Německo kvůli slintavce vybije tisíce vepřů

Slintavka a kulhavka se dál nekontrolovatelně šíří v Británii. Ve Francii bylo v sobotu potvrzeno druhé ohnisko nákazy, v Nizozemsku páté a německé veterinární úřady začaly v Münsteru preventivně zabíjet a likvidovat tisíce dovezených vepřů.

Na čtyři tisíce zvířat, především vepřů, ale také 183 býků má být utraceno v severoněmeckém Münsteru. U žádného z nich nebyly zjištěny příznaky nemoci, ale byly dovezeny z nizozemských oblastí, kde se slintavka vyskytla. Vybíjení vepřů začalo v sobotu navzdory protestům ochránců zvířat. Jejich mluvčí Wolfgang Apel oznámil, že zažalovali 20 jatek, která zvířata porážejí. "Použijeme všechny právní cesty, abychom zastavili toto ničení, které má čistě kapitalistické důvody," řekl. Proti se vyslovila i ministryně životního prostředí Severního PorýníVestfálska Bärbel Höhnová, která žádá Evropskou unii o povolení preventivního očkování. "Zabít zvířata, aby se jiná ochránila před nákazou, mi připadá jako vylít s vaničkou i dítě," uvedla.

Francie ohlásila druhý případ

K tragické události došlo v sobotu na francouzské farmě v Mitry-Mory, v pařížském regionu, kde veterináři objevili druhý případ slintavky. Majitel chtěl v zoufalství puškou postřílet celou rodinu, když mu odvedli na nucenou porážku sto kusů hovězího dobytka a 200 ovcí. Zabránili mu v tom policisté. "Nemocné kusy se mají léčit, a ne zabít. Lidé s AIDS se také léčí a nezabíjejí," namítla ve francouzské televizi farmářova švagrová. Zvířata z ohniska nákazy byla nicméně poražena, naházena do širokých výkopů a posypána nehašeným vápnem. Podle francouzského premiéra Lionela Jospina mohlo k rozšíření nákazy dojít porušením zákazu převážení zvířat. Farmáři to ale kategoricky popírají. V každém případě bylo zahájeno policejní vyšetřování, zda nemocný kus nebyl přivezen z oblasti Mayenne, prvního ohniska.

Nizozemí může očkovat

Nizozemsko, kde se potvrdilo už páté podezření, v pátek večer dostalo povolení Stálého veterinárního výboru EU k očkování zvířat před jejich utracením, čímž by se mělo zabránit šíření nemoci. V Británii, kde epidemie zachvátila už na 550 farem a od února bylo utraceno kolem 300 tisíc zvířat, odhaduje hlavní vládní poradce profesor David King, že bude možná nutné zlikvidovat polovinu britského dobytka. Volá také po zrychlení likvidace na dvanáct hodin od zjištění nemoci. Představitelé EU sice na summitu ve Stockholmu nemohli před novými případy zavřít oči, ale nedospěli k návrhu žádných opatření, ani pokud jde o finanční pomoc postiženým chovatelům.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info