Přebytek zásob sráží cenu vepřového

HN 11.6.1999

Chovatelé posílají na trh velmi těžké kusy, kterých se logicky musí prodat méně

Přebytek zásob sráží cenu vepřového

* Ceny vepřového masa jdou nyní ve Spojených státech vytrvale dolů, neboť farmáři vykrmují stále více a stále větší kusy, což poptávka jaksi nestíhá sledovat. Pšenici se naopak na trhu daří, neboť obchodníci se obávají dešťů na jihu země.

Vepřové maso s dodáním v červenci již na chicagské burze CME potřetí za sebou zlevnilo, přičemž tentokrát se jednalo o výrazný dvouprocentní pokles na 52,9 USc za libru. Analytici se přitom domnívají, že změna trendu k lepšímu momentálně není na obzoru.

Na trh bolestně dopadá převis nabídky nad poptávkou, o kterém se hovoří již řadu týdnů. Celkové zásoby mraženého masa se podle údajů tamního ministerstva zemědělství USDA vyšplhaly již na 593,5 miliónu liber, což je o rovných 22 procent více než ve stejném období loňského roku. Farmáři navíc jako by tento stav ignorovali a kladli si za cíl nadprodukci masa ještě vystupňovat. Ve středu se na centrálním hotovostním trhu v Iowě objevilo celkem 135 tisíc kusů, zatímco před rokem to bylo ještě jen 131 tisíc. Trhu navíc nijak nepomáhá ani to, že nabízené kusy jsou stále těžší a těžší. Jejich průměrná porážková hmotnost se meziročně zvýšila o 2,2 procenta na rekordních 258,7 libry. Hormonální přípravky a genové inženýrství zmohou zjevně v USA zázraky. Pro trh to ovšem příliš dobrá zpráva není, protože menší počet odebíraných kusů povede při stávající nadprodukci k ještě nižším cenám. Broker Dennis Smith z chicagské společnosti Linn Group tvrdí, že "ještě chvíli bude převažovat spíše medvědí nálada".

Zcela jiná je situace u červencového kontraktu na pšenici, který na CBOT naopak podražil o dvě procenta na 2,6 USD za bušl. I tak je ale stále sedm procent pod svou loňskou hodnotou. Obchodníky tentokrát polekala předpověď počasí, podle níž mají být nadcházející dny na jižních pláních i nadále deštivé. Promáčená půda jednak zabraňuje pokračování sklizně, která do této neděle pokročila pouze na pěti procentech polí, jednak vystavuje rostlinu většímu nebezpečí ze strany různých škůdců a chorob. "V Oklahomě jsme již kvůli dešti ztratili pěkných pár bušlů," postěžoval si agentuře Bloomberg Joe Christopher, zrninový analytik z kansaské společnosti LFG. Oklahoma je přitom druhý nejvýznamnější producent ozimé pšenice v USA. Vzhledem k počasí již také USDA revidovala svůj celkový odhad sklizně ozimé pšenice ve Spojených státech na 1,631 miliardy bušlů. Pokud se tato prognóza naplní, bude to proti loňsku znamenat výrazný 13procentní pokles.

Martin Jaroš

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info