Nerovnováha ve výrobě a odbytu mléka

HN 15.6.1999

Nerovnováha ve výrobe a odbytu mléka

* Situace ve výrobe a odbytu mléka je složitá a nemá jednoduché ani bezbolestné rešení.

Abychom dosáhli dlouhodobe stabilního systému ve výrobe a odbytu mléka, musíme zvýšit vyjednávací schopnost prvovýrobcu, snížit produkci mléka, prepracovat dotacní politiku tak, aby dotace byly poskytovány pouze chovatelum skotu v méne príznivých a nepríznivých oblastech. Je treba vytvorit takové prostredí, aby trh opustili špatní výrobci i špatní zpracovatelé. Aby systém dlouhodobe fungoval, musí být po jeho zavedení ve vetšine funkcí autoregulacní. Stát se ale musí postarat o to, aby náš trh nebyl nicen subvencovanými dovozy z okolních státu, ale aby i soutež mezi našimi a zahranicními prvovýrobci a zpracovateli byla tím správným autoregulátorem spotrebitelských cen.

Vyjednávací schopnost prvovýrobcu lze zvýšit na úroven srovnatelnou s obchodními retezci a zpracovateli pomerne rychle, spolecným prodejem mléka prostrednictvím odbytových organizací prvovýrobcu. Ty musí být tak silné, aby dokázaly prevzít obchodování nejenom na vnitrním trhu, ale aby dokázaly prevzít zodpovednost i za umístování nadvýroby mléka na zahranicních trzích. Proplácení mléka jednotlivým prvovýrobcum v režimu prumerné ceny ve srovnatelné kvalite pak umožní i rovnou soutež mezi prvovýrobci a selekci špatných podnikatelu.

Dnes k této souteži dojít nemuže, protože majetková spoluúcast a nezaplacené dodávky mléka u jednotlivých mlékáren nutí prvovýrobce delat cokoliv, jen aby se práve ta "jejich" mlékárna nezhroutila.

V soucasné dobe "utrácíme" za mlécný problém 2,5 mld. Kc rocne ze státního rozpoctu.

Pri snížení objemu vyrobeného mléka a srovnání nabídky s reálnými možnostmi efektivního odbytu bychom mohli približne 0,5 mld. korun ponechat na podporu chovu skotu v méne príznivých výrobních podmínkách a na speciální programy podporující vývoj a odbyt mlécných výrobku a 2 mld. užít ve prospech jiných programu na podporu venkova.

Pokud bychom, podle pripravovaného kroku ministra Fencla, zacali redukovat výrobu mléka zavedením kvotacního systému, a ne souteží mezi prvovýrobci, je reálné ocekávat, že kvóty "zlikvidují" práve ty nejlepší producenty, kterí nainvestovali do této výroby a ted pres zvyšování užitkovosti jim roste celková produkce mléka.

Zatímco ti, co již jsou v útlumu této výroby, by ješte vydelávali "pronajímáním" techto kvót. Podstatné negativum kvotacního systému jsou i možnosti korupce.

Miroslav Kucera, stínový ministr zemedelství ODS

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info