Od dubna se citelně zvýší pokuty

České úřady a policie budou moci od prvního dubna vybírat mnohem vyšší pokuty za některé přestupky než dosud. Současné sazby totiž určuje dvanáct let starý zákon a úředníci i policisté tvrdí, že pokuty jsou pro majetné občany směšně nízké. Nenutí je pak dodržovat předpisy. Nový přestupkový zákon schválený parlamentem na začátku tohoto roku proto umožňuje přísnější peněžní tresty. Nejvíce "postiženými" jsou řidiči, ale také jde například o pytláky nebo lidi, kteří úmyslně zničí své doklady. Nový zákon ovšem výrazně nezpřísňuje vymáhání nezaplacených pokut. Přitom pachatelé nejrůznějších přestupků dnes dluží státu na pokutách přes jednu miliardu korun. Například v sousedním Rakousku nebo Slovinsku tlačí zákony řidiče k tomu, aby pokuty platili na místě. Jsou sice vysoké, ale pokud by je chtěli platit až při řízení s úřadem, mohly by se jim až desetkrát prodražit.

V některých evropských zemích také může policista zabavit řidiči, který nechce zaplatit pokutu na místě, věc podobné hodnoty. Ve skandinávských zemích mohou policisté zabavit dokonce i automobil. Podobný postup navrhoval před několika měsíci i český Nejvyšší kontrolní úřad, který upozorňoval na propastný rozdíl mezi tím, kolik se podaří na pokutách vybrat a kolik na to musí stát vynaložit. Náklady na vybrání jednoho tisíce korun se podle zkušeností úředníků mohou totiž vyšplhat i na dvojnásobek takové pokuty. Nový přestupkový zákon ovšem dlouhodobý problém úřadů se samotným vybíráním pokut neřeší. Úředníci budou mít stále na vyřízení přestupku jeden rok. Po jeho uplynutí je porušení předpisů promlčeno. Například v Praze kvůli tomu loni unikly zaplacení pokuty asi dva tisíce řidičů.

Za úmyslné zničení dokladů pět tisíc

Ředitel pražského magistrátu Zdeněk Zajíček tvrdí, že Praha nemá na vyřizování přestupků dost úředníků. Podobný problém mají i některé okresní úřady, které vyřizování přestupků převzaly od policie začátkem loňského roku. Nový sazebník pokut pocítí nejvíce řidiči. Například za jízdu po dálnici bez dálniční známky mohou dnes úřady uložit nanejvýš pět tisíc korun pokuty. Parlament zvýšil v novele přestupkového zákona tuto sazbu od prvního dubna na trojnásobek, tedy patnáct tisíc korun. Mnohem přísněji bude policie trestat případy, kdy řidič zaparkuje na místě určeném pro invalidu. Dosud za takový přestupek hrozila pokuta tisíc korun. Od dubna se zvyšuje pětinásobně. Od dubna už také nebude možné odmítnout dopravnímu policistovi dechovou nebo krevní zkoušku na alkohol. Již totiž nebude uznán argument, že vyšetření je nebezpečné pro zdraví řidiče. V dubnu bude za odmítnutí jedné z těchto zkoušek hrozit až 15 tisíc korun pokuty a odebrání řidičského průkazu na dva roky.

Nový přestupek

Vyšší pokuty by ale měly paradoxně motivovat i úřady. Některé pokuty jsou nyní tak malé, že se úředníkům téměř nevyplatí je vymáhat. Nový přestupkový zákon se netýká jen řidičů. Vyšší pokuty budou úřady od dubna vymáhat i za další přestupky. Pokud někdo po prvním dubnu úmyslně zničí nebo poškodí svůj občanský průkaz, může po něm úřad vymáhat i pět tisíc korun. Totéž se týká i cestovních pasů, rodných či úmrtních listů. Dosud hrozila jen třítisícová pokuta. Novela přináší i zcela nový přestupek, a to když se vezme některý z těchto dokladů do zástavy. Mnohem přísněji budou úřady trestat lov zvěře nebo ryb bez povolení. Zatím přistiženému pytlákovi hrozila pokuta pět tisíc korun. Od prvního dubna bude lov na černo dražší o tři tisíce.

Maximální výše pokut od 1. dubna

* úmyslné oklamání úřadů - dnes 1000 Kč, od dubna až 10 000 Kč

* jízda na dálnici bez dálniční známky dnes 5000 Kč, od dubna 15 000 Kč

* parkování na místě pro invalidu - dnes 1000 Kč, od dubna 5000 Kč

* úmyslné zničení nebo poškození občanského průkazu či pasu - dnes 3000 Kč, od dubna 5000 Kč

* vydávání se za taxislužbu - dnes 1000 Kč, od dubna 5000 Kč

* odmítnutí dechové nebo krevní zkoušky na alkohol - dnes je možné s výmluvou na zdravotní stav, od dubna pod pokutou až 15 000 Kč

* znečištění životního prostředí - dnes 3000 Kč, od dubna až 10 000 Kč

* pytláctví - dnes 5000 Kč, od dubna 8000 Kč

* zničení nebo neoprávněné přemístění dopravní značky - dnes 3000 Kč, od dubna 5000 Kč

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info