají současnému celnímu zatížení

Stanovisko FAL:

Přístup na trh (market access):

· Dovozní cla ZSVE se obecně pohybují na nižší úrovni než dovozní cla EU(15). Výjimku představují Polsko a Rumunsko a vepřové a drůbeží maso (viz tab. 22).

· Pro zabezpečení minimálního přístupu na trh byly zřízeny různé celní kvóty, v jejichž rámci platí nižší celní sazby než mimo tento rámec. Celní kvóty některých ZSVE jsou ve srovnání s celními kvótami EU podstatně vyšší (viz tab. 23).

· Pokud vstup některé ZSVE do EU znamená zhoršení přístupu na trh (např. zvýšení celní sazby na úroveň EU), musí EU s příslušnou vývozní zemí jednat o přiměřeném vyrovnání.

· EU a některé ZSVE (např. Polsko, Maďarsko, Česká republika) se zavázaly, zříci se již před rozšířením EU v agrárním obchodu ve velkém rozsahu cel (tzv. dvounulová-varianta s ročním navýšením a současně za platnosti některých kvantitativních omezení, v případě Polska viz tab. 24). I když předložené zprávy o tom nehovoří, lze soudit, že tato dohoda zahrnuje i zřeknutí se vývozních subvencí.

Soutěž ve vývozu (export competition):

· Jednotlivé ZSVE si v jednáních s WTO vyhradily možnost subvencování zemědělských vývozů. V případě subvencovaných vývozů zemědělských výrobků podléhají vývozním omezením WTO (horními limity jsou vymezena jak subvencovaná vývozní množství tak hodnotový objem vývozních subvencí, viz tab. 25).

· Při rozšíření EU budou horní limity platné pro EU(15) zvýšeny o horní limity každé jednotlivé vstupní země, přičemž musí být subvencovaný vývoz uskutečněný v referenčním období mezi EU(15) a kandidátskými zeměmi evidován odděleně ("netting-out"). Efekt "netting-out" by nesměl překročit 2 až 4 % subvencovaných vývozních množství (resp. příslušných subvencí) vázaných ujednáními WTO. Agrární obchod mezi ZSVE resp. příslušné závazky WTO nejsou "netting-out" téměř dotčeny, protože v rámci zóny volného obchodu mezi členy CEFTA (Polsko, Česká republika, Maďarsko, Slovensko, Rumunsko, Slovinsko, Bulharsko) je již převážně upuštěno od cel a obchod není subvencován.

Tab. 22 - Smluvní celní sazby (ad valorem) u vybraných zemědělských komodit (%)

-

Pšenice

Olejniny

Cukr

-

1997

2000

1997

2000

1997

2000

---

EU = 1

--

EU = 1

--

EU = 1

Polsko

20,0

76,0

1,7

15,0

27,0

-

68,0

172,0

1,0

Maďarsko

41,0

32,0

0,7

0,0

--

69,3/74,0

68,0

0,4

Česká republika

23,1

21,0

0,5

66,4

60,0

-

64,8

60,0

0,4

Slovinsko

5,0

5,0

0,1

0,0

0,0

-

17,0

12,0

0,1

Estonsko

0,0

--

0,0

--

0,0

--

Rumunsko

25,0

240,0

5,2

5,0

160,0

-

50,0

180,0

1,1

Bulharsko

50,0

50,0

1,1

50,0

50,0

-

128,0

100,0

0,6

Slovensko

23,1

21,0

0,5

66,4

60,0

-

64,8

60,0

0,4

Litva

30,0

--

30,0

--

87,0

--

Lotyšsko

25,0

--

0,5

--

60,0

--
-

Máslo

SOM

Sýry

-

1997

2000

1997

2000

1997

2000

---

EU = 1

--

EU = 1

--

EU=1

Polsko

40,0

16,0

1,2

80,0

108,0

1,5

35,0

160,0

1,8

Maďarsko

130,5

102,0

0,8

70,1

51,0

0,7

78,6/86,1

67,0

0,8

Česká republika

74,8

68,0

0,5

43,3

37,0

0,5

9,5

9,0

0,1

Slovinsko

157,1

141,0

1,0

75,7

70,0

1,0

132,5

123,0

1,4

Estonsko

0,0

--

0,0

--

0,0

--

Rumunsko

60,0

200,0

1,5

60,0

248,0

3,5

60,0

270,0

3,1

Bulharsko

120,0

60,0

0,4

---

135,0

96,0

1,1

Slovensko

74,8

68,0

0,5

43,3

37,0

0,5

1,0

9,0

0,1

Litva

45,0

--

20,0

--

20,0

--

Lotyšsko

4,5

--

30,0

--

45,0

--
-

Hovězí maso

Vepřové maso

Drůbeží maso

-

1997

2000

1997

2000

1997

2000

---

EU = 1

--

EU = 1

--

EU=1

Polsko

45,0

182,0

1,7

60,0

64,0

1,7

60,0

99,0

4,0

Maďarsko

91,9

72,0

0,7

56,5

52,0

1,4

49,9

39,0

1,6

Česká republika

37,9

34,0

0,3

42,2

38,5

1,0

48,6

43,0

1,7

Slovinsko

11,5

9,0

0,1

14,0

10,9

0,3

14,0

10,9

0,4

Estonsko

0,0

--

0,0

--

0,0

--

Rumunsko

50,0

288,0

2,7

60,0

333,0

8,8

60,0

96,0

3,8

Bulharsko

161,8

99,0

0,9

120,0

120,0

3,2

96,0

96,0

3,8

Slovensko

37,9

34,0

31,0

42,2

38,5

1,0

48,6

43,0

1,7

Litva

30,0

--

30,0

--

25,0

--

Lotyšsko

30,0

--

45,0

--

30,0

--

Specifická cla za rok 1997 a 2000 změněna na základě předpokládaného vývoje světových cen na cla ad valorem. Pro Rumunsko platí vázané celní sazby pro rok 2004 (status rozvojové země).

Pramen: Evropská komise: Agricultural Situation and Prospects in the Central and Eastern European Countries - Summary report.

Tab. 23 Celní kvóty v roce 2000 zabezpečující minimální přístup na trh

-

Obiloviny

Olejniny

Cukr

tis. t

%

tis. t

%

tis. t

%

Polsko

882,0

15-40

36,0

15,0

84,0

68,0

Maďarsko

396,0

2-10

4,0

8,0

1,0

50,0

Česká republika

--

18,0

10-20

--

Slovinsko

270,0

0,0

----

MOE-4

1548,0

-

58,0

-

85,0

-

Rumunsko

--

20,0

15,0

--

Bulharsko

277,0

5-25

6,0

10-20

250,0

5,0

Slovensko

------

Celkem

1825,0

-

84,0

-

335,0

-

EU-15

3181,0

---

1390,0

-
-

Máslo

SOM

Sýry

tis. t

%

tis. t

%

tis. t

%

Polsko

16,9

40,0

5,0

40,0

5,0

35,0

Maďarsko

0,2

50,0

--

1,2

50,0

Česká republika

2,8

32,0

----

Slovinsko

------

MOE-4

19,9

-

5,0

-

6,2

-

Rumunsko

--

0,9

100,0

2,6

110,0

Bulharsko

1,5

30,0

--

3,4

17,5-25

Slovensko

1,0

32,0

----

Celkem

22,4

-

5,9

-

12,2

-

EU(15)

86,7

-

68,0

-

102,2

-
-

Hovězí maso

Vepřové maso

Drůbeží maso

tis. t

%

tis. t

%

tis. t

%

Polsko

17,5

30,0

46,5

30,0

20,0

30,0

Maďarsko

14,0

15-25

20,0

15-25

11,0

15-35

Česká republika

11,1

30,0

24,7

25-30

3,5

24,0

Slovinsko

------

MOE-4

42,6

-

91,2

-

34,5

-

Rumunsko

6,3

115,0

6,3

115,0

6,3

115,0

Bulharsko

31,0

8,5-10

0,9

50,0

--

Slovensko

3,7

30,0

9,8

25-30

3,6

24,0

Celkem

83,6

-

108,2

-

44,4

-

EU(15)

190,9

-

75,6

-

29,9

-

Rumunsko je považováno za rozvojovou zemi, všechny údaje se proto vztahují k roku 2004. U Maďarska se přihlíží k výjimečné regulaci (waiver). V případě Polska, Rumunska a Bulharska byla paušálně dohodnutá množství a hodnoty pro maso rozdělena na hovězí a vepřové maso , u Maďarska , ČR a SR byla sjednaná množství a hodnoty pro mléko rozklíčována na jednotlivé mléčné výrobky. Živá zvířata byla přepočtena na jateční hmotnost.

Slovinsko nevyjednalo žádné kontingenty pro subvencování agrárního vývozu. Baltské republiky nebyly ještě členy WTO.

Pramen: Evropská Komise: Agricultural Situation and Prospects in the Central and Eastern European Countries - Summary report. Luxembourg, 1998.

Dokument WTO N/AG/NG/S/5 z 11. 5. 2000.

Tab. 24 - Liberalizace obchodu mezi EU a Polskem (”Dvounulová varianta” s platností od roku 2001)

Polsko - EU

EU - Plsko

Produkt

Kvóta tis. t

Celní sazba %

Produkt

Kvóta tis. t

Celní sazba %

Seznam 1 (necitlivé výrobky)

Všechny výrobky s dovozním clem menším než 10 %

-

0

Jedná se o výrobky, které se v Polsku neprodukují

-

0

Seznam 2 (”dvounulová varianta”, roční nárůst objemu o 10 %)

Drůbež

20

0

Drůbež

20

0

Sýry

9

0

Sýry

9

0

Mouka

10

0

Mouka

10

0

Otruby

4

0

Otruby

4

0

Sušené mléko

10

0

Sušené mléko

10

0

Melasa

300

0

Melasa

300

0

Vepřové maso

30

0

Vepřové maso

30

0

Máslo

6

0

Máslo

5

0

Pšenice

400

0

Pšenice

400

0

Seznam 3 (Koncese ad hoc)

Hovězí maso

16

0

Osivo řepky

32

15

Živý skot

a)

10

Slad

45

10

Stanovené druhy ovoce a zeleniny

-

b)

Cukr

32,5

40

a) stanovený podíl dovozní kvóty; b) bude stanoveno později.

Pramen: Agra Food East Europe 10/2000.

Tab. 25 - Restrikce WTO pro subvencovaný vývoz zemědělských výrobků (rok 2000)

-

Obiloviny

Olejniny

Cukr

tis. t

mil. ECU

tis. t

mil. ECU

tis. t

mil. ECU

Polsko

--

341,50

11,20

104,40

27,80

Maďarsko

2935,00

15,10

71,00

0,80

32,00

0,60

Česká republika

66,00

3,10

9,60

3,00

4,90

1,30

Slovinsko

------

ZSVE-4

3001,00

18,20

422,10

15,00

141,30

29,70

-------

Rumunsko

284,00

29,90

2,80

0,06

147,60

25,90

Bulharsko

117,00

2,40

4,10

1,30

--

Slovensko

109,00

4,00

5,50

1,20

3,90

1,10

Celkem

3511,00

54,50

434,50

17,56

292,80

56,70

------

EU-15

25278,0

2336,0

irelevatní

1273,5

499,1

------
-

Máslo

SOM

Sýry

tis. t

mil. ECU

tis. t

mil. ECU

tis. t

mil. ECU

Polsko

--

37,00

4,90

--

Maďarsko

4,50

0,70

4,50

0,70

4,50

0,70

Česká republika

31,40

13,50

66,90

26,30

31,40

13,50

Slovinsko

------

ZSVE-4

35,90

14,20

1,8,4

31,90

35,00

14,20

-------

Rumunsko

14,50

7,90

--

11,10

1,40

Bulharsko

----

5,00

5,20

Slovensko

3,55

2,60

15,00

5,90

3,55

2,60

Celkem

53,95

24,70

123,00

37,80

55,55

23,40

-------

EU(15)

399,3

948,0

272,5

276,0

321,1

341,6

----
-

Hovězí maso

Vepřové maso

Drůbeží maso

tis. t

mil. ECU

tis. t

mil. ECU

tis. t

mil. ECU

Polsko

40,40

53,70

40,40

53,70

13,00

8,40

Maďarsko

83,00

7,50

126,00

21,80

111,00

19,60

Česká republika

49,80

6,50

10,10

1,50

22,80

4,90

Slovinsko

------

ZSVE-4

173,20

67,70

176,50

77,00

146,80

32,90

-------

Rumunsko

68,80

11,80

68,80

11,80

27,80

10,10

Bulharsko

0,60

0,20

0,60

0,50

6,20

12,80

Slovensko

28,40

4,00

4,70

0,70

11,00

2,50

Celkem

271,00

83,70

250,60

90,00

191,80

58,30

-------

EU(15)

821,6

1253,6

443,4

191,3

286,0

99,6

Rumunsko je považováno za rozvojovou zemi, všechny údaje se proto vztahují na rok 2004. U Maďarska se přihlíží k výjimečné regulaci (waiver). V případě Polska, Rumunska a Bulharska byla paušálně dohodnutá množství a hodnoty pro maso rozdělena na hovězí a vepřové maso , u Maďarska , ČR a SR byla sjednaná množství a hodnoty pro mléko rozdělena na různé mléčné výrobky. Živá zvířata byla přepočtena na jateční hmotnost.

