Pestrobarevný papoušek překvapuje majitele krmítek v Přerově

Pozorování ptáků na krmítku přináší radost nejen dětem ale i dospělým. Přikrmování zimujícího ptactva má velký význam nejen pro jeho ochranu, ale především pro výchovu k ochraně živé přírody. Největší odměnou pro majitele krmítek je pozorování vzácného nebo exotického ptačího druhů. Jedním z nich je například rosela pestrá, která se v těchto dnech objevuje na krmítkách v Přerově.

Rosela pestrá je středně velký, velmi pestře zbarvený papoušek. Měří 29 až 33 cm včetně ocasu. Má jasně červenou hlavu, světlý zobák, bílé líce a skvrnu pod zobákem, žlutou hruď i vrchní část břicha, na hřbetě má tmavá pera s nažloutlými okraji, křídla a ocasní pera má modravá a zbývající část ocasu tmavě zelenou. Samci i samice jsou si velmi podobní, samice má zbarvení matnější. Pokud chcete vidět, jak vypadá rosela pestrá na krmítku, tak si můžete prohlédnout video ornitologa Adolfa Goebela z Přerova na: http://youtu.be/kUtzdXGz_mM.

Rosela pestrá pochází z jihovýchodní Austrálie ale je i nejběžněji chovanou roselou u nás. Občas někomu uletí a potom ji můžeme pozorovat i ve městech a obcích. Vzhledem k tomu, že jde o teplomilný druh, tak nemá šanci u nás přežít zimu. Jedinou možností, jak ji zachránit je odchyt, což není vůbec jednoduché, pokud není ochočená.

Během každého roku zaznamenávají ornitologové ve volné přírodě řadu exotických druhů, především nejčastěji u nás chované papoušky vlnkované, lidově zvané andulky a korely chocholaté. Vzácněji se objevují i uletění velcí papoušci, jako jsou arové. Velmi často také chovatelům unikají exotické husice, kachny a kachničky, vzácně také ibisové nebo pštrosi. Výjimkou nejsou ani úniky ptáků chovaných v zoo. Před lety se například objevil na Moravičanském jezeře pelikán africký ze ZOO Salcburk.

Pokud se vám na krmítku, v parku nebo v zahradě objeví nějaký exotický zatoulanec, tak dejte vědět nejbližší záchranné stanici pro hendikepované živočichy, jejich seznam najdete na webu: http://www.zvirevnouzi.cz/.

Jiří Šafránek

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info