Evropský parlament zamítl zákaz klonování

Rozruch, který vyvolala nedávná zpráva, že firma Advanced Cell Technology naklonovala lidská embrya, našel ohlas i v Evropském parlamentu.

Svědčí o tom i zpráva o jednání parlamentu ze dne 29. listopadu. Italský poslanec Francesco Fiori totiž prohlásil, že je nutno "rozhodnout, která brána vytvořená novými poznatky v lidské genetice by neměla být nikdy otevřena". Na stranu návrhu o zákazu klonování se postavila německá poslankyně Hiltrud Beyerová, která poukázala na to, že zničení lidských embryí ukazuje nedostatek úcty k lidskému životu. Irská poslankyně Dana Rosemary Scallonová řekla, že "nechceme společnost, kde jsou ženská těla využívána k produkci embryí pro zisk". Oponovala i omezenému výzkumu embryí, který parlament doporučil k financování v šestém rámcovém programu (6. RP).

Komise EU však prohlásila, že nebude financovat klonování lidí, ale bude podporovat výzkum kmenových buněk včetně využití plodů po potratech a nadbytečných embryí zbývajících při technice asistované reprodukce.

Finská poslankyně Astrid Thorsová argumentovala tím, že žádné dveře nesmějí zůstat zavřené a podpořila tak financování výzkumu přenosu jader, tedy techniky vedoucí k terapeutickému klonování, z prostředků 6. RP. Krajan navrhovatele zákazu poslanec Dell Alba také vyjádřil podporu výraznějšímu financování výzkumu přenosu jader prohlášením: "Ano výzkumu kmenových buněk, ano pro využití nadbytečných embryí a ano terapeutickému výzkum, který nemá nic společného s klonováním." Skotský poslanec John Purvis apeloval na komisi, aby nenechala evropský výzkum propadnout pod úroveň výzkumu v jiných zemích. Podpořil využití nadbytečných embryí a pokračování práce v tomto směru.

Komisař Philippe Busquin, odpovědný za výzkum, vysvětlil názor komise na lidskou genetiku: Komise sestaví skupinu vědeckých a právnických expertů k vypracování roční zprávy pro parlament a radu o směrnici týkající se patentování biotechnologických vynálezů. Nebude podporovat výzkum, který by vytvářel lidská embrya čistě za účelem výzkumu a produkce kmenových buněk.

Mluvčí komise oznámil, že legislativní opatření omezující pokusy potenciálně vedoucích ke klonování lidí dosud nemají v sedmi členských státech: Dánsku, Finsku, Francii, Nizozemsku, Lucembursku, Portugalsku a Švédsku. Z kandidátských zemí Kypr přijal urychleně zákaz klonování jako reakci na prohlášení o připravenosti k reprodukčnímu klonování, které zveřejnil Dr. Panos Zavos. Velká Británie legislativně zakázala reprodukční klonování, ale terapeutické klonování povolila pod podmínkou přísné kontroly.

Parlament dále diskutoval o zprávě parlamentního Výboru pro lidskou genetiku a jiné nové technologie v moderním lékařství. V závěrečném hlasování byl návrh o zákazu klonování zamítnut poměrem hlasů 316 ku 37.

Tento výsledek není nikterak překvapivý. Komise EU ustanovila Evropskou skupinu pro etiku ve vědě a nových technologiích, která vydala loni 14. listopadu stanovisko zdůrazňující volnost pro každý členský stát EU povolit nebo zakázat výzkum kmenových buněk získávaných z lidských embryí. Staví se rezervovaně k metodě přenosu jader, ale nevyslovuje se proti ní, pouze ji považuje za dosud nezralou k financování v rámci 6. RP.

Evropský parlament diskutoval o tomto problému několikrát - 26. dubna 2001 konstatoval nejen pluralitu etických a tradičních názorů v Evropě, ale nejasnost v pojmech "lidská bytost, osoba, lidský život" a podobných, které se objevují v diskusích o etických názorech. Na zasedání Dočasného výboru lidské genetiky 19. června 2001 jeho předseda lucemburský poslanec Robert Goebbels varoval před striktním odporem ke klonování; restriktivní opatření by vyvolala "genetickou turistiku" občanů do zemí s liberálnějšími pravidly.

Z diskusí a stanovisek evropských orgánů plyne, že je nejvýše nutné, aby i v České republice byla problematika lékařské genetiky a využití biotechnologie v medicíně ošetřena samostatným zákonem v souladu se stanoviskem komisaře Philippe Busquina, který při diskusi v Evropském parlamentu prohlásil, že věda se vyvíjí velmi rychle a vyvolává potřebu nové legislativy. Ta je v odpovědnosti politiků, neboť ani právo, ani vývoj vědy nemůže existovat v legislativním vakuu.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info