Slovinsko nevyjednalo žádné kontingenty pro subvencování agrárního vývozu. Baltské republiky nebyly ještě členy WTO.

Pramen: Evropská Komise: Agricultural Situation and Prospects in the Central and Eastern European Countries - Summary report. Luxembourg, 1998.

Dokument WTO N/AG/NG/S/5 z 11. 5. 2000.

K podporám do zemědělství (AMS) lze sdělit následující:

· Od okamžiku vstupu ZSVE do EU budou podpory jednotlivým vstupním zemím, sdělené WTO, připočítány k tíži EU. V souladu s tím se změní i závazky v souvislosti se zrušením podpor v rámci jantarového boxu.

· Zvýšení podpor v rámci modrého boxu začleněním ZSVE do systému přímých plateb EU by mohlo být ve WTO (nezávisle na zásadní diskusi o dalším jejich trvání) předmětem kontroverzní diskuse, a to tím spíše, že by byly přímé platby v ZSVE sice vázané na určité podmínky týkající se omezení výroby, nebyly by však vždy spojovány se snižováním cen.

· Co se týče všeobecného hodnocení ujednání WTO, třeba konstatovat, že ze všech ZSVE jen Polsko specifikovalo své hodnotové údaje (např. maximální částku přípustných vývozních subvencí) v USD. Všechny ostatní země jsou již dnes vystaveny značným potížím, protože jejich nominální objemy fixované v jejich národní měně byly reálně znehodnoceny zvýšenými tuzemskými cenami (inflací).

5. Strukturální změny

5.1 Jaké účinky bude mít rozšíření EU na východ na změnu struktury zemědělství v současné EU a ve vstupních zemích?

Stanovisko IAMO:

Strukturální změny probíhající v zemědělství dnešní EU již desítky let a zaměřené na vytváření větších a výkonnějších podniků byly a jsou ovlivňovány především vývojem příjmů mimo zemědělství a dále pak technickým pokrokem. Tyto strukturální změny budou pokračovat i v budoucnosti. Od rozšíření na východ nelze očekávat žádné důležité stimuly působící na rychlost a směr strukturálních změn. Přímý dopad by se mohl projevit u výrazně specializovaných podniků v případě komodit, u nichž se očekávají pro jednotlivé vstupní země komparativní výhody (např. pracovně náročné třešně).

K nepřímým dopadům by mohlo dojít tehdy, kdyby se následkem rozšíření EU na východ měla změnit SZP. Mohlo by to mít tyto důvody:

· kdyby jinak nemohla rozšířená EU v závislosti na vývoji cen světového trhu a vývozních přebytků dodržet své závazky vůči WTO,

· kdyby diskuse o přenesení vyrovnávacích plateb i na NČS byla podnětem k tomu, aby se diskutovalo i o úpravě těchto plateb ve SČS,

· kdyby rozšíření na východ urychlilo reformu tržního řádu pro mléko, aby nemusely všechny NČS zavést systém mléčných kvót, který by se případně po několika letech opět zrušil.

Rovněž je třeba mít na zřeteli, že národní (agrárně) politické zájmy v rozšířené EU budou výrazněji heterogenní než dosud, což by mohlo dlouhodobě ovlivnit další formování SZP.

Ve vstupních zemích povede rozšíření EU ke zrychlení tak jako tak nutných strukturálních změn. Tyto změny budou finančně zprůchodněny předvstupními výpomocemi a netto platbami finančních prostředků z rozpočtu EU, se kterými se počítá na dlouhou dobu po vstupu. S příležitostí získat příjmy mimo zemědělství, zesílí další růstové impulsy vyvolané vstupem.

Převzetí náročných předpisů Společenství, především ekologických a hygienických standardů, donutí většinu podniků buď investovat do modernizace nebo se zříci toho zaměření výroby, které je nebude respektovat. Především v sektoru mléčné výroby, pro kterou je často příznačná struktura velmi malých podniků (např. v Polsku a Bulharsku) by přijetí náročných standardů mohlo vyvolat velké problémy.

Na změnu struktury působí i skutečnost, že převzetí SZP vyvolá v některých zemích výraznou změnu struktury CZV. V NČS vyvolá vstup do EU posun cenové relace mezi hovězím masem a mlékem na straně jedné a vepřovým a drůbežím masem na straně druhé, tzn., že se vzájemná relace posune výrazně v neprospěch první skupiny.

Stanovisko FAL:

Strukturální přizpůsobení lze očekávat především v kandidátských zemích. V zemích jako jsou Česká republika a Slovensko budou vznikat vedle zde dominujících velkých zemědělských podniků menší podniky (podniky fyzických osob). V zemích jako Polsko s dominujícím podílem malých farem bude nutná výrazná strukturální změna ve prospěch větších podniků. Převážnou část produkce mléka zde zajišťují podniky s méně než šesti dojnicemi. Produkce mléka při takto nízkých stavech není konkurenceschopná a tyto farmy nejsou schopné zabezpečit investice související s dodržováním nařízení EU o hygieně mléka.

V některých z dosavadních zemí EU brání růstu podniků vysoké ceny půdy a kvót, ale i závazné úkoly týkající se ochrany životního prostředí. Lze tedy očekávat, že např. v regionech se zvlášť vysokými stavy hospodářských zvířat dojde k omezování živočišné výroby a ta se bude přesouvat do vstupních zemí.

Nizozemští farmáři projevují zvlášť výrazný zájem o zapojení se do odvětví živočišné výroby ve vstupních zemích, což ovšem je podmíněno skutečností, zda bude cizincům umožněn nákup půdy.

5.2 Jak se posuzují úvahy Komise změnit zemědělskou politiku v příštích letech v šířeji koncipovanou politiku rozvoje venkova, přičemž bude na hlediska strukturálního uspořádání kladena vyšší váha než na samotnou zemědělskou výrobu?

Stanovisko IAMO:

Tím, že zemědělství ztrácí na národohospodářském významu, ztrácí i na významu jako určující síly charakterizující venkov. Proto je třeba uvítat zvýšení důrazu na ta agrárně politická opatření, která činí z venkova druhý nosný pilíř SZP. Platí to tím víc, že očekávaná další liberalizace agrárních trhů v rámci příštích jednání WTO dále zúží prostor pro tradiční tržně zacílená opatření zemědělské politiky.

Jak je zřejmé z odpovědi na otázku shrnutou do subkap. 1.12, hovoří jak úvahy týkající se obchodní politiky tak úvahy o efektivnosti, pro to, aby byly finanční prostředky, využívané ve SČS na přímé transfery důchodů, v kandidátských zemích použity plně nebo alespoň zčásti na opatření ke zlepšení infrastruktury venkova.

Stanovisko FAL:

Již jsme opakovaně na jiných místech poukázali na naléhavou potřebu vstupních zemí získat pomoc prostřednictvím nástrojů strukturální politiky. Posílení druhého pilíře SZP k tíži prvního lze z několika důvodů kladně hodnotit i pro EU(15):

· Původní účel vyplácení plošných prémií a prémií za zvířata, tj. vyrovnání náhlého cenového propadu v souvislosti se zemědělskou reformou z roku 1992, ztrácí s postupem času stále více na významu. Vyvstává problém jejich oprávněnosti.

· Důležitý agrárně politický cíl, podpořit příjmy zemědělců, ztrácí postupně na významu, protože většinu prémií získávají nakonec vlastníci půdy. Tento problém narůstá, protože se v průběhu strukturální změny zvětšuje podíl propachtované půdy.

· Cíl trvale udržitelné konkurenceschopnosti je plošnými prémiemi a prémiemi vyplácenými na hospodářská zvířata splňován jen velmi neefektivně. Podstatně větší přínos v přepočtu na 1 DEM podpůrných prostředků by přineslo zitenzívnění investičních podpor nebo cílené prémiování společensky žádoucích forem chovu zvířat a způsobů hospodaření.

· Je sporné, bude-li politika vyplácení prémií v její dnešní formě možná i v souvislosti s dalším kolem jednání WTO. Ve své současné podobě neodpovídají tyto prémie v principu "green box" ("zelené skříňce"). Na druhé straně s pokračující liberalizací bude dále narůstat potřeba finančních prostředků ve prospěch druhého pilíře. Je tedy účelné uvažovat včas o přesunu prostředků z prvního pilíře do druhého.

· Vklad prostředků je ve druhém pilíři omezen na opatření "blízká zemědělství". Ozývá se požadavek toto omezení zrušit a prostředky použít prakticky na všechny činnosti spojené s rozvojem venkova nezávisle na tom, kterému hospodářskému sektoru je přidělit. Pro zásadní opatření směřující k podpoře venkova existují důležité argumenty jak pro tak i proti:

Pro: Čím více se rozšíří prostor pro soutěž o podpůrné prostředky, tím lepší budou vyhlídky docílit na l DEM, vynaloženou daňovými poplatníky, maximální efekt v podobě zřízení dalších pracovních míst. Je-li v popředí zájmu výlučně cíl "vytvořit pracovní příležitosti na venkově", potom nelze snižovat podpory na opatření směřující k rozvoji venkova.

Proti: V případě přesunu prostředků do jiných nezemědělských odvětví na venkově nelze počítat s uplatňováním opatření blízkých zemědělství. V rámci liberalizace by tento postup měl za následek, že by se stále větší část výroby přesouvala do zahraničí. Ztrácejí-li nařízení EU na účinnosti, protože spotřebitelé v zemích EU stejně kupují levnější dovážené potraviny, naplňuje EU své specifické cíle v oblasti strukturální politiky (včetně ovlivňování výrobních postupů chránících hospodářská zvířata a směřujících k ochraně životního prostředí atd.) stále méně. Existují-li tedy výše naznačené specifické cíle strukturální politiky pro německé resp. evropské zemědělství, bylo by rozšíření podpor mimo sféru zemědělství kontraproduktivní.

5.3 Existují úvahy, jak zajistit přiměřenou podporu všem podnikatelským formám, tj. tržně orientovaným velkopodnikům s mnoha vlastníky (s.r.o., a.s.) rodinným a partnerským podnikům (společnostem občanského práva) a domácnostem se zemědělskou výrobou?

Stanovisko IAMO:

Rozmanitost možných právních forem poskytuje zemědělským podnikům zásadně možnost zvolit z hlediska zajištění kapitálu, struktury rozhodování, rozptylu rizika a vedení účetnictví optimální právní formu. Vzhledem k různorodosti individuálních situací je tato možnost volby potřebná. Proto by se zemědělská politika neměla snažit jednostranně podporovat jednu z uvedených forem podnikání (k domácnostem se zemědělskou výrobou viz subkap. 5.4).

Stanovisko FAL:

O diferenciaci podle specifických forem podnikání se zatím uvažuje především v těch politických oblastech (prahy prosperity resp. horní limity podpor), které se financují a realizují společně s členskými zeměmi EU (horizontální opatření Agendy - modulace; agroenvironmentální politika životního prostředí atd.).

Zásadně třeba doporučit, aby byly podpůrné nástroje co možná neutrální vůči formě podnikání a velikosti podniku. Jedině tak mohou získat v tržním prostředí převahu ty velikostní struktury podniků a formy podnikání, které jsou pro danou lokalitu a pro dané hospodářské odvětví optimální. Ekonomické výzkumy prokazují, že neexistuje obecná souvislost mezi velikostí podniku a formou podnikání na straně jedné a vnějšími účinky zemědělství na straně druhé. Proto je také neúčelné, uskutečňovat např. politiku ochrany životního prostředí opatřeními regulujícími velikost podniku. Společenské požadavky na zemědělství v oblastech ochrany zvířat, ochrany životního prostředí atd. by se měly prosazovat co nejlépe cílově orientovanými prostředky; nutno vyčkat, které velikosti podniku a formy podnikání se nejlépe dokáží přizpůsobit nastaveným agrárně politickým mechanismům řízení.

Do jaké míry bude zapotřebí tato obecná doporučení v jednotlivých případech modifikovat, je otázkou bližšího průzkumu v jednotlivých politických oblastech. Např. při podporách do oblasti investic může být za určitých podmínek účelné předem odhadnout prahy prosperity nebo příliš malé podniky z podpory vyjmout.

