Když nebude v pohraničí skot, co bude s trávou?

Pokles stavu krav se na Jindřichohradecku zastavil v poslední chvíli a ještě na hranici únosnosti. Do toho přicházejí nepříznivé zprávy o návrhu kvót krav, které stanovila Evropská komise pro náš vstup do unie. Ty jsou daleko nižší, než požaduje Česká republika. Zatímco ještě před zhruba deseti lety bylo v regionu kolem 60 000 kusů hovězího dobytka, v současnosti je to jen asi 40 000 kusů.

"Drtivá část okresu leží v nepříznivých podmínkách a zejména v pohraničí se zemědělci orientují na chov masného skotu, jehož stavy budou také limitované. Jde o to, že unie nám ponechá zhruba stejnou produkci mléka, ale počítá se se zvyšováním užitkovosti, což zákonitě přinese snížení stavu krav. Je ale horší, že budou i limity na masný skot. Po jeho omezení by zůstaly ohromné plochy trávy, které dnes dobytek spásá.

A je otázkou, jak je využít, protože kompostování biomasy není řešením. V současné době stát pastevní chov masného skotu podporuje a tyto kvóty by šly proti dotační politice," míní ředitel jindřichohradecké Zemědělské agentury Ministerstva zemědělství ČR Petr Vobr.

Podle předsedy představenstva okresní agrární komory Jana Koutného z Budíškovic je jakékoli omezení zemědělství škodlivé. Většina chovatelů má na určitou kapacitu dimenzovaná zařízení. U velkochovů se "jen" sníží stavy, ale farmář, který má kolem sta kusů krav, už menší stádo chovat nebude. Vše se tak promítne i do zaměstnanosti na venkově. Proto je nutné dále vyjednávat.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info