Jednání AK ČR s MZe 4. 3. 2002

Jednání AK ČR s 1. náměstkem MZe ing. Antonínem Kalinou a náměstkem ing. Lubomírem Konšelem dne 4. března 2002

1. Do konce týdne bude oznámeno oficiální stanovisko MZe k zápočtu starých zásob cukru do plnění kvóty pro příslušný kvótový rok.

2. Zvýšení úhrady za testování na BSE v sobotu a neděli je neopodstatněné. Porážky mimo pracovní dobu nejsou ničím odůvodněné a jedná se jen o organizaci porážek na jatkách. Na výsledky testů se čeká. Na zvířata testovaná v sobotu a neděli není v pondělí výsledek. Pokud jde o sanitní jatka, mají nepřetržitou pracovní dobu.

Znovu uvádíme, že pro srážení z finančních prostředků na úhradu nákladů spojených s BSE není žádný právní důvod. Testování je uloženo zpracovateli, nikoliv chovateli

3. Znovu byla projednávána situace na obilním trhu a argumenty pro intervenční nákup. AK ČR znovu předloží návrh po stažení nabídek z okresů - termín stažení nabídek je 28. 2.

4. Prezident AK ČR informoval o jednání u prezidenta republiky p. Havla 28. 2. k situaci v zemědělství a jeho přípravě na vstup ČR do EU. Zúčastnili se ing. Hlaváček, CSc., ing. Němec - předseda ASZ, ing. Janda - místopředseda Sdružení vlastníků půdy, JUDr. Telička - státní tajemník MZV, ing. Zídek - náměstek ministra zemědělství, ing. Doucha - ředitel VÚZE, ing. Čermák, předvstupní poradce ministra zemědělství. K tomu poskytla AK ČR prezidentské kanceláři předem písemný podklad o obavách a nadějích českých zemědělců po vstupu ČR do EU včetně číselných údajů.

Zástupci Asociace a Sdružení vlastníků přednesli především potřebu dokončit restituce a provést restrukturalizaci zemědělství ČR ve smyslu převedení výhradně na rodinné farmy. Ředitel VÚZE přednesl informaci především o nízké produktivitě, vysoké nákladovosti a nekonkurenceschopnosti českého zemědělství.

Zástupci MZV a MZe vysvětlili přístup k vyjednávání s EU o kapitole zemědělství. Zástupce AK ČR přednesl informaci o současném stavu zemědělství, včetně určité stabilizace ve způsobech hospodaření na půdě, pokud jde o individuální, foarmou společností nebo družstev.

Zdůraznil, že je potřeba respektovat rozhodnutí majitelů pozemků o způsobu hospodaření. Uvedl, že české zemědělství dosahuje 90 % produktivity zemědělství EU, žádné jiné odvětví národního hospodářství tohoto ukazatele nedosahuje.

Dále přednesl stanovisko AK ČR k dosavadním návrhům EK, které bylo již dříve zveřejněno a položil důraz na rovné podmínky i povinnosti.

5. Byl dohodnut způsob přípravy memoranda ČR o strategii vyjednávání s EU o kapitole zemědělství a projednávání oficiálního stanoviska ČR k návrhům EK. Stanovisko ČR k oficiálním návrhům EK pro ČR lze očekávat v červnu.

6. Probíhají propočty našich komparačních výhod a nevýhod zemědělství ČR po vstupu do EU.

7. Návrh na subvenční vývoj jablečného koncentrátu nebude prezidium SZIF předložen. Zvažuje se uvolnění obchodu s tímto produktem v rámci další etapy dvounulové varianty.

8. AK ČR předala inspirační materiál k vytvoření nákazového fondu s požadavkem na vytvoření pracovní skupiny, která by návrh připravila k realizaci.

9. Byl konzultován návrh smlouvy na dlouhodobý pronájem pozemků k výsadbě vinic.

10. AK ČR předala návrh na novelu nařízení vlády o odstavování půdy do klidu, která by stanovila započítání pásů pozemků k ochraně zvěře, kde se zaorávají porosty až na jaře - v příloze.

Zpracoval: Ing. Jan Záhorka

tajemník AK ČR

Příloha 1

D ů v o d o v á z p r á v a

Uvedené nařízení vlády, kterým se mj. stanoví podmínky pro poskytování finanční podpory za uvádění půdy do klidu a finanční kompenzační podpory za uvádění půdy do klidu řeší uvedení půdy do klidu mj. i pěstováním plodin (příloha č. 3, bod 2 a příloha č. 5, bod 2 zmíněného vládního nařízení) na zelené hnojení, které musí být ale nejpozději do 10. srpna dle NV zaoráno.

Tyto plochy by byly využitelné, po zkušenostech z některých mysliveckých sdružení okresu Žďár nad Sázavou, i jako potravní pruhová políčka pro drobnou zvěř (např. koroptev), pokud se části těchto ploch nebudou zaorávat v srpnu ale ponechají se do jara dalšího roku k zajištění krytu i potravy pro zvěř.

Podle výše uvedeného NV je možné na 5-10 % orné půdy vysévat zelené hnojení (nebo dosáhnout uvedení 5-10 % půdy do klidu kombinací s dalšími opatřeními). Požadované složení porostu zeleného hnojení umožňuje i dosažení vhodné skladby pro zvěř. Potravní pruhová políčka podobného složení jsou např. v dotacích MŽP ČR v Programu péče o krajinu v kapitole C bodu I - podpora obnovy ustupujících populací původních rostlinných a živočišných druhů, jejich přirozených společenstev a stanovišť, plně dotována.

Ponecháním asi 6 metrů pruhu směsek pro zelené hnojení (kolem mezí a cest) až do jarního období by bylo stejného efektu dosaženo na podstatně větší ploše a s menšími náklady. Na pozemcích, kde zemědělec předpokládá pěstovat jarní plodinu by bylo toto řešení možné. Ponechané pruhy směsky by činily 5-10 % výměry honu a zaorávaly by se až na jaře, v podzimním a zimním období by byly zvěří využívány pro kryt i potravu.

Navrhovaným řešením bude možné plošné zlepšení podmínek pro chov drobné zvěře v ČR.

Zdůvodnění pro zvýšení dotace o 500 Kč/1 ha - novela § 3:

Zvýšením dotace o 500 Kč/ ha se pokryjí zvýšené náklady - přizpůsobení složení směsky potřebám zvěře (ale v rámci složení povoleného vládním nařízením), zvýšený náklad na jarní orbu a snížení efektu organického hnojení z důvodu jarní zaorávky.

N á v r h n o v e l y

- doplnit do § 2, odst. (2) nový bod e):

e) nebo po dohodě s mysliveckým sdružením ponechá nezaorané pásy o šířce 6 m při okrajích pozemku, aby drobná zvěř mohla využít tuto plochu na kryt a potravu, přičemž ponechaná plocha bude činit 5-10 % z výměry honu osetého směskou na zelené hnojení a tyto pásy mohou být zaorány až na jaře příštího roku

- doplnit do § 3 nový bod c):

c) na honech, kde je ponechána část ploch zeleného hnojení k jarní zaorávce (podle § 2, odst. (2) a navrhovaného bodu e) vyplatit finanční podporu ve výši 6000 Kč/ha.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info