KOMPLEXNÍ SLUŽBY JAKO PROSTŘEDEK KE ZVÝŠENÍ EFEKTIVITY V CHOVU PRASAT

Svoboda, V.

Tekro spol. s r.o., Praha

Vážené dámy a pánové, vážení chovatelé, přestože zastupuji krmivářskou firmu TEKRO, nebude můj dnešní příspěvek zaměřen jen na výživu prasat, ale pokusím se o celkové shrnutí faktorů, které mohou nějakým způsobem kladně ovlivnit efektivitu Vašich chovů.

Jak všichni víte, naše zemědělství prošlo v uplynulých letech mnoha proměnami a spolu s nimi i chov prasat.

O několik desítek procent vzrostla produktivita práce a mnoho chovatelů si uvědomilo nutnost investovat do technologií, kvalitních systémů krmení i vzduchotechniky, zejména po loňském příznivém vývoji na trhu jatečných prasat. Budeme však schopni cenově konkurovat chovatelsky vyspělým zemím v Evropě po našem plánovaném vstupu do Unie, zejména při naplnění zákonných ustanovení, týkajících se welfér, ekologie v chovech a bezpečnosti potravin?

Pro mnoho našich chovatelů to bude zatěžkávací zkouška manažerských schopností a ekonomické odolnosti.

A právě v tomto směru je spolupráce s fundovanými poradenskými firmami jednou z možností, jak se připravit na tvrdé konkurenční prostředí chovatelsky vyspělých zemí, jakými jsou např. Dánsko, Francie, Nizozemí a další, mezi které se vstupem do EU dostaneme.

Společnost Tekro má jako alternativu těmto požadavkům připraven program komplexní péče o chovy, jehož základní body jsou:

1) Detailní rozbor chovu na ukazatele užitkovosti.

2) Stanovení nejslabšího článku, popřípadě priorit pro chovatele.

3) Zpracování řešení.

4) Aplikace na konkrétní podmínky chovu.

Jak můžeme vidět na následujícím grafu, počty chovů, které mohou bez zvláštních problémů vykročit do EU, jsou velmi nízké. Tento odhad byl získán na základě práce konzulentů TEKRA v terénu a jak jsem si ověřil na semináři ke vstupu do EU v Průhonicích u Prahy ,konaném koncem čtvrtletí, velmi dobře se shoduje i s odhady zde zveřejněnými.

Pro ty ostatní, kterých je výrazná většina, je alternativou právě například komplexní program společnosti TEKRO, nebo dalších poradenských subjektů.

V čem takový rozbor vlastně spočívá? V ideálním případě se na celkovém výsledku chovu podílejí jednotlivé vlivy, působící na užitkovost asi následovně:

V případě méně ideálním nám jednotlivé vlivy působí známým efektem zákona minima - jak si můžeme prohlédnout na dalším grafu:

Podívejme se znovu na graf vlivů na ekonomiku chovu a vyberme si jeden z nich - např. genetiku. Zde se nechci pouštět do hodnocení našich ani zahraničních hybridizačních programů, jejich klady i zápory asi znáte z vlastní praxe. To, co pro Vás může naše firma udělat, je porovnání jejich vhodnosti právě pro Váš chov a to jak formou staničních testací, tak i přímo ve výkrmu. Jednotlivé metodiky se samozřejmě odlišují, stanovit růstovou křivku lze jen v poloprovozních nebo laboratorních podmínkách. Stanovit ale například přírůstek a konverzi v závislosti na prostředí chovu můžeme samozřejmě nejlépe právě ve stáji a to včetně dopadu na zmasilost, tvorbu tuku a další ukazatele výkrmnosti a jatečné hodnoty.

Ideální je kombinace obou metod, jak staniční, tak i provozní. Můžeme porovnat případné rozdíly a zúžit tak počet prověřovaných vlivů na výkonnost finálního křížení.

Pro názornost Vám chci ukázat několik konkrétních příkladů našich rozborů. Na následujících křivkách vidíte vyhodnocení dvou kombinací z hlediska růstu - byly zde testovány skupiny po jediném kanci, proto výsledky nejsou obecně platné.

Dalším důležitým bodem, o kterém chci mluvit, je plodnost. Ať už do výkrmu nakupujete selata,nebo produkujete svá vlastní, za normálních podmínek tvoří jejich cena kolem 40 -50% celkových nákladů a spolu s cenou krmení představuje jednu z nejvyšších nákladových položek vůbec.

Cílem každého chovatele je vyprodukovat co nejvíce selat na prasnici a rok z prostého důvodu- náklady na vrh jsou konstantní a každé odstavené životaschopné sele je jenom sníží. Z hlediska konkurenceschopnosti na trhu EU je tento ukazatel možná tím nejpodstatnějším a bude rozhodovat o přežití a ekonomické úspěšnosti jednotlivých chovů.

Nechci Vás nudit přednáškou o faktorech, zvyšujících plodnost, toto téma bylo již mnohokrát publikováno. Abychom mohli u Vás tento problém smysluplně řešit, musíme nejprve znát jeho příčiny. Nejjednodušší cestou k jejich odhalení je zase cílený a systematický rozbor vykazovaných údajů, ale i návyků ošetřovatelů, jejich finanční motivace, pracovní zatížení, technika inseminace a mnoho dalších faktorů, které se na počtech odchovaných selat podílejí.