4. Nakolik existují představy o možnosti dlouhodoběji přiměřeně podporovat domácnosti se zemědělskou výrobou jako významnou formu podniku pro zásobování potravinami?

Stanovisko IAMO:

Domácnosti se zemědělskou výrobou, nazývané také vedlejším nebo subsistenčním hospodářstvím, jsou podniky, které jsou zaměřené na výrobu potravin pro vlastní potřebu. Jsou výslednicí krizových situací jako je nedostatečný příjem mimo zemědělství nebo chybějících systémů sociálního zabezpečení, ale i důsledkem nedostatečného přístupu k fungujícím dodavatelským a odběratelským vztahům. Existence těchto hospodářství je tedy známkou, že existují rámcové podmínky, které neumožňují využívání předností dělby práce a tendencí ke specializaci a vedou tak ke ztrátě hospodářské prosperity. Kromě toho jsou tyto subsistenční systémy málo odolné vůči výrobním rizikům, která nemohou potlačit působením na rozvinutém trhu. Je tedy třeba vytvořit rámcové podmínky, které by těmto podnikům umožnily tržní orientaci. Mohou tak vzniknout efektivnější zemědělské struktury a může být podpořena mobilita faktoru práce směrem k mimozemědělským zdrojům příjmů.

Význam těchto domácností (hospodářství) pro zabezpečení důchodů a pro veškerou produkci zemědělského sektoru je v NČS velmi rozdílný. Jeho rozpětí sahá od téměř bezvýznamného postavení v Maďarsku a České republice až po mimořádně významnou úlohu těchto forem v Rumunsku nebo Polsku.

Stanovisko FAL:

Hospodářství provozovaná jako vedlejší výdělečná činnost jsou v ZSVE podporována tím způsobem, že se až do určité přiměřené hranice nezdaňují nebo se zdaňují zvýhodněnou paušální sazbou či jsou vyňata z některých možných opatření (ponechání půdy v klidu apod.).

Vedlejší hospodářství v užším smyslu hrají větší roli pouze v některých vstupních zemích (např. v Maďarsku). Malé farmy převažující i v Polsku a Slovinsku by mohly být v průběhu transformace napříště dál spravovány jako podniky s vedlejší výdělečnou činností v zemědělství. Tyto podniky plní v rámci hospodářské reformy důležitou funkci tlumících polštářů; na jedné straně by neměly být omezovány, na druhé straně by neměly dostávat ani žádnou speciální formu podpor v rámci podpůrných opatření zemědělské politiky. V popředí pozornosti by mělo být místo toho zřizování pracovních míst mimo zemědělství, aby se alespoň mladší generaci naskytly možnosti výdělku mimo zemědělství. Podpůrné prostředky by měly být koncentrovány do těch zemědělských a zpracovatelských podniků, které jsou schopny trvale udržitelného rozvoje.

5.5 Nakolik existují představy vzhledem ke skutečnosti, že počet znovuzřizovatelů nedoznal zásadnějšího rozšíření (Česká republika a Slovensko), jak dále zachovat tyto formy podnikání a jak je podporovat, a to tím spíše, že jsou považovány za konkurenceschopné v měřítku EU?

Stanovisko IAMO:

Struktura podniků v NSZ vykazuje dobrou konkurenceschopnost, což je dáno i rozmanitostí existujících právních forem. Neměla by se tedy podporovat jen určitá právní forma, ale je třeba vytvořit právní a jiné institucionální rámcové podmínky, umožňující rozvíjet rozmanité právní formy i v NČS (viz odpověď na otázku 5.3).

Stanovisko FAL:

Tato otázka nevhodně směšuje dvě úrovně argumentace, totiž otázku znovuzřízení bývalých rodinných podniků a otázku optimální velikosti podniku v zemědělství.

Jak jsme již uvedli v odpovědi na otázku 5.3, měl by stát ponechat otázku, jak velké podniky v zemědělství vzniknou, na tržním prostředí. Měl by dbát rovnosti šancí pro podniky všech velikostí a forem a uplatnit svůj vliv jedině tehdy, je-li ohrožena ekonomická soutěž nebo kdyby určité dimenze podniků jednoznačně vykazovaly kladné nebo záporné vnější efekty. První případ u současných zemědělských podniků, z nichž většina sotva dosahuje hranice průměrné velikosti, rozhodně nepřichází v úvahu. Druhý případ byl minimálně z hlediska vlivu velikosti podniku na životní prostředí vyvrácen vědeckými analýzami. Konstatuje se, že je nutno usilovat o splnění ekologických cílů agrárně politickými opatřeními směřujícími do oblasti ochrany životního prostředí, namísto nevhodné volby nástrojů ovlivňujících velikostní dimenze podniků.

Zcela nezávisle na tom je třeba se zmínit o otázce, má-li stát vrátit bývalým majitelům zemědělských podniků jejich nemovitosti a jak upravit podmínky pro vyjmutí těchto podniků z dříve "násilně kolektivizovaných" podniků. Jde o právní, resp. politický problém, k němuž lze z ekonomického hlediska dodat sotva víc, než již bylo uvedeno, tj., aby politika co nejdřív přijala příslušná konečná rozhodnutí. Pokud jde o otázku ekonomického růstu, není zásadní otázkou, kdo je vlastníkem půdy, ale otázka, byla-li vlastnická práva udělena jednoznačně a s konečnou platností.

5.6 Jaká a jak úspěšná opatření se provádějí ve vstupních zemích k odstranění strukturálních deficitů v souvislosti s aplikací a kontrolou společně platných norem Společenství?

Stanovisko IAMO:

EU podporuje předvstupní programy i snahy směřující k vybudování funkčí administrativy a legislativy, aby bylo zabezpečeno převzetí "acquis communautaire". Na prvním místě je program PHARE se svými opatřeními k podpoře příslušných institucí, ale významný přínos představuje i SAPARD explicitní podporou samostatného plánování, organizace a správy projektů rozvoje venkova. Samotné kandidátské země podnikly v posledních letech kroky k reorganizaci a především k decentralizaci struktury rozhodování, včetně administrativní struktury. Jednotlivé země ovšem zaznamenávají rozdílně velký pokrok a musí být vyvinuto ještě určité úsilí, aby mohly být tyto procesy úspěšně dokončeny.

Stanovisko FAL:

Na tuto otázku by měla odpovědět příslušná ministerstva resp. Evropská komise.

7. Jaké možnosti výdělku navíc jsou považovány za reálné pro zemědělství vstupních států: agroturismus, obnovitelné suroviny, obnovitelné energie, péče o kulturní krajinu, rozvoj zpracovatelského průmyslu?

Stanovisko IAMO:

Všechny tyto alternativy musíme zásadně vidět z hlediska jejich konkurenceschopnosti i v kontextu s prohlubující se liberalizací a globalizací. Potravinářský průmysl by mohl mít v NČS výhodu v nižší mzdové úrovni, ovšem chybí mu počáteční investice (viz rovněž diskusi o standardech kvality). Obnovitelné suroviny a zdroje energie by mohly nabýt na významu s cenovým růstem. Péče o kulturní krajinu (a ochrana životního prostředí v zemědělské výrobě) předpokládá, že existuje poptávka po tomto veřejném statku za konkrétní ceny. Bylo by třeba i rozhodnout o mechanismech oceňování těchto služeb.

Agroturistika je mnohdy mylně považována za všelék rozvoje venkova. Často se zapomíná, že i na tomto trhu vládne extrémní mezinárodní konkurence, kterou třeba mít na zřeteli. Na výkony podniků jsou kladeny požadavky, které mohou často splnit jedině velká regionální sdružení. Zvláště důležitými předpoklady jsou odpovídající organizovanost a odborné znalosti. Ty, jakož i přiměřená turistická infrastruktura musí být v NČS teprve vytvořeny.

Stanovisko FAL:

Uvedené možnosti výdělku přicházejí zásadně v úvahu pro všechny vstupní země. Které hospodářské odvětví se prosadí v tom kterém regionu, závisí na charakteru lokálních faktorů v příslušném regionu (přírodní podmínky, blízkost aglomeračních center, cenové poměry, strukturální podmínky zemědělství atd.). Charakter těchto lokálních faktorů se jak v jednotlivých vstupních zemích tak v EU-15 region od regionu velmi liší. Paušální výpovědi o vhodnosti zmíněných možností výdělku pro kandidátské země jsou tedy podle našeho soudu v současné době sotva možné.

6. Venkovský prostor

Všeobecně

1. Je se zřetelem na zemědělskou politiku účelné zredukovat garanční sekci EAGGF a poskytnout širší finanční rámec nařízení o rozvoji venkova v rámci celého Společenství? Nakolik zde sehrává roli modulace?

Stanovisko IAMO:

Přímé platby a jednotlivá opatření tržních řádů v sektoru zemědělství budou i v průběhu příštích jednání WTO stále více vystavovány zkoušce. Z toho vyplývající adaptace zemědělství v zájmu dosažení konkurenceschopnosti na světových trzích si vynutí snížení počtu pracovních sil v "tradičních" oborech. Proto musí být zemědělství stanoveny širší úkoly (“multifunkčnost”) a mimo to musí být venkovu přístupny i další zdroje příjmů (“diferenciace”). Významným nástrojem je zde strukturální politika rozvoje venkova.

Stanovisko FAL:

Již odpověď na otázku 5.2 obsahuje zevrubné zdůvodnění, proč je podle našeho názoru převod prostředků z prvního pilíře do druhého účelný.

Agenda 2000 umožnila členským státům snížit tzv. "modulací" prémie určitým podnikům a ušetřené částky převést do "druhého pilíře".

Zpočátku byly členským státům přiznané formy různě koncipovaných modulací hodnoceny z odborného hlediska jako problematické, protože vesměs představovaly rizika z hlediska konkurenceschopnosti. Při modulaci podle hledisek životního prostředí vznikají podnikům celoplošně další kontrolní výdaje a modulace podle výše příjmů nebo počtu pracovních sil vede v konečném efektu k tomu, že jsou podniky pronajímající půdu z hlediska konkurenceschopnosti znevýhodněny. Oba efekty jsou nepříznivé. Nově přijatá úprava řeší situaci tím, že na podzim roku 2000 Evropská komise umožnila jednomu členskému státu provést modulaci tak, aby byly prémie sníženy rovnoměrně všem podnikům a uspořené částky převedeny na strukturální politiku. Mohlo by to představovat zajímavou perspektivu i pro existující členské státy EU(15).

Vstupním zemím se tímto řešením nepomůže, protože by pravděpodobně nedokázaly zajistit dostatek veřejných prostředků nezbytných pro spolufinancování opatření ve prospěch druhého pilíře. Pro první pilíř dostávají prostředky (tj. prémie) z Bruselu bez nutnosti spolufinancování.

Proto by se mělo uvažovat o tom, navrhnout vstupním zemím přechodné řešení, které jim umožní čerpat prostředky bez nutnosti spolufinancování a bez kvantitativního omezení přesouvat prostředky z jednoho pilíře do druhého. EU by mohla jít ještě o krok dál a omezit vstupním zemím možnosti volby tím, že stanoví nízký strop pro sumu prémií uvolňovaných v rámci prvního pilíře.

Vstupní země

6.2 Jaké zkušenosti EU lze využít pro aktivizaci možného potenciálu venkova?

Stanovisko IAMO:

Zajímavé jsou především zkušenosti NSZ SRN za uplynulých deset let. Ukázalo se, že adaptačním procesem trpí právě venkov. Restrukturalizace zemědělství má za následek zvýšení konkurenceschopnosti, je ovšem provázena výrazným snížením počtu pracovních míst. K důležitým opatřením v rámci vytvoření nových pracovních příležitostí patří zlepšení infrastruktury v dopravě a ostatní zásobovací sféře, ale i zvyšování kvality života např. vytvářením kulturních alternativ a především zlepšení možností vzdělání a dalšího zvyšování kvalifikace. Často diskutované alternativy jako jsou turismus nebo obchodování s kulturními zvláštnosti třeba prověřit z hlediska jejich mezinárodní konkurenceschopnosti.

Stanovisko FAL:

Kladné zkušenosti EU s integrovanými strategiemi rozvoje na bázi decentralizovaných rozhodovacích a realizačních struktur, které přesahují rámec sektoru, dokládají, že by bylo vhodné vyvinout ve vstupních zemích příslušné koncepty pro mobilizaci stávajících endogenních potenciálů s přihlédnutím k regionálním kvalitám venkovských lokalit. Předpokládá to mj. vytvoření institucionálních podmínek pro podporu vlastní iniciativy a opatření směřujících k podpoře identity, jakož i rozvoj analytické způsobilosti regionálních aktérů k rozpoznání předností a slabin regionu a k navrhování dlouhodobých strategií rozvoje.

