Sekáči nastoupí na jizerskohorské louky
29.07.2005 | Právo
Na třicet dobrovolníků popadne v sobotu svoji kosu a pustí se do kosení jizerskohorských luk v Přírodní rezervaci Bukovec. Právu to sdělil předseda Jizersko-ještědského horského spolku (JJHS) Pavel Schneider, podle kterého přijedou především členové a příznivci jejich spolku. „Chtějí se tak zapojit do praktické ochrany přírody a udělat něco pro Jizerské hory. Všechny praktické práce jsou prováděny ve spolupráci s odbornými pracovníky Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory,“ podotkl Schneider.
Louky Přírodní rezervace Bukovec jsou nejbohatší botanickou lokalitou v CHKO Jizerské hory. Hojně se zde vyskytují vzácné druhy rostlin a bylin. Louky se tu proto musí kosit až po odkvětu význačných rostlin, aby se omezil rozvoj rostlin běžných a také aby se zabránilo zarůstání luk náletovými dřevinami. „Na rozdíl od většiny luk na našem území, které vznikly lidským přičiněním, bezlesí v okolí Bukovce se zde vyskytovalo již před příchodem člověka. Odtud také pochází název louky u turistické cesty od parkoviště u Mořiny na Bukovec, Pralouka,“ vysvětlil předseda spolku. Jizersko-ještědský horský spolek se nestará pouze o louky na Jizerce, ale i o další lokality v horách. Za sebou už tak příznivci a členové spolku mají pokosení mokřadní louky v Bílém Potoce pod Smrkem, kde se hojně vyskytuje chráněná vachta trojlistá.
Kromě sobotní akce v Bukovci se chystají i na pronajaté louky ve Václavíkově Studánce, kde jsou pro změnu naleziště několika druhů orchidejí, anebo na botanicky významné louky v Horním Polubném. Podle Schneidera tak chtějí ostatním vlastníkům pozemků ukázat, jak se dá trvale udržitelným způsobem hospodařit na pozemcích, kde zájmy ochrany přírody nedovolují běžné intenzívní obhospodařování.
„Základní péče o luční ekosystémy spočívá v pravidelném kosení, monitorování výskytu zvláště chráněných druhů, zabránění všech aktivit, které by mohly znamenat potenciální ohrožení těchto biotopů, a naopak v podpoře aktivit směřujících k trvale udržitelnému hospodářskému využití daných pozemků,“ uzavřel Schneider.
Další články v kategorii Venkov
- Vědci potvrdili úspěšnou obnovu Mrtvého ramene Moravy, ryby se v něm přirozeně rozmnožují (03.08.2026)
- Nebezpečný škůdce stromů na postupu. Polník jasanový objeven 250 km od českých hranic. (02.08.2026)
- Ptačí chřipka je v Austrálii. Vědci hlásí desítky případů a obávají se šíření (31.07.2026)
- Mladí lidé, inovace a investice jsou zásadní pro budoucnost evropského rybářství a akvakultury (30.07.2026)
- Sklizeň bylinek na Pardubicku je náročná a trvá měsíce (29.07.2026)
- V Česku přibývá zápřednic jedovatých. V létě jsou nejaktivnější, kousnutí bolí (29.07.2026)
- Rybáři se potýkají se suchem, ryby méně krmí, několik rybníků už museli vylovit (28.07.2026)
- Středočeské Dny lidové architektury představí viniční památky Mělnicka (28.07.2026)
- Obnova Sedmihorských mokřadů zvýšila schopnost krajiny Českého ráje zadržet vodu (27.07.2026)
- Škod způsobených vlky v Libereckém kraji ubylo, chovatelé stáda lépe chrání (27.07.2026)

Tweet



