Drahotínský rybník patřící Plzni vydal tuny ryb pro vánoční stůl Plzeňanů

Deset tun kaprů, pět tun amurů a další stovky kilogramů štik a sumců vylovili dnes rybáři z devítihektarového Drahotínského rybníka u Zruče-Sence. Rybník z poloviny 16. století patří Plzni a ryby z něj putují do městských sádek u rybníka Košinář a budou tradičním štědrovečerním pokrmem tisíců Plzeňanů. Vánoční prodej ryb na městských sádkách bude od 18. do 23. prosince. Ceny zůstanou stejné jako loni, 120 korun za kilogram kapra. Část ryb se prodala i dnes přímo na hrázi rybníka, řekl ČTK vedoucí oddělení vodního hospodářství a rybářství městské organizace Správa veřejného statku Martin Gregar.

"Letošní výlov Drahotínského rybníka se ze začátku zdálo, že bude špatný, ale pak se předčila naše očekávání. Máme tam kolem sto metráků kapra, 50 metráků amura, plus tam jsou ještě nějaké metráky pěkných štiček a sumců. Většina kaprů má mezi dvěma a třemi kilogramy, což je nejžádanější váha, ale bylo tam i několik větších jedinců," řekl.

Výlov rybníka ležícího asi deset kilometrů severovýchodně od Plzně museli rybáři udělat po dvou letech. "Je to proto, že je nedostatek vody a rybník se nám nenaplní. Ale očekáváme, že by mohla být příznivější zima, než byla ta loňská, tak se možná dočkáme výlovu v příštím roce," řekl Gregar.

Při tradičním vánočním prodeji ryb se na městských sádkách prodá každoročně kolem čtyř tun ryb. "Tu tradici máme už dlouholetou, máme stálé zákazníky. Rozšířili jsme naše služby i o velikonoční prodej a učíme sebe a učíme lidi, aby chodili k nám na sádky a kupovali rybu, která je dobrá a zdravá," dodal Gregar. V prodeji bude kolem 11 tun ryb z Drahotínského a Metelského rybníka. Kapr a amur se letos bude prodávat za 120 korun za kilogram, lín za 150 korun a štika či sumec za 280 korun za kilogram.

Kromě ryb zahájí město příští týden také tradiční prodej vánočních stromků, které se budou prodávat rovněž v sádkách u rybníka Košinář od 2. do 10. prosince, nebo do vyprodání zásob. "Budeme prodávat smrk stříbrný, borovici černou, bude tam i borovice lesní. Všechny stromky pocházejí z ploch, které jsou pod vysokým napětím, kde nemůžeme pěstovat normální les, tak je využíváme k pěstování vánočních stromečků," řekl Milan Sekáč vedoucí oddělení městských lesů Správy veřejného statku. Prodávat se budou stromky od 1,6 do 2,2 metru za 250 nebo 350 korun podle kategorie. Každý rok se na sádkách prodá Plzeňanům mezi 500 a 600 stromky, dodal Sekáč.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info