Situace českého rybářství na tuzemském a evropském trhu

Position of Czech fish sector on the domestic and European market

Kalous František, Kalina Petr

Abstrakt:

Příspěvek se zabývá současnou situací českého rybářství na tuzemském a evropském trhu a jeho perspektivou. Ze získaných informací vyplývá, že v 90. letech došlo v České republice k poklesu produkce sladkovodních ryb a rybích výrobků díky jejich vysokým cenám a úzkému nabízenému sortimentu, což se projevilo i ve stagnaci spotřeby sladkovodních ryb. Dalším významným faktorem poklesu produkce a spotřeby ryb je nedostatečná informovanost o prospěšnosti konzumace rybího masa na lidské zdraví. Zaměření se na finalizované výrobky, snížení cen a propagaci rybího masa povede ke zvýšení konkurence schopnosti českého rybářského sektoru.

Abstract:

The article proposes contemporary position of Czech fish sector on the domestic and European market and its perspective. The information which contained in the article, depict the production of the freshwater fish and fish products was reduced in Czech Republic because of their high prices and the limited supply of assortment in the 90s. As a result the consumption of freshwater fish has become stagnant. Another reason of reduction of fish production and fish consumption is insufficient publication to people about the positive effect for the human health. If the fish firms are focused on the process of products, publicity of fish paste and products, and decrease the prices of the fish products, will be enhanced the competitiveness of the Czech fish sector.

Klíčová slova:

rybářský sektor, sladkovodní a mořské ryby, produkce ryb, finalizace ryb, spotřeba ryb

Keywords:

fish sector freshwater and salt-water fish, fish production, fish processing, fish consumption

Úvod

V posledních letech získává na intenzitě, zvláště ve vyspělých zemích, v oblasti stravování, trend racionální výživy. Racionální výživa vychází z pestré a vyvážené skladby jejich jednotlivých složek, mezi které bezesporu patří, pro svoji vysokou nutriční hodnotu, rybí maso. Zdrojem rybího masa na českém trhu jsou především dovozy mořských ryb a rybích výrobků a tuzemská produkce sladkovodních ryb. Rybářské odvětví, zajišťující produkci a zpracování sladkovodních ryb a také částečně opracování mořských ryb, patří mezi významné, stabilní sektory zemědělství. Rybářství, které je provozováno na celém území ČR, má v tuzemsku dlouholetou tradici.

Cíle a metody:

Předložený příspěvek si klade za cíl analyzovat současnou situaci rybářského sektoru a určit základní východiska pro zajištění jeho konkurenceschopnosti. V příspěvku jsou zahrnuty některé dostupné informace z publikovaných zpráv Rybářského sdružení České Budějovice, MZe ČR, ČSU, dále z literárních pramenů uvedených v seznamu literatury, webových stránek Internetu, pohovorů s pracovníky některých rybářských firem a vlastních zkušeností.

Výsledky:

2.1. Charakteristika českého rybářství

Český rybářský sektor je v současné době reprezentován 71 podniky zabývajících se produkcí ryb a rybích výrobků a hospodařících přibližně na 52 tis. ha vodní plochy. Z celkového počtu je 35 firem zastoupeno v Rybářském sdružení České Budějovice (RSČB), které se podílí na celkové produkci ryb v ČR asi 80 %. Zpracováním ryb se zabývá 21 podniků, z toho 17 podniků jsou členy RSČB, které se podílí se na zpracování ryb přibližně 75 % (RSČB 1998).

Produkce sladkovodních ryb chovem se pohybuje v rozmezí 17 - 20 tis. tun ročně a představuje přibližně 85 % celkové produkce ryb v ČR. Zbylá část je tvořena sportovním rybolovem - samozásobení. Z chovaných druhů ryb jasně převládá s 87% kapr, což je dáno rybničním způsobem produkce. V období od roku 1993 až do roku 1998 klesla produkce sladkovodních ryb o 13 %. Užití tržních ryb v ČR vyprodukovaných chovem v období 1993 - 1999 uvádí následující tabulka č 1.:

Tabulka č.1

Užití

Objem produkce

t. ž. hm.

