Evropští komisaři se přou o rybolov

Dosud málo vídanou intervenci do rozhodování Evropské komise vnesl její včera zveřejněný návrh na reformu Společné rybářské politiky (CFP), který má odbourat velké dotace tomuto odvětví.

Největší nátlak vyvíjelo Španělsko, které dostává přes polovinu dotací na rybářství, na něž unie ze svých fondů doplácí ročně 920 miliónů eur. A to i naprosto výjimečným způsobem - intervencí své komisařky pro dopravu a bývalé ministryně pro rybolov Loyoly de Palaciové.

"Toto kruté rozhodnutí zapomíná na podmínky života a práce našich rybářů a nepřispívá k ochraně ohrožených druhů ryb, jak je Vaším úmyslem," napsala podle agentury Reuters de Palaciová svému kolegovi odpovědnému za zemědělství a rybolov Franzi Fischlerovi. Vyzvala ho také, aby přepracoval svůj návrh.

Podle většiny komentářů tím, že se postavila za profesní skupinu jedné země, porušila Smlouvu o Evropské unii. Ta totiž komisaři ukládá jednat pouze v celoevropském zájmu bez jakýchkoliv ohledů na zemi původu.

Také madridský premiér José Maria Aznar několikrát telefonoval předsedovi komise Romanu Prodimu, aby zamezil přijetí dokumentu. Argumentoval tím, že hrozí sociální krize v přímořských regionech jeho země.

Španělský postup vzbudil rozpaky a rozhořčení u mnoha pozorovatelů. "Vzbuzuje to vážné podezření z ilegálního vměšování národních států do svobodného rozhodování komise," napsala agentura Reuters.

Postoj Madridu podporují pouze rybářské velmoci - Francie, Itálie, Portugalsko a Řecko. Jejich představitelé již dali několikrát otevřeně najevo, že návrhy komise jsou pro ně nepřijatelné. Británie návrh neodmítá, jelikož v této oblasti provedla v posledních letech hlubokou reformu a návrhy komise by jí příliš nepoškodily. Přesto se unie musí do konce roku rozhodnout, co učiní. K 31. prosinci vyprší platnost Společné rybářské politiky a tato oblast by bez přijetí nových směrnic zůstala bez jakýchkoli pravidel.

Komisař Fischler navrhuje naprosto zásadní změny. Například počítá s omezením rybolovu do roku 2006 o 30 až 60 procent podle oblasti a typu rybolovu. To by podle jeho výpočtů vedlo ke snížení počtu rybářských lodí o 8,5 procenta a k propuštění přibližně 28 tisíc pracovníků. "To je nesmysl, dopad by byl možná až dvojnásobně vyšší," řekl podle britské BBC předák zaměstnanců v rybářském odvětví v anglickém Plymouthu Dave Pessel.

Vychází z toho, že plánované omezení lovných dnů ohrozí existenci mnoha lodí, které jsou již dnes málo ziskové, a tím se zvýší i účinky reformy.

S nezaměstnaností si ví Fischler rady. Navrhuje, aby byly zrušeny dotace na stavbu a modernizaci lodí a aby ušetřené prostředky byly věnovány na rekvalifikaci propuštěných lidí.

"Pokud chceme dát rybářům budoucnost, musíme mít odvahu zavést novou politiku. V opačném případě se sektor brzy zhroutí. Překotná honba za rybami musí přestat. Nadměrný rybolov ohrožuje rybí druhy i budoucnost rybářů," řekl k tomu Fischler.

Ostře odmítl výtky, že ho nezajímají dopady navržené reformy. "Co nejrozhodněji protestuji proti tvrzení, že mi jsou milejší ryby než rybáři," odvracel včera výtky na svůj rakouský původ. Jeho vlast, která od roku 1918 nemá přímý přístup k moři, je spolu s Lucemburskem jediným suchozemským státem unie.

Výhrady mají i ochránci přírody. Podle nich je potřeba zakázat rybolov na více místech, chránit některé unikátní lokality (například korálové útesy severozápadně od Skotska) a zakázat lov v hloubce. K tomuto názoru se podle BBC kloní i britská ministryně životního prostředí Margaret Beckettová.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info