Interreg a Phare CBC: Cui bono?

V odpovědích na otázky se Kaspar Sammer, jednatel bavorské sekce Euregia Bavorský les-Šumava-Mühlviertel, podle mého názoru dopustil některých zavádějících formulací. Jak známo, příhraniční území v ČR a SRN mohou čerpat finance z programů EU Phare CBC (Čechy) a Interreg (Bavorsko). Možnosti obou zemí čerpat finance jsou však velmi rozdílné.

Po důkladném rozboru číselných údajů z dokumentů Phare/CBC a Interreg III lze teprve odhalit, jak konkrétně ony rozdíly vypadají:

- podpora ze strany EU pro bavorské pohraničí na společném úseku česko-německé hranice se týká v bavorské části regionu asi čtyřikrát většího počtu obyvatel než v části české;

- podpora ze strany EU zasahuje na bavorské straně téměř třikrát větší počet pracovně činného obyvatelstva než na straně české;

- podpora EU se týká při porovnání rozlohy dvakrát většího území Bavorska oproti území ČR, přičemž hustota obyvatelstva v těchto územních celcích je v Bavorsku dvakrát vyšší než v ČR.

Postačí vlastně již pohled na mapu se zakreslením okresů, které z podpory EU získávají prostředky. Na české straně jde o sedm okresů, na bavorské straně o 16, když k tomu v Bavorsku přistupuje dalších sedm měst se samostatným správním režimem, mezi nimi i tak významná jako Weiden, Amberg, Pasov, Bayreuth a velkoměsto Regensburg.

Hloubka dotčeného území na české straně dosahuje vnitrostátní hranice okresů přiléhajících bezprostředně ke společné státní hranici, zatímco na bavorské straně jde o okresy nejenom k této hranici bezprostředně přiléhající ale i o okresy, dá se říci druhosledové, které lze za pohraničí z pohledu ČR pokládat pouze s velkou mírou obrazotvornosti. Hloubka tohoto území měřená od společné státní hranice činí v ČR asi 50 kilometrů, v Bavorsku 100 kilometrů. Ve srovnatelné vzdálenosti od státní hranice by tedy do sféry podpory z výše zmíněných programů EU přicházelo území téměř se dotýkající hranic Středočeského kraje!

Nezanedbatelná je i infrastruktura oblasti bezprostředně přiléhající ke státní hranici, kdy na bavorské straně jde o zavedenou turistickou oblast s mohutnými příjezdovými aktivitami klientů z ostatních spolkových zemí i jiných zemí západní Evropy. Za takové situace nelze rozhodně mluvit o vyrovnanosti podmínek SRN a České republiky pro čerpání financí z programů Evropské unie pro přeshraniční spolupráci.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info