Poslední moštování nakonec lidi přilákalo
24.10.2005 | Domažlický deník
V lepší úrodu doufají pro příští rok všichni zahrádkáři. Během dvou sobot zavítali do moštárny v Horšovském Týně pouze čtyři zájemci o lahodný mok. Při posledním moštování se to ale trochu zlepšilo. "Řeknu vám to úplně přesně. První sobotu přišli dva lidi s 60 kilogramy jablek. Další sobotu to bylo stejné, taky dva lidi a dohromady jeden metrák ovoce. Proto jsme provoz moštárny přerušili a otevřeli až dnes, naposledy," uvedl horšovskotýnský zahrádkář Antonín Müller a pokračoval: "Sám jsem letos měl asi 15 jablek. Společně jsme ale i z toho mála dali dohromady něco pro výstavu v Domažlicích."
Poslední moštování nakonec přilákalo více lidí, než obě předchozí dohromady a s více než pěti metráky ovoce dorazilo šest zákazníků. "Á, koukám, vy tam máte i hrušky, to bude skvělý mošt!" slibovala obsluha lisu prvnímu zákazníkovi. "Obíhal sem všechny sousedy, abych dal něco dohromady," konstatoval mladý muž. Ne každému ale letošní neúrodný rok až tak vadil. "No, to je náhodou parádní moštování. Jezdíme moštovat každý rok a vždycky stojíme hroznou frontu a čekáme i několik hodin. Teď to jde rychle, paráda!" libovala si paní Langová, kterou do moštárny doprovázela tříletá Adélka. Na mošt se těšila. "Málem jsme ale neměli letos také nic, až mi kolegyně darovala dva pytle jablek."
Loni obnovované zařízení moštárny prostě letos moc k užitku nebylo. Jaroslav Kuthan, který v sobotu spolu s dalšími lis obsluhoval, si ale provedené úpravy pochvaloval. "Už to bylo zapotřebí, vžďyť ten stroj je tu od roku 1977. Snad toho příští rok bude více!"
Až do jara budou mít teď zahrádkáři klid. "Nejspší koncem února, nebo začátkem března nás čeká výroční schůze," dodal Müller.
Další články v kategorii Venkov
- Vědci potvrdili úspěšnou obnovu Mrtvého ramene Moravy, ryby se v něm přirozeně rozmnožují (03.08.2026)
- Nebezpečný škůdce stromů na postupu. Polník jasanový objeven 250 km od českých hranic. (02.08.2026)
- Ptačí chřipka je v Austrálii. Vědci hlásí desítky případů a obávají se šíření (31.07.2026)
- Mladí lidé, inovace a investice jsou zásadní pro budoucnost evropského rybářství a akvakultury (30.07.2026)
- Sklizeň bylinek na Pardubicku je náročná a trvá měsíce (29.07.2026)
- V Česku přibývá zápřednic jedovatých. V létě jsou nejaktivnější, kousnutí bolí (29.07.2026)
- Rybáři se potýkají se suchem, ryby méně krmí, několik rybníků už museli vylovit (28.07.2026)
- Středočeské Dny lidové architektury představí viniční památky Mělnicka (28.07.2026)
- Obnova Sedmihorských mokřadů zvýšila schopnost krajiny Českého ráje zadržet vodu (27.07.2026)
- Škod způsobených vlky v Libereckém kraji ubylo, chovatelé stáda lépe chrání (27.07.2026)

Tweet



