Regulace spotřebitelské ceny příliš nezvýší

Svet hospodárství (Agroweb) 2.2.2000

Regulace spotrebitelské ceny príliš nezvýší

Ministerstvo zemedelství (MZe) CR chce v letošním roce v souladu s pravidly užívanými v Evropské unii pripravit regulaci trhu dvou komodit - mléka a cukru. Prijetí regulacních pravidel však zatím vázne na chybející legislative. Tou by mel být zákon o intervencním fondu.

Zákon o intervencním fondu by mel do ceské legislativy poprvé zavést a presne v ní specifikovat pojmy, jako jsou tržní rád a kvotace, o které se již radu let opírají zemedelci v celé Evropské unii. Zatím však tento zákon v ceském právním rádu chybí. Obe pripravované regulace tak vstoupí v platnost nejdríve až v príštím roce.

Mléko

Pro stabilizaci trhu s mlékem v letošním roce navrhuje MZe dve opatrení - zavedení nového dotacního titulu a systém kompenzacních plateb. Z dotacního titulu by se zemedelcum priplácelo najeden litr prodaného mléka 12 haléru. Podmínkou pro priznání této dotace bude však povinnost chovatele poskytovat ministerstvu pravidelne veškeré informace, které se vztahují k výrobe a prodeji mléka. Na tuto dotaci by melo být vycleneno celkem 300 milionu korun.

Druhým opatrením je systém kompenzacních plateb ve výši 0,20 až 0,25 Kc zajeden litr prodaného mléka. Tuto platbu by meli obdržet ti zemedelci, kterí se zaváží, že letos nevyprodukují více mléka, než v lonském roce, a dobrovolne tak omezí další zvyšování výroby této komodity. MZe tak chce prvovýrobe nahradit cást nerealizovaných príjmu z pozastaveného nárustu produkce mléka. Na kompenzacní platby navrhuje MZe cástku 400 milionu korun. O tom, zda navrhované financní prostredky skutecne do regulace trhu s mlékem v této výši nakonec vstoupí, rozhodne poslanecká snemovna pri schvalování rozpoctu.

Cukr

U tuzemského trhu s cukrem pripravuje MZe zavedení tržního porádku podle pravidel EU. Podle nich je základem kvóta (A), která predstavuje tuzemskou spotrebu cukru. Kvóta (B) predstavuje objem cukru urceného na vývoz. Kvóta (C) je urcena pro vyrobený cukr, který nesmí být prodán na domácím trhu, ale musí být vyvezen bez jakékoliv financní podpory státu.

Rozdelení a výše kvót pro jednotlivé tuzemské zpracovatele bude vycházet z objemu jejich výroby cukru a podílu exportu na výrobe za urcité referencní období. Kvóty A a B, o které hlavne jde, se tak proporcionálne rozdelí mezi stávající výrobce cukru. V prípade, že cukrovar nevyvážel, nemuže kvótu B získat. Kvóta C bude sice volná, ale pro zpracovatele není výhodná, protože bez státní dotace pri vývozu by se musel vývozce dostat pod nízké svetové ceny cukru, a ty jsou hluboko pod výrobními náklady. Prijetí tržního porádku zakonzervuje soucasný stav na tuzemském trhu a neprímo zamezí vstupu dalších podnikatelských subjektu do cukrovarnického odvetví. V praxi povede prijetí tržního porádku pravdepodobne i ke zvýšení ceny cukru na domácím trhu, která se ustálí na úrovni celní ochrany.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info