Pivní turistika láká celou Evropu

K česko-německému projektu se připojili polští pivovarníci a zájem projevili i Rakušané

Pivovarníci z celé Evropy přivítali českoněmecký projekt Pivních cest s nadšením.

Jaroslav Novák

Příznivci piva, odborníci a pivovarníci z Anglie, Polska, Rakouska a dalších zemí včetně exotického Japonska se denně hlásí k projektu Pivních cest, který před několika týdny oficiálně představil Český svaz malých nezávislých pivovarú (ČSMNP). Jako první se k projektu připojil Svaz německých soukromých pivovarů, který zastřešuje přes 800 pivovarů v celém Německu.

»Pivovarnictví je součástí naší kultury a její prezentace je důležitá pro každý národ,« řekla HN prezidentka německého svazu Renate Scheibnerová. Podle ní je také třeba překonat obavy ze vzájemné konkurence, které panují hlavně mezi majiteli pivovarů z Bavorska. Konkrétnější podobu projektu by měli pivovarníci dohodnout na společném zasedání 21. února v pražském pivovaru U Fleků. Kromě Čechů a Němců se ho zúčastní také zástupci polských pivovarů a není vyloučena účast dalších zájemců.

Pozornost evropské veřejnosti k projektu Pivních cest připoutal článek Hospodářských novin, který převzaly tiskové agentury. »Volají mi například novináři z Anglie a ptají se na pivní cesty,« říká prezident ČSMNP Jiří Fusek. »Nějaký ohlas jsme čekali, ale pozornost evropské veřejnosti předčila naše očekávání,« dodal.

Účast na projektu v současné době zvažují Rakušané a podle Fuseka k němu má dveře otevřené celá Evropa. Očekává se zájem především Britů. »Jedním z našich cílů je prezentovat pivovarnictví jako část evropské tradice. To je, myslím, zajímavé pro návštěvníky starého kontinentu z celého světa,« říká Fusek.

Fusek: Do pivní kultury patří všechny pivovary

Prezident Českého svazu malých nezávislých pivovarů Jiří Fusek (na fotografii) stál u samého zrodu Pivních cest:

Co si od Pivních cest slibujete?

My jako svaz rnalých pivovarů doufáme, že se nám podaří v rámci Pivních cest seznámit širokou veřejnost s historií našich pivovarů a s bohatým sortimentem, který vyrábíme.

Co němečtí partneři, nepřevládne u nich strach a obava z levného a dobrého českého piva?

Domnívám se, že ne. Jsme přesvědčeni, že všem stranám, které se zapojí do tohoto projektu, to něco přinese. Zejména to, že s obrovskou škálou malých pivovarů i jejich tradicí se seznámí široká veřejnost. Nabízejí se cesty, které osloví i malé regiony, ať už v Čechách nebo v Německu. Jde třeba o regiony, které jsou mírně zapomenuté a nemohou dostávat takové dotace jako atraktivní turistická centra, a to jak u nás, tak i v Německu. Čekáme také, že se znovu oživí zemědělská turistika, protože pivní turistika je spojena se zemědělstvím. To s sebou ponese budování určité infrastruktury, a to by mohlo v daných regionech, které se do projektu zapojí, i mírně ovlivnit zaměstnanost. Takže mnohým, kteří měli nebo mají z našeho projektu obavy, jsme vysvětlovali, že podstata není v konkurování si v dodávkách piva nebo v české invazi dodávek do Německa, Rakouska a naopak.

Jak si představujete konečnou podobu pivní trasy? Vejde se tam kromě Bavorska a Saska i Rakousko a Polsko?

Domnívám se, že ostatní se přidají poté, až projekt nastartujeme.

Co byste řekl tomu, kdyby se k projektu chtěly připojit některé z velkých pivovarů, například Prazdroj?

Proč ne, to říkám za sebe. Domnívám se, že Prazdroj má ve světě svou popularitu. Nevznikl ovšem ještě žádný kontakt mezi velkými a malými pivovary, jak to spojit dohromady.

Vy byste se tomu tedy nebránili?

V žádném případě. Domnívám se, že do pivní kultury patří všechny pivovary České republiky.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info