Komise představila novou strategii na ochranu mořského prostředí
25.10.2005 | Euractiv.cz
Evropská komise včera představila návrh strategie na ochranu života v mořích a oceánech spadajících do sféry vlivu členských států Evropské unie. Návrh Komise je považován za velmi ambiciózní.
Tzv. tématická strategie na ochranu a zachování mořského života je jednou ze sedmi strategií, které by Komise měla v rámci 6. akčního plánu na ochranu životního prostředí vypracovat. Dosud vznikla pouze strategie proti znečišťování ovzduší a to v září 2005.
Hlavním cílem strategie na ochranu a zachování mořského života je zajistit čistotu všech evropských mořských vod do roku 2021. Komise dokládá, že dochází k neustálému ničení mořského prostředí. Hlavní nebezpečí vidí v kontaminaci mořských vod nebezpečnými látkami, nadbytku živin, neblahém vlivu komerčního rybolovu a také v klimatických změnách.
Evropská komise dále zdůrazňuje, že „současné zhoršení mořského prostředí a s tím spojené narušení ekologického kapitálu, ohrožuje bohatství a pracovní příležitosti“ – např. v oblasti rybolovu nebo turistického ruchu. Komise ve svém materiálu stanovila obecné cíle a metody, které by měly být uplatňovány na úrovni přímořských regionů. Každý členský stát, který takovými regiony disponuje, tak ponese odpovědnost za zajištění dobrého stavu mořského prostředí ve svých výsostných vodách. V každém přímořském regionu bude hodnocen stav životního prostředí. Součástí strategie je také vypracování jasných cílů v dané oblasti a monitorovacích programů. Plány na ochranu mořského prostředí v jednotlivých přímořských regionech bude schvalovat Komise. Za jejich řízení a realizaci ponesou odpovědnost členské státy EU.
Strategie na ochranu a zachování mořského prostředí by se měla stát jedním z hlavních pilířů budoucí mořské politiky, jejíž komplexní návrh by Komise měla předložit příští rok.
Další články v kategorii Venkov
- Vítěz národního kola Stockholm Junior Water Prize 2026 vyvinul systém pro zkoumání kvality vody (30.04.2026)
- MŽP pokračuje v úspěšné tradici, přispěje k čerpání zdrojů z evropského programu LIFE (29.04.2026)
- Slovensko chce zakázat komerční množení psů mimo řádné chovatelské stanice (29.04.2026)
- Děti ve školce s nadšením chovají kuřata. Je to šílené, spílají kritici (29.04.2026)
- Myslivci ve Zlínském kraji začali využívat drony k ochraně mláďat při sečích (27.04.2026)
- V Olomouci začíná jarní výstava květin Flora (23.04.2026)
- Jakub Helma: Chodím po polích a pastvinách, a cítím radost od jara do podzimu (22.04.2026)
- V Nizozemsku pomáhají lidé rybám překonat vodohospodářské stavby pomocí "rybího zvonku" (22.04.2026)
- Lepší dozor v oblasti týrání zvířat: Změny přinesou více inspektorů v terénu a zefektivní boj proti týrání (21.04.2026)
- Jez Ráj na Olši v Karviné prošel rekonstrukcí za téměř 94 milionů korun (21.04.2026)

Tweet



