Myslivci na dravce střílejí

Tisíce poraněných ptáků najdou každý rok azyl v záchranných stanicích. V České republice je asi deset takových stanic. Nejvíce ptáků se zraní o skla aut či výlohy a také o elektrické vedení. V zimě je nálezci přinesou vyhladovělé. Mnozí dravci zahynou díky chemikáliím proti hrabošům. Dosud ale nejsou výjimkou případy, kdy se do stanice dostane postřelený opřenec.

Sokolník a myslivec Miroslav Hořák ze Záchranné stanice ohrožených dravců a sov v Dlouhé Brtnici na Jihlavsku jen loni ošetřil čtyři postřelená káňata a sovy. "Myslivcům dělám přednášky, ale změnit jejich názor na dravce se daří pomalu," poznamenal sokolník.

Začátkem letošního roku někdo v Berouně postřelil z brokovnice samici zvláště chráněného dravce krahujce obecného. Pták se pak dostal do péče ochránců přírody z rokycanské záchranné stanice živočichů. Podle šéfa rokycanských ochránců přírody Pavla Moulise případy postřelených dravců se naštěstí nevyskytují příliš často. Potvrdil ale, že někteří myslivci a chovatelé holubů je nemají rádi. "Bohužel, i když je jasné, že zranění způsobil chráněnému dravci člověk, bylo by velmi těžké ho vypátrat a potom najít usvědčující důkazy," řekl Moulis.

Vyléčení dravci se vracejí do přírody, postižení jsou určeni na odchov mláďat.

Fotografie:

Největší kolonie elegantní volavky popelavé žije u Blatné.

Foto Jaroslav Vogeltanz

Kormoráni začali v Česku trvale hnízdit v 80. letech. Během krátké doby se jejich počet rozrostl na stovky párů.

Foto Jaroslav Vogeltanz

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info