6.3 Jaké představy existují o možnosti realizace zásadních principů politiky rozvoje venkova v ZSVE v rámci různých anket a spoluúčastí obyvatelstva v souvislosti s ochranou životního prostředí jakož i různých integrovaných opatření?

Stanovisko IAMO:

Jejich uskutečnění je bezpodmínečně nutné pro přijetí do EU, čímž je garantována i dlouhodobá udržitelnost přijatých opatření, a to jak z ekonomického tak sociálního a ekologického hlediska. K účinnosti regionální politiky významně přispívá zjišťování poptávky po různých agrárně politických opatřeních. Rovněž je třeba přihlížet k velké variabilitě charakteristických znaků venkova, vylučující uniformitu politických opatření. Nutno ovšem upozornit na to, že realizace těchto stěžejních principů je spojena se zvýšeným úsilím všech zúčastněných.

Stanovisko FAL:

Vzhledem k nedostatku vlastních výzkumných prací se nemůžeme k dané otázce vyslovit.

6.4 Nakolik existují možnosti zlepšení konkurenceschopnosti vstupních zemí při přijatelném uvolňování pracovních sil ze zemědělství?

Stanovisko IAMO:

V odpovědích na jiné otázky se opětovně připomínala vysoká zaměstnanost v zemědělství kandidátských zemí. Udržení nebo zvýšení konkurenceschopnosti tedy vyžaduje propouštění pracovních sil, což nesporně opět vyžaduje migraci v rozsahu, jaký není v EU obvyklý.

Jedním ze závažných cílů zemědělské politiky by mělo být podporování pracovní mobility. Mohl by k tomu sloužit přesun finančních prostředků z prvního pilíře na druhý. Strukturální politika by ale měla rovněž podpořit sociálně politická opatření, aby nevznikaly sociální problémy. Patří k tomu i vybudování odpovídajícího systému sociálního zabezpečení.

Stanovisko FAL:

Vzhledem k nedostatku vlastních výzkumných prací se nemůžeme k dané otázce vyslovit.

Německo

5. Jak se projeví rozšíření na východ ve venkovských regionech a především v příhraniční oblasti?

Stanovisko IAMO:

Příhraniční oblasti dnešní EU budou vystaveny zesílenému tlaku konkurence. Tato konkurence se projeví zvláště na trzích práce, kde budou stát proti sobě pracovní síly z dnešních členských států s podobně kvalifikovanými konkurenty ze vstupních zemí, kteří budou mít menší mzdové nároky. Jak silná bude tato konkurence, závisí rozhodujícím způsobem na tom, zda a v kladném případě jak velkorysé přechodné regulace týkající se faktoru práce budou přijaty v jednáních o vstupu. Za druhé to bude záviset na tom, jak rychle se vyrovná mzdová úroveň v příhraničních regionech Německa a především Rakouska s NČS. Tento proces mzdové nivelizace na obou stranách hranice již probíhá. V některých kandidátských zemích, zejména v Maďarsku a v Polsku je patrné snižování mzdové úrovně ve směru od západu k východu. Kromě toho třeba uvážit, že i příhraniční oblasti EU mohou profitovat na zvýšené obchodní výměně se ZSVE.

Argument mzdového dumpingu, který se často uplatňuje v námitkách proti otevření hranic pracovním silám z NČS ve fázi po vstupu, je neudržitelný. Tito pracovníci určitě nenabídnou svou pracovní sílu za nižší mzdu, než jakou by mohli dostat doma.

Přes vysokou nezaměstnanost v Německu je zde zemědělství již nyní odkázáno na získávání velkého počtu pracovních sil ze ZSVE, především na sezonní práce. Od rozšíření na východ lze tedy očekávat pozitivní aspekty pro určité segmenty trhu se zemědělskými pracovními silami v Německu. Podobné účinky by mohly vzniknout i v jiných částech pracovního trhu. Na druhé straně tento vývoj pravděpodobně povede ke zvýšení počtu nezaměstnaných v Německu.

Stanovisko FAL:

Zlepšením přístupu na trh a podporou investiční a kooperační činnosti s východoevropskými partnery se v rámci rozšíření na východ lépe strukturovanému venkovu vytvářejí nové rozvojové šance. Zesílení konkurence o podíly na agrárním trhu a o možnosti využití společných zdrojů současně ohrozí rozvoj především v okrajových a strukturálně slabých příhraničních regionech, přestože zde existují jisté náznaky hospodářského oživení. Za určitých předpokladů jsou spatřovány nové možnosti v posílení dříve obvyklé zásobovací funkce východoněmeckých příhraničních oblastí (např. zásobovací zázemí prostoru Štětín tvoří Meklenbursko- Přední Pomořansko) nebo v oživení turismu vybudováním mezistátní turistické infrastruktury.

6.6 Je vzhledem k důsledkům rozšíření na východ potřeba chránit venkovské regiony specifickými opatřeními strukturální a/nebo regionální politiky?

Stanovisko IAMO:

Jak je zřejmé z odpovědi na otázku 6.5, bylo by této ochrany zapotřebí především v příhraničních oblastech. Zhoršené hospodářské pozice by mohly pociťovat i ty venkovské regiony, na které se snížením příjmu v přepočtu na obyvatele v důsledku vstupu v EU přestanou vztahovat podpory ze strukturálních fondů. Kritéria pro podpory ze strukturálních fondů by proto měla být revidována, resp. nově zvážena (např. kvóta nezaměstnanosti místo příjmů v přepočtu na obyvatele jako hlavní kritérium).

Mimo to by mohlo dojít k přesunu podniků z Německa do sousedních regionů, aby se mohly podílet na výhodě nižších mezd. Tyto firmy potom budou zásobovat své kmenové zákazníky z jen několik kilometrů vzdálených oblastí.

Stanovisko FAL:

Potřeba přijetí nezbytných opatření strukturální a regionální politiky závisí na tom, jak rozdílné regionální podmínky a konkrétní způsoby chování aktérů jsou s daným problémem spojeny. V tom rozsahu, v jakém bude na venkově v nových spolkových zemí v budoucnosti (po roce 2006) omezen rozsah podpor, nutno počítat s negativními důsledky na příjmy a zaměstnanost především v oblastech nacházejících se v blízkosti hranice, jak dokládají zkušenosti z příhraničních oblastí starých spolkových zemí po otevření hranice (vliv narůstajícího poklesu podpor v relaci k novým spolkovým zemím).

6.7 Jaké důsledky se tam očekávají na trhu práce?

Stanovisko IAMO:

Narůstající konkurenční tlak by mohl ve strukturálně slabých venkovských regionech vést ke zvýšené nezaměstnanosti. Mohlo by to mít za následek migraci právě mladších a kvalifikovanějších pracovních sil do aglomeračních oblastí, což by mohlo vyvolat další zhoršení nabídky pracovních sil. V další etapě by následovalo stěhování podniků z venkovských regionů, čímž by se automaticky prohloubily negativní vývojové tendence.

Stanovisko FAL:

Především na trzích práce východoněmeckých příhraničních oblastí nutno počítat s výraznější mzdovou konkurencí vyvolanou pracovníky dojíždějícími do práce z regionů na východní hranici a částečně i s přemísťováním podniků resp. jejich poboček do těchto regionů, takže se možnosti zaměstnání ve východoněmeckých venkovských příhraničních oblastech střednědobě spíše zhorší.

6.8 Stačí stávající nástroje k rozvoji venkova nebo jaká další opatření jsou zapotřebí?

Stanovisko IAMO:

Strukturální politika v souvislosti s rozvojem venkova se soustředí především na vytváření důchodových alternativ a zlepšení konkurenceschopnosti stávajících odvětví, zejména zemědělství. Mimo to je třeba zlepšit infrastrukturu, zvýšit kvalitu života na venkově a zintenzívnit nabídku pracovních příležitostí pro kvalifikované pracovníky vhodnými opatřeními k prohloubení vzdělanosti a dalšímu zvyšování kvalifikace.

Stanovisko FAL:

Široce rozvětvené spektrum podpůrných nástrojů přizpůsobených sektorové a regionální struktuře se v převážné míře osvědčilo. Při praktické realizaci by se však měl inovační potenciál místních politických struktur co nejméně omezovat. Úloha EU by měla spočívat především v zajištění transparentnosti a v organizování výměny informací a diskusí o programech a opatřeních a v jejich vyhodnocování. V zájmu lepší koordinace programů by se měly v rámci regionální úrovně řízení dále posílit metody řešení vzniklých místních konfliktů a zvýšit pravomoci regionálních aktérů. Protože komunálním územním korporacím chybí zdroje pro samofinancování, je důležité, aby byla ve strukturálně slabých příhraničních regionech i po roce 2006 nadále zachována možnost intenzívního spolufinancování ze zdrojů státu, resp. EU.

7. Financování / Náklady

7.1 S jakými náklady navíc třeba počítat při integraci do Společného agrárního trhu na základě Agendy 2000?

Stanovisko IAMO:

Modelové simulace provedené v IAMO (viz odpověď na otázku 3.3) udávají zvýšené rozpočtové výdaje EU (EAGGF - garance, vnější ochrana a přímé platby) ve výši 7,8 mld. EUR (v cenách 1999) v důsledku vstupu deseti kandidátských zemí (předpokládaný rok vstupu 2007). Zhruba 7,0 mld. EUR z toho připadá na přímé transfery a 0,8 mld. EUR na vývozní subvence. Předpokládá se, že přímé platby v přepočtu na jednu tunu referenčního výnosu a hospodářské zvíře budou poskytovány ve stejné výši jako je tomu v případě EU(15).

Zemědělské výdaje EU, podmíněné vstupem, činí v případě zemí Lucemburské skupiny 4,5 mld. EUR, za Helsinskou skupinu 3,3 mld. EUR (viz tab.26).

Tab. 26 - Zatížení rozpočtu EU za rok 2007 v členění podle druhu platby a komodity (v mil. EUR a cenách l999)

-

Lucemburská skupina **

Helsinská skupina ***

10 kandidátských zemí

Plošné platby a prémie na hospodářská zvířata

Pšenice

924

823

1747

Hrubé zrniny

1734

1129

2863

Olejniny

261

288

549

Půda uvedená do klidu

122

100

222

Mléko

622

338

960

Hovězí maso

375

237

612

Celkem

4037

2916

6953

Vnější ochranná opatření

Pšenice

0

0

0

Hrubé zrniny

18

19

37

Olejniny

0

0

0

Cukr

133

-30

103

Mléko

145

208

353

Hovězí maso

214

141

355

Celkem

511

337

848

Plošné platby, prémie na hospodářská zvířata a vnější ochranná opatření

4548

3253

7801

Pozn.:* Rozpočtové výdaje vznikající EU za NČS. Jedná se o hrubé výdaje, protože nebyly uvažovány peněžní vklady NČS do rozpočtu EU.

** Lucemburská skupina: Estonsko, Polsko, Slovinsko, Česká republika a Maďarsko

*** Bulharsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko a Slovensko

Pramen: Výpočty IAMO.

Stanovisko FAL:

V rámci této odpovědi se náklady rozumí výdaje ze společného rozpočtu EU.

Dosud předložené odhady rozpočtových výdajů se liší mj. i základními předpoklady jako jsou počet zahrnutých vstupních zemí, začlenění vstupních zemí do přímých plateb, vývoj cen světového trhu (rozsah vývozních subvencí), strukturální politika atd. Všechnyodhady nákladů jsou jen hrubými odhady. Stanovisko FAL se zde přímo opírá o odhady IAMO.

7.2 Bylo by nutné “Agendu 2000” případně přepracovat v souvislosti s financováním procesu rozšiřování EU na východ?

Stanovisko IAMO:

Jestliže se do konce platnosti současného finančního rámce, tj. do roku 2006 nepřipojí k EU více zemí než představuje Lucemburská skupina, nebude podle modelových propočtů nutné za očekávaného vývoje světových cen ani v případě plného uplatnění přímých plateb pro NČS financování upravovat. Pro období po roce 2006 bude především typické i to, že se, nedojde-li k úpravě, zatížení rozpočtu EU strukturální politikou podstatně prohloubí.

Stanovisko FAL:

Berlínská usnesení stanovila, že reforma v rámci Agendy 2000 “může být realizována v průměrném ročním finančním rámci ve výši 40,5 mld. EUR (ročně) plus 14 mld. EUR v plánovacím období (tj. během sedmi let od roku 2000 do roku 2006) a dotýká se rozvoje venkova, veterinárních opatření a opatření na ochranu rostlin". Podle modelových výpočtů zmíněných v odpovědi na otázku 7.1 se jeví dodržení (takto definované) “Agrární směrnice” jako možné.

7.3 Je časová degrese vyrovnávacích plateb k tíži dnešních členských států v zájmu zabezpečení financování rozšíření EU na východ nutná a pokud ano, jak by měla vypadat?

