Předsednictví pomáhá zlepšovat život hospodářským zvířatům
24.03.2009 | APIC-AK
Závěry Rady EU k Univerzální deklaraci o pohodě zvířat, které připravilo české předsednictví ve spolupráci s Evropskou komisí, dnes v Bruselu schválili resortní ministři zemědělství. Unie a další mezinárodní aktéři chtějí využít deklaraci k tomu, aby i třetí země povzbudili k přijetí národních předpisů o pohodě zvířat.
Úroveň ochrany a tak zvané pohody zvířat je v EU vysoká a neustále se zlepšuje. Z hlediska rovných podmínek soutěže producentů potravin na globálním trhu to ale někdy působí jako konkurenční nevýhoda, proto se předsednictví snaží o stanovení takových standardů welfare zvířat v EU, který by inspiroval zbytek světa.
Ačkoliv Univerzální deklarace o pohodě zvířat nemá právní závaznost, unie si od ní slibuje nejen humánnější zacházení se zvířaty. „Stanovení optimálních standardů pro tak zvanou pohodu zvířat, jejich postupné sjednocování na globální úrovni a harmonizace národních předpisů je důležité i z pohledu ochrany spotřebitele,“ vysvětluje ministr Gandalovič. „Podmínky pohody zvířat je třeba hodnotit také ve vztahu k mezinárodnímu obchodu a z hlediska zajištění konkurenceschopnosti chovatelů zvířat a producentů potravin v EU,“ dodává ministr.
V rámci organizace mezinárodního obchodu, zaštiťované zejména WTO, není totiž obvykle akceptována rozdílná úroveň standardů ochrany zvířat jako důvod případného uvalení obchodních překážek, a proto je potřeba zavádění standardů ochrany zvířat i mimo EU systematicky propagovat. „V oblasti welfare zvířat má přitom EU podle všeho nejnáročnější pravidla ve srovnání s významnými světovými producenty potravin živočišného původu,“ zdůrazňuje 1. náměstek ministra zemědělství Ivo Hlaváč. Snahou EU je podporovat celosvětové zvyšování standardů ochrany zvířat v zájmu celkové pohody zvířat i rovných podmínek soutěžení producentů potravin na světovém trhu.
Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR, 23.3.2009
Další články v kategorii Venkov
- Koalice se začala zabývat ochranou zvířat. Podle Pospíšila z TOP09 nestačí pouze zpřísnění trestů (11.02.2026)
- Veterináři varují: Ptačí chřipka je na vzestupu, buďte obezřetní (11.02.2026)
- Prohlídka laboratoří on-line i virtuální pitevní stůl. Výuku na MENDELU doplňují digitální novinky (10.02.2026)
- Únorem startuje zahrádkářská sezona. Pravidla hry změnila LED světla (09.02.2026)
- Obří úhyn ryb, které se udusily v řece Dyji, zřejmě zavinil extrémní rozvoj sinic (05.02.2026)
- Testy prokázaly u uhynulé labutě v Uherském Hradišti ptačí chřipku (05.02.2026)
- Ptákem roku 2026 se stala pěnice černohlavá, která vyniká svým zpěvem (04.02.2026)
- Vlaštovky nemají představu o vzhledu svých vajec, přesto cizí vejce odstraní (04.02.2026)
- Konec zabijaček v Česku. Lidé zpohodlněli a chtějí prase v balíčku (02.02.2026)
- Pesmise. Král psích krmiv Pavel Bouška chystá pro Polsko miliardovou investici (02.02.2026)

Tweet



