Knižní novinka: Včelí úly
01.02.2017 | pro-bio.cz
Nová publikace Národního zemědělského muzea mapuje a názorně představuje včelí úly z různých kontinentů. Monografie nabízí základní vhled do problematiky úlů, líčí jejich historický vznik a vývoj a věnuje se vizuálnímu ztvárnění samotných úlů i technickému popisu.
Publikace Včelí úly, kterou v prosinci loňského roku vydalo Národní zemědělské muzeum, zprostředkovává čtenářům unikátní pohled do světa včelích úlů. Zkušení znalci včelařského oboru Ing. Evžen Báchor a doc. RNDr. ThLic. Karel Sládek, Ph. D.v knize detailně mapují výskyt i vývoj včelích úlů po celém světě a zachycují tak neutuchající snahu člověka o vytvoření ideálního včelího příbytku. Rozličná pojetí úlích systémů svými tvary i zpracováním odkazují na rozdílné přírodní podmínky, řemeslnou zručnost i místní tradice. Čtenář zde může o prezentovaných úlech najít všechny potřebné údaje technického i praktického rázu či porovnat vhodnost jejich používání v minulosti i současnosti. Popis použití a technické parametry úlů doprovázejí vizuální ztvárnění.
Graficky netradičně pojatá publikace výrazným způsobem přispívá k popularizaci oboru včelařství, vytváří prostor pro další bádání na poli apikulturologie a otevírá cestu k dalšímu a hlubšímu propracování tématu.
„Včelí příbytky fascinují člověka po staletí. Jejich vnější tvar a důmyslné vnitřní uspořádání vyvolává dlouhé diskuze přírodovědců, včelařských odborníků i praktiků. Je to nekonečná snaha člověka o vytvoření ideálního příbytku pro včely v dané krajině, zemi či světadílu.
Odlišnosti vzhledu jednotlivých úlů jsou dány místem vzniku, řemeslnou dovedností obyvatel a jejich vzděláním. Příbytky včel v různých podobách od kamenných rour, slaměných košů, přes duté kmeny, barevné domečky složené z jednotlivých částí až po rozměrné včelíny ukrývající desítky úlů vytváří kolorit příslušné krajiny. Malá exkurze do cizích zemí dává čtenáři možnost seznámit se s rozmanitými konstrukcemi včelích úlů a jejich použitím v biomech příslušných světadílů.
Mnoho moudrých principů pro život se lze naučit pozorováním života včel. Je to nekonečná inspirace pro všechny generace lidské společnosti, kterou chtěli autoři čtenářům přiblížit.“
BÁCHOR, Evžen a Karel SLÁDEK. Včelí úly. Praha: Národní zemědělské muzeum, 2016, 176 s. ISBN 978-80-86874-72-2. Cena 297 Kč
Publikace je v prodeji v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné, Kostelní 44, Praha 7, na pokladně muzea nebo lze objednat e-mailem jana.kubelkova@nzm.cz, tel.: 220 308 248.
Další články v kategorii Venkov
- Česká kryobanka chrání rostlinnou biodiverzitu pro budoucnost (17.06.2025)
- Z kravína vyrostl rodinný byznys. Farma Stehlík oživuje tradici a boduje lednicí (16.06.2025)
- Zlínský kraj připravil projekt, který pomůže s ochranou včelstev v příhraničí (13.06.2025)
- SVS zveřejnila Zprávu o činnosti v oblasti ochrany zdraví zvířat za rok 2024 (13.06.2025)
- V Poodří skončila rozsáhlá obnova rybníků a mokřadů v přírodní rezervaci Kotvice (13.06.2025)
- Hasiči letos likvidovali už téměř 2000 požárů v přírodě. Riziková sezona přitom teprve začíná (13.06.2025)
- Týrání zvířat v chovu prasat v Ústeckém kraji (12.06.2025)
- Na severu Anglie byl potvrzen případ ptačí chřipky H5N1 u drůbeže (12.06.2025)
- Ratiboř, Rudíkov, Havlíčkův Brod a Ostopovice uspěly v soutěži Zelená obec roku 2025 (10.06.2025)
- Historický okamžik - První Převaláci po stovkách let volně ve Zlaté stepi v Kazachstánu (08.06.2025)