OCHRANA ZDRAVÍ PRASAT CÍLENOU IMUNOPROFYLAXÍ

Karešová, B., Flachsel, P., Pažout, L.

Dyntec spol. s r. o., Terezín

"Nakonec po člověku zůstávají činy a ne to, o čem přemýšlel, i kdyby to bylo sebeušlechtilejší." Thomas Carlyle, Sartor Resartus

Welfare a ekologie jako faktory, které budou rozhodovat o prosperitě v chovech prasat. Budeme-li vycházet z hlavního téma přednášky, nezbývá než si alespoň velice zjednodušeně odpověď na otázku - jak stanovit životní pohodu zvířat ? Vzhledem k tomu, že odpověď je složitá, citujeme závěry Britské rady pro ochranu zvířat:

1) Svoboda od žízně, hladu a podvýživy.

2) Svoboda od nepohodlí.

3) Svoboda od bolesti, zranění a nemoci.

4) Svoboda uskutečnit normální chování.

5) Svoboda od strachu a úzkosti. John Webster, Welfare, životní pohoda zvířat

Hlavním programem společnosti Dyntec Terezín je výroba biopreparátů, z pohledu životní pohody zvířat působíme převážně v oblasti, které jsou označeny pořadovými čísly dvě a tři - problematika pohody, nemoci a bolesti.

Preparáty, které společnost vyrábí jsou určené k pasivní imunizaci - hyperimunní séra a k aktivní imunizaci - vakcíny.

Použili jsme výraz cílená imunoprofylaxe, ne náhodou. V zemědělských provozech se setkáváme se složitými vakcinačními schématy, která nepřináší požadovaný úspěch. Vzhledem k tomu, že dnes nejsou žádné vakcinace předepsané Státní veterinární správou, mělo by rozhodnutí o používání vakcíny vycházet z klinických příznaků onemocnění a pečlivé a kvalitní laboratorní diagnostiky.

Při používání vakcín a sestavovaní vakcinačních schémat musíme brát v úvahu celou řadu faktorů.: výsledky všech laboratorních vyšetření - bakteriologických a sérologických, o jaký chov se jedná - šlechtitelský, rozmnožovací, užitkový, kapacita - počet prasnic v turnuse (časově vymezeném), kontinuální nebo turnusový (prostorově oddělený) systém chovu, uzavřený nebo otevřený obrat stáda, selata se produkuje i vykrmuje stejný chovatel, jak jsou zabezpečena základní zooveterinární opatření - hygienická smyčka, oplocení, vjezd cizích vozidel ......, jaké se provádí medikace, jak a čím se provádí desinfekce.

Výsledkem by měl být návod, který jasně určuje kdy, kde a jakou vakcínu je třeba použít, případně doplnit o medikaci vody nebo krmiva vhodným antibiotikem. Naše společnost nabízí jak vakcíny komerčně vyráběné, tak vakcíny autogenní, tj. vakcíny určené pro konkrétní chov, které se vyrábí z izolovaných patogenů v konkrétní stáji.. Při sestavování vakcinační schéma vycházíme z výsledků diagnostiky a snažíme se vhodně kombinovat komerčně vyráběné vakcíny s autogenními.

Vakcinace můžeme rozdělit na preventivní a léčebnou imunizaci.

Preventivní imunizace = investice do budoucna.

Vakcinovaná zvířata mají být zdravá. Každý jedinec reaguje jinak, pracujeme s biologickým materiálem, se zvířaty, prasnicemi a selaty, prasaty ve výkrmu. Dost často se eventuální chovatelský neúspěch svádí na vakcínu. Při řešení konkrétních případů se následně dozvídáme "podrobnosti" zásadního charakteru.

Velkou úlohu hraje plemenná příslušnost, některá plemena (včetně jejich kříženců ) jsou mnohem citlivější než naše klasické prase bílé ušlechtilé. Stejně důležité je i časové rozvržení vakcinací u prasnic před porodem. Někdy je téměř časově nemožné aplikovat všechny vakcíny jednotlivě, proto se přistupuje k výrobě polyvalentních vakcín. Méně injekčních aplikací = méně utrpení a méně stressu.

Preventivní vakcinace se provádějí především u prasnic Prasnice je třeba vakcinovat proti průjmovým onemocněním způsobeným E.coli a Clostridium perfringens (AUTODYN).

