Etiketa na belgickém pivu prý ohrožuje mravnost Američanů

Soška čárajícího chlapce na etiketě proslulého bruselského piva Blanche de Bruxelles byla důvodem zákazu prodeje tohoto moku ve třech státech USA. Manneken Pis je přitom belgickým národním symbolem.

BRUSEL (od zpravodajky LN v Belgii) - Belgičané v posledních dnech nevěří vlastním uším. Jedna ze značek jejich světově proslulého piva totiž byla vykázána hned ze tří států ve Spojených státech. Důvodem je ozdobná etiketa s obrázkem neméně věhlasné bruselské atrakce, sošky čárajícího chlapečka Manneken Pis. "To je absurdní," reagovala na nedávné rozhodnutí Komise pro kontrolu alkobolu ve státě Ohio Ann Lefebvreová, ředitelka pivovaru, který světlé pivo značky Blanche de Bruxelles vyrábí a exportuje.

Problémem je dítě s alkoholem

"Nejprve jsme se domnívali, že zákaz souvisí s tím, že chlapeček je nahatý a na obrázku čurá. Teď se spíš ale ukazuje, že problém není v tom, co dělá, ale v tom, že se jedná o obrázek dítěte ve spojitosti s alkoholem," tvrdí Todd Hossfeid z americké distributorské společnosti Paulaner, jež bruselské pivo uvádí na americký trh. Asi třicet centimetrů vysoký Manneken Pis je přitom jednou z nejoblíbenějších bruselských turistických atrakcí, a to dokonce státního významu. Bývá totiž dobrým zvykem významných hostů přivézt pro něj speciální krajový obleček. "Ještě nikdy jsem neslyšela, že by se někdo nad tím pohoršoval. Vždyť je to navíc národní symbol," odmítá Ann Lefebvreová výhrady Američanů. "Je to jenom další z amerických her na cudnost," dodává majitel pivovaru Phillipe Lefebvre.

Americká hra na cudnost

Stejný osud jako v Ohiu postihl čurajícího chlapečka na lahvích belgického piva už dříve ve státech Severní Karolína a Georgie, Blanche de Bruxelles se však s touto etiketou prodává ve 22 dalších státech USA. "Domnívám se, že se ze strany ohijské komise jedná o nepochopení věci a projev puritánství," míní Jan De Brabander z Konfederace belgických pivovarů. "Manneken Pis není fotografie malého dítěte. Je to folklorní soška, která symbolizuje město Brusel.Pokud to komisi uspokojí, můžeme jej na a etiketě obléci do jednoho z jeho nesčetných kostýmků," uvádí jednu alternativu řešení. Osud Manneken Pis teď leží opět v rukou Komise pro kontrolu alkoholu, k jejímuž rozhodnuti se američtí distributoři ve spolupráci s belgickým konzulátem odvolávají s poukazem na historickou hodnotu neslušné sošky. "Mám z toho ovšem smíšené pocity, obávám se, že svůj omyl nebudou chtít pochopit," říká však Todd Hossfeid. Koneckonců, není to první belgická aférka s americkou cudností. Jak uvádí Jan De Brabander, před několika lety byl v Americe zakázán také import piva s názvem Zakázané ovoce, protože na jeho etiketě byl znázorněn obraz slavného belgického malíře Rubense Adam a Eva.

Radka Smejkalová

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info