Myslivci plánují lov spárkaté zvěře

Myslivecká komise vyhodnocovala návrhy k plánům lovů spárkaté zvěře v honitbách našeho okresu.

Zatímco dnes ráno začala přehlídka loveckých trofejí v prostorách Okresního mysliveckého spolku v Příbrami, sešla se v minulém týdnu myslivecká komise spolu se Státní mysliveckou správou, aby se dohodla na koncepci plánu lovu spárkaté zvěře pro nadcházející sezonu. Počty celkových odlovů jednotlivých druhů zvěře jsou prozatím známé pouze v návrhu plánu lovu spárkaté zvěře.

Jelenů se odloví každým rokem více

Komise se zabývala prozatím návrhem plánu odlovu a skutečná čísla, která stanoví lov každého druhu zvěře ještě myslivci neznají. Při výčtu prozatím tedy návrhu plánu lovu zvěře spárkaté začněme jedním z nejpopulárnějších, ale také nejdiskutovanějších druhů - jelenem evropským. V lovecké sezoně 2001/2002 bylo uloveno 511 kusů této atraktivní zvěře, to představuje nárůst oproti předchozímu období o 34 kusů. "V návrhu je pro rok 2002/2003 slovit 545 kusů, z toho je 163 jelenů. Jak je vidět, tlak na tuto zvěř škodící v lesních porostech neustále vzrůstá. Trvá prakticky už deset let," vysvětluje jednatel okresního spolku Milan Kubů.

Raritou Příbramska je americký jelínek

"Takovou raritou našeho okresu jsou jelenci viržinští, kterých se ročně loví kolem třiceti a není naším cílem nijak do budoucna snižovat jeho populaci. Na rozdíl od svého příbuzného jelena evropského, prakticky nezpůsobuje škody v lesích. Z chovatelského hlediska je co do počtu úlovku, tak i početností bezvýznamnou zvěří jelen sika nebo jelen dybowského, který se tu a tam objeví." Dalším druhem je daněk skvrnitý. Komise se zabývala návrhem na odlov asi 340 kusů.

Kvalitní je u nás populace muflonů

Mufloní zvěře by se mělo lovit 79 kusů. "Populace muflonů je v našich honitbách vysoce kvalitní, ze sedmi střelených beranů jsou tři zlatí na výstavě. Není tedy žádoucí ani u této zvěře její stavy redukovat," vysvětluje Kubů. Srnčí zvěře je navrženo k odlovu 2200 kusů. Přibližně se skutečně sloví ročně v našem okrese zhruba 1700 kusů.

Ročně uhyne několik stovek srnců a srn

"Na první pohled se zdají obě čísla - skutečný lov a letošní návrh do plánu - rozdílná. U této zvěře, která je asi nejvíce sledována, se projevuje v konečných výsledcích velký úhyn," podotýká jednatel."Roční úhyn, tedy ten, který se vykáže, se pohybuje kolem 600 kusů. Na stavy této zvěře má velký vliv stále častější střet s automobilem a pytláctví Mnoho srnců však uhyne kvůli spásání řepky." Překvapením pro myslivce jsou výsledky z hospodaření se zvěří černou - divočáky. I když rekordní počet byl uloven v roce 1999 - celkem 2108 divočáků, nyní je skutečnost 1915. "Přiznám se, že jsem čekal menší číslo, protože redukci se věnovala zvýšená pozornost. Ale jak je známo, odlovit divočáka je v zemědělské krajině, kde se po celé vegetační období skryje v plodinách, velice problematické. Přitom ze strany myslivců je určitě snaha redukovat populaci už kvůli škodám v polích." Na plánování s drobnou srstnatou i pernatou zvěří je ještě brzy, ale můžeme uvést skutečná čísla odlovu.

Umělé odchovy zvyšují produkci

Nebyl povolen lov zajíce, výrazně vzrostl lov bažantů (5284 kusů), ten je však ovlivněn umělým odchovem. Podobně je tomu u divokých kachen. Těch myslivci střelili 14 tisíc 675 kusů a to také díky umělým odchovům. Lišek bylo uloveno 1450 a přestože se toto číslo snížením po letech přiblížilo odlovu z roku 1997, považují myslivci stavy této šelmy za značně vysoké. "Konečně je sestupná tendence v lovu lišek, ale pořád je to šíleně vysoká cifra,"zhodnotil výsledek lovu lišek v okrese Kubů. Na stále vysokých stavech šelmy se pochopitelně podílí vakcínace proti vzteklině. Tato nebezpečná choroba je přenosná na jiná zvířata, ale i na člověka, proto je nutná prevence. Myslivci také sledují produkci zvěřiny na jeden hektar honební plochy. Ta trochu narostla a to pochopitelně díky zmíněnému umělému odchovu bažantů a kachen. Za myslivecký rok 2001/2002 vykazuje okresní spolek 0,98 kilogramů produkce na hektar.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info