PROMA - družstvo je už třicetileté

Přední producent vepřového masa v republice zvýší tento týden ceny jatečných zvířat

Družstvo tento týden začíná prodávat jatečná zvířata po 41 Kč za kilogram.

Už řadu let ustálenou roční produkcí 3500 až 3800 tun vepřového masa patří mladoboleslavské PROMA - družstvo k velkým výrobcům v oboru. Družstvo si letos připomíná 30 let svého trvání, přičemž v roce 1970 začínalo jako Společný družstevní podnik, který se v roce 1993 transformoval do současné podoby. Významné majetkové podíly si ve firmě zemědělská družstva a společnosti z okresu zachovaly dosud.

Družstvo využívá dva hybridizační chovy. Na farmě Libichov spolupracuje se společností PIC, která sídlí ve Velké Británii a ve šlechtění užitkových zvířat patří do světové třídy, na farmě Březina provádí hybridizační program v součinnosti s českými plemenářskými firmami. Výsledkem jsou vyrovnaná zvířata dobře rostlá, s nízkou spotřebou krmných směsí na jednotku přírůstku a zejména s vysokým obsahem svaloviny mezi 54 až 57 procenty, přičemž běžný průměr se točí kolem 52 či 53 procent. O prasata z produkce PROMA - družstva je tak díky jejich vysoce libovému masu mezi zpracovateli zájem.

Firma proto dokonce c rámci Agroporku, u jehož vzniku stála, dosahuje mírně vyšších odbytových cen, než za jaké v průměru toto naše největší zemědělské odbytové centrum prodává jatečná zvířata svých ostatních členů. Už tento týden PROMA - družstvo začne svá prasata prodávat po 41 korunách za kilogram živé váhy, tedy o korunu dráž než ještě minulý týden. Ovšem i toto navýšení ceny bude proti průměrným cenám dosahovaných Agroporkem na každém kile znamenat rozdíl pouze několika desítek haléřů. Ředitel družstva Josef Luka se domnívá, že cena jatečných prasat se v republice do Vánoc ještě poněkud zvýší, ale je mu jasné, že další výraznější zdražování by se nakonec mohlo obrátit i proti prvovýrobcům. »Jakmile by se ceny jatečných zvířat staly příliš lukrativními, vrhli by se na chov prasat ve velkém i další výrobci, což by vedlo k nadvýrobě a následně k propadu ceny,« soudí Luka. Zároveň připomíná, že letos se nejenže mnohem víc platí za naftu než loni, ale že zejména krmné obilí je oproti uplynulému roku až o polovinu dražší. Přitom 60 procent nákladů na výrobu jatečných prasat je ovlivněno cenou krmných směsí. Vzhledem ke zdražování i všech ostatních vstupů se proto producentům masa přes zvýšení odbytových cen prakticky žádný zisk nevytváří.

Platí to i o PROMA - družstvu, ačkoliv například denním průměrným přírůstkem prasat mezi 700 až 750 gramy či necelými třemi kilogramy krmných směsí spotřebovanými v průměru na kilo přírůstku patří mezi přední chovatele nejen ve Středočeském kraji.

Družstvo i do budoucna podle ředitele hodlá podnikat ve výrobě prasat. Čekají je ovšem nemalé investice v podobě rekonstrukcí zastaralých stájí, z nichž mnohé pamatují ještě počátky podniku před třiceti lety. Při těchto stavebních akcích by se patrně rýsovala i možnost zvýšení výrobní kapacity podniku, která je nyní prakticky zcela vytížena.

V družstvu uvažují také o zatím omezeném rozšíření chovu skotu bez tržní produkce mléka, pro nějž už loni na farmě Náhlov začali vytvářet základ v podobě menšího kvalitního stáda masného plemene Hereford. Záměry podniku, zaměstnávajícího 84 pracovníků, by byly mnohem snáz realizovatelné, pokud by nemusel čelit problémům s některými nesolidními odběrateli. Jen u mladoboleslavského masokombinátu, který loni v prosinci vstoupil do likvidace, PROMA - družstvo má šestimiliónovou pohledávku.

Autor: Ivan Ryšavý

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info