Při procházkách Vysočinou sbírají lidé houby, vlhké a teplé počasí jim přeje
03.01.2012 | novinky.cz
Ačkoliv stále čekáme na zimu, vládne v Česku stále teplé a vlhké počasí, které přeje houbařům. Podle předsedy jihlavského mykologického klubu Jiřího Burela rostou ve vysočinských lesích hlavně klasické zimní houby, od jedlé penízovky sametové až po hlívu ústřičnou.
"Hlívu lze najít na dřevě listnatých stromů ve všech polohách a ve všech typech lesů, zejména podél potoků a dalších míst, kde se drží vlhkost," řekl Burel. Sám našel v minulých dnech penízovky i hlívy poblíž Větrného Jeníkova. Houby by podle něj obecně mohly být v místech, kde je více padlého dřeva, zejména listnatého. "Mohou se objevit i na pařezech v městských parcích a podobně," dodal mykolog.
Neberte omrzlé houby
Houbaři by se však podle něj měli vyvarovat sběru některých pozdně podzimních hub, například čirůvek, které také mohou v lesích objevit. "Houby mohly opakovaně zmrznout a rozmrznout a tím by mohly být nebezpečné," řekl Burel.
Loňský rok byl podle Burela pro houbaře na Vysočině podprůměrný. První houbařská vlna v kraji proběhla na přelomu července a srpna. Další se už kvůli převážně suchému počasí nedostavila. Hlavně houbaři sbírající jen hřibovité houby se velkého úlovku nedočkali.
Další články v kategorii Venkov
- Novým předsedou Českého svazu včelařů se stal bývalý ministr zemědělství Nekula (16.12.2025)
- Fotosoutěž pro Juniory ČSCHMS (11.12.2025)
- Most získá vytoužené jezero. Postup pro bezúplatný převod schválila vláda (10.12.2025)
- Blíží se sezona kaprů (09.12.2025)
- Operační program Životní prostředí 2014–2020 završil úspěšné období: tisíce projektů, miliardové investice, lepší ovzduší i voda (09.12.2025)
- Ministerstvo zemědělství poskytne v příštím roce 50 milionů korun na opravy kulturních prvků venkova. Zvýšilo maximální výši dotace na projekt (04.12.2025)
- Španělsko čelí africkému moru prasat, EU vyzývá k rychlým opatřením (03.12.2025)
- Pardubice plánují obnovu rybníčku Netušílek, měl nejvíc druhů obojživelníků (01.12.2025)
- Veterináři si stěžují na rozpočet. Poslední kapkou byla slintavka (01.12.2025)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo jednotné enviromentální stanovisko pro hlavní stavbu vodního díla Nové Heřminovy (01.12.2025)

Tweet