Stanovisko IAMO

Ne (viz odpověď na otázku 7.2 a 1.9)

Pokud jsou však vyrovnávací platby zdůvodněny tím, že mají kompenzovat snižování cen v průběhu agrárních reforem v letech 1992 a 2000, je z národohospodářského hlediska účelné je eliminovat. Časová degrese, např. na období více než 5 let, by usnadnila jejich zrušení.

Stanovisko FAL:

V návaznosti na otázku 5.2 nelze v EU(15) z mnoha důvodů očekávat další vyplácení přímých podpor v přepočtu na hektar resp. na hospodářské zvíře v dnešní výši a setrvání v tomto systému není považováno ani za účelné, protože:

· tyto platby ztrácejí na politickém opodstatnění,

· stále větší část plateb se přesouvá na vlastníky půdy,

· platby jen nedostatečně posilují konkurenceschopnost a

· tyto platby se dají dlouhodoběji jen ztěží prosadit v rámci ujednání WTO.

Na základě těchto skutečností doporučila mj. vědecká rada při Spolkovém ministerstvu zemědělství SRN časovou degresi přímých plateb. Jak jsme uvedli v odpovědi na otázku 5.2, by bylo nezbytně třeba zvýšit finanční částku druhého pilíře a rozšířit její obsah. Z různých důvodů, které jsme rovněž ve své odpovědi uvedli, by bylo pro vstupní země zvlášť důležité, aby byl první pilíř oslaben a druhý pilíř posílen.

Potud je rozhodně účelné z hlediska rozšíření EU o ZSVE intenzívněji uvažovat o časové degresi přímých plateb.

7.4 AGENDA 2000 nepočítá pro ZSVE se zdroji na kompenzační platby na rozdíl od EU(15). Měly by být tyto kompenzační platby (plošné prémie, prémie na zvířata, prémie na mléko atp.) a kvóty uplatňovány i pro vstupní země, pokud by došlo k jejich přijetí do EU před rokem 2006?

Stanovisko IAMO:

Tímto okruhem problémů se zabývaly především odpovědi na otázky 1.9 a 7.2.

Stanovisko FAL:

K zásadní problematice přímých plošných příspěvků a příspěvků na hospodářská zvířata a k speciální problematice těchto plateb ve vstupních zemích jsme již na různých místech zaujali stanovisko.

Jak bude tato degrese plateb v EU(15) konkrétně prováděna, jaká přechodná opatření budou sjednána pro vstupní země a jak by se měly finačně začlenit do finančního rámce Agendy 2000, je nakonec otázkou politických rozhodnutí. Z hlediska ekonomiky zemědělství má prvořadý význam účelné uspořádání celého balíku nejrůznějších opatření. Politické kompromisy budu nesporně nutné. Hrozí však nebezpečí, že se nakonec bude jednat jen o výši finančního transferu a zásady institucionálního uspořádání ustoupí do pozadí stejně jako otázka, jak podpůrné prostředky optimálně využít v zájmu rozvoje trvale udržitelného zemědělství a venkova.

7.5 Jaké náklady navíc by vznikaly EU ročně v případě plného uplatnění závazku vyplácet přímé platby?

Stanovisko IAMO:

Viz odpověď na otázku 7.1

Stanovisko FAL:

Odpověď je shrnuta v odpovědi na otázku 7.1

7.6 Počítá se v souvislosti s rozšířením na východ s krácením agrárního rozpočtu EU?

Stanovisko IAMO:

Finanční rámec EU na období 2000 až 2006 nepočítá s krácením agrárního rozpočtu EU v souvislosti s rozšířením na východ.

Stanovisko FAL:

Nejlepší odpověď na tuto otázku mohou poskytovat zástupci Evropské komise nebo představitelé Spolkové vlády.

7.7 V jakém rozsahu byly odvolány předvstupní podpory EU ve formě finančních výpomocí a které projekty byly financovány (SAPARD)?

Stanovisko IAMO:

Tab. 27 - Roční indikativní příděly prostředků v rámci programu SAPARD (v mil. EUR a stálých cenách roku 1999)

Bulhar-sko

ČR

Eston-sko

Maďar-sko

Litva

Lotyš-sko

Polsko

Rumun-sko

Slovin-sko

Sloven-sko

Celkem

52,124

22,063

12,137

38,054

29,829

21,848

168,683

150,636

6,337

18,289

520,000

Pramen: DG VI, Press releases

Tab. 28 - Zastoupení jednotlivých opatření na celkových prostředcích ze zdrojů SAPARD v %

Země

Zemědělství

Odvětví vstupů avýstupů

Ochrana životního prostředí azalesňování

Diverzifikace a infrastruktura

Vzdělávání a technická pomoc

Estonsko

42

18

3

33

4

Lotyšsko

25

26

6

35

7

Litva

47

21

5

24

4

Polsko

17

37

2

39

5

ČR

36

25

3

31

3

Slovensko

32

26

21

15

5

Maďarsko

36

21

4

37

3

Slovinsko

35

40

-

24

1

Rumunsko

16

19

13

40

12

Bulharsko

31

23

16

20

10

Pramen: DG VI Press releases

Stanovisko FAL:

Tuto otázku mohou nejlépe zodpovědět zástupci Evropské komise nebo Spolkové vlády.

7.8 Které programy EU a s jakým úspěchem jsou v současné době financovány v kandidátských zemích?

Stanovisko IAMO:

SAPARD:

-

Zahájení:

2000

Financování:

520 mil. EUR ročně na období let 2000 až 2006 pro kandidáty vstupu (podpora končí rokem 2006).

Opatření:

Podpora zemědělství a rozvoje venkova (viz otázka 7.7)

ISPA:

-

Zahájení:

2000

Financování:

1,04 mil. EUR ročně (v cenách 1999) na období let 2000 až 2006, z toho 50 % na projekty ochrany přírody a 50 % na vybudování dopravní infrastruktury.

Opatření a současný stav schválení projektu:

Tab. 29 - Přijaté projekty ISPA (stav září 2000)

Země

Projekty v oblasti životního prostředí

Projekty v dopravě

Technická pomoc

ISPA -finanční objem(mil. EUR)

z toho příslib (mil. EUR)

Bulharsko

-

2

-

80,00

52,00

Maďarsko

2

-

-

21,30

17,04

Litva

-

2

-

31,14

15,44

Lotyšsko

-

1

-

4,69

3,75

Polsko

-

2

-

177,66

69,00

Polsko

1

-

-

32,46

6,50

Rumunsko

2

-

-

82,79

52,60

Rumunsko

-

3

-

346,93

118,62

Slovinsko

-

1

-

9,38

7,50

Slovinsko

-

-

1

0,22

0,18

Slovensko

-

1

-

38,57

30,89

Celkem

5

12

1

825,15

373,49

Pramen: EU, DG Regio; ISPA - State of Play,

http://europa.eu.int/comm/enlargement/pas/phare/publications/dwn/ispa.en.pdf

PHARE:

-

Zahájení:

1989

Zvýhodněné země:

Kromě kandidátských zemí rovněž Albánie, bývalá jugoslávská republika Makedonie a Bosna-Hercegovina.

Opatření:

Program PHARE se soustřeďuje na tyto oblasti:

-

Posílení úřadů státní správy a dalších institucí, ve smyslu plnění požadavků EU.

Podporu převzetí obsáhlého komunitárního práva Společenství asnížení požadavků na přechodná období.

Podporu ekonomické a sociální soudržnosti.

Financování:

období let 1990 až 1999 cca 11 mld. EUR, období 2000 až 2006 ve stejné výši.

Stanovisko FAL:

Vzhledem k chybějícímu vlastnímu výzkumu nemůže FAL zaujmout fundované stanovisko.

7.9 Jak zajistit, aby financování agrárně politických opatření v oblasti agrárního trhu a důchodové politiky bylo pro 15 členských států zajištěno na úrovni, která zabezpečí další existenci Evropského modelu zemědělství?

Stanovisko IAMO:

Zemědělská politika by měla být prověřována z hlediska efektivnosti vynaložených finančních prostředků. V rozšířené EU by se zřejmě nedala dnešní forma podpor do zemědělství politicky udržet a nemělo by smysl se o to pokoušet. Přesuny finančních opatření ve prospěch oceňování netržních výkonů a zlepšování mobility faktorů by mohly udržet rozsah rozpočtových výdajů na přijatelné úrovni. Stejně by se mělo zvážit, ve kterých oblastech snížit intenzitu regulačních opatření, aby se docílila větší flexibilita. Náklady výroby v EU jsou i vinou stávajícího regulačního systému pro zemědělství příliš vysoké.

Kompenzační platby jsou v rámci probíhajících jednání WTO na seznamu otázek, které je třeba přezkoumat. Snadno se může stát, že nebudou v nových dohodách považovány za konformní z hlediska principů WTO. Je to tím pravděpodobnější, čím méně jsou patrné výkony, za něž se vyplácejí. Opatření zvolená v souvislosti se snížením cen z let 1992 a 2000 již k jejich opodstatnění nestačí.

Stanovisko FAL:

Ohlédneme-li se zpět, nutno konstatovat, že strukturální změny v evropském zemědělství přes vysoký vklad veřejných prostředků do tržní a cenové politiky plynule pokročily vpřed. Možnost ovlivnění určitých strukturálních cílů použitím těchto prostředků byla často přeceněná. Ostatně je třeba mít na zřeteli, že snížení objemu prostředků do tržní a důchodové politiky rozhodně neznamená, že by bylo zemědělství bez ochrany vystaveno celosvětové konkurenci. Nesmíme podceňovat účinek značně vysoké vnější ochrany na hranicích se třetími zeměmi.

V návaznosti na odpověď na otázku 5.2 je třeba podtrhnout, že zemědělská politika EU vytvořila zřízením druhého pilíře soubor nástrojů, jehož pomocí může být zemědělství mnohem cílevědoměji orientováno na speciální požadavky evropského obyvatelstva než prvním pilířem. Děje se tak v rámci dobrovolných programů. Zemědělci, kteří se na nich podílejí, zpravidla zlepší své konkurenční postavení.

Nutno konstatovat, že jednostranná orientace na tržní a důchodovou politiku jako na garanta dalšího rozvoje "Evropského modelu zemědělství" nemá své věcné opodstatnění.

7.10 Nakolik existuje - diferencovaně podle jednotlivých kandidátských zemí - seriózní posouzení dosavadních vstupních výpomocí a programů? Nakolik jsou prostředky vyčerpány? Jak posoudit úspěch dosavadních podpor a programů v jednotlivých vstupních zemích?

Stanovisko IAMO:

Vzhledem k délce trvání programů uváděných v odpovědi na otázku 7.8 (SAPARD a ISPA byly zahájeny teprve v roce 2000) může být seriózně a úspěšně hodnocen pouze program PHARE. “Direktorát pro rozšiřování” k tomu vypracoval v říjnu dokument s názvem "PHARE-zpráva 2000 “Posílit přípravu rozšiřování EU”.(http:/europa.eu.int./comm/enlargement/pas/phare/publications /publist.htm)

Poukazuje se zde mj. na to, že v roce 1999 hodnotila Komise 39 % programů PHARE jako uspokojivých nebo lepších. V roce 2000 stoupl tento podíl na 56 %. Čerpání prostředků vykazovalo v období 1997/1998 rovněž vzestupnou tendenci a pohybuje se mezi 20 a 60 %.

Stanovisko FAL:

Vzhledem k chybějícímu vlastnímu výzkumu nemůže FAL zaujmout fundované stanovisko.

7.11 Jaké změny a jaká opatření stávajících programů a podpor jsou nutná k docílení jejich větší účinnosti?

Stanovisko IAMO:

Jako nástroje ke zvyšování efektivnosti přijímaných opatření jsou uvedeny v bodě 7.10 dlouhodobé koncepce, účinnější administrace programů a finanční mechanismy a výraznější decentralizace. Jistě to neplatí pouze pro program PHARE, ale i pro všechny ostatní jmenované programy. Osvědčenými nástroji, jak zajistit vyšší efektivnost vložených prostředků, jsou kromě toho intenzívní účast cílových a zájmových skupin, zesílená soutěž o prostředky a rovněž intenzivnější hodnocení přijímaných opatření v průběhu realizace projektu. Tyto mechanismy jsou již využívány v rámci strukturální politiky EU a budou tedy využity i v rámci financování přípravy na vstup.

Stanovisko FAL:

Vzhledem k chybějícímu vlastnímu výzkumu nemůže FAL zaujmout fundované stanovisko.

8. Trvalá udržitelnost

8.1 Jaké možnosti mají ZSVE směřovat ke vzniku takových tržních podmínek, které podpoří zemědělce v jejich snaze po trvalé udržitelnosti, aniž by se snížila jejich konkurenceschopnost, resp. možnosti k ní dospět?

