Možnosti využití montbeliardských plemeníků pro změnu složek kravského mléka v populaci českého strakatého skotu.

Jiří Žižlavský, Lada Malá

Mendelova zemědělská a lesnická univerzita Brno

Podstatnou část dojené populace skotu v České republice zaujímá české strakaté plemeno. Toto plemeno s historickými kořeny v naší domovině je vystaveno chovatelské, ale zejména ekonomické konkurenci s celosvětově expandujícím holštýnským skotem. K přednostem českého strakatého skotu patří jeho kombinovaná mléčná a masná užitkovost. U mléčné užitkovosti je u tohoto plemene ceněn vyšší obsah bílkovin v mléce krav. Zvyšující se nároky na ekonomiku produkčních systémů v chovech skotu vyžadují nárůst mléčné užitkovosti u krav. Ne jinak je tomu také u českého strakatého skotu, kde dlouhodobě v jejich zušlechťovacím procesu byla využívána za tímto účelem především mléčná plemena skotu (ayrshirské, červené holštýnské). V současné době je při snaze udržení dobré masné užitkovosti šlechtitelský program českého strakatého skotu zaměřen zejména na čistokrevnou plemenitbu s využitím “osvěžení krve” plemeníky fylogeneticky příbuzných plemen, konkrétně švýcarského, německého rakouského strakatého a také montbeliardského skotu. Při využívání těchto fylogeneticky příbuzných plemen skotu se velmi dobře uplatňuje montbeliardské plemeno. Tento skot je ve Francii dlouhodobě šlechtěn na vysoký obsah bílkovin v mléce krav, neboť mléko je využíváno především na produkci kvalitních sýrů. Montbeliardské plemeno skotu je také charakteristické tím, že mléko krav má při relativně vysokém obsahu bílkovin nízký obsah tuku. Tuto příznivou vlastnost je možné doložit údaji z kontroly užitkovosti ve Francii. V kontrolním roce 1998 bylo zde u 295.381 krav dosaženo při průměrné délce laktace 314 dní produkce mléka 7.285 kg s obsahem tuku 3,96 % a obsahem bílkovin 3,41 %. Procentický rozdíl mezi obsahem tuku a bílkovin činil tedy pouze 0,45 %. V České republice u populace českého strakatého skotu bylo ve stejném kontrolním roce 1998 u 222.632 krav dosaženo při průměrné délce 292 dní produkce mléka 4.774 kg s obsahem tuku 4,35 % a obsahem bílkovin 3,37 %. Procentický rozdíl mezi obsahem tuku a bílkovin činil 0,98 %.

Využití montbeliardských plemeníků v populaci českého strakatého skotu přineslo z tohoto pohledu předpokládané dobré výsledky. Tento poznatek je možné doložit výsledky z kontroly dědičnosti ( leden 2000). V pořadí prvních 10 nejlepších plemeníků sestaveného podle RPH produkce kg bílkovin za normovanou laktaci u jejich dcer se presentovalo 5 býků plemene Montbeliard (příp. po otci Montbeliard). Jsou to býci registrů TAR - 004, UF - 006, TAR - 005, UF - 025, UF - 005. Český strakatý skot je v této první desítce zastoupen býky státních registrů MKM - 164, BJ - 124, SAL - 025, JUN - 618, REN - 318. Průměrná užitkovost dcer montbeliardských plemeníků činila při opakovatelnosti 83 % na 1. laktacích 5.225 kg mléka o tučnosti 4,29 % a obsahu bílkovin 3,44 %. Průměrná užitkovost dcer porovnávaných plemeníků pak při opakovatelnosti 84 % 4.531 kg mléka o tučnosti 4,34 % a obsahu bílkovin 3,43 %. Při porovnání této první desítky plemeníků z kontroly dědičnosti mléčné užitkovosti jejich dcer je možné konstatovat, že montbeliardští plemeníci dosahují vyšší produkce mléka u svých dcer o 694 kg mléka za první normovanou laktaci. Tučnost mléka je nižší o 0,05 % a obsah bílkovin vyšší o 0,01 %. Tyto rozdíly se na první pohled nezdají velké. Protože se však jedná o výsledky charakterizující plemennou hodnotu býků, mají pro šlechtitelskou orientaci a šlechtitelské programy význam velký. Ve svých důsledcích ukazují na možnosti využití vhodných metod plemenitby pro šlechtění skotu a na možnost usměrňování požadovaného obsahu mléčných složek, což je také jedním z ukazatelů kvality mléka.

Z uvedených údajů je možno učinit závěr, že uplatnění vhodných montbeliardských plemeníků v populaci českého strakatého skotu má význam, neboť umožňuje zvyšovat produkci bílkovin v laktaci krav a současně umožňuje snižovat rozdíly mezi tučností a obsahem bílkovin mléka.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info