Po loňské bídě čekají letos pěstitelé ořechů žně. Sklizeň začne už v srpnu, výkupní ceny klesnou

Úroda ořechů by letos mohla být vyšší než v předchozích letech, odhadují pěstitelé. Většinou také předpokládají jejich vyšší kvalitu a dřívější sklizeň. Zástupci výkupen pak vzhledem k nadúrodě hovoří o nižších výkupních cenách. Nejasno však zatím panuje ohledně toho, zda to povede i ke snížení cen v obchodech. 

Teplé jaro, hodně slunce a to, že nebyly pozdní mrazíky. Tím farmáři z celého Česka vysvětlují odhad letošní bohaté úrody ořechů. „Nemrzlo a už dva roky stromy nebyly vůbec zatížené, proto jsou ve velmi dobré kondici. Nepodléhají ani nedostatku vláhy. Mohou si ji sebrat z velké hloubky,“ řekl například pěstitel Jakub Šebesta.

Bohatá úroda se však zřejmě projeví i v nižších výkupních cenách. Pod stokorunu za kilo suchých jader by se mohli dostat například ve výkupu v Hořicích. „Jestli je ořechů hodně, budeme je určitě vykupovat za míň,“ řekla Romana Nová, spolumajitelka společnosti Petráčkovy Hořické trubičky. Dodala, že finální cenu, za kterou budou ořechy od zahrádkářů vykupovat, teprve určí. A to i podle ceny v ostatních firmách.

Také další výkupy však připouštějí, že za ořechy budou letos platit méně o 20 až 30 korun na kile. „Ořechy se budou letos vykupovat cirka za 120 korun,“ odhadl Radek Tichý, majitel zahrádkářské prodejny Drago spol. s r. o. v Přerově. Dodal, že loni vypláceli mezi 140 a 150 korunami. Stejnou cenu dostanou lidé i v Jeseníku ve výkupu v SŠ gastronomie a farmářství.

Za kolik nakoupí zákazník?

Jestli se však sníží i ceny, za které ořechy prodávají obchody, není jisté. „Loni se ceny pohybovaly neuvěřitelně vysoko, letos by vzhledem k dobrým prognózám měly klesnout. Vše však závisí na obchodnících, kteří v tomto ohledu hrají největší roli,“ uvedla mluvčí Českého zahrádkářského svazu Marta Pawlicová.

Ve specializovaných prodejnách a obchodních řetězcích stojí až okolo 400 korun za kilo. Tam, kde mají stálé zákazníky, o zlevňování zatím neuvažují. To pro ČT potvrdil i Milan Typta z ekofarmy Typtův statek na Benešovsku. „My máme stálou klientelu, které prodáváme za stejnou částku, u nás se cena ořechů při vyšším výnosu neodrazí,“ řekl Typta.

Kvalita bude výborná. Jen to nezakřiknout

Kvalita ořechů by letos podle pěstitelů měla být dobrá. „Kvalita bude vynikající, zatím to vypadá na mimořádně vyvinuté a velké plody,“ předvídá pěstitel Jakub Šebesta z Krumvíře na jižní Moravě. I zemědělec Jakub Kublák z Fryčovic si plody chválí. „Úroda je to letos výborná a kvalita bude velmi dobrá.“

Zatím opatrný ke kvalitě ořechů je však Jaroslav Matejsek, který přednáší o problematice pěstování ořechů a v minulosti pracoval ve šlechtitelské stanici v Holovousích. „Ke kvalitě ořechů je v současné době obtížné se vyjadřovat, když nevíme, jaké budou srážky v druhé polovině července a v průběhu měsíce srpna.“

Všechno je letos dříve

Stejně jako u obilovin nebo ovoce začne sklizeň ořechů letos o několik týdnů dřív. „V normálním roce sklizeň začíná v druhé polovině září až začátkem října, ale v současné době je tomu u některých odrůd u jednotlivých druhů ovoce až o tři týdny dříve,“ řekl Matejsek. Letos začne už na konci srpna.

Sklizeň na konci léta očekává také Bohumil Husařík z ekofarmy ve Starém Hrozenkově.

Nejčastěji pěstitelé sbírají plody ručně. Je to jednoduchá technika, která nenaruší pupeny na příští rok, jako je to třeba u srážení plodů tyčí. „Nejlepší způsob sklizně je setřásání plodů. Nejhorší způsob je srážení proti koruně stromu,“ doporučuje správný postup Matejsek.

 

Autor Marie Petrovová

zdroj: ČT24

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info