Stanovisko IAMO:

Obecně platí, že v ZSVE je v mnoha regionech půda obhospodařována s větším ohledem na ochranu životního prostředí než je tomu v průměru za dnešní EU. Souvisí to v první řadě s relativně nízkými vklady hnojiv a přípravků na ochranu rostlin a s nižšími stavy hospodářských zvířat (v důsledku drastického snížení stavů zvířat od počátku transformace a poměrně bohaté vybavenosti těchto zemí zemědělskou půdou). Ve všech vstupních zemích budou zřejmě poskytovány vyrovnávací příplatky, ovšem na mnohem nižší úrovni než v EU. Zpravidla slouží k zachování zemědělské výroby v oblastech s nepříznivými výrobními podmínkami. Pokud tato opatření nesledují pouze cíle strukturální politiky, ale současně se zlepší i trvalá udržitelnost zemědělské výroby, lze pomýšlet přinejmenším na jejich zachování ne-li zvýšení.

Další možnost, jak podpořit trvale udržitelnou výrobu spočívá ve výraznějším zaměření poradenství podniků na tento aspekt. Vyžaduje to dostatečný počet vyškolených poradců.

Výraznější zaměření zemědělství na ekologické cíle, aniž došlo ke ztrátě konkurenceschopnosti, může být podpořeno opatřeními, která zlepší odbyt extenzívně a ekologicky vyráběných produktů. Platí to zejména pro export těchto výrobků ze ZSVE do EU. Ochota spotřebitelů platit za výrobky ekologického zemědělství vyšší ceny, je v kladné korelaci s příjmy. Při nižší úrovni důchodů v NČS je výrazné rozšíření ekologického zemědělství možné jedině za předpokladu využití vývozních možností pro tyto ekologicky vyrobené produkty. Ekologicky orientované podniky musí ovšem vyrábět podle platných směrnic EU, což znamená, že v NČS musí být vybudován odpovídající kontrolní a certifikační systém.

Stanovisko FAL:

Z aspektu zemědělců ve vstupních zemích je zvlášť důležité, aby jim byly otevřeny dobře fungující kanály pro odbyt jejich výrobků. Proto má mimořádný význam modernizace podniků navazujících na zemědělství (viz odpovědi na otázky 5.2 a 6.1).

Jsou-li dány odbytové možnosti, vznikne v mnoha lokalitách konkurenceschopná výroba sama od sebe. Srovnání nákladů výroby poukazují na to, že vstupní země mají poměrně dobré výchozí předpoklady pro nákladově výhodnou zemědělskou výrobu.

8.2 Nakolik může (resp. by měla být) podchycena podpůrnými opatřeními EU latentní připravenost k zavedení ekologického a extenzívního zemědělství v řadě ZSVE?

Stanovisko IAMO:

Podíl zemědělské půdy, oficiálně obhospodařované podle směrnic ekologického zemědělství, je v ZSVE menší než v Německu. Ve skutečnosti však nutno vycházet z toho, že např. v Bulharsku je větší podíl půdy, vzhledem k nedostatku kapitálu a platným cenám, obhospodařován bez průmyslových hnojiv a přípravků na ochranu rostlin než kolik lze soudit podle úředních statistik k ekologickému zemědělství. I v četných jiných oblastech NČS hospodaří zemědělci extenzívně a se ziskem.

Diskuse o vývoji cen (viz otázka 4.3) ukázala, že po rozšíření nebudou cenové změny tak výrazné, aby se bezpodmínečně urychlila intenzifikace výroby. Očekávání růstu příjmů by mohlo naproti tomu vést ke změně výroby, orientované především na vyšší produktivitu práce. Pokud je nedosažitelná plošným růstem podniku, dostane se do centra úvah cesta vnitřního růstu rozšiřováním a intenzifikací chovu hospodářských zvířat. Podpora mobility pracovních sil cestou rozvoje venkova by současně byla i podporou trvalé udržitelnosti.

Opatření k podpoře ekologického a extenzívního zemědělství jsou již z důvodů spravedlivé soutěže smysluplná tou měrou, v jaké budou i v rámci EU agroenvironmentální programy. Kromě toho by mělo být podpořeno i vybudování odbytové struktury pro ekologické produkty (viz otázka 8.1).

Vzhledem k nutnosti modernizace a zesílené investiční aktivitě je pro zemědělství NČS zvláště důležité, aby přicházely jasné signály o dlouhodobém zaměření SZP. Jinak se naprogramují chybné investice.

Stanovisko FAL:

Odpovědi na otázky 8.2 až 8.5 nejsou uvedeny.

8.3 Nakolik sehrávají roli při porovnávání vzájemných finančních představ a standardů v souvislosti s podmínkami tržní ekonomiky otázky vykazování chráněných oblastí s jedinečným přírodním členěním a biodiverzitou v řadě evropských zemí (Polsko, Pobaltské státy, Česká republika, Slovensko)?

Stanovisko IAMO:

Ve vstupních zemích existuje podstatně více a větších oblastí s prvky přírodního charakteru než v Německu. Obsáhle vymezené chráněné krajinné oblasti nutno uvítat. Z hlediska ekonomických souvislostí má finanční účast jiných zemí na nákladech souvisejících s ochranou těchto chráněných oblastí smysl, pokud pozitivní vnější efekty chráněných krajinných oblastí přesahují rámec příslušné země. Platí to především pro ochranu druhů a biotopů.

8.4 Jaké možnosti vidí Evropská komise v realizaci politických opatření na lokální úrovni v ZSVE v zájmu zabezpečení vysokých standardů ochrany životního prostředí?

Stanovisko IAMO:

K zodpovězení této otázky chybí dostatek znalostí.

5. Existují představy a koncepty proškolování a informovanosti o trvale udržitelném využívání půdy, které by prohloubily odborné znalosti zemědělců a venkovského obyvatelstva o tom, co poškozuje životní prostředí a o vhodných výrobních postupech a výběru vhodných výrobků?

Stanovisko IAMO:

Trvale udržitelné využívání půdy se dá poměrně snadno prosadit tehdy, jsou-li rámcové podmínky vytýčeny tak, aby se problém trvalé udržitelnosti stal předmětem zájmu jednotlivých zemědělců.

Významnou roli sehrávají při ekologickém obhospodařování půdy odborná výchova a poradenství, protože část zemědělstvím vyvolávaného zatížení životního prostředí souvisí s nedostatečnou znalostí problému a pozitivní změna v chování je i v ekonomickém zájmu zemědělce (např. účinnější aplikace průmyslových hnojiv). Často ovšem právě zemědělci s nedostačující kvalifikací nejsou ochotni respektovat doporučení poradenských firem.

Odbornou výchovu a informovanost usnadní definování "Základů správné odborné praxe" pro daný region.

8.6 Jaké představy a jaký jednací prostor má Evropská komise pokud jde o termíny a dodržování regulačních zadání pro zemědělství ZSVE vzhledem ke skutečnosti, že by investice týkající se opatření ke splnění ekologických standardů EU např. u kejdových jímek pouze v Polsku představovaly podle odhadu částku cca 4 mld. DEM?

Stanovisko IAMO:

Ve všech dosavadních případech rozšíření EU byly v různém rozsahu uplatněna pro různé oblasti dočasná opatření. Při vstupních jednáních mohou účastníci dočasná opatření svobodně projednat. Po přijetí všech principů fungování vnitřního trhu a zrušení všech hraničních kontrol uvnitř EU si ovšem lze dočasná opatření, jejichž provádění a kontrola by vyžadovaly kontroly na hranicích, ztěží představit. Jak velký jednací prostor má Evropská komise prakticky k dispozici, z taktických důvodů sotva prozradí.

Dočasná opatření lze odůvodnit tím spíše, čím menší mají dopad na deformaci hospodářské soutěže. Pokud je jejich vliv "zanedbatelný", může být přání kandidátských zemí, aby existovaly přechodné regulace, odůvodněno rozdílnými společenskými preferencemi a prioritami.

Při posuzování délky platnosti dočasných opatření třeba uvážit i to, kolik času by dnešní členské státy potřebovaly na realizaci určitého opatření. Pro zmiňovaný příklad kejdových jímek je relevantní směrnice o nitrátech, která byla vydána v roce 1991 a měla být plně realizována do konce roku 1995. Do roku 1999 ji však dosud dvanáct členských států neuplatnilo (mj. Německo), takže Evropská komise zavedla řízení pro porušení smlouvy.

Stanovisko FAL:

Na hlavní část této otázky by měla nejlépe odpovědět sama Evropská komise. Zvolený příklad kejdových jímek v Polsku osvětluje, jak důležité je u požadavku splnění standardu EU zřetelně stanovit priority. Z našich předcházejících odpovědí vyplývá, že modernizace kejdových jímek jistě není nejvyšší prioritou a neměla by být nutným předpokladem pro vstup.

Vybraný příklad dále vysvětluje, že také v oblasti ochrany životního prostředí existují prioritní položky a že je z národohospodářského hlediska smysluplné z těchto priorit vycházet. EU požadovaná modernizace kejdových jímek v mnoha malých podnicích, z nichž většina asi nebude mít z důvodů nedostatečné konkurenceschopnosti reálnou perspektivu přežít, by byla plýtváním prostředků daňových poplatníků. Bylo by to také z hlediska ochrany životního prostředí posuzováno nepříznivě, neboť soustředěným využitím těchto prostředků podpory na jiném důležitějším místě by bylo možné dosáhnout většího a především trvale udržitelnějšího efektu v rámci ochrany veřejného statku.

Přeložila:

M. Kreysová

Odborná korektura textu:

Ing. J. Kraus, CSc.

-

Prof. Ing. Z. Sokol, CSc.

-

Ing. E. Dyková, CSc.

PŘÍLOHA 1

Výhled do doby očekávaného rozšíření EU o ZSVE

V Ústavu rozvoje zemědělství zemí střední a východní Evropy (IAMO) byly provedeny simulace s dílčími modely rovnováhy, jejichž účelem bylo prozkoumání dopadů vstupu deseti ZSVE do EU na výrobu a poptávku po zemědělských a potravinářských výrobcích a na netto agrární obchod těchto zemí. Výsledky týkající se netto obchodu za všech deset nových členských států (NČS) celkem uvádí tab. l. Obsahuje rovněž uskutečněné netto obchodní toky z roku 1997. Simulace vycházely ze dvou předpokladů. První scénář, tzv. “Základní” se opírá o hypotézu, že každá ze vstupních zemí si ponechá svou zemědělskou politiku z roku 1997 v platnosti do roku 2007. Tento scénář se porovnává se scénářem, kde se počítá s "rozšířením" na principu převzetí AGENDY 2000. Scénář "Rozšíření" je založen mj. na hypotézách, že v roce 2007 vstoupí do EU všechny NČS. Počítá se s tím, že vstupem vyvolané změny intervenčních cen povedou ve stejném směru k přizpůsobení tržních cen ve všech NČS, přímé transfery (za ponechání půdy v klidu a prémie na zvířata) budou vypláceny tamním zemědělcům ve stejné výši jako jejich kolegům v EU a u mléka a cukru budou zavedeny kvóty. Pro dané komodity bylo použito roční tempo růstu výroby z období let 1992 až 1997 tak, aby se na základě výchozího roku simulace, tj. roku 1997, vypočítala možná produkce za referenční období let 2000-2001. Průměr za tyto dva roky je roven výrobní kvótě. Pokud se týká transferů plateb, nutno konstatovat, že byly pro rok 2007 převzaty beze změny z AGENDY 2000, že se tedy neuvažovalo s případným cenovým růstem.

Třeba poukázat na to, že předpoklady “Základního” scénáře týkající se pokračování zemědělské politiky z roku 1997 až do roku 2007 již následkem změn, k nimž v mezidobí došlo, zčásti neodpovídají skutečnostem roku 2001. Především se to týká výrobních kvót a prémií za obdělávání půdy v oblastech s nepříznivými výrobními podmínkami. Některé kandidátské země zavedly kvóty na mléko a cukr, které však v roce 2000 nepůsobily vždy na výrobu jako omezující faktor. Oba scénáře, “Základní” i scénář “Rozšíření”, vycházejí se stejných cen světového trhu. Za tímto rozhodnutím se skrývá zjednodušující předpoklad, že rozšíření EU neovlivňuje ceny zemědělských produktů na světovém trhu.