Podíl v %

Prodej živých ryb v tuzemsku

7,5 - 9,7

42,4 -50,5

Ryby určené pro zpracování

1,4 - 2,1

7,5 - 11,2

Export živých ryb

7,0 - 9,3

40,6 -48,6

Poznámka: jedná se o rozpětí hodnot v daném období

Prodej živých ryb do roku 1998 klesal průměrně o 5 % za rok. V roce 1999 se odhaduje zvýšení produkce o 1,7 % a oživení prodeje živých ryb asi o 2,7 %. Pro rok 2000 se předpokládá růst produkce živých ryb přibližně o 2 % a prodej o 3 %. Značná část prodeje živých ryb byla a je orientována na předvánoční období ( 65 %) (RSČB 1999).

Podíl zpracovaných ryb činil v průběhu posledních let přibližně 8,5 % a nedařil se výrazně změnit. Pro rok 1999 se počítá se zvýšením prodeje zpracovaných ryb asi o 11 %. Obdobná tendence růstu je předpokládána i pro rok 2000 (MZe 1999).

2.2. Situace na tuzemském a evropském trhu

Spotřeba ryb ( sladkovodních a mořských) v ČR od začátku 90. let stoupá přibližně o 7 % ročně a nyní se pohybuje kolem 5,5 kg/osobu/rok. Zahraniční prameny uvádějí až 6 kg kg/osobu/rok (Teichwirt, 1999). Z tohoto množství představují mořské ryby asi 4,3 kg a sladkovodní 1,2 kg kg/osobu/rok. V porovnání s ostatními vyspělými zeměmi je spotřeba u nás velmi nízká, např. v zemích EU je ročně zkonzumováno přibližně 17 kg ryb na osobu. Největší část spotřeby je orientována na období vánočních a velikonočních svátků, což je dáno tradičním vnímáním ryby jako svátečního, postního pokrmu. Důvodem daleko vyšší spotřeby mořských ryb je velký sortiment výrobků z nich vyráběných a někdy i nižší cenová hladina než u ryb sladkovodních.

Podle odborníků je potenciál spotřeby ryb relativně velký a předpokládá se růst o několik dkg ročně. Výše poptávky však bude záviset na kupní síle zákazníka, tedy výši a vývoji disponibilního příjmu, protože rybí maso zatím nepatří mezi standardní složky (masa) potravy našeho obyvatelstva jako v jiných vyspělých zemích. Dalším faktorem jsou výše a změny cen jednotlivých druhů masa, zvláště drůbežího, které představují významné substituty. Důležitý faktor ovlivňující také poptávku rybího masa je, na základě zkušeností z EU, úroveň informovanosti o vlastnostech a přednostech rybího masa.

Ceny zemědělských výrobců kapra se od roku 1991 zvyšovaly. Nejvyšší ceny byly v roce 1998. Můžeme konstatovat, že v průběhu roku se ceny živého kapra mění - v povánočním období dochází každoročně ke snížení cen v důsledku doprodeje zásob na sádkách. Ceny výrobců obvykle kulminují ve čtvrtém čtvrtletí roku, což souvisí s tradiční zvýšenou poptávkou ( vánoce). V předvánočním týdnu dochází ke zvýšení cen o 5 - 20 % v závislosti na regionu a místu prodeje. V roce 1998 se v ČR ceny před vánocemi snížily a současně tuto skutečnost kopírovaly i spotřebitelské ceny zpracovaného kapra ( důvodem byla vysoká cena kapra a výrazně nízké ceny drůbeže a vepřového ) ( MZe 1999). V roce 1999 byly ceny výrobců u kapra cca o 5 % nižší než v roce1998, spotřebitelské ceny výrobků ( kapr mražený půlený a další) cca o 8 % nižší.

Pro rok 2000 se počítá se zvyšováním cen ryb a rybích výrobků maximálně na úrovni kopírující inflaci.

