KAMZÍK LESNÍ?

Rakouští lesníci a myslivci se v posledním desetiletí potýkají s novým ekologickým fenoménem - s kamzičí zvěří žijící v lese a škodami, které zde působí. Zatímco dříve kamzíci obývali téměř výhradně horské louky a skalnatá úbočí, dnes se většina z nich zdržuje v lesních porostech.

Škody v lesních porostech, zvláště v ochranných lesích, dosáhly v poslední době vysokých hodnot, což vyvolává stále častější diskuse o kamzičí zvěři a jejích stavech. Roli v novém problému hraje činnost člověka na jedné straně a ekologické nároky zvěře na straně druhé. Přitom ještě před 40 lety nebylo zcela jasné, zda kamzičí zvěř může nějaké škody vůbec páchat. Dnes je na mnoha místech v Alpách považována za problematický druh ohrožující lesní ekosystém. Pro vznik škod přitom nemusí být vždy podstatné početní stavy kamzíků, ale jejich časové a prostorové rozmístění. Např. sto kamzíků žijících celoročně nad hranicí lesa napáchá nesrovnatelně méně škod než sto kamzíků, kteří jsou nuceni žít třeba jen krátkodobě v lese. Na celý problém je nutno pohlížet z různých hledisek.

Kamzík horský je velmi přizpůsobivý druh. Za potravou dokáže migrovat, během jara i na větší vzdálenosti. V Rakousku kamzíci dokázali osídlit i lokality ve vinařských a kukuřičných oblastech. Setkat se s nimi lze v lese i nad hranicí lesa. Na některých lokalitách se vyskytují celoročně pod hranicí lesa.

Kamzíky přirozeně přitahují zejména oblasti s příkrými kamenitými svahy a s bylinnou vegetací. Podmínkou je dobrý rozhled. Uzavřené lesní komplexy bez možnosti rozhledu nevyhledávají. Je zajímavé, že kamzíci žijící v lesních komplexech se chovají podobně jako srnčí zvěř. Tvoří malé tlupy, zdržují se na relativně malém teritoriu, jsou plaší a aktivní převážně v noci.

PROČ KAMZÍCI MIGRUJÍ DO LESŮ?

Příčina migrace zvěře z polonin do lesa a tím i vážný ekologický problém spočívá v tom, že alpskou krajinu stále více využívají lidé a původní teritoria jsou pro kamzíky nedostupná.

Lidský tlak jako hlavní důvod popisovaného stavu má více podob: jde především o turistické a sportovní aktivity člověka (turistika, různé formy lyžování, horolezectví, paragliding, jízda na horských kolech atd.), ale také o lovecký tlak (lov na volných plochách je zajímavější a jednodušší než v lesích) a o zemědělskou a lesnickou činnost.

Turistika sehrává při vytlačování kamzíků do lesa významnou roli zejména jako rušivý faktor. Vyšší ubytovací kapacity horských ubytovacích zařízení nabídly možnosti rekreace pro více lidí. Větší množství volného času přispělo k celkovému zintenzivnění návštěv hor, a to nejen v zimě. Dostupnost kamzičích teritorií a pohyb turistů i lovců navíc ulehčují stále se rozvíjející cestní sítě a narůstající počet lanových drah. Lovcům, kterých je stále více, se zvěřina snáze dopravuje do údolí, a tak oproti dřívějším dobám rádi vyjíždějí lovit i do vyšších poloh. V praxi to pro zvěř znamená nadměrnou stresovou zátěž.

Zemědělství popisovanému fenoménu přispělo především rušením polonin a jejich zalesňováním a rovněž rozšiřováním chovů ovcí. Kamzíci se ovcím vyhýbají a stahují se do lesa.

Lesnickou činností došlo ke zvětšování plochy lesů (umělým zalesňováním i přirozenou sukcesí). Dalším důvodem, proč stále více kamzíků míří do lesů, je fakt, že díky lesnickým zásahům (rozšiřování cestní sítě, holoseče, rozčlenění porostů průseky atd.) se dříve neprostupné porosty stávají pro kamzičí zvěř "přehlednější” a tím i atraktivnější. Les už není tak hustý, je rozčleněný a mezernatý, což ekologickým nárokům kamzíků vyhovuje lépe. Oproti minulosti navíc v dnešních lesích nežijí velcí predátoři (medvěd, vlk, rys), takže zvěř v nich nachází dostatek klidu.

Popisované změny v alpské krajině nejlépe vystihuje tabulka, v nichž jsou srovnávány různé ukazatele v předchozích přibližně padesáti letech.

JAK DÁL?

Do budoucna je nutné vyrovnat se s faktem, že se kamzíci budou vyskytovat v lese. Současně se však bude muset přistoupit k plošnému snížení jejich početních stavů, protože lesní ekosystém není schopen zajistit takové potravní zdroje, aby nedocházelo k jeho ničení. Nejde o likvidaci kamzičí zvěře - její udržení v horských oblastech je v zájmu nejen myslivců, ale i veřejnosti. V některých rakouských zemích již byly pro území s výskytem kamzičí zvěře vypracovány zvláštní plány, které přítomnost kamzíků v konkrétních oblastech respektují a berou na ni zvýšený ohled (odklon turistických cest od klidových oblastí, myslivecké plánování, zmírnění loveckého tlaku v oblastech klidu atd.). Krajina by měla být využívána mnohostranně s ohledem na životní prostředí zvěře, myslivost i ochranu přírody. Základním předpokladem pro snížení škod na lesních porostech je snížení stavů kamzičí zvěře na úroveň odpovídající možnostem daného životního prostředí a s ohledem na ostatní živočišné druhy.

Podle časopisu Die Pirsch 16/2001 zpracovala ing. Ivana Tomášková

Svět myslivosti č. 5/2002

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info