Souhrn událostí předchozího dne - 15.1.2002

Na Plodinové burze Brno klesla cena potravinářské pšenice

O 1,18 procenta na výslednou cenu 3 647 korun za tunu v paritě A klesla za období od 18. prosince loňského roku do dneška cena potravinářské pšenice na Plodinové burze Brno (PBB). Cena většiny ostatních komodit na PBB se přitom za uvedené období prakticky nezměnila, o 0,82 procenta na 3 422 koruny poklesla ještě cena tuny krmného ječmene, naopak cena krmné pšenice se zvýšila o 0,66 procenta na 3 216 korun za tunu.

Cena tuny žita se tak drží v paritě A na 4000 korunách, řepka je na PBB za 7 650 korun za tunu.

Do ČR bude zřejmě možné dovézt hovězí jen z některých zemí

Charakter předběžné opatrnosti má podle ministra zemědělství Jana Fencla opatření, podle kterého není do ČR možné dovážet hovězí maso z těch zemí EU, ve kterých se vyskytla nemoc šílených krav - BSE. Uvedl to dnes v rozhovoru pro Agris.O uvolnění dovozů měl přitom na podnět Státní veterinární správy jednat Krizový výbor pro BSE počátkem tohoto roku, ten však své rozhodnutí odložil na příští plánované jednání 5. února. Jak ale dnes ministr upozornil, ani od 5. února nemusí být dovoz hovězího z EU do ČR uvolněn.

Přenášet náklady na testování skotu na zemědělce nelze

V rozporu s platnou vyhláškou ministerstva zemědělství o označování hovězího masa je chování zpracovatelů masa, kteří fakturují náklady na testování skotu na nemoc šílených krav zemědělcům. Na dnešní tiskoví konferenci to řekl ministr zemědělství Jan Fencl.Podle ministra nebylo vůlí zákonodárce náklady za testování na zemědělce přenést. "Přesto ke mně doléhají zprávy, že jatka fakturují svým dodavatelům 1520 korun za testování zvířat," konstatoval ministr.

Vinařství může vytvořit více pracovních míst než zahraniční investice

Vytvoření necelých 20 000 pracovních míst, rozvoj turistiky, zajištění krajinotvorných funkcí a zlepšení bilance zahraničního obchodu si slibuje ministr zemědělství Jan Fencl od potenciálního rozvoje pěstování vinné révy v ČR díky Senátem přijaté novele zákona o vinohradnictví a vinařství. Uvedl to na dnešní tiskové konferenci.

Senát z míněnou novelu schválil v pátek 11. ledna, součástí novely je přitom vytvoření takzvaného vinařského fondu, jehož zdroje zajistí odvody jedné koruny z litru prodávaného vína a 350 korun ročně z každého hektaru vinice.

Ovocnáři: Na podzim hrozí zhroucení trhu s moštovými jablky

Pokud se nepodaří z ČR vyvézt nynější zásoby jablečného koncentrátu, hrozí podle ovocnářů na podzim zhroucení trhu s moštovými jablky. Ovocnáři proto chtějí požádat stát o pomoc s vývozem koncentrátu. Na dnešních Ovocnářských dnech v Hradci Králové to řekl předseda Ovocnářské unie Jaroslav Muška. Ministr zemědělství Jan Fencl, který se jednání zúčastnil, ovocnářům slíbil, že se bude jejich požadavkem zabývat. "Pokud se přesvědčíme o tom, že v daný okamžik by to bylo smysluplné, jsem připraven se tou záležitostí zabývat v prezidiu Státního zemědělského intervenčního fondu," řekl ministr.

Zemědělci se obávají, že je cizinci vytlačí z kvalitní půdy

Zemědělci v Libereckém kraji se obávají, že je z kvalitní půdy vytlačí cizinci. "Čeští rolníci, kteří už deset let hospodaří většinou na pronajatých polích, nemají na jejich koupi peníze. Pro cizince však je naše půda velmi levná, a proto jejich zájem o ni roste," vysvětlil obavy rolníků Jiří Teplý z regionální agrární rady Libereckého kraje. Žádné pozemky však podle něho zatím prodány nebyly.

Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Zpravodajství - 24 h.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info