Zahraniční trhy

Z hlediska evropského trhu má dominantní pozici ve spektru chovaných druhů losos a pstruh duhový. U lososa se předpokládá další nárůst produkce. Zlepšení odbytu se přisuzuje společné mezinárodní propagační kampani. O velkého pstruha ( nad 1 kg) je velký zájem v Japonsku a dalších zemích Dálného východu, ceny na evropském trhu výrazně kolísají. Produkce pstruha tabulového ( pod 1 kg) je značně problematická, mnoho výrobců bojuje o existenci. ( stejná situace je i v ČR)

V České republice je hlavním vývozním „ artiklem„ živý kapr. V poslední době se však zvyšuje i vývoz zpracovaných ryb. Nejvýznamnějším obchodním partnerem je Německo, dále Rakousko, Francie a Itálie. Výše cen kapra na EU trhu se odvíjí od cen na německém trhu. Český kapr je v zemích EU preferován před polským a maďarským kaprem. V důsledku poklesu produkce kapra v Německu ( nepříznivé počasí, ztráty predátory apod.) v roce 1998 a snížení dovozu, došlo ve větších městech k převisu poptávky nad nabídkou. Podobná situace v poptávce se očekávala v roce 1999 a i v roce 2000, což by mohlo podpořit tuzemský export.

Velmi důležité je i zmínit se o snižování rozsahu celkových přípustných výlovů u řady druhů mořských ryb ( např. tresky a sledě - o 15-25 %), které se může projevit v ceně a struktuře nabízených ryb.

V zemích EU dochází v posledních letech k výrazné propagaci konzumace ryb a informování veřejnosti o významu ryb na lidské zdraví. V Dánsku např. už třetím rokem probíhá rozsáhlá propagační kampaň, částečně financovaná ze zdrojů EU, zaměřená obecně na konzum ryb (tedy nejen chovaných). Využívají se pří ní TV spoty, plakáty, nejrůznější nálepky, ochutnávky v supermarketech s hosteskami apod. Právě téhle kampani se přičítá skutečnost, že konzum ryb vzrostl během její realizace o 12 %. Průzkumy u dánských spotřebitelů prokázaly, že čím více o rybách vědí, tím více je oceňují (Internet).

Diskuse:

Zvýše uvedených údajů je zřejmé, že k hlavním příčinám snižování produkce živých ryb a jejich prodeje, včetně zpracovaných, jsou následující důvody:

· Pokles kupní síly obyvatelstva ve 2.polovině 90. let ( ekonomická krize)

· Vysoké ztráty způsobené úhynem v důsledku klimatických podmínek ( vysoké teploty, povodně apod.), chráněnými živočichy - predátory ryb ( Např. v roce 1998 byly ztráta 41 mil. Kč způsobená kormoránem), pytláctvím ( více než 10%) apod.

· Špatný technický stav rybníků a velké množství sedimentů

· Nedostatečná propagace na zvýšení spotřeby ryb a nedostatečný rozvoj zpracovatelství

· Vysoká úroveň finalizace mořských ryb, široký a pestrý sortiment a výše cen (mnohdy nižší)

Závěr:

Spotřeba ryb v ČR je velmi nízká. Snahy o zvyšování jejich konzumace považuji za velmi důležité, neboť povedou nejen ke zlepšování zdravotního stavu našeho obyvatelstva, ale také ke zvýšení konkurenceschopnosti rybářského sektoru. Za hlavní nástroje zvyšování spotřeby ryb pokládám zaměření se na produkty s vysokou úrovní finalizace a také zlepšení informovanosti veřejnosti o prospěšnosti a významu konzumace ryb na lidské zdraví. Tzn., ke zvýšení spotřeby ryb v České republice je důležité využívat vhodné kombinace všech marketingových nástrojů.

Literatura:

INTERNET: Informace z materiálů Evropské federace chovatelů ryb, www.piscio.sro.cz,

www.fao.org.com

Odbor marketingu a komodit MZe ČR : Situační a výhledová zpráva - Sladkovodní

ryby, prosinec 1999

RYBÁŘSKÉ SDRUŽENÍ ČB : Zpráva Rybářského Sdružení ČB o stavu odvětví za rok 1998,

11/1999

RYBÁŘSKÉ SDRUŽENÍ ČB : Návrh priorit pro podporu rybářství v ČR, 1999

TEICHWIRT 5/99 : Tschechische Republik - ein Grosspotential fur die Fische, Fischmagazin

Hamburg, 3/1999, s. 8

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info