Přírodní park zatím nebude, obce by jej ale přivítaly
19.10.2004 | Silvarium
Ústecký kraj v minulém týdnu neschválil vyhlášení přírodního parku Litvínovská údolí. Návrh na zřízení parku přitom podporovala řada obcí a měst. Chráněno mělo být odhadem na sto kilometrů čtverečních. Území mělo zasáhnout do katastru Meziboří, Českého Jiřetína - Flájí, Oseka či Háje. "Zřízení parku jsme vítali. Vytvořil by se tím určitý legislativní rámec. Rada města ve svém usnesení doporučila jeho vyhlášení," přiblížil stanovisko mezibořských radních starosta Petr Červenka.
Stejný postoj zaujali i představitelé města Oseka. Jejich území se vyhlášení přírodního parku týká z větší části. Podle místostarosty Jiřího Vondry se všichni shodli na podpoře parku, pouze se jim nezamlouval název. Stejného názoru jsou i Hájští, kterých se to týká. "Myšlence parku říkáme ano. Nezamlouvá se nám název. Navrhujeme příkladně Flájská údolí. Vzhledem k tomu, že obec Fláje zanikla, jednalo by se i o určitý symbol," doplnil svůj názor Jiří Vondra, místostarosta města Oseka. Rada města Oseka na svém zasedání 29. září jednomyslně odsouhlasila záměr na vyhlášení přírodního parku. Doporučila použít název Flájský přírodní park nebo jiný, který se váže obecně k Flájím nebo Krušným horám.
K podpoře či nepodpoře se prozatím nevyjádřily Deníku Mostecka Lesy České republiky. Těch se projekt dotýkal vůbec nejvíce. Na větší části hospodaří právě lesáci.Starosta města Litvínova Karel Zdražil vyjádřil obavu o budoucí rozvojové aktivity regionu. Jeho oponent místostarosta města Milan Šťovíček, který byl u zrodu záměru již před deseti lety, trvá na tom, že rozvoj ohrožen nebude. Naopak by městu bylo umožněno dosáhnout na dotace pro rozvoj turistiky a sportovních aktivit, myslí si Šťovíček. Dojde pouze k regulaci některých staveb a omezení těžby dřeva v dané lokalitě. Na dotace tohoto typu by však rádi dosáhli i ostatní.
Další články v kategorii Venkov
- Fotosoutěž pro Juniory ČSCHMS (11.12.2025)
- Most získá vytoužené jezero. Postup pro bezúplatný převod schválila vláda (10.12.2025)
- Blíží se sezona kaprů (09.12.2025)
- Operační program Životní prostředí 2014–2020 završil úspěšné období: tisíce projektů, miliardové investice, lepší ovzduší i voda (09.12.2025)
- Ministerstvo zemědělství poskytne v příštím roce 50 milionů korun na opravy kulturních prvků venkova. Zvýšilo maximální výši dotace na projekt (04.12.2025)
- Španělsko čelí africkému moru prasat, EU vyzývá k rychlým opatřením (03.12.2025)
- Pardubice plánují obnovu rybníčku Netušílek, měl nejvíc druhů obojživelníků (01.12.2025)
- Veterináři si stěžují na rozpočet. Poslední kapkou byla slintavka (01.12.2025)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo jednotné enviromentální stanovisko pro hlavní stavbu vodního díla Nové Heřminovy (01.12.2025)
- SVS upozorňuje na nadlimitní množství olova v krmivu pro zájmová zvířata (29.11.2025)

Tweet



