I malé projekty dokáží velké věci

Termín pro podání žádostí o financování malých přeshraničních projektů končí 25. února.

Systém předkládání návrhů projektů pro čerpání prostředků z fondu EU Phare CBC pro přeshraniční spolupráci se letos výrazně odlišuje od let minulých a jeho procedury se mohou na první pohled zdát složité. Odpovídají však již zcela standardům unie. Umožňují jak podrobnější charakteristiku navrhovaných projektů, tak objektivnější zhodnocení všech návrhů.V žádném případě by vyplňování obsáhlých žádostí a obstarávání nezbytných podkladů nemělo potenciální žadatele od jejich záměrů a plánů odradit. S těmito skutečnostmi seznámil náš list ředitel liberecké Agentury regionálního rozvoje Robert Korselt.

Tato agentura má letos na malé projekty Phare CBC pro českou část Euroregionu Nisa k dispozici 38,7 miliónu korun. "Termín pro podání žádostí o tyto prostředky končí 25. února," řekla Lenka Knězáčková ze sekretariátu agentury. "Poté, co se v agentuře shromáždí vyplněné žádosti, zasedne regionální hodnotící komise. V případě, že se sejde velké množství návrhů, budou do vyhodnocovacího procesu zařazeni také externí znalci. Vybrané projekty budou poté předloženy ke schválení Delegaci Evropské komise v Praze, jejíž rozhodnutí o udělení grantů je konečné," pokračovala Knězáčková. Žadateli o grant mohou být v souladu s jejími slovy pouze neziskové organizace mající sídlo v Euroregionu Nisa, ať již jde o města, obce, mikroregiony, školy či nadace. Žádající organizace tak mohou financovat z grantu maximálně 90 procent z celkových nákladů, 10 procent musí hradit ze svých či jiných zdrojů, než je rozpočet EU, u malých infrastrukturních projektů to může být maximálně 75 procent z celkových nákladů a 25 procent z vlastních zdrojů.

"Jedná se o prostředky programu Phare CBC z rozpočtového roku 1999 určené pro fond malých projektů. Tento fond se stal od roku 1997 účinnou formou podpory kulturních, sportovních a dalších aktivit v hodnotě od tisíce až do 50 tisíc eur. Jeho výhodou byla vždy skutečnost, že návrhy projektů se posuzovaly přímo v regionu a zde se i o přidělení dotace rychle rozhodlo," uvedl Jaroslav Zámečník, člen rady Libereckého kraje a sekretář české části Euroregionu Nisa.

Podle Knězáčkové lze dále poprvé v rámci Společného fondu malých projektů žádat o grant pro již zmíněné malé infrastrukturní projekty. Může jít například o rekonstrukci kanalizace, opravu turistické stezky nebo o veřejné topné systémy. Jejich maximální podpora v rámci fondu může být do 300 tisíc eur. EU na ně uvolní největší část z připravené sumy, tedy zhruba 25 miliónů korun. Asi 9,6 miliónu korun je vyčleněno na neinvestiční akce zaměřené na rozvoj kulturní spolupráce, podporu sportovních akcí, přeshraniční projekty mládeže a aktivity zvyšující informovanost. "O podporu se mohou ucházet žadatelé s projekty, které se uskuteční od června letošního roku do května 2003," dodala dále Knězáčková.

EU otevřela přeshraniční program Phare CBC před pěti lety. Česká část Euroregionu Nisa (www.euroregion-nisa.cz) z něj získala od roku 1997 do roku 2000 podporu pro 361 projektů v celkové hodnotě 42,5 miliónu korun. Loni podpořila EU v Libereckém kraji, který zhruba kopíruje českou část euroregionu, 75 projektů v celkové hodnotě osm miliónů korun.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info