Myšlenka Pivních cest nadchla malé pivovary
25.05.2001 | Hospodářské noviny
Česko-německý projekt spojil agroturistiku s ochutnávkami pěnivých moků.
Stanislav Šetina
Evropští pivovarníci se hlásí k novému celoevropskému projektu. K jeho vzniku dal impuls Český svaz malých nezávislých pivovarů (ČSMNP) a svou myšlenku úspěšně obhajuje v Evropské unii. V polovině května zasedala v republice mezinárodní komise expertů pro agroturistiku a doporučila EU realizovat projekt Pivní cesty.
Jako první se k myšlence Pivních cest připojil Svaz německých soukromých pivovarú, který zastřešuje přes 800 pivovarů v celém Německu. »Pivovarnictví je součástí naší kultury a její prezentace je důležitá pro každý národ,« řekla HN prezidentka německého svazu Renate Scheibnerová. Pivovarníci počítají s tím, že na projektu Bier Strasse neboli Pivních cest se bude finančně podílet Evropská unie: Už dnes jsou »narýsovány« první pivní trasy na území Bavorska, Saska, Čech, Moravy a Horního Rakouska a příhraničí Polska.
»Kdo vstoupí do tohoto projektu, bude ze svých zdrojů investovat zhruba čtvrtinu. Zbytek by měly poskytnout fondy EU. Připomínám však, že nepůjde o zahraniční dar, ale podporu realizace. Jedním z našich cílů je prezentovat pivovarnictví jako část evropské tradice, což přitáhne návštěvníky starého kontinentu z celého světa,« uvedl včera prezident ČSMNP Jiří Fusek. Zároveň dodal, že v září se má v Praze o realizaci projektu jednat na mezinárodní úrovni.
K Pivním cestám se u nás zatím přihlásily dvě desítky pivovarů, především pak menších producentů. Není to však podle Fuska konečný počet, zájem je prý obrovský. Majitel nejmenšího českého pivovaru Vendelín v Liberci Vendelín Krkoška je přesvědčen, že se jedná o mimořádně dobrou myšlenku. K žízni pivaře přirovnávají představy o netradičním cestování pivovary v okolí Českého ráje. Zástupce ředitele pivovaru Korbel v Malém Rohozci Pavel Regner uvedl, že v návaznosti na tento mezinárodní projekt chtějí v podzemí vybudovat vlastní restauraci, o ubytování hostů prý nebude nouze v blízkém Turnově.
Také nedaleký Pivovar Svijany se zapojil do projektu. Jeho ředitel František Horák rovněž potvrdil, že tvoří finanční prostředky na nutné investice, aby nebyla zpochybněna myšlenka agroturistiky. Jiří Svoboda z Pivovaru Klášter má však obavy z nezájmu obce a samotných obyvatel. »Přitáhnout turistický ruch znamená do velké míry kolektivní snahu, z níž však posléze mohou profitovat všichni,« řekl Svoboda.
Další články v kategorii Venkov
- V Olomouci začíná jarní výstava květin Flora (23.04.2026)
- Jakub Helma: Chodím po polích a pastvinách, a cítím radost od jara do podzimu (22.04.2026)
- V Nizozemsku pomáhají lidé rybám překonat vodohospodářské stavby pomocí "rybího zvonku" (22.04.2026)
- Lepší dozor v oblasti týrání zvířat: Změny přinesou více inspektorů v terénu a zefektivní boj proti týrání (21.04.2026)
- Jez Ráj na Olši v Karviné prošel rekonstrukcí za téměř 94 milionů korun (21.04.2026)
- Pardubičtí cestáři řeší křídlatku, invazní keř může zamořit velká území (17.04.2026)
- Sedláci představili novému vedení MŽP své postoje k aktuálním tématům ochrany přírody (17.04.2026)
- Katastr nemovitostí zůstává občanům snadno dostupný, snahou je ztížit přístup robotům, kteří pracují pro spekulanty (17.04.2026)
- V Česku se otevírají pstruhové revíry. Vysadili čtyři miliony pstruhů (17.04.2026)
- V Evropě přibylo rostlin preferujících půdu s vysokým obsahem dusíku (16.04.2026)

Tweet



