Praha předvedla v Bruselu agenturu programu Sapard

Praha předvedla v Bruselu svou národní agenturu programu Sapard

Česká republika bude mít zřejmě do konce letošního roku k dispozici nástroj, jenž jí poprvé umožní v plné národní odpovědnosti spravovat prostředky pro zemědělce a rozvoj venkova, které budou přicházet z Bruselu. Podmínkou je, aby Evropská komise potvrdila nedávno ukončenou domácí akreditaci národní agentury programu SAPARD. Příslušnou žádost předal ve čtvrtek v sídle EU první náměstek ministra zemědělství ČR Antonín Kalina.

Program Sapard zajišťuje v rámci předvstupní strategie kandidátským státům finanční příspěvek, jenž pro ČR představuje 22 miliónů eur (asi tři čtvrtě miliardy Kč). Jestliže se národní agentura ve spravování fondů osvědčí, bude moci být využívána po vstupu ČR do EU jako nástroj k rozdělování dalších miliard, jež získá pro zemědělce a rozvoj venkova naše republika. Tak je celý systém nastaven.

Čeští experti včera v Bruselu prezentovali zástupcům komise, nakolik je národní agentura, jejíž fungování zajišťuje CAAC, s. r. o., součást společnosti BDO International se sídlem v Brně, vybavena specialisty a technickými prostředky včetně softwaru. Ten musí být plně kompatibilní se systémem užívaným v EU.

Evropská komise se loni 7. června rozhodla, že v rámci programu Sapard vyzkouší, jak si později poradí dnešní kandidáti se správou strukturálních a dalších fondů, na které budou mít nárok po přijetí do unie. Na projektech pro rozvoj venkova, které pro ČR přicházejí v úvahu, se vždy musejí finančně podílet i čeští partneři - ať z veřejného, nebo soukromého sektoru. Pokud je projekt zamýšlen jako ziskový, lze na jeho uskutečnění získat částku, jež nepřevýší 25 procent nákladů. U akcí s neziskovým určením je to až polovina vynaložených peněz.

Národní agentura Sapard ponese podle rozhodnutí Evropské komise konečnou odpovědnost za to, že prostředky z fondů EU byly užity správně. Může být v každé zemi zřízena pouze jedna.

Antonín Kalina z Ministerstva zemědělství ČR ujistil na dotaz našeho listu, že určité prodlení v domácí akreditaci národní agentury Sapard nebude mít vliv na celkové množství peněz, které lze teoreticky čerpat až do roku 2003. Naznačil, že ze šesti projektů, které jsou již připraveny k posouzení, mají velkou naději zejména takové, co v sobě slučují jak zájem rolníka, tak potřeby ochrany životního prostředí, ale i tvorby krajiny. Uvedl jako příklad zřizování polních hnojišť.

Jedním z nejpravděpodobnějších směrů reformy společné agrární politiky EU, nevyhnutelné i kvůli rozšíření unie, má být právě přesun těžiště výdajů do rozvoje venkova, turistických služeb, ale i na tvorbu a udržování krajiny. ČR přichází s připravenou národní agenturou později než některé jiné kandidátské země, ale její pojetí je širší a už plně nastavené na podmínky členství země v EU.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info