Na Šumavě a v Bavorském lese žije asi 25 rysů, mláďat přibývá
30.08.2019 | ceskenoviny.cz
Na území Šumavy a Bavorského lesa je v současnosti zhruba 25 vzácných rysů ostrovidů. V sezoně 2017/2018 jich bylo o čtyři více, třeba před deseti lety bylo ale těchto šelem pouze 16. Navíc mláďat oproti minulé sezoně přibylo. ČTK to sdělili zástupci Národního parku Šumava.
"Ačkoli dochází k těmto výkyvům populačních hustot, početnost nejdůležitější složky populační struktury - rozmnožujících se samic - je víceméně stabilní ve sledovaném jádrovém území," uvedl zoolog správy šumavského parku Luděk Bufka.
Z monitoringu v sezoně 2018/2019 vyplývá, že nyní je na území o rozloze více než 800 kilometrů čtverečních 15 mláďat, loni jich bylo sedm. Podle Bufky mladí jedinci, kteří ještě nemají pevná teritoria, často využívají území národních parků ke svému pobytu nebo jako migrační koridor.
Výskyt rysa je na Šumavě v Bavorském lese posledních deset let monitorován pomocí fotopastí. Každý rys má svůj jedinečný vzor kresby na srsti, a je proto možné ho pomocí fotopastí opakovaně identifikovat. "Velmi intenzivní přesně standardizovaný fotomonitoring umožňuje spočítat hustotu populace pro každou sezonu, a tak sledovat její změny a trendy," doplnil Bufka.
Rys ostrovid je největší kočkovitá šelma žijící na českém území. Největší populace žije v jihozápadních Čechách a navazujících oblastech v Bavorsku a Rakousku, kde je 60 až 80 dospělých rysů. Je to plachá a samotářsky žijící šelma. Loví menší kopytníky. Svou kořist překvapuje rychlým útokem ze zálohy. Vyniká bystrým zrakem a má také výtečný sluch. Je chráněným druhem a patří mezi silně ohrožená zvířata.
Další články v kategorii Venkov
- Fotosoutěž pro Juniory ČSCHMS (11.12.2025)
- Most získá vytoužené jezero. Postup pro bezúplatný převod schválila vláda (10.12.2025)
- Blíží se sezona kaprů (09.12.2025)
- Operační program Životní prostředí 2014–2020 završil úspěšné období: tisíce projektů, miliardové investice, lepší ovzduší i voda (09.12.2025)
- Ministerstvo zemědělství poskytne v příštím roce 50 milionů korun na opravy kulturních prvků venkova. Zvýšilo maximální výši dotace na projekt (04.12.2025)
- Španělsko čelí africkému moru prasat, EU vyzývá k rychlým opatřením (03.12.2025)
- Pardubice plánují obnovu rybníčku Netušílek, měl nejvíc druhů obojživelníků (01.12.2025)
- Veterináři si stěžují na rozpočet. Poslední kapkou byla slintavka (01.12.2025)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo jednotné enviromentální stanovisko pro hlavní stavbu vodního díla Nové Heřminovy (01.12.2025)
- SVS upozorňuje na nadlimitní množství olova v krmivu pro zájmová zvířata (29.11.2025)

Tweet



