Příčinou dvou hromadných úhynů racků byla ptačí chřipka
06.04.2023 | SVS ČR
Státní veterinární správa (SVS) nově eviduje dva hromadné úhyny racků na ptačí chřipku. Virus této nákazy u uhynulých ptáků potvrdilo vyšetření ve Státním veterinární ústavu. Kromě včera potvrzeného výskytu nákazy u uhynulých racků v Jihomoravském kraji se prokázala ptačí chřipka také u racků nalezených na Kladensku ve Středočeském kraji. Vzhledem k tomu, že se v uvedených případech jedná o nákazu u volně žijících ptáků, nepřijímají se mimořádná veterinární opatření, nicméně SVS varuje před stálým rizikem zavlečení nákazy do chovů drůbeže a apeluje na chovatele, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti. Podobné hromadné úhyny racků, za kterými stojí ptačí chřipka, se v poslední době objevily v několika evropských zemích.
U Mutěnických rybníků na jižní Moravě došlo o víkendu k úhynu přibližně stovky racků chechtavých. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu (SVÚ) Jihlava následně včera potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku. Nákaza se prokázala rovněž u přibližně 60 uhynulých racků u Hobšovického rybníka nedaleko Velvar na Kladensku. Vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1 včera potvrdilo vyšetření v SVÚ Praha.
„V případech, kdy se ptačí chřipka objeví u volně žijících ptáků, SVS nepřijímá mimořádná veterinární opatření. V zasažených lokalitách však informujeme chovatele drůbeže o výskytu nákazy a nutnosti dodržovat pravidla biologické bezpečnosti. Důležité je zejména zamezit kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky, kteří jsou zdrojem nákazy,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Při srovnávání současné nákazové situace týkající se ptačí chřipky s loňským rokem, je na místě uvést, že letošní vlna nákazy je silnější. Od počátku letošního roku SVS eviduje devět výskytů ptačí chřipky u volně žijících ptáků, zatímco loni se objevily pouze dva případy. V případě nálezu hromadného úhynu divokých ptáků SVS doporučuje s uhynulými ptáky nemanipulovat a tuto skutečnost neprodleně nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě.
Podobné abnormální hromadné úhyny racků hlásí z nedávné doby několik dalších států např. Francie, Belgie, Nizozemsko a Itálie. Viry vysoce patogenní ptačí chřipky způsobily v EU nárůst případů u volně žijících ptáků, zejména u racků. Riziko nákazy u drůbeže se může v následujících měsících zvýšit, protože rackové se rozšiřují ve vnitrozemí kontinentu, a mohou se tak objevovat i v oblastech s chovy drůbeže.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS
Další články v kategorii Venkov
- Stát dotuje biodiverzitu, ale hmyz by nechal posekat (25.09.2023)
- Podzim v lese. Sezona hřibů smrkových končí, nastupují muchomůrky, tvrdí houbař (25.09.2023)
- Ministr Hladík: Jde nám o budoucnost i lepší životní prostředí Ústeckého kraje. Program Spravedlivá transformace pomáhá modernizaci regionu (22.09.2023)
- Ornitologové pozorovali na Moravě v uplynulých dnech tři vzácné ptačí druhy (21.09.2023)
- V říčce Bystřici na Vysočině byl potvrzen račí mor (21.09.2023)
- Do Evropy pronikli invazivní ohniví mravenci. Kvůli oteplování by mohli ovládnout čtvrtinu kontinentu (19.09.2023)
- Vlci jsou potenciálním nebezpečím i pro lidi, prohlásila šéfka Evropské komise. Jak to víte, ptají se vědci a ochránci přírody (18.09.2023)
- Vlci se vracejí do Brd. Tamní prostředí by jim mohlo svědčit (15.09.2023)
- Jihlavská střední škola rozšířila včelnici, jako jediná v kraji učí obor včelař (15.09.2023)
- Miroslav Bobek: Převrat v Gabonu: Hrozba pro ráj goril a slonů (13.09.2023)