Na několika chovech jsem se setkal s názorem o negativním vlivu zmasilosti na plodnost.

Následující tabulka porovnává závislost zmasilosti a plodnosti prasnic. Na několika - z hlediska plodnosti velmi dobrých chovech - jsme porovnávali tato kritéria a jak sami vidíte, negativní závislost se mezi oběma znaky v tomto konkrétním případě neprokázala, pokud pomineme mezní hodnoty masné užitkovosti, kde bylo porovnáváno jen několik prasnic. Co nás však zaujalo, byla skutečnost, že se zvyšující se masnou užitkovostí docházelo k vyšším rozdílům mezi všemi a narozenými selaty. Jedním z možných vysvětlení je hypotéza o příliš vysokých nárocích těchto zvířat na prostředí, výživu a podobně, což se následně projevilo jako determinanta užitkovosti.Přesnější zhodnocení budeme moci snad nabídnout po vyhodnocení dalších chovů. V grafu jsou porovnány jen plnohodnotné 3.-6. vrhy.

Tak,teď už jsme tedy vybrali vhodnou plemennou kombinaci do našeho pomyslného chovu, zvedli jsme počet odchovaných selat na optimální počet, ale pořád nám stagnují výsledky výkrmu.

Jedním z dalších kroků je zajistit odpovídající kvalitu krmných směsí. Zde Vám můžeme mimo obvyklého servisu výpočtu optimální směsi nabídnout i její praktické odzkoušení na stanici výkrmnosti na vašem finálním křížení, provést její rozbor na živinové složení, propočítat ekonomiku výkrmu a podobně. Vstup do EU bude mimo jiné znamenat v chovech prasat nutnost co nejvíce zefektivnit výrobu masa a snížení nákladů na krmení. Systém komplexních služeb naší společnosti Vám umožní otestovat účinnost krmiv a krmných aditiv přímo na konkrétním křížení a to při velmi nízkých nákladech.

Který další bod bychom měli vyřešit ,vyplývá z pohledu na jeden z úvodních grafů - ano, je to welfér.

Toto cizí slovo, podobně jako mnohá další, již v našem slovníku už velmi dobře zdomácnělo. Má význam nejen jako jedna z podmínek v chovech hospodářských zvířat po vstupu ČR do EU, ale zejména jako intenzifikační faktor produkce masa.

Konzulenti TEKRA jsou proškoleni na základní zhodnocení všech veličin stájového prostředí a to přímo u dánské firmy, zabývající se klimatizací. Samozřejmě v případě náročnější rekonstrukce ve Vašem chovu přizveme ke konzultaci odborné pracovníky v tomto oboru a můžeme zprostředkovat i přímý kontakt na uvedenou firmu, mnohdy ale stačí menší úpravy a pohoda zvířat spolu s užitkovostí výrazně vzroste.

Jen pro ilustraci několik čísel, ze kterých si můžete udělat obecný přehled o potřebách zvířat a jejich naplnění třeba právě u Vás.

Podrobné doporučené hodnoty staveb i stájového prostředí jsou k dispozici všem, kdo budou mít o spolupráci s naší firmou zájem.

Na závěr mi dovolte, abych se zmínil o problematice vstupu České republiky do EU z pohledu krmiváře a zemědělce.

Pravidla hry z hlediska nezávadnosti krmiv, jejich bezpečnosti a transparentnosti složení jsou zřejmá a řekl bych - z hlediska naší konkurenceschopnosti v rámci světového trhu potravinami - velmi tvrdá.

Jak jsme viděli v uplynulých několika měsících, o ekonomice a rentabilitě chovů rozhoduje laik-spotřebitel prostřednictvím trhu a to často na základě neúplných a zkreslených informací - jak jsme tomu byli svědky například u aféry s nemocí BSE a následném poklesu spotřeby hovězího, nebo údajně problematickém zkrmování masokostních mouček pro monogastry a mnoha dalších příkladů.

Samozřejmě jsme povinni produkovat nezávadná krmiva a následně zdravé potraviny, velké rezervy jsou často i v prostředí, ve kterém chováme hospodářská zvířata. Pokud ale budou platit tato pravidla jednostranně, pouze na území EU a nebudou přijata opatření k ochraně trhu před dovozy například z Asie, nejen že se zcela minou účinkem, protože spotřebitel bude stejně vystaven nekontrolovanému dovozu potravin s nejrůznějšími rizikovými látkami, ale navíc dojde k rozpadu vlastní zemědělské produkce a následně k přímé závislosti na importu těchto komodit.

Proto chci využít dnešní konference a svým příspěvkem přispět k vyvolání debaty o všech zmíněných problémech a současně vyslovit přání, aby zvítězil zdravý rozum a naše zemědělství a samozřejmě i chovy prasat úspěšně a bez problémů vstoupilo do sjednocené Evropy jako rovnocenný partner všech zúčastněných zemí.

Kontaktní adresa:

TEKRO Praha, spol.s.r.o. Višňová 2/484, 140 00 Praha 4, Tel.: 02/410 22 111, e-mail: tekro@comp.cz

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info