Péče o srst a její úprava

Úryvek z nedávno vydané knihy Malý münsterlandský ohař od autora Petra Buby.

Malý münsterlandský ohař (MMO) je pracovní dlouhosrsté plemeno, jehož srst vyžaduje určitou péči. Právě dlouhá srst činí MMO krásným a ušlechtilým. Dlouhá srst má však některé nevýhody, avšak na druhé straně mnoho výhod.

Je především ochranou a izolací před zimou, vodou, činí ohaře otužilejším, chrání před zraněním v rákosí, křoví a různých porostech. Osrstění chrání pokožku také před nezdravým vysycháním a před nepříznivými vlivy slunečního záření.

Srst tvoří v podstatě jemná elastická vlákna, jejichž kořínky jednotlivě vyrůstají z vlasových lůžek. Do těchto vlasců ústí tukové žlázy. Působením jemného tukového potahu z těchto žláz je srst pružná, mastná a odolná vůči vlhku.

Dlouhá srst vyžaduje stálou péči a pozornost. Na dlouhosrstém psu je nejlépe vidět, jakou má výživu, čím je krmen, jak je ustájen, zda je pravidelně vyčesáván apod. Říká se, že podle srsti psa se pozná kvalita chovatele. Je-li pes podvyživený nebo překrmený ztrácí eleganci, ušlechtilost, ale i sebevědomí. Čištění srsti a pokožky musí být důkladné, aby se odstranily z povrchu kůže nánosy nečistoty a prachu, které s kožním mazem vytvářejí hmotu, která zanáší jemné póry pokožky. Ohaře je třeba vyčesávat podle toho, v jakém prostředí pracuje. Nejvíce péče si zaslouží dlouhá srst v době línání, které probíhá na jaře (především podsada) a na podzim, kdy se srst prodlužuje, podsada houstne a mění se její barevný odstín.

Nejlepší zkušenosti mám s používáním hustého speciálního anglického kovového hřebene Spratt. Někdy lze s úspěchem použít i kovový pilový list na železo. Ten však přílišným tlakem může poranit pokožku. Kůže masožravců je náchylná k onemocnění, a proto nesmíme dovolit ji jakýmkoli způsobem poškodit. Srst pročesáváme důkladně ve směru položení tak, abychom psu nepůsobili bolest. Správným a jemným ošetřováním srsti si pejska získáme a na takovou “proceduru” se bude později těšit. Je-li srst slepená, musíme ji pročesávat po malých částech a velmi opatrně. Zfilcovatělovu srst raději vystřihneme.

Chloubou každého dlouhosrstého ohaře je vlajka, praporce, závěs a tzv. kalhotky. Ty pročesáváme řídkým hřebenem. Vyčesanou srst důkladně vykartáčujeme, čímž odstraníme lupy a prach z povrchu, dodáme potřebný lesk a urovnáme ji. Při česání nepoužíváme kovové kartáče tzv. hřbílka, která mohou poškodit pokožku. Po vykartáčování psa můžeme ještě zvýšit lesk srsti flanelovou utěrkou.

Zvláštní kapitolu tvoří úprava srsti na výstavu, i když MMO velké zásahy nepotřebuje. Začneme dva až tři měsíce před výstavou. Účelem je připravit psa do tzv. výstavní kondice. To znamená, že pes není hubený, ani překrmený. Je obrostlý svalovinou, aby nebyly znatelné pánevní kosti, ani žebra.

Uši psa musí být ve vnějším zvukovodu čisté. Jeden konec špejle omotáme malým smotkem vaty, který namočíme do 1,5% roztoku peroxidu vodíku, a slech lehce vytřeme, nebo použijeme přípravek Olifree, který nakapeme do ucha a promneme. Do uší již nesaháme, necháme působit a pes si přebytek prostředku odstraní sám otřepáváním hlavy. Oči psa vytíráme nejlépe 3% borovou vodou.

Kromě denního česání se zaměříme na úpravu krku, který musí být dostatečně dlouhý, hladký a suchý. U většiny MMO se musí odstranit efilačními nůžkami tzv. límec, což je delší srst z bočních stran a přední partie (hrdelní) až ke hrudní kosti. Od ní se ponechá žádoucí delší splývavé osrstění, které dotváří předhrudí.

Na zadních bězích od paty k tlapce odstraníme delší srst nůžkami. Tlapky se mezi prsty vystříhají tak, aby se vytvořila dobře uzavřená tlapa a nepůsobila dojmem tlapky otevřené. Jemnou srst přesahující polštářky zespodu rovněž odstřihneme.

Po celém těle odstraňujeme odumřelou srst pročesáváním nebo trimováním (škubáním) palcem a ukazováčkem ve směru položení, popř. trimovacím nožem. Současně upravíme drápy.

Dva až tři dny před výstavou již psa nekoupeme. I když je dnes na trhu celá pestrá paleta dobrých výživných šamponů s různými kondicionery, které srst neodmastí a neznehodnotí, doporučuji koupání ve vlažné vodě nejméně týden před výstavou. Na kvalitě šamponu nikdy nešetřeme a vyzkoušejme ten, který srsti našeho pejska bude nejlépe vyhovovat. Po vykoupání, řádném opláchnutí a částečném osušení stále srst češeme, aby se stala přiléhavou. Poslední úpravě srsti česáním se věnujeme těsně před vstupem do výstavního kruhu.

Úryvek z nedávno vydané knihy Malý münsterlandský ohař od autora Petra Buby. Knihu si můžete zakoupit nebo objednat na dobírku v Knihkupectví Myslivost, Seifertova 81, 130 00 Praha 3.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info