Světový den vrabců si připomenou ornitologové v Olomouci
14.03.2013 | Moravský ornitologický spolek
Vrabec domácí je dnes v mnoha zemích Evropy mizející druh. Dramatické snížení početnosti se projevuje hlavně ve velkých městech. Kvůli úbytku vrabců byl 20. březen vyhlášen jako Světový den vrabců - World Sparrow Day.
V Olomouci si Světový den vrabců připomenou ornitologové společnou odpolední procházkou za ohroženými městskými vrabci. Sraz zájemců o tuto netradiční výpravu je ve středu 20. března v 16.15 hodin před kostelem sv. Urbana na Návsi Svobody v Olomouci – Holici. Z centra Olomouce se na místo srazu dostanete autobusy č. 19 nebo 23, zastávka U Mlýna.
Účastníci procházky se mohou těšit na vyprávění o životě našich vrabců, o důvodech jejich ohrožení a také o tom, jak jim můžeme pomoci. Součástí akce bude i pozorování vrabců, tak si nezapomeňte s sebou vzít i dalekohled.
V České republice žijí dva druhy vrabců: vrabec domácí a vrabec polní. Vrabec domácí je větší a žije převážně v blízkosti lidských obydlí. Samice je světle hnědá a samec je výrazněji zbarvený, má tmavě hnědá křídla, šedý vrch hlavy, bílou líc a černou náprsenku. Hnízdí převážně v dutinách na budovách a ojediněle i ve volných hnízdech v korunách stromů. Video vrabce domácího si můžete prohlédnout na: http://youtu.be/zVMurEXufRw.
Vrabec polní žije v zemědělské krajině, v sadech a v zahradách. Samec i samice jsou zbarveni stejně. Mají kaštanově hnědý vrch hlavy a bílou líc s černou skvrnou. Živí se převážně hmyzem a semeny plevelů. Hnízdí v dutinách stromů a v ptačích budkách. Video vrabce polního si můžete prohlédnout na: http://youtu.be/uROahM63QmE.
Oba naše druhy vrabců můžete pozorovat společně v zimě na krmítku nebo na Videokanále MOS: http://youtu.be/LT0uL1PwCsI.
Výpravu za vrabci povede Mgr. Jindřich Sedláček a pořádá ji Moravský ornitologický spolek – středomoravská pobočka ČSO ve spolupráci s PřF Univerzity Palackého v Olomouci.
Jiří Šafránek
Foto: Adolf Goebel a Jiří Šafránek
Další články v kategorii Venkov
- Únorem startuje zahrádkářská sezona. Pravidla hry změnila LED světla (09.02.2026)
- Obří úhyn ryb, které se udusily v řece Dyji, zřejmě zavinil extrémní rozvoj sinic (05.02.2026)
- Testy prokázaly u uhynulé labutě v Uherském Hradišti ptačí chřipku (05.02.2026)
- Ptákem roku 2026 se stala pěnice černohlavá, která vyniká svým zpěvem (04.02.2026)
- Vlaštovky nemají představu o vzhledu svých vajec, přesto cizí vejce odstraní (04.02.2026)
- Konec zabijaček v Česku. Lidé zpohodlněli a chtějí prase v balíčku (02.02.2026)
- Pesmise. Král psích krmiv Pavel Bouška chystá pro Polsko miliardovou investici (02.02.2026)
- V malochovu na Hradecku se objevilo letošní páté ohnisko ptačí chřipky v ČR (30.01.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo první Věstník v roce 2026 (30.01.2026)
- Na jižní Moravě se objevila ptačí chřipka (24.01.2026)

Tweet