Jak simulační propočty ukazují, vedou opatření zemědělské politiky EU, realizovaná ve vstupních zemích, k jiným tokům zboží, než byla skutečnost roku 1997 a jaké toky by byly pravděpodobně docíleny za platnosti stejných předpokladů v roce 2007, pokud by ZSVE nebyly přijaty do EU. Vyplývá to ze srovnání prvních tří sloupců tab.1. Vstupem ZSVE do EU by se zvýšily zejména netto vývozy hovězího masa a mléčných výrobků, ale i cukru. Jak na straně nabídky tak na straně poptávky se prokazují přizpůsobovací procesy vedoucí k změnám pozic čistého obchodu.

V případě komodity mléko možno očekávat následující změny. Přes výrazné zvýšení CZV klesá následkem kvótního systému ve scénáři “Rozšíření” výroba. Daný vývoj si lze vysvětlit tím, že v rámci propočtů se předpokládalo, že kvóta na mléko bude stanovena na průměrné úrovni výroby let 2000 až 2001. Výroba tedy zůstala na nižší úrovni než množství, které by bylo bez kvótního systému vyprodukováno podle “Základního scénáře” v roce 2007. Na druhé straně vede zvýšení CZV i ke zvýšení spotřebitelských cen za mléčné výrobky. Tím klesá poptávka. Oba efekty vedou společně k podstatnému zvýšení netto vývozu mléčných výrobků v naturálním vyjádření.

U hovězího masa můžeme vysledovat obdobnou tendenci. Se vstupem do EU se zvyšuje CZV za tuto komoditu v průměru všech kandidátských zemí asi o 30 %. K tomu přistupuje vyplácení prémií za chov zvířat, které představují další pobídku k výrobě. Protože neexistuje žádná kvótní regulace, lze očekávat, že se výroba hovězího masa zvýší o více než 20 % (viz tab. 2). Toto zvýšení se ovšem může projevit po vstupu ZSVE do EU v plném rozsahu až ve střednědobé perspektivě, protože v současné době je nabídka hovězího masa spojena téměř výlučně s chovem mléčného skotu. Dojde k určitému oddělení produkce hovězího masa od produkce mléka. Lze očekávat pozvolný přechod zemědělců od chovu mléčných plemen k plemenům masným.

Zvýšení CZV za komoditu hovězí maso se odrazí ve vyšší spotřebitelské ceně. I když jen asi 40 % očekávané cenové změny na úrovni výrobce přechází dál na spotřebitele, vede daný vývoj k citelnému snížení poptávky (viz tab. 2). Jedním ze závažných důvodů je skutečnost, že se vstupem do EU se relativně zlevní ostatní druhy masa. Ve srovnání s vepřovým masem se hovězí maso zdraží o 20 % a ve srovnání s drůbežím dokonce o 40 %. Tyto různé druhy masa představují pro spotřebitele substituty, které jsou poměrně snadno zastupitelné. Globálně vede změna nabídky i poptávky k výraznému nárůstu netto vývozů hovězího masa. Kromě toho se daný efekt projeví ve vysokém procentním růstu netto vývozů jak u hovězího masa tak u mléka. V případě základního scénáře představují netto vývozy jen 7 % výroby hovězího masa, u mléka jsou to asi 2 %.

Naprosto jiná situace je u vepřového masa, drůbeže a vajec.V současné době realizují zemědělci ve vstupních zemích za tyto výrobky vyšší ceny než jejich kolegové v EU. Vstup NČS do EU tedy povede ke snížení CZV i spotřebitelských cen. Následkem daného vývoje dojde ke snížení výroby při současném zvýšení poptávky (viz tab. 2). Zvýšení cen hovězího masa tento přizpůsobovací proces ještě umocní. Následkem toho lze počítat se zvýšenou dovozní poptávkou po těchto druzích mas a po vejcích.

Rostlinné výrobky vykáží u netto vývozů mnohem menší změny než by tomu mělo být u komodit živočišného původu. Příčinu možno spatřovat v menších cenových změnách u zboží rostlinného původu v kandidátských zemích v souvislosti se vstupem do EU. U obilovin a olejnatých semen musíme uvažovat i s vyrovnávacími platbami, které v cenových úpravách dominují. Tyto transfery sice představují silnou pobídku k výraznému růstu výroby, ale závazné limity ponechávání půdy v klidu budou opět působit jako faktor tlumící výrobu.

Všechny tři výrobky náležející do skupiny rozhodujících plodin zaznamenávají pokles výroby. Nejvíce by měla být postižena pšenice, protože se její cena zvyšuje méně než cena ostatních obilovin. a olejnatých semen. Na straně poptávky potom dochází k opačnému cenovému vývoji. Po konzumní pšenici roste poptávka, zatímco po ostatních obilovinách poptávka klesá (viz tab. 2). Spotřeba krmiv se přizpůsobuje změnám stavů zvířat. Posun v cenové relaci mezi pšenicí a ostatními obilovinami se však projevuje i v krmení; zkrmuje se více pšenice, zatímco spotřeba ostatních obilovin klesá. V souladu s tím lze očekávat u netto vývozu pšenice nových členských států podstatně výraznější pokles než u ostatních obilovin.

Zvýšení netto vývozu cukru je důsledkem nižší poptávky, vyvolané po vstupu NČS do EU podstatným zvýšením ceny. Zavedení kvóty u cukrovky, která - stejně jako u mléka - je nižší než nabídka cukru podle základního scénáře v roce 2007, povede k nižší výrobě tohoto produktu.

Výsledky simulace ukazují, pokud bude převzata AGENDA 2000 ve své dnešní podobě, že nelze s rozšířením EU o ZSVE očekávat zvlášť výrazné zvýšení obchodních toků s agrárními výrobky z NČS na trhy EU. Výjimkou budou zřejmě komodity mléko a hovězí maso. Podle toho, jak se bude vyvíjet výroba těchto produktů v dnešní EU, nebude podle ujednání WTO možné případné přebytky v NČS nabízet na světovém trhu za subvencované vývozní ceny. Nakolik tato situace nastane, závisí i na vývoji cen světového trhu. Uvedené simulace vycházely z předpokladu, že je světová cena pšenice na agrárním trhu vyšší než intervenční cena EU. U ostatních obilovin je relace opačná, cenová diference je však velmi malá. Pšenice by se tak mohla vyvážet bez vývozních subvencí, zatímco v případě ostatních obilovin by rozsah subvencovaných vývozních množství plně závisel na příslušném závazku vůči WTO; vyplácené subvence by však byly velmi nízké (viz rovněž tab. 5). Cenové relace u hovězího masa a mléka jsou obdobné cenovým relacím u ostatních obilovin, jen rozdíly jsou poměrně větší. Přebytky obou těchto výrobků se tedy rovněž zahrnují do globálu přípustného objemu vývozních subvencí.

Nyní stručně pojednáme o finančním zatížení, které vznikne rozpočtu EU rozšířením na východ a vlivu zamýšleného rozšíření na životní úroveň.

Tab.3 zachycuje v ročním vyjádření důsledky rozšíření EU na východ na životní úroveň NČS, tab. 4 důsledky tohoto rozšíření na společný rozpočet EU. Je nutno připomenout, že výsledky předchozích tabulek jsou uvedeny v cenách roku 1999. U simulací byly sice použity dvě cenové struktury z roku 2007, ale hodnotové veličiny byly deflovány na cenovou úroveň z roku 1999. Tento postup byl použit proto, že finanční rámec rozpočtu EU navržený Komisí pro AGENDU 2000 vychází rovněž z cen roku 1999.

Ve srovnání se “Základním” scénářem se celková životní úroveň v NČS mění jen nepatrně. Co se týče přínosů na úrovni výrobců - vyjádřených příjmem výrobců a na úrovni spotřebitelů - vyjádřených jako příjem spotřebitelů - dochází ke značným posunům. Výrobci mohou očekávat zvýšení svých příjmů o cca 606 mld. EUR, tedy zhruba o 40 %, zatímco příjmy spotřebitelů se sníží o 0,4 mld. EUR, tedy o necelé 1 %. S přihlédnutím ke změněným rozpočtovým výdajům vychází pro NČS celkem zvýšení životní úrovně asi 7 %. Státní rozpočty NČS již nebudou zatíženy výdaji ve výši plných 1,03 mld. EUR, které by NČS za platnosti daných předpokladů, pokud by nevstoupily do EU, zaplatily svým zemědělcům. Tyto výdaje jsou tvořeny podporami do trhu (0,14 mld. EUR), přímými transfery (0,14 mld.EUR), inputovými podporami (0,28 mld.EUR) a všeobecnými podporami (0,47 mld. EUR). Po rozšíření budou tyto výdaje až na všeobecné podpory hrazeny z rozpočtu EU.

Struktura příjmů výrobců je rovněž ilustrativní. Čisté výnosy, realizované prostřednictvím agrárního trhu, jsou v obou scénářích zhruba shodné. V dosud provedených simulacích jsou rozdílem tržeb z prodejů po odečtení výdajů za provozní prostředky a za vloženou práci. Zvýšení příjmu výrobců je téměř výlučně dáno zvýšením přímých transferů, které budou podle předpokladu po převzetí AGENDY 2000 plně k dispozici i zemědělcům v NČS stejně jako jejich kolegům v dnešní EU. Tato hypotéza je, jak známo, předmětem velkých diskusí. Zástupci NČS až dosud na těchto platbách úporně trvali. Ze strany EU byly naproti tomu odmítány s poukázáním na skutečnost, že s nimi bylo spojováno vyrovnání cenových poklesů, k nimž došlo v důsledku realizace zemědělské reformy 1992 a v souvislosti s AGENDOU 2000 a k nimž ještě bude docházet, zatímco rozšíření na východ nevyvolá v NČS snížení CZV. EU navrhuje, aby byla příslušná částka investována do rozvoje infrastruktury venkova. Na druhé straně možno konstatovat i u Komise EU určitou změnu v postoji. Zřejmě je nyní ochota zemědělcům nějakou formou tuto podporu poskytnout.

Ať jsou argumenty obou stran jakékoliv, nedají se oddiskutovat a přirozeně platí jak pro zemědělce v EU tak v NČS. Pozornost si zaslouží rovněž skutečnost, že u převážné části těchto transferů jsou zemědělci pouze zprostředkovateli předání těchto finančních zdrojů vlastníkům půdy. Podpory vázané na výrobní faktor půda se po uplatnění ve střednědobé perspektivě projeví ve výši pachtovného resp. v ceně půdy. Jsou-li vlastníci půdy identičtí s těmi, kdo ji obhospodařují (tj. s uživateli půdy) nemá tato kapitalizace na příjmy zemědělců vliv, protože peníze zůstávají v rukou zemědělce. V případě vysokých podílů propachtované půdy na celkovém rozsahu obhospodařované půdy, což je typické pro většinu NČS, připadá však příslušný podíl finančních prostředků pronajimatelům, tj. pozemkovým vlastníkům. Zemědělci prakticky přejímají transfer těchto zdrojů pro osoby, kterým je určen, tedy pro vlastníka půdy a nemají tedy z podpory žádnou výhodu, jak by se to na první pohled mohlo jevit. Pokud by byla stejná částka použita na rozvoj infrastruktury venkova, jak je navrhováno EU, mohli by z ní mít zemědělci v NČS větší prospěch.

Tab. 4 uvádí výši dalších břemen, která vzniknou agrárnímu rozpočtu EU rozšířením na východ. Z tab. 4 vyplývá, že je třeba zaplatit navíc celkem 7,8 mld. EUR, tj., že se rozpočet EU poměrně značně navýší. Jde však o zvýšení brutto, od kterého se musejí odečíst vklady NČS do rozpočtu EU. Protože možno počítat s poměrně malými částkami, nebude se čisté zatížení rozpočtu EU nijak výrazněji lišit od hrubého zatížení. Z celkové roční částky společných prostředků EU vyplácených zemědělcům v NČS připadne na přímé transfery 6,9 mld. EUR, tedy cca 90 %. Tyto převody jsou vázány na silnou politickou komponentu, protože se odvíjejí od základních výnosů a základních ploch, sjednaných při vstupních jednáních. Negociační prostor existuje i u prémií vyplácených za chov hospodářských zvířat. Pro tuto částku ve výši 6,9 mld. EUR jsou tedy příznačné i vzájemně odsouhlasené předpoklady vážící se k těmto veličinám.

Tab. 5 zachycuje rozdělení plošných podpor, prémií na zvířata a vnější ochrany (vývozních subvencí) v komoditním členění. Údaje jsou dále rozčleněny na země původně tzv. prvního a tzv. druhého kola vstupu. Mimo to jsou uvedeny celkové platby. Z údajů je zřejmé, že plošné subvence činí víc než trojnásobek prémií na zvířata. Na obiloviny připadá přibližně 85 % celkových částek plošného vyrovnání. Z prémií na hospodářská zvířata připadá cca 60 % na dojnice.

