Energie z kořenů rostlin
24.05.2010 | ÚZEI, Agronavigator.cz
Vývoj v oblasti trvale udržitelné energie a snižování emisí CO2 souvisí v Nizozemsku často s inovacemi v zahradnickém sektoru. Dva vědci z výzkumného týmu environmentálních technologií University Wageningen tomu dodali novou dimenzi. Chtějí získávat energii z živých rostlin, proto založili v září loňského roku společnost Plant-e.
S prvními pokusy začali před třemi lety a dovedli je k udělení patentu na mikrobiální palivové články, které získávají energii z kořenů rostlin. Rostliny využívají ke svému růstu sluneční záření a organické sloučeniny vylučují také kořeny. Bakterie, které se přirozeně na kořenech vyskytují, tyto organické sloučeniny štěpí. Přitom dochází k uvolňování energie, kterou hodlá společnost Plant-e využívat.
Více informací naleznete na adrese: http://www.plant-e.com/ a http://www.plantpower.eu/.
Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.
Další články v kategorii Venkov
- Kozy na dohled paneláků. Jirákovi farmaří kousek od centra Prahy (04.05.2026)
- Odborníci vypustili tisíce malých jeseterů do řeky Moravy v Litovelském Pomoraví (04.05.2026)
- Dotace pro včelaře se ještě letos zvýší. Zaplatí vybavení i kroužky pro děti (04.05.2026)
- Vítěz národního kola Stockholm Junior Water Prize 2026 vyvinul systém pro zkoumání kvality vody (30.04.2026)
- MŽP pokračuje v úspěšné tradici, přispěje k čerpání zdrojů z evropského programu LIFE (29.04.2026)
- Slovensko chce zakázat komerční množení psů mimo řádné chovatelské stanice (29.04.2026)
- Děti ve školce s nadšením chovají kuřata. Je to šílené, spílají kritici (29.04.2026)
- Myslivci ve Zlínském kraji začali využívat drony k ochraně mláďat při sečích (27.04.2026)
- V Olomouci začíná jarní výstava květin Flora (23.04.2026)
- Jakub Helma: Chodím po polích a pastvinách, a cítím radost od jara do podzimu (22.04.2026)

Tweet



