Ochráncům přírody se nelíbí újedi v beskydských lesích

Deník MF Dnes uveřejnil dne 30. 1. t. r. informaci o tom, že se ochránci přírody (členové a příznivci Hnutí Duha) snaží bránit nelegálnímu lovu velkých šelem v oblasti Beskyd tím, že zakládají tzv. vlčí hlídky, které monitorují celou oblast. Jak jsem z novinového článku pochopil, monitoring spočívá v tom, že vlčí hlídky obcházejí posedy místních myslivců a hledají újedi (co s nalezenými u újeďmi dělají, článek neuvádí). Ty podle nich mohou klást myslivci, ale i pytláci. Jeden z aktivistů vyslovil obavu, že újedi na vlky líčí myslivci. Aktivisté údajně v lese nacházejí také různé podivné pasti, o nichž mají podezření, že je myslivci používají k lapání vlků. Lov vlků prý láká pytláky a myslivce, kteří touží po trofeji - vlčí kůži. Ochránci dokonce zvažují, zda podat trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli lovu chráněných šelem.

Je to zřejmě velké dobrodružství, chodit na takové vlčí hlídky, navíc s pocitem konání dobrého skutku. A ta romantika. Beskydská zimní příroda jistě nadchne každého návštěvníka. A co kdyby se poštěstilo chytit za hubertus nějakého myslivce chtivého vlčí kůže ...

Nechci znevažovat práci ochránců přírody. Naopak si velice považuji jejich osvětových kampaní, v rámci kterých veřejnosti vysvětlují funkci velkých predátorů ve volné přírodě. Ale špehování myslivců? Újedi slouží k lovu lišek. Zapálení myslivci, kterých je dnes spíše menšina, tráví na posedech mrazivé hodiny, aby zde lovili šelmu, která u nás nemá přirozeného nepřítele. Určitě je “potěší”, když přimrzlí k posedu uslyší zašustění a místo lišky vyleze z houštiny ochránce přírody v kulichu. Osobně pochybuji, že v současné vypjaté náladě najde nějaký myslivec “odvahu” k tomu, aby vlky úmyslně lákal na újeď, aby je zde mohl ulovil.

Ochránci přírody, buďte prosím soudní.

Ing. David Vaca, Ph.D.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info