Madetu chtějí zemědělci

Stát zvažuje, že prodá zemědělcům svůj podíl v největší tuzemské mlékárně Madeta České Budějovice. Prvovýrobci o vstup do firmy usilují, aby coby dodavatelé mléka získali vliv na její chod.

Stát chce, aby zemědělci získali výrazný vliv na chod největšího zpracovatele mléka v zemi - společnosti Madeta České Budějovice (bývalé Jihočeské mlékárny). Ministerstvo zemědělství jim chce prodat svých šestatřicet procent akcií v podniku, které dnes drží prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Záměr chce uskutečnit ještě do voleb. Prodejem akcií se už vážně zabývalo předsednictvo fondu. Každopádně ale transakci všichni zainteresovaní považují za velmi citlivou věc, protože nikomu se o ní nechce příliš mluvit. Nikdo zřejmě nechce oslabit svou pozici před závěrečným jednáním fondu, kde se o prodeji balíku definitivně rozhodne. "Informace o konkrétních zájemcích nebude zveřejňována. Nicméně představenstvo fondu rozhodlo, že bude dále jednat s výrobci a dodavateli mléka," sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Hugo Roldan. Nechtěl ani uvést, jakou cenu si za akciový podíl stát představuje. Řekl jen, že stát ani po prodeji nechce v Madetě úplně ztratit vliv. "Jde totiž o podnik strategický pro stabilitu agrárního trhu."

Je to dobře, nebo špatně?

Myšlenku rychle prodat státní podíl v Madetě kritizují pravicoví poslanci. "Prodávat kvapně pár týdnů před volbami je rozhodně špatně. Působí to dojmem, že pan ministr zemědělství Fencl chce firmu prodat svým spřízněným prvovýrobcům," konstatoval poslanec a jihočeský volební lídr Unie svobody Pavel Pešek, který před politickou kariérou pracoval v zemědělském družstvu. I on ale podporuje záměr, aby se propojil zpracovatelský průmysl s prvovýrobou. Tvrdí, že jde o obvyklý systém v jiných zemích - například v Dánsku. "Státní podíl by se prodat měl, ale nejprve je třeba udělat důkladnou analýzu všech zájemců, aby se akcie dostaly do rukou silné a důvěryhodné skupiny," dodal Pešek. Jaká je zkušenost? Tuzemská praxe zná oba případy: Mlékárny vlastněné zemědělci už zkrachovaly, jiným se v rukou prvovýrobců naopak daří. "Majitelem se může stát kdokoliv, pokud na to má peníze," konstatoval šéf profesního mlékárenského svazu Michal Němec. A to je v případě zemědělců velká neznámá. Analytik českobudějovické brokerské společnosti CP Invest Petr Gallistl však upozorňuje na možná rizika. Pokud totiž svého odběratele budou vlastnit jeho dodavatelé, mohou například zvednout výkupní ceny mléka. "Nyní to pro prvovýrobce může být výhodné, ale dlouhodobě taková politika může ohrozit konkurenceschopnost Madety. To by pro zemědělce v budoucnu znamenalo potíže, vždyť jsou na mlékárně životně závislí," míní analytik.

O akcie se ucházejí chovatelé dojnic z regionu

Podle informací z agrárních kruhů mají o podíl v Madetě vážný zájem čtyři zemědělská seskupení, která už na fond podala závazné nabídky. Jedno z nich je i z jižních Čech - Mlékařské a hospodářské družstvo Jih. Tato skupina ovládá více než dvě třetiny trhu s mlékem v Jihočeském kraji, a je tudíž největším dodavatelem Madety. "Skutečně usilujeme o majetkové propojení s naším odběratelem, protože jde o trend, který podporuje Evropská unie," potvrdil zájem chovatelů dojnic o akcie mlékárny místopředseda družstva Jih Zdeněk Houška. Jihočeští prvovýrobci se shlédli ve svých kolezích z Hané, kteří prostřednictvím společnosti Milkagro vlastní většinový podíl v mlékárně Olma Olomouc. Nyní Madetu společně ovládají firmy Madevia České Budějovice a Spojené kartáčovány Pelhřimov, které drží majoritní podíl akcií. "Neumím si představit, jak chce ministerstvo prodat svůj podíl a zároveň si zachovat vliv na firmu," komentoval záměr předseda představenstva a generální ředitel Madety Milan Teplý. Zpracovatelská firma zaměstnává v osmi závodech v regionu zhruba sedmnáct set lidí. Na počátku letošního roku podnik měl pokles výroby: Tržby za první čtvrtletí letošního roku dosáhly 1,39 miliardy korun, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku znamená pokles zhruba o sto milionů korun. Za celý loňský rok Madeta měla tržby 6,27 miliardy korun, a stala se tudíž druhým největším podnikem v Jihočeském kraji.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info