Pstruh je dražší, cena kapra se ale nemění
15.12.2016 | Denik.cz
Jistotou v dnešních ekonomických časech je cena kapra. Několik posledních let nekolísá a drží se zhruba na 50 korunách za kilogram. Připlatí si však ti, kteří se nedrží tradice a raději si o Vánocích pochutnají na pstruhovi. Za posledních pět let jeho cena vzrostla o více než 20 procent.
Vyplývá to ze studie Rybářství v ČR, kterou si nechala zpracovat Erste Bank. Podle odborníků na výživu bychom měli sníst 17 kilogramů ryb ročně. Češi jich ovšem zkonzumují kolem šesti kil. Sladkovodní šupinatci z českých vodních nádrží nám ale moc nechutnají. Spotřebujeme jich jen 1,5 kilogramu za rok. Ostatní Evropané jsou na tom mnohem lépe, ročně snědí 11 kilogramů ryb. Kapr v českých rybnících tvoří 88 procent chovu.
Do zahraničí vyvezeme o něco více ryb, než jich sníme doma. V posledních deseti letech rybáři odchovali a prodali kolem 20 tisíc tun ryb. Na českém trhu skončilo v roce 2015 zhruba devět tisíc tun rybího masa a do ciziny putovalo zhruba deset tisíc tun.
Autor: Redakce
Další články v kategorii Venkov
- Dobrovolníci s drony v okolí Brna ročně zachrání desítky srnčat před sekačkami (06.05.2026)
- Kozy na dohled paneláků. Jirákovi farmaří kousek od centra Prahy (04.05.2026)
- Odborníci vypustili tisíce malých jeseterů do řeky Moravy v Litovelském Pomoraví (04.05.2026)
- Dotace pro včelaře se ještě letos zvýší. Zaplatí vybavení i kroužky pro děti (04.05.2026)
- Vítěz národního kola Stockholm Junior Water Prize 2026 vyvinul systém pro zkoumání kvality vody (30.04.2026)
- MŽP pokračuje v úspěšné tradici, přispěje k čerpání zdrojů z evropského programu LIFE (29.04.2026)
- Slovensko chce zakázat komerční množení psů mimo řádné chovatelské stanice (29.04.2026)
- Děti ve školce s nadšením chovají kuřata. Je to šílené, spílají kritici (29.04.2026)
- Myslivci ve Zlínském kraji začali využívat drony k ochraně mláďat při sečích (27.04.2026)
- V Olomouci začíná jarní výstava květin Flora (23.04.2026)

Tweet




