I v supermarketech už musí lidé platit více

Velké obchodní řetězce a supermarkety, které byly donedávna určitou zárukou stability cen, začaly už také zdražovat potraviny, zejména hlavní druhy masa a masných výrobků, ale také chleba a pečiva. Hlavní příčinou je citelný růst cen obilí a jatečných zvířat.

"Celé první pololetí letošního roku jsme odolávali tlaku výrobců a zpracovatelů masa a masných výrobků, mlynářů a pekařů na zvýšení cen," řekl Právu marketingový pracovník jednoho obchodního řetězce, který si přál zůstat v anonymitě. Připustil, že kvůli zachování šíře sortimentu a jeho kvality nakonec ustoupili a částečné zvýšení cen akceptovali. "Maso a masné výrobky zdražujeme postupně, protože nechceme naše zákazníky vystavit jednorázové změně. Ceny základních druhů pečiva, jako jsou rohlíky nebo chleba, zatím nezvyšujeme, ale nemůžeme vyloučit drobné zdražení u cukrárenských výrobků a speciálního pečiva," řekla Právu Alice Frišaufová, tisková mluvčí řetězce Ahold, kterému v Česku patří i prodejny Hypernova, Prima nebo Albert, dříve Mana. V obchodech Julius Meinl se k 1. září průměrně zdražilo o jedno až dvě procenta, ale zdražení masných produktů, ohlášené výrobci a zpracovateli, se už v cenách tohoto sortimentu projevilo naplno. Růst cen se dotkne i zákazníků dalších řetězců, jako jsou supermarkety Delvita. Tam byli na informace skoupější: "Monitorujeme situaci na trhu a budeme se jí odpovídajícím způsobem přizpůsobovat," sdělila Právu Karin Petrikovitsová z Delvity. Zvýšení dodavatelských cen se projeví v síti supermarketů obvykle až po dvou i více měsících, podle smluvních podmínek. Hlavní vlna zdražování se tak ještě neprojevila, ale další, ještě razantnější změna cen směrem nahoru je více než pravděpodobná.

Nejvíce zdražila drůbež

Největší růst cen zaznamenal Český statistický úřad u drůbeže a výrobků z ní. Průměrná spotřebitelská cena kuchaného kuřete byla k 5. září podle statistiky 62,77 koruny. Od počátku roku je to zvýšení o 32,6 procenta. Nákupní ceny jatečné drůbeže za stejné období vzrostly asi o 18 procent. "Jestliže jsme prasata v živém ještě před třemi měsíci vykupovali od chovatelů za 33 korun za kilo a nyní už za ně platíme čtyřicet korun, musí se tento více než dvacetiprocentní nárůst projevit i v cenách výrobců potravin a následně pak v cenách v obchodech," sdělil Právu předseda představenstva a ekonomický ředitel společnosti Kostelecké uzeniny z Kostelce u Jihlavy Jan Boček. Ze zvýšení cen čerstvých výrobků by mohli profitovat konzerváři. "Ceny výrobků z masa, kečupů a dětské výživy jsme letos nezvyšovali. Mírně vzrostly pouze ceny některých výrobků ze zeleniny, do kterých jsme museli promítnout vyšší ceny základní suroviny nakupované od pěstitelů," řekl Právu generální ředitel největší tuzemské konzervárenské společnosti Hamé Babice Leoš Novotný.

Cena mouky dále roste

Podle Pavla Filipa ze Svazu průmyslových mlýnů se cena mouky zvýší přinejmenším o pětinu. Je to dáno tím, že ceny potravinářského obilí za poslední půlrok vylétly nahoru o třicet až čtyřicet procent. U žita je to až tisíc korun na tuně. "Ceny obilí přitom ovlivňují cenu mouky ze tří čtvrtin," dodal Filip s tím, že reálně lze očekávat zvýšení ceny základních druhů mouk zhruba o korunu na kilogramu. Podle nedávného prohlášení Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů by se kvůli růstu cen mouky, nafty i dalších vstupů mohly už v nejbližší době zvýšit ceny chleba a základních druhů pečiva o 30 až 35 procent. Také pražská společnost Odkolek chystá zdražení svých výrobků. Obchodní cena rohlíku by se mohla zvýšit ze 70 na 80 až 90 haléřů. Bochník chleba Šumava by měl u výrobce zdražit z 12 na 13 až 15 korun. V podobném rozsahu se dá čekat také zvýšení cen v obchodní síti. Podle předsedy představenstva Odkolku Martina Turínka však "diktát" pekařských výrobců není možný.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info