Původce sípavky Pasteurella multocida (RHINOVAC) je obávaným problémem šlechtitelských a rozmnožovacích chovů, už ne tolik u chovů užitkových. Někdy je obtížné přesvědčit chovatele i o vakcinaci prasnic proti Actinobacillus pleuropneumoniae (RESPIVAC, PLEUROVAC, SUIVAC APP).

Princip tlumení všech zmíněných patogenů je stejný. Maximální využití kolostrálních protilátek, které ochrání sele minimálně po dobu pobytu na porodně. Kvalitativně je lepší aplikace vakcíny jedné prasnici, než léčba (méně čí více úspěšná) antibiotiky deseti či více selat.

Do jiné kategorie patří vakcinace selat na porodně. Jedná se vakcínu proti Edémové chorobě, způsobené E.coli, která produkují verotoxin. Naše společnost vyrábí vakcínu, kterou znáte pod obchodním názvem SUIVAC EDT. Vakcína je určena k aplikaci u selat již od stáří 10 dnů s revakcinací za 14 dnů. Někteří budou namítat, že Edémová choroba není problém, vše se dá vyřešit vybalancovanou krmnou směsí, dotovanou 10ti násobným množstvím zinku a medikovanou antibiotiky. Naše zkušenosti jsou ale i takové, že v zemědělském podniku do okamžiku, než se dozvěděli o vakcíně SUIVAC EDT, neodchovali víc než 10 % odstavených selat. Žádné antibiotikum nebylo schopno jejich problém vyřešit.

Použijeme-li výraz léčebná imunizace, máme zpravidla na mysli vakcinace selat a prasat ve výkrmu, a vakcinaci u prasat ve vyšších hmotnostech. Jedná se většinou o třetí vakcinaci, která slouží k udržení hladiny protilátek na co nejvyšší úrovni co nejdelší dobu. Zabraňuje úhynům prasat o hmotnostech 70 a více kg.

Jedním z dalších ukazatelů, který má vliv na pohodu zvířat je i způsob aplikace biopreparátů. Společnost Dyntec Terezín se touto problematikou v posledních letech hodně zabývala a výsledkem je dnes již několik vakcín, které se aplikují intradermálně - do kůže, bezjehelnými aplikátory.

Výhody intradermální aplikace můžeme rozdělit následovně:

(Praktické - 10 x menší aplikační objem a z toho plynoucí omezení lokálních reakcí, snížení celkových a systémových postvakcinačních reakcí vázaných na objem a charakter adjuvans.

(Ekonomické - nedochází k ataku svaloviny a podkoží, nejsou zaznamenány žádné ořezy a konfiskace při porážce zvířat, místo aplikace není omezeno na krk, je možné aplikovat do kůže na libovolné místo v souladu s technologií chovu a způsobem fixace zvířat a s výrazným urychlením aplikace.

(Omezení týrání zvířat - i. d. aplikace je mžiková, méně bolestivá, zákrok méně stresuje zvíře.

(Ekologické aspekty - imunizační dávka je několikanásobně menší, tudíž se odpovídajícím způsobem snižují nároky na obaly, dopravu a skladování na vakcinační dávku.

(Vliv na potravinový řetězec - při i. d. aplikaci jsou do zvířat aplikována menší množství doplňkové adjuvantní složky a z tohoto pohledu jsou zvířata a následně jejich produkty určené k lidskému použití, méně zatíženy.

Prase patří mezi skupiny zvířat u kterých byla intenzifikace chovu dovedena mnohdy až do krajnosti. Dovoluje to především zkrmování kompletních krmných směsí založených na obilninách a industrializace chovů (udržování stálé teploty ve stájí, organizace chovu, zvyšování produktivity práce ...)

Neoddělitelnou oblastí je především kontrola výskyt nakažlivých chorob pomocí vakcinací, případně antibiotik.

Naším společným cílem by mělo být zabezpečení životní pohody prasat v komerčních produkčních systémech, kdy se provedou takové změny, které zlepší život zvířat a přitom jsou slučitelné s praktickým a ekonomicky životaschopným způsobem chovu.

"Člověk nenalezne mír, dokud nerozšíří obzor svého soucítění na všechny živé věci." Albert Schweitzer

Kontaktní adresa:

DYNTEC s.r.o. Pražská 328, 411 55 Terezín, Tel.: 0416/ 782874, Fax: 0416/ 782574, e-mail: sales.dyntec@telecom.cz,

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info