U vnější ochrany se jedná především o vývozní subvence uplatňované u komodity mléko a hovězí maso. U pšenice, jak již bylo řečeno, se nepočítá s vývozní subvencí, protože její cena na světovém trhu bude v roce 2007 vyšší než intervenční cena EU. Výsledky uvedené v tab. 5 rovněž ukazují, že převzetí AGENDY 2000 postihuje zemědělce v NČS rozdílně; alespoň pokud jde o SZP. Podrobnější informace by překročila rámec tohoto příspěvku. Ze struktury rozpočtového zatížení EU je však zřejmé, že země s vysokým podílem tzv. “rozhodujících plodin” na celkové výrobě získají ze společných podpor poměrně největší část. Na tři hlavní plodiny připadne necelých 70 % celkových výdajů EU, zatímco na hovězí maso a mléko společně jen zbývajících 30 %. Je třeba se zmínit i o tom, že tato analýza neuvažovala s některými dalšími komoditami, což se týká zejména vína a oliv, ovčího a kozího masa.

Výsledky simulací rovněž poukazují na to, že si rozšíření na východ pravděpodobně vyžádá úpravu AGENDY 2000. Bude to mít nepřímo důsledky pro zemědělce v současné EU-15. Úpravu se dotýká tři důležitých problémových oblastí. Již jsme poukázali na dohodu WTO. K tomu přistupuje problém zatížení společného rozpočtu EU. Budou-li transfery, jak předpokládají modelové analýzy, plně přeneseny na vstupní země, bude rozpočet EU s největší pravděpodobností následkem rozšíření vyšší než platné zmocnění Komise a vyžádá si nezbytné úpravy platných agrárních politických nástrojů, tj. jejich snížení, aby zbyly prostředky pro NČS. V tomto případě není rovněž jisté, bude-li možno roční transfery ve výši 8 mld. EUR, určené pro poměrně malou skupinu profesí v NČS (zemědělce a vlastníky půdy) politicky prosadit. S námitkami by se mohly přihlásit jak vstupní země tak dnešní členské státy EU. Důležitým důvodem úpravy AGENDY 2000 je rovněž nutnost stanovit nezbytnou úroveň kvót pro vstupní země. Navíc lze očekávat, že USA a případně i jiní agrární vývozci budou naléhat na získání dodatečných vývozních kompenzací do rozšířené EU, budou-li se muset následkem vstupu NČS do EU zříci obchodních dohod sjednaných s těmito státy. Ústupky tohoto druhu byly uvedenými zeměmi prosazeny i při rozšíření EU na jih.

Z hlediska Německa naráží požadavek vstupních zemí, omezit nákupy zemědělské půdy osobám z jiných členských zemí, na skepsi. I když má toto ustanovení platit pouze po časově omezené přechodné období, odporuje pravidlům EU, podle nichž má zásadně platit volný přístup k základním výrobním faktorům. Otevření trhu s půdou od samého začátku všem zájemcům je nesporně řešením, jemuž se dává přednost. Pokud jde o trh s půdou, projevuje se při jednáních o vstupu ochota EU spojovat tento problém se svobodou volby pracoviště. Má-li být trh práce v dnešních členských státech plně otevřen zájemcům ze ZSVE, pak se omezení trhu s půdou ve vstupních zemích dá ztěží pochopit. Protože však obě strany, jak vstupní země tak členské státy EU, mají zájem na časovém omezení přístupu k příslušným trhům, dá se asi přechodné období politicky dohodnout. Pokud jde o trh práce EU, lze si představit, že bude po určitou dobu omezena volba pracoviště pro osoby z NČS a stejně tak by byl omezen přístup cizinců na trh s půdou v NČS.

Sjednání přechodných období je pravděpodobné, protože pro Německo představuje zvýšená migrace ve směru Východ- Západ po rozšíření značný problém. Přitom hraje roli celá řada hypotéz. Je velmi pravděpodobné, že je rozsah podobné migrace v rámci veřejné diskuse silně přeceňován. Nyní činí podíl osob z NČS trvale zaměstnaných v EU cca 0,2 % celkového počtu výdělečně činných osob v EU a 6 % všech zaměstnaných, kteří nemají státní občanství EU (FAZ, 2000). Tyto údaje platné pro celou EU ovšem zakrývají důležitou skutečnost, že 70 % zaměstnaných osob z NČS pracuje v Německu a Rakousku. Netýká se to také všech hospodářských odvětví stejně. Zemědělství hodnotí tyto pracovní síly ze ZSVE velmi kladně, protože získává na sezónní práce jen obtížně domácí pracovní síly. Navíc bude trh práce migrací ovlivněn rozdílně co do struktury. Do dnešních členských států EU by mohlo emigrovat srovnatelně víc nekvalifikovaných pracovních sil.

Za německými obavami ze zvýšené migrace se skrývají také obavy z toho, že při neomezované volbě pracoviště bude podkopán existující standard sociálního zabezpečení. Nikdo v Německu se nehodlá zříci tohoto standardu, což se jasně prokázalo při projednávání tzv. zákona o zrušení práva pobytu.

Rozšířením na východ rozhodně nemají utrpět ani jiné standardy jako ekologické standardy a standardy týkající se bezpečnosti potravin. Je požadováno, aby byly ve vstupních zemích kladeny na ochranu životního prostředí a na bezpečnost potravin podobně vysoké požadavky. Jejich splnění nebude pro vstupní země snadné, protože nárokují jak vysoké investice do věcného tak i do lidského kapitálu. V krátké době je tyto země nemohou zajistit, a to ani s velkorysou podporou EU. Jako alternativa pro splnění těchto standardů zbývá jen odsunutí termínu vstupu nebo případná volba různých přechodných období pro jednotlivé sektory.

V Německu je stále víc diskutován ještě další aspekt rozšíření na východ. Týká se pozice Německa jako čistého plátce. Ministerstvo financí představilo úvahu, jak udržet finanční zatížení v důsledku rozšíření v přijatelných mezích. Kromě možnosti přijmout změny v SZP se navrhují i změny ve strukturálních fondech. Zjevně se dnes jedná o rozpoznávání všech souvislostí spojených s přenosem pravidel strukturální politiky na vstupní země. Až dosud nebyly tyto záležitosti podrobněji zkoumány a chybí i vhodný podkladový číselný materiál. I strukturální politika vyžaduje určité změny, aby mohla být aplikována na vstupním zemím. Dnešní opatření strukturálních fondů by kladla na rozpočet EU ještě větší nároky než zemědělská politika; přinejmenší po roce 2006, kdy skončí platnost předvstupních opatření. Přes všechnu skepsi, která se v Německu pomalu domáhá stále větší pozornosti, existují i hlasy argumentující ve prospěch integračních procesů. Především se opírají o vznik dalších a větších odbytových trhů, které se vstupem NČS do EU více otevřou německému hospodářství. Z toho mohou mít prospěch jak odvětví dodávající do zemědělství tak na zemědělství navazující. Od počátku 90. let se již podařilo výrazně zvýšit agrární vývoz do těchto zemí.

Mimo to existují i další nepřímé kladné efekty. Tím, že tato průmyslová odvětví do NČS víc prodávají a případně do těchto států přesunují výrobní kapacitu, přibližují se trhům SNS a mohou si tak zlepšit svou exportní pozici. Vstup NČS do EU má však pro potravinářský průmysl těchto zemí, pokud jde o vývoz do členských zemí SNS, i negativní důsledky. Porostou jeho zpracovatelské náklady v souvislosti s poněkud vyššími cenami potravinářských surovin a vyššími nároky z hlediska převzetí kvalitativních standardů EU. NČS by však mohly vzniknout potíže s udržením konkurenceschopnosti na trzích SNS.

Z diskuse o důsledcích rozšíření na východ je patrné, že lze očekávat široké spektrum nejrůznějších efektů. Zatím jsme o nich diskutovali jen ve vztahu k vymezenému období. Dynamika adaptačních tlaků může ovšem důsledky vstupu NČS do EU jak zmírnit, tak zesílit.

Jestliže se rozšíření na východ setkalo počátkem 90. let s bezvýhradným souhlasem, následuje nyní fáze střízlivého zvažování zájmů. Je třeba se obávat, že finanční zatížení, které vyplyne z rozšíření dnešním členským státům a zejména Německu, najde svůj výraz ve zvýšeném pesimizmu. O výši finančních transferů, které si vyžádá strukturální politika, není jasno. Ale i zde podobně jako v zemědělské politice dojde k přizpůsobení sledovaných cílů, aby zůstalo proveditelné to, čeho je nutno dosáhnout - rozšíření na východ.

Tab. l - Netto dovozy a vývozy všech 10 vstupních zemí celkem1); za rok 1997 podle údajů statistik, za rok 2007 výsledkem simulace podle “Základního scénáře” a “Rozšířeného scénáře”

-

Sledováno za rok 1997

“Základní scénář” pro rok 2007

“Rozšíření”

pro rok 2007

Změny ve vztahu k

roku 1997

“Základnímu scénáři”

tis. t

tis. t

tis. t

%

%

Pšenice

4 182

9 646

5 987

43

-38

Ostatní obiloviny

4 587

7 578

7 254

58

-4

Brambory

-525

1 665

1 120

**)

-33

Olejniny

-700

-476

-499

-29

5

Surový cukr

355

498

785

121

57

Zelenina

-103

453

-1 694

- 1551

.

Mléko

510

498

4 022

688

708

Hovězí maso

13

86

734

5 442

752

Vepřové maso

350

680

75

-79

-89

Vejce

51

-134

-322

.

141

Drůbeží maso

63

-193

-917

.

375

1. Data neobsahují obchod mezi vstupními zeměmi.

**) Z důvodů změny salda obchodovaných množství nebylo propočteno.

Tab. 2 - Změna výroby a poptávky ZSVE celkem v důsledku jejich vstupu do EU ve srovnání se “Základním scénářem” v roce 2007 v %

-

Výroba %

Poptávka %

Pšenice

-7

4

Ostatní obiloviny

-1

-1

Brambory

-3

4

Olejniny

-1

1

Surový cukr

-4

-13

Zelenina

-14

4

Mléko

-4

-17

Hovězí maso

22

-33

Vepřové maso

-6

8

Vejce

-1

14

Drůbeží maso

-11

30

Pramen: Propočty IAMO.

Tab. 3 - Důsledky rozšíření EU na východ pro životní úroveň NČS za rok 2007 (v cenách 1999)

-

Základní scénář pro rok 2007

Rozšíření

-

za rok 2007

Změna ve vztahu k “Základnímu scénáři”

mld. EUR

mld. EUR

%

Dopady na životní úroveň

---

Důchod pro výrobce

17,643

24,205

37

Důchod pro spotřebitele

87,593

87,170

0

Součet důchodů

105,236

111,375

-

minus výdaje rozpočtu NČS

-1,029

0

-

Životní úroveň celkem

104,207

111,376

7

Netto hospodářské výsledky výrobců

---

Tržby, netto

17,220

17,253

0

Přímé transferové platby

0,147

6,953

4 730

Podpory vstupů

0,276

0

-

Příjmy výrobců celkem

17,643

24,206

37

Pramen: Propočty IAMO.

Tab.4 - Důsledky rozšíření EU na východ pro rozpočtové výdaje NČS a EU za rok 2007(v cenách 1999)

-

Základní scénář rok2007NČS

Rozšíření rok 2007EU

mld. EUR

mld. EUR

Vývozní podpory

0,138

0,848

Přímé transferové platby

0,147

6,953

Podpory vstupů

0,276

0

Rozpočtové výdaje1) EU celkem

0,561

7,801

1. Rozpočtové výdaje vznknou EU za NČS. Je třeba mít na zřeteli, že se jedná o hrubé výdaje, neboť vklady NČS do rozpočtu EU nebyly vzaty v úvahu.

Pramen: Výpočty IAMO

Tab.5 - Zatížení rozpočtu za rok 2007 v členění podle rozpočtové položky a komodity (v mil. EUR a cenách 1999)

-

Lucemburská skupina

Helsinská skupina

10 ZSVE

Plošné platby a prémie na hospodářská zvířata

Pšenice

924

823

1 747

Ostatní obiloviny

1 734

1 129

2 863

Olejniny

261

288

549

Půda v klidu

122

100

222

Mléko

622

338

960

Hovězí maso

375

237

612

Celkem

4 037

2 916

6 953

Vnější ochranná opatření

Pšenice

0

0

0

Ostatní obiloviny

18

19

37

Olejniny

0

0

0

Cukr

133

-30

103

Mléko

145

208

353

Hovězí maso

214

141

355

Celkem

511

337

848

Plošné platby, prémie na hospodářská zvířata a vnější ochranná opatření

4 548

3 253

7 801

Lucemburská skupina: Estonsko, Polsko, Slovinsko ČR a Maďarsko

Helsinská skupina: Bulharsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko a Slovensko.

Pramen: Výpočty